Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramorádio Dunaj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po květen 11 2015, 20:50    Předmět: Citovat

Uvnitř je rádio 427A Poézia, jen je přidané gramošasi, elektricky jiný rozdíl žádný.
Návod je tam ke stažení i s osazovákem a vydrátováním.
Zatím to vypadá jen na zčernalé kontakty přepínačů a kontaktních pásků ladicího kondenzátoru, takže napřed vyčistit.
Pak měřit a podle odchylek od hodnot ve schématu identifikovat závadu a opravit ji.
Hlavně nekruť žádnými jadérky cívek ani kapacitními trimry - zejména cívky jsou nejstabilnějším prvkem v tom rádiu, takže chyba není v laděných obvodech.
Napřed to musíš prostě rozehrát, ne rozladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po květen 11 2015, 22:22    Předmět: Citovat

Hill: Děkuju, zatím se v tom začínám pomalu orientovat, našel jsem zatím že:
- vazební C má mít 10 nF podle schématu, ale tady je ve skutečnosti 22nF, nevypadá ale že by byl měněný.
- magické oko má přepálené žhavící vlákno
- dva hovńáky jsou popraskané
- svitek C51 co je na primáru výstupáku měl jednu nohu - tu co je zapojená přímo na plus usměrňovače dotýkající se šasi. Aspoň se mi to tak zdálo, když jsem s ní zkoušel nadzdvihnout . Takže vlastně plus za usm. bylo asi spojeno na šasi - usměrńovač do zkratu.
To by možná vysvětlovalo tu opravovanou/proklemovanou tepelnou pojistku, a zdá se mi při pohledu na vrstvy vinutí že jedno z vinutí síťového trafa je jakési tmavší, zkusím to proměřit jestli dává napětí, jestli není přepálené.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak teda by v tomhle případě chybělo anodové napětí a lampy nemůžou pracovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 12 2015, 4:54    Předmět: Citovat

C46 může mít obecně jakoukoli kapacitu, těch 10n je nejnižší použitelná, než to začne slyšitelně omezovat hloubky. Čili těch 22n tam mohlo být už z výroby.
Přepálené vlákno žhavení magického oka je jen kosmetická závada, na to, zda to rádio hraje, to nemá vliv.
Ale nezdá se mi ten zkrat anodového napětí na kostru: že by ho přežil usměrňovací můstek, který je dimenzovaný jen na 75 mA? Ale nakonec - možné to je, takže měřit a srovnávat, o kolik se kde liší napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2015, 20:52    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkoušel bez repráku a bez EL84, za vazebním svitkem na patici této elektronky je proti šasi +12 až asi +16V, musím ho vyměnit.
Usměrňovač je asi v pořádku, je za ním asi 270V ss.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 14:43    Předmět: Citovat

Dobrý den tak už to rádio hraje.
Magické oko a nový vazební C46 jsem sehnal na Jarově.
Vtip je ale v tom že někde na plošňáku je studeňák, přechoďák nebo vadná součástka, pokud trochu zatlačím na plošňák (lampy, krabice cívek) směrem dolů, tak to úplně zmlkne. Pokud to nechám jak to je (nebo tahám za lampy či za krabice cívek) tak to hraje.
Zatím ještě nevím to magické oko - funguje na všech vlnových rozsazích? Ať naladím na SV silnou stanici Praha nebo nic tak zelené plošky na oku se nehýbou.
A taky tónová clona nějak nefachčí. Spíš se s tím dá regulovat hlasitost.
Protože když točím zleva doprava, tak na levém dorazu to hraje nahlas, pak to okamžitě téměř ztichne a jak dál otáčím doprava, hlasitost se stále zvyšuje až dojdu na pravý doraz. Jak to prosím má fungovat?
Děkuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 17:18    Předmět: Citovat

Magické oko funguje na všech rozsazích. Řídí se napětím pro AVC získaným z AM demodulátoru, takže kde je chyba jde najít lehce voltmetrem. U tónové clony bych proměřil svod kondenzátorů pro ni určených.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 18:30    Předmět: Citovat

Xsc: Dík za rady, pokusím se to proměřit
Jo prosím vás, abych si byl jistý, co je co na obrázku? Myslím si to dobře - je to červené "tónová clona" a to zelené "hlasitost"?
Díky.



Poézia 427 A....JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Poézia 427 A....JPG
 Velikost:  236.24 kB
 Staženo:  159 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 18:45    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
Myslím si to dobře - je to červené "tónová clona" a to zelené "hlasitost"?
Ano.
Jinak pro magické oko je pro AM rozhodující napětí na R21, kontrolovat R39 a napětí na g1 oka (může mít svod C55). Pro FM pak oko řídí napětí na C37.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so květen 16 2015, 19:42    Předmět: Citovat

Díky moc, mrknu na to, nejdřív musím ale odhalit a odstranit ten špatný spoj či co to je abych se s tím netrápil.


EDIT: Vadný spoj nalezen, byl to špatně zaletovaný drátek v plošném spoji vedoucí od přepínače.
Dále jsem se potýkal s výpadky zvuku pri přepínání vlnových rozsahů a ztišováním hlasitosti při různém tlačení na plošňák nebo držák žárovky, někdy to šlo kupodivu "opravit" opakovaným vytahováním a zasunováním antény, to jsem nepochopil, tady jsem byl bezradný.
Nakonec to ale dělal určitě silně zaoxydovaný přepínač (jak psal Hill), ale protože nemám Kontaktol a přepínač se bojím rozebírat, ani nevím jak aby se to nějak nerozskočilo musel jsem s tím cvakat až se kontakt znovu obnovil, tak už to (doufám) konečně chodí. (Když jsem měl přepnuto na SV a lehce jsem přitlačil DV tak se to ztišovalo nebo když jsem přepnul na DV, gramo, VKV a pak zpět na SV zvuk nešel vůbec. Tak jsem to všechno kolem dokola několikrát procvakal a je to, už to chodí napoprvé).
Zkoušel jsem naladit na DV stanici Radiožurnál nebo co to je (270kHz) ale nic jsem nechytil...........
Ale ten zvuk, to je nádhera. Lepší než z plastových beden od věže. Very Happy
Gramec má vložku asi v háji, při doteku drátkem zdířky to bručí, ale když přenosku připojím a dotknu se zbylé jehly tak nic. Cry

Edit 2: Ty dva popraskané hovňáky jsou C50 ( M22) a C55 (39n). Jenomže kapacita podle schématu je u C50 - M1 a u C55 - 10n. Mám je nahradit podle toho jaké tam mám teď nebo přesně podle schématu?
C58 to samé. Má být M1 a je ve skutečnosti M22. Tam snad dávali vše co jim přišlo pod ruku. Achjo.
Děkuji. Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne květen 17 2015, 22:48    Předmět: Citovat

Pořád se mi nezdálo to osazení jinými součástkami a zapojení tónové clony až ZA vazebním kondíkem na EL84 a tak jsem pátral po starých gramorádiích co se vyráběly v té době, (byla to dost fuška najít na netu schémata) ale to zapojení z Poézie427A je trochu jiné!
Zapojení tón. clony a ty hodnoty součástek odpovídají spíš gramorádiu Dunajec 1011A!
Akorát ten můj Dunaj 1010A má navíc ještě jednu zásuvku pro magneťák.



schéma Dunajec 1011A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schéma Dunajec 1011A.jpg
 Velikost:  168.48 kB
 Staženo:  146 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 882
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 9:01    Předmět: Citovat

Prosím vás, jak se z toho vyndavá ta látka, chtěl bych jí vyprat a nemůžu pochopit jak to dostat ven, zkoušel to někdo z vás?
Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 9:40    Předmět: Citovat

Musí se vymontovat ozvučnice, ta látka je na ní nalepená. Demontáž se nepředpokládala.

S tím praním opatrně, umí se to srazit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
easyjam



Založen: Mar 10, 2015
Příspěvky: 183

PříspěvekZaslal: ne prosinec 06 2015, 11:45    Předmět: Citovat

jéééé to jsme měli doma cca před 15 lety šlo do popelnice, dnes bych ho nevyhodil Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund