Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikrovrtačka pro vrtání DPS

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paycz



Založen: Oct 13, 2014
Příspěvky: 282

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 19:21    Předmět: Mikrovrtačka pro vrtání DPS Citovat

Ahoj, chtěl bych si koupit mikro vrtačku na vrtání dps. Chci aby vrtačka něco vydržela což znamená že po roku nebude kaput. Také by byla výhody kdyby šel dokoupit stojan nebo byl obsah balení
Děkuji za všechny rady

P.S zkušenost s určitou vrtačkou se vítá Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne březen 22 2015, 19:31    Předmět: Citovat

Mám Proxon se stojánkem a můžu doporučit. Důležité jsou i vrtáky, používám karbidové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 13:05    Předmět: Citovat

Pokud chcete čisté díry bez otřepů a roztlačené mědi tak karbidové vrtáky. Pak je téměř nutností stojánek, tyto vrtáky se snadno lámou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 19:58    Předmět: Citovat

To potvrzuji. Celý život jsem vrtal obyčejnými vrtáčky a považoval jsem za běžné, že na druhé straně desky jsou otřepy, které se musí zabrousit. Že vrták udělá pár děr a je otupený. Že některé malé pájecí plošky místo na plošňáku skončí namotané okolo vrtáčku.
Pořídil jsem si na stará kolena PROXXON IB/E se stojánkem (o vrtačku vlastně ani tak nejde) a k tomu právě takové speciální vrtáky. Docela jsem žasnul, jak vrtají čistě a že je díra ostrá z obou stran stejně a už nepotřebuje žádnou další operaci.

Taková zajímavost - dřív jsem běžně za provozu čistil špony z vrtáku nehtem. Namotávají se směrem ke sklíčidlu. Tenhle suprvrták se mi ale při tom zavrtal do nehtu a vyfrézoval mi v něm 6mm dlouhou a asi 5mm hlubokou drážku. Pak naštěstí prasknul a přestal frézovat. Ani jsem si nestačil uvědomit, co to bylo, až když se objevila na plošňáku v hojném množství krev. Ten vrták má na krabičce název "frézovací vrták", což mi obojí udělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 20:34    Předmět: Citovat

Uvažuji o téhle:

http://www.conrad.cz/stolni-vrtacka-tbm-220-rohm-k821608.k821608

Co vás vedlo ke koupi právě Proxxon IB/E?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 21:18    Předmět: Citovat

Ono je to vrtání také o otáčkách, na vrtáčky pod 1mm jsou optimální otáčky v desítkách tisíc za minutu. Ten Proxon má 20 tisíc/min a i to přispívá k té čistotě vrtané díry. Co by mi tedy vadilo jsou ty upínací kleštiny, radši mám variabilní sklíčidlo. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 21:51    Předmět: Citovat

Sklíčidlo pro ty karbidový vrtáky nelze použít. Není prostě dost přesný a háže to, což znamená samozřejmě zkázu vrtáku. Na druhou stranu mají ty karbidový vrtáky pro malý průměry použitelný na DPS všechny stejně tlustou stopku, takže se mění rychle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 23 2015, 23:26    Předmět: Citovat

Kleštiny jsou opravdu proti sklíčidlu omezující. Nedá se používat stará zásoba vrtáků - jen některé, co zrovna padnou kleštině. Dokonce jsem si naivně sklíčidlo dokoupil, ale buď jsem to špatně pochopil já, nebo měli chybu v popisu oni, ale k mé vrtačce IB/E se sklíčidlo z nabídky prostě nedá připevnit.

Ale jinak si myslím, že jen vysokými otáčkami čistý a přesný otvor nevznikne. Když nebude tvrdý vrták. Mohl bych to asi vyzkoušet s klasickým vrtáčkem. Ale předtím jsem vrtal motorkem Mabuchi RS380 ten má taky hodně otáček a díra byla prostě orvaná - když nebyl vrták úplná funglovka.

IB/E jsem si vybral proto, že má celkem velký výkon z jejich nabídky, nepotřebuje extra napájecí zdroj, dá se případně použít pro ruční broušení (to jsem ale zatím vůbec nevyužil) a například je podstatně levnější než "stojanová" TBM220 s řemenicemi. Cena je pro mě , vzhledem ke svátečnímu využití taky důležitá. Chtěl jsem, aby se dala upnout do stojánku (což některé bruskovrtačky Dremel snad ani neumějí).
Jinak to jsou všechno takové trochu hračky. Třeba volitelný svěráček na uchycení obrobku má čelisti bez ostrých a definovaných hran a ještě mají vakl ve všech směrech, než se utáhnou. I při dotažení se čelisti ještě pohnou. Proti strojírenskému svěráku je to nebetyčný rozdíl. Ale samotná vrtačka funguje pěkně.

Ještě jsem si koupil kopinaté vrtáky. Nemají vůbec šroubovici a lámou se možná ještě ochotněji. Někdo tu na ně pěl ódy. Ale zatím jsem je nepotřeboval trhat z obalu, protože ty frézovací se šroubovicí vrtají taky famózně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út březen 24 2015, 15:36    Předmět: Citovat

Mám Proxon FBS240/E, je na 230V a pasují na něj kleštiny i sklíčidlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 24 2015, 20:33    Předmět: Citovat

Tak to máš lepší. Už ani nevím, proč jsem si vybral IB/E. Možná mi připadala solidnější, bytelnější - kovový předek a tak. Kdybych věděl, že neumí sklíčidlo, možná bych ji nevybral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund