Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Páječka ERS50, spíná topení při doteku hrotu a skříňky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 18:42    Předmět: Páječka ERS50, spíná topení při doteku hrotu a skříňky Citovat

Vím, že tu je na téma "Opravy ERS-50" 106 různých fór, nicméně při poctivém pokusu je projít se mi nepodařilo najít odpověď na mojí otázku a ta je vlastně popsaná v nadpisu tématu.

Mám ERS-50 už hodně dlouho (kolem 18 let) a je na ní i původní ručka, měním je hroty. Funguje dobře, ačkoli občas bylo potřeba něco opravit a tak podobně.

Jenže dneska se mi stalo to, že výměně LEDky indikující topení všechno krásně fungovalo. Do okamžiku, kdy mne napadlo očistit hrot a podařilo se mi dotknout se skříňky. Mezi hrotem a skříňkou skočila jiskra. Byla tu už skoro tma a tak byla dobře vidět. Následně zhasla nově vyměněná kontrolní dioda a ukázalo se, že odešla do elektronického nebe.

Při doteku hrotu na skříňku se zapne topení a rozsvítí se červená dioda indikující topení. Topení se zapne bez ohledu na nastavenou teplotu a její dosažení či nedosažení.

Při pohledu na dostupná schémata mi není jasné, co se stalo. Při měření napětí mezi hrotem a skříňkou a také mezi hrotem a svorkou na připojení náramku napětím napětí cca 12 až 20 voltů. Záleží i na tom, jestli ručka topí nebo netopí. Zajímavé je, že je tam napětí jak stejnosměrné, tak střídavé.

Napadá, prosím, někoho, co může tuto závadu způsobovat? Pochybuji, že to je vlastnost páječky, kontakt hrotu a skříňky nelze vyloučit a to napětí mne tak také udivuje. Jediné co mne napadá je načaté trafo, ale to nechci říkat nahlas, protože to nechci přivolat. Bude to asi nějaká banalita, ale nedaří se mi na ni přijít.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 18:49    Předmět: Citovat

Urcite mas skrinku dobre odizolovanu od vsetkeho vodiveho co je pod napätim?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 19:14    Předmět: Citovat

Je zajímavé, že pokaždé, když se odhodlám napsat dotaz mne pak napadne řešení a ukáže se, že to bylo správně.

Takže řešení je prosté, svod mezi topným tělesem a hrotem. Prostě se nějak hnula kulička termočlánku a dotkla se kovového tělesa hrotu. A to všechno dělalo ty výše popsané efekty.

Zajímavé. Takže třeba se to bude někomu také hodit. Každopádně mne čeká kupovat novou ručku. Tuto se mi sice podařilo provizorně opravit, ale člověk nikdy neví, kdy se to zase hne a bude zase problém.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 19:20    Předmět: Citovat

Záleží, kterou verzi zapojení máš. U jedné z nich je totiž "zemění" připojeno přes odpor na jeden z potenciálů elektroniky. Takže proti tomu bodu na náramek můžeš něco naměřit - pokud jsi se hrotem třeba po výměně dotýkal termočlánku v topném tělese.
Krabice (tedy PE) je zase propojen přes nějaký odpor na náramkový bod připojen u verze druhé...

Edit - tak pozdě dopsány myšlenky, ale přece Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne listopad 22 2015, 19:48    Předmět: Citovat

Bohužel stačilo počkat až se to ohřeje a je to tu zpět. Napadlo mne ochránit svítivou diodu zenerkou (mezi bod KT7 a zem, stejně, jako je zapojené LED indikující dosaženou teplotu), ale ani to nepomohlo, odešly asi obě dvě Sad Už se mi to ale nechce znovu rozebírat. Po dnešním úspěšném dni je to dosti pitomé zakončení Sad

Takže jsem bez regulovatelné páječky, tedy do doby, než splaším novou ručku. Co to tady tak čtu, je to poslední dobou problém Confused

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 0:34    Předmět: Citovat

A seš si jistý, že je nezbytné vyměnit celou ručku? Ty ji máš na konci zdeformovanou? Jak je možné, že se to začalo z ničeho nic dotýkat.
Nestačilo by to tělísko "povysunout" nebo vyměnit?

Vzpomínám si, že na konci topné spirály a keramického tělíska je termočlánek, z něj pokračuje drát, který vede zpět podél keramického tělíska do té ručky, vůbec si ale neuvědomuji, že by byl tento drát odizolován od plechové trubičky toho pera.

Před dvěma lety se daly koupit od Sagatu rezervní ručky na radioburze v Holicích, jak kompletní s tělískem, rukojetí a šnůrou, tak i jen samotná tělíska, rukojeti a trubičky. Měli tam stánek.

Koupil jsem si dvě ručky do rezervy a nějaké ty hroty. U jedné pájky ji mam zralou na výměnu u druhé jakš takš. Vysoká teplota těm perům nesvědčí protože vykřehne ten bakelitový díl, takže pokud je potřeba vypájet něco většího, je lepší šáhnout po trafopájce než nastavit teplotu ke 400 stupňům... Párkrát sem to zapomněl zaplé do druhého, třetího dne. Protože kontrolka trvale neindikuje zapnutí a já si nevšiml že to běží, tím dostalo taky pěkně zabrat.

Ty pera od Sagatu jsou trochu jiná, ten bakelitový díl není "kuželový" ale je to takový mnohohran, mám dojem, že tyto pera Tesla v originálu montovala k pájkám ERS502, nevím, proč k této úpravě tehdy přistoupili.

Nicméně je prý se sagatem špatná domluva, nekomunikují, telefony nezvedají a na emaily neodpovídají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 5:34    Předmět: Citovat

Ano, ručku bude potřeba vyměnit celou a to proto, že se před časem mechanicky porouchala a bylo potřeba ji slepit, takže dneska je to jeden velmi pečlivě slepený kousek a demontáž by znamenala destrukci.

Pokud se kulička termočlánku nedotýká té trubičky, tak pájka funguje tak, jak má. Topení reguluje jen elektronika uvnitř. Pokud se dotkne, tak spolehlivě spíná při doteku kovové části ručku s kovovou částí skříňky, takže i při dávání ručky na stojánek. A to napětí je tak vysoké a tak tvrdé, že spolehlivě zničí kontrolní LEDku. Ta poslední se rozloučila mohutným bliknutím načervenalé barvy a to to byla žlutá LEDka.

Část lidí říká, že se Sagatem je potíž, část že ne. Budu to muset zkusit, protože jinak tento sortiment vlastně zmizel z internetu. Něco se najít dá, ale většinou je tam poznámka v tom smyslu, že to je u dodavatele nebo jen na objednávku (což je totéž) a nebo že to už nemají.

Možná nazrál čas na koupi nové páječky, ale do toho se mi nechce. Zvyk je zvyk a ERSka mi plně vyhovuje. Navíc kvalitní páječka je docela drahá sranda.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petrus2



Založen: Sep 05, 2005
Příspěvky: 101
Bydliště: Doubek

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 11:29    Předmět: Citovat

Možná změna ?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=28233&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Na konci vlákna, čerstvá zkušenost Celerona.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 15:34    Předmět: Citovat

Díky za tip, po prvním to zkusím. Teďka se mi to prostě vůbec nehodí. Finančně. Výplata za listopad už bude zase normální a tak si budu moci koupit i nějaké ty "zbytečnosti" Smile

Ale je to pozitivní zjištění.

Stejně mi ale vrtá hlavou, kde se tam to napětí bere a navíc tak tvrdé. Ještě na to mrknu, kam je připojený ten hrot na desce a také zkusím změřit napětí mezi PE a N. Snad nezjistím nic hrozného. A pak prověřím trafo, mám tu pěkný měřič izolace, tak zase jednou přijde ke slovu.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 17:01    Předmět: Citovat

Máš 2 možnosti šlusu v topnýho tělíska na kostru trubičky ve který je topný tělísko. Buď máš tělísko moc venku z trubky a po nasazení hrotu se dno vnitřku hrotu dotkne kuličky termočlánku a nebo se dotýká přívodní drát k termočlánku vnitřní stěny trubičky ve kterým je topný tělísko. Ten drát průměru cca 0,7-1 mm, co prochází topným tělískem může být zdeformovaný a některý oblouku se dotýká trubičky a nebo pootočený a pak se ti dotkne kulička termočlánku. Pokud je natočený drát správně, měla by být kulicka trochu zahnutá ke středu topnýho tělíska. Pokud je zkrat jen za tepla, tak je to tím, že se rozpálený tělísko nebo drát trochu roztáhne a dotkne.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 17:14    Předmět: Citovat

To všechno vím, zkrat je mezi kuličkou a trubičkou. Kulička se občas dotýká trubičky. Tím to je.

Co ale nevím je to, proč to najednou vadí a také jiná věc.

Mezi bodem "6" a PE je cca 16 voltů střídavých. Trafo je v pořádku, měřené měřičem při napětí 2500 V a ukazuje nekonečný odpor. Měřák je v pořádku, jednak mám dva různé měřiče a druhak je vidět, jak se nabíjí kapacity.

Když to tak píšu, tak mne napadá ještě jedna věc a tou je svod na potenciometru. Pokud tam nebude, tak už opravdu nevím, kde jinde hledat. Docházejí mi nápady. Kabeláž uvnitř je určitě v pořádku, navíc je teďka úplně mimo skříňku. A přesto tam naměřím toto napětí. Trochu kolísá podle toho, jak regulátor spíná a vypíná topení, ale jinak je dost stabilní.

Ještě budu bádat, ale novou ručku chci stejně.



ers50.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ers50.jpg
 Velikost:  262.87 kB
 Staženo:  245 krát


_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 17:24    Předmět: Citovat

Až se v tom budeš hrabat, tak si ERS50 předělej jako já. Díru do panelu jsem převrtal na DIN5 magneťákovej konektor. Dva levý piny a 2 pravý piny jsou propojený. Můžeš pak jednoduše prohazovat ručky s různejma hrotama a taky hned zjistíš, v který ručce je problém. Ve výběru vhodnýho konektoru se meze nekladou, pouze aby přenesl proud.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 17:49    Předmět: Citovat

Přesně takto mám svojí ERS upravenou už asi deset let Smile

Jinak k těm napětím mezi kostrou a obvodem. No... ehm ... Embarassed zatracený měřáky se vstupním odporem 100 MΩ Confused

Každopádně závada tu fakt byla a opravdu mi to zničilo několik LEDek. A já nevím proč.

Udivuje mne, že ta zdířka na panelu byla zapojená na bod "5" čili tam, kde je napětí. Logické by bylo, zapojit ji spíše na bod "6" kde je zem nebo spíše na PE.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 20:57    Předmět: Citovat

Já si furt myslím, jestli nemáš chybu jinde. Ta kulička je tak na milimetry blízko té trubičky, že ani u sebe nedokážu vyloučit, že se občas nedotkne.

Mezi středem spirály (nechce se mi to pero rozebírat, tak jsem sundal pájecí hrot a dal hrot ohmmetru na místo, kde spirála vyúsťuje a zase pokračuje do tělíska) a trubičkou naměřím odpor okolo 19R. Mezi kuličkou a trubičkou taky odpor byl, ale nevím už zase přesně kolik. Když to vezmu prozváněčkou tak pochopitelně píská všechno proti všemu, když škrtám hrotem o skříň, tak nic neodchází, občas ledka zhlasne předčasně.

Nemůže chyba být v jedné ze tvých "modifikací"

Občas se mi děje, že se "rozkmitá ledka" - nepravidelně zabliká anebo trafo zahučí víc, většinou se děje ve středu dráhy, dělají mě to obě ERS a někdo popisoval, že mu to taky dělá. Je to tedy vrozená vada, který ničemu nejspíš nevadí. Přesto jsem nikde nenašel, co to způsobuje a jak tento neduh odstranit.

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1162
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: po listopad 23 2015, 21:20    Předmět: Citovat

Chyba v modifikacích není, je to jen vložení konektoru, funguje roky, a pak jiný potenciometr.

Nicméně záhada pokračuje, protože při bádání a měření se mi znelíbila vnitřní kabeláž. Prostě za ty roky nevypadala úplně ideálně a tak mne napadlo ji vyměnit. No a teďka se mi nedaří tu závadu nějak zopakovat Smile

Začínám mí tedy podezření na nějaký vodič uvnitř, jen prostě nechápu který a proč a nač. Ale jak říkám, trafo je změřené a vyhovělo. Konektor také, všechno vyhovělo jak mělo. A přesto závada byla, zničila mi několik diod a připravila mne o část pohody a nějaké ty minuty života při rozčilování se. Všechny vodiče ale vypadají dobře a nevinně.

Kulička termočlánku se stále dotýká hrotu a ničemu to nevadí.

Přitom to napětí, které zničilo diodu, muselo být docela slušné, protože protlačilo přes LED s ochrannou diodou a omezovací odpor 330Ω takový proud, že LED jen blikla a bylo po ní. Zajímavé ovšem je, že zbytek součástek v pohodě přežil. LEDka byla zapojená mezi katodu VD11 a zem (přes odpor). A proč ji tam chci mít? Protože se mi líbí, když ta kontrolka pořád svítí a mění se ji barva podle stavu. Méně zapomínám ji pak vypnout a navíc vím, že část páječek to tak má. Moje měla jen jednobarevnou kontrlku, ale na skříňce je nápis prozrazující, že tam měla být dvoubarevná už z výroby. A navíc to nějakou dobu fungovalo k mé plné spokojenosti, až pak se začaly dít záhady.

Asi nad tím přestanu bádat. No zatím asi ne Smile

To blikání LEDky ohřevu je jasné, dělá to regulátor. Je velmi citlivý a tak někdy zamitává a proto trafo hučí a dioda bliká. To jak se regulátor snaží udržet teplotu přesně. Sice má hysterezi, ale malou a celé je to navíc synchronizované s frekvencí sítě.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund