Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hodinový strojek s obvodem U116 (přejmenováno, přesunuto)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 14:04    Předmět: Hodinový strojek s obvodem U116 (přejmenováno, přesunuto) Citovat

Sháním integrovaný obvod U116 do hodin z produkce bývalé NDR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 14:13    Předmět: Citovat

Buček by ho měl mít (za cenu nižší než je běžné poštovné...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
omegatv



Založen: Feb 08, 2006
Příspěvky: 401
Bydliště: Okr.Prešov

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 14:21    Předmět: Citovat

Mal by som mat niekde doma plošak s tymto obvodom aj s krištalom z prog.hodin.Vystup by mal byt 1 sec.
_________________
...Laco...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 14:59    Předmět: Citovat

Díky za informace. Snažím se opravit jeden starší hodinový strojek s tímto IO. Problémem je to , že po několika málo minutách přestane jít. Měřením na cívce jsem zjistil, že vteřinové impulsy tam jsou zprvu správné. Po chvíli začnou nějak slábnout a hodiny se zastaví. Ještě jsem pro jistotu vyměnil elektrolytický kondenzáor 22uF, který je pokud se nemýlím v sérii s cívkou. Může být vada uvnitř obvodu někde ve výkonovém stupni, nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 17:38    Předmět: Citovat

Jak slábnou impulzy? výstup z IO je H můstek mezi něj je zapojená cívka krokáče v sérii s elytem. V jedné sekundě se elyt pres cívku motoru nabíjí, ve druhé vybije. Vinutí krokáče má desítky ohmů. Baterka OK?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 19:07    Předmět: Citovat

Ahoj. Když seženeš U114D a vyměníš okolní komponenty dle datasheetu, můžeš jej tam použít..




všechny tyhle šváby byly v oranžových spínacích hodinách PRIM Quartz.
Jinak - pokud nemá krokový motorek příliš hmotný magnet, zkusil bych "vymiškovat" klasický nástěnné hodiny, nebo jen jejich strojek, kde je ten obvod již hotov a dostatečně malý na to, aby se dal zabudovat. (strojek lze koupit již od 30 korun.) Zatím všechny strojky, co mi prošly rukama měli dostatečnou přesnost..
Jinak měřením jsem zjistil, že v tom švábu je můstkový koncový stupeň. Elektrolytický kondenzátor je tam kvůli tomu, že po jeho nabití motorkem již žádný proud neprochází. Pokud se ten kondenzátor vyzkratuje, tak na výstupu je stálé napětí, které se mění 1X za vteřinu na opačnou polaritu.
Novější strojky respektive ten IO v nich už pouští odhadem čtvrtvteřinové pulsy i bez kondíku..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út říjen 27 2015, 20:05    Předmět: Citovat

Jj, tyto chronometry s X 4.19..Mhz měly dobrou stabilitu. Jeden takový budík jsem po zahoření nastavil na čítači, diference pak byla vždy při změně času (1/2roku) max. 5 sec!!
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3477
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2015, 1:19    Předmět: Citovat

Bol som poziadany, ci by som sa nevyjadril aj ja ku tomu IO U116.Tento IO U116 ma stejne zapojenie pinov ako U114, U150 aj niektore dalsie.Co je ine ale od U114 ,ze ma kristal 32768khz.Stopro neviem ci ma cievku stejnu ako U114 600(700) ohm.alebo 230-300ohm!!! V mojich nakresoch zapojeni vsetkych QUARTZ hod .co som robil,prerabal na plosakoch IO toto stopro nemozem tvrdit ci ma cievku U116-ka 300 alebo 600ohm.Musel by som zmerat na takom bloku.Pozor ,IO musi byt taky aj ked ma stejne zapoj.pinov pre aku cievku je robeny,co malokto aj z hod.vedel a dali tam iny a hod potom nesli!Pre kryštál 32768khz u U116-ky nemozno ho zamenit s U114!.U150 ma tiez kristal 32768khz , zakladne zapojenie pinov stejne ale cievku 300ohm!V IO sa nachadza oscilator,tvarovač výstup.pulzov.budiaci signal,atd.U114 ma 23 stupnovy delič kmitočtu a na jeho vystupe je 0,5Hz.Tvar statora zarucuje aby sa rotor otacal spravnym smerom,co u ruskych dámskych hodinkach Čaika(šmejdových hod.) sa vemi nepodarilo a hod.isli aj spat!Rotor by mal byt ak sa nemylim 6 polovy s permanentnych magnetov.trimer kde je sluzi ku jemnemu ladeniu kmitoctu integrovaneho oscilatora. Elektrolyt pokial je na bloku u starsich IO tak tvaruje vystupne impulzy rotoru.Tento sposob oval caste problemy a rotor sa potocil iba o cast svojej otacky!Castu zavadu chodu hod. s trimrom robil zalepeny trimer.Stacilo ho len potocit a odlepit,dat presne spat ako bol a hod.išli dál a dál!Neskor miesto trimra sa daval keramicky kond.s pevnov kapacitov a tento sa obrusoval na pozadovanu a stabilnu kapacitu pre oscilator.Pri tomto to aj ostalo.Hodinky pokial budu zas-ra-te,vydrate mosazne lozisko rotoru a tym padom zmenena vzdialenost rotoru a statoru,pripadne zle nastavene plechy statoru voci rotoru atd,atd, hod.nepojdu.Ak mozes ,daj obr.strojku len tak ,ako vypada stroj,nie ze by to bolo potrebne!!!Keby nieco a ak budem mat cas ako nemam, poradim aj ine.
------------------------------------------------------
V noci som zabudol napisat ze IO U116 ,U114,U150 vyskusaš 100% tak,ze ku bloku pripojis 1,5V bat a voltmetrom na najnizsi rozsah pripojis - pol meraku na pin č.2 a +pol meraku na pin č.4 a č6.Musi 2x ukazat prvidelnu vychylku. U 150 ma budiaci sigal tu-tu-tu! Budiaci signal u IO U114,116 a niektorych dalsich,nie vsetkych vyskusate skratovanim pinu č2 s pinom č5.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2015, 9:56    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil opatrně pootočit tím kapacitním trimrem.Byl zatuhlý a bylo slyšet, jak se "utrhl". Problém tím ovšem vyřešen nebyl. Takže jsem objednal nového švába. Pak dám vědět, jak to dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: čt říjen 29 2015, 11:49    Předmět: Citovat

U114D má krystal 4.194304 MHz, mám ho v hodinách. Obvod bere zanedbatelný proud, mikroampér, ale jeden se mě podařilo nějak "nabourat" a potom bral trvale 1.5mA a dával na výstupu slabé impulzy, ale přesto fungoval, možná máš podobný problém.
Vyřešil jsem to tak, že do hodin napojil strojek z jiných nástěnných hodin, cívku opojil a napájení ochránil třemi diodami na cca 1.6V.

Z kolektoru tranzistoru jdou impulzy 1Hz, odpory 4k7 můžou být i menší, třeba 2k2.



U114D 1Hz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  U114D 1Hz.jpg
 Velikost:  59.02 kB
 Staženo:  538 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 10:50    Předmět: Citovat

Tak šváb vyměměn a problém přetrvává. Celý hodinový strojek jsem vyčistil a namazal kolečka a hřídelky jen po jedné velmi malé kapce hodinářského oleje. Výstupní impulzy pro krokový motorek neslábnou,tak jak jsem se minule domníval. Po vložení tužkového monočlánku se rotor otáčí ve správném smyslu několik desítek sekund. Pak začne sebou jen tak škubat a jenom se "zavrtí" , místo aby potoočil ozubeným kolečkem. Je to něco jako ztráta kroku. Mám tedy dotaz, je to způsobeno třeba už vůlí na osičce rotoru, nebo něčím jiným ? Ten kroužek že kterého je vytvořen rotor, může být problém v něm ? Cívku motorku jsem změřil, má 600 Ohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 15:23    Předmět: Citovat

Odpoj hodinový strojek od elektroniky a do toho motorku pusť na chvíli třeba 3V střídavý z transformátorku. Rafiky se Ti roztočí a pokud bude na některým ozubení bordel, poznáš to.
Co to je za hodiny? - Rozeber strojek, vyper všechno, co jde v lihu a slož to zpět. Ložiska namaž jenmým hodinářským olejem, nebo kapilárním.
Zkontroluj uložení magnetu. Měl jsem tu spínací hodiny, kde bylo ložisko magnetu vymlácený tak, že se magnet lepil na póly statoru - zpravil to důlčík a pár klepanci jsem díry srovnal do kruhu. Tyto hodiny měli mosazný motorek bez rubínů. Spínací hodiny od té doby fungují, akorát díky větším vůlím v ložiskách jsou hlučnější.
Jinak rotorem je pouze válečkový magnet, který je příčně namagnetovaný. Český spínací hodiny mají 3 pólový páry (3X sever a 3X jih po obvodu rotoru), ostatní mají jen jeden pár pólů (půlka je sever a půlka jih)

Motorek udělá jednu otáčku za 2 sekundy. Český spínací hodiny 1 otáčku za 6 vteřin. Pokud Ti uplyne víc vteřin, než tyhle hodnoty, nečekej poruchu v motorku, ale v okolních kolech - Jak jsem psal výše, buď nečistota v ozubení, nebo pokřivení. 50Hz Ti roztočí motorek tak rychle, že stav kol poznáš pohledem, pokud lze strojek provozovat odkrytý. Netrap to dlouho, můžeš jej v případě chybějícího oleje zadřít..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2015, 10:17    Předmět: Citovat

Dokončil jsem nakonec opravu tohoto strojku. Provedl jsem ještě jednou důkladné vyčištěni a promazání. Strojek jsem prohnal střídavým napětím 3V ze zvonkového transformátorku. Pěkně se točil, byl sice hlučnější,ale neměl snahu se zasekávat. Nakonec jsem vložil tužkový monočlánek a od té doby ty hodiny jdou. Je možné, že se ten krokový motorek nějak "zregeneroval" ? Myslím tím jako magnetické póly na rotoru ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st listopad 18 2015, 22:07    Předmět: Citovat

Feritový magnet jen tak rychle neodejde. Podle mě jsi "protáhl" ty kolečka, takže mají lehčí chod - rozhýbal jsi to. Ten motůrek nemá záludnosti. Magnet toho motorku musí "cvrnkat", to znamená, že po opadnutí impulsu se musí ustálit ve své výchozí poloze, aby jej přepólované nádstavce odstrkovaly na jednu stranu. Po opadnutí impulsu kolem tý výchozí polohy krátce zakmitá až se vní ustálí - proto to "cvrnkání". Pokud se vlivem mechanického tření stator neuklidní, ten motorek nekrokuje. když se podáváš na ty póly, vidíš, že mezera mezi magnetem a pólem na straně vstupu magnetu je jiná, než na výstupu, což určuje směr otáčení.
https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Lavet_type_stepping_motor&prev=search
Výchozí polohy rotoru bez napájeí cívky se nekryje s klidovými polohami rotoru, kdy je cívka pod proudem. Ty úhlové rozdíly pohánějí proto rotor jedním směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
soucek



Založen: Mar 24, 2005
Příspěvky: 657

PříspěvekZaslal: čt listopad 19 2015, 11:04    Předmět: Citovat

Děkuji za krásný výklad. Po připojení střídavého napětí 3V měl snahu pokaždé se roztočit opačným směrem. Až na několikátý pokus po zapnutí se rozběhl správným směrem a v tak jsem ho nechal chvíli rotovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund