Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MP3 vs OGG

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 17:19    Předmět: MP3 vs OGG Citovat

Zdárek, jakej kompresní algoritmus používá OGG Vorbis?
Takhle si hraju s muzikou a kompresema.
Jednu skladbu (Judas Priest- Breaking the Law) jsem převed na OGG 64kb/s a zároveň na MP3 (LAME) 64kb/s.
Výsledek: MP3- 2.3MB, OGG- 1.3MB, přičemž OGG mělo daleko lepší zvuk.
Čím to?

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 18:44    Předmět: Citovat

OGG neznám, ale ztrátová komprese MP3 je pro rockovou hudbu pohroma. Není ucho jako ucho....
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 18:45    Předmět: Citovat

Algoritmus používá Vorbis vlastní. Víc o něm nevím, ostatně stačí, že ti dám za pravdu - při srovnání mp3 (VBR 64k-192k, jedno, zda v enkodéru Lame nebo Gogo) a ogg (VBR quality 8 ) bych řekl, že má ogg méně rušivou ztrátu kvality, i když z něj vypadne menší soubor.
Při vyšších stupních komprese resp.nižší bitrate je tento rozdíl ještě výraznější. Proto také Český rozhlas nabízí v internetovém vysílání oba formáty.
Škoda jen, že v autopřehrávačích a discmanech dlouho nebyl formát ogg dlouho podporován firmwarem, jen některé ho umí z výroby a pár jich jde přeflashovat, ale jen ty, co mají dostatek odkládací paměti RWM - při dekompresi je ogg náročnější právě na velikost volné paměti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 19:00    Předmět: Citovat

Díky chlapi!
U obou jsem použil konstantní bitrate (CBR).

>>>ZdenekHQ: To máš fakt pravdu, že ty empétrosky strašně ničej rockovou/metalovou muziku, u ostatních žánrů se to tolik neprojevuje.
Nejhorší tam je ten šelest- i při menší kompresi to je slyšet, např. u činel.

Jen by mě zajímalo, co se tam ztrácí, když i mý slechy to nezaregistrujou (to není samo sebou, když se mi 2.5 minuty vejde na disketu)

Docela mě mrzí, že např. discmany, když už maj číst komprimovanej formát, tak jen empétrosku Sad

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 19:51    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne ne listopad 12 2017, 16:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jave



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 1602
Bydliště: jizni cechy

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 20:03    Předmět: Citovat

Asi zalezi i na softu ve kterem prevadis. Zkus JetAudio. Maximalni spokojenost
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19553
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2007, 20:45    Předmět: Citovat

O tom ta komprimace je - vyházet z toho informace, které většina lidí přeslechne, zejména takové, které jsou maskované jiným silným signálem a nějakou tu milisekundu po něm, než se ucho vzpamatuje.
Struktura signálu se tím zjednoduší, jednodušší je pak i aproximace průběhů. Ty lze pak i z účinně zkomprimovaných dat obnovit přesněji.
Sice do původního průběhu mají stále daleko, ale jen málo se liší od toho "projednoceného" - bez toho zjednodušení by to nešlo.
Já to vlastně taky zjednodušuji, aby se tahle informace dala snadněji dekódovat a to hlavní se z ní neztratilo.

Proč není ogg Vorbis implementován do spousty přehrávačů? Nejspíše proto, že si to majitelé práv k licencím na mp3, wma a vůbec placené, ve smlouvě výslovně nepřáli, jinak licence nebude. A většina výrobců si nedovolila pustit do světa něco bez mp3. Nanejvýš to obešli tak, že prodávali přehrávač, k němuž se za čas objevila na internetu, ovšem anonymně, nová verze firmware i s kodekem ogg. Samozřejmě s upozorněním na instalaci na vlastní riziko. Přesto funguje.

K té rockové hudbě: ano, Karamel nasamplovaný z LP (mimochodem, to nové natáčení CD si mohli odpustit, měli radši nechat převést na CD ty původní nahrávky, totéž si myslím o DDDBM&T, ale těm to nejde říci česky), Jethro Tull, Nirvana nebo Yes, Česká filharmonie, Zuzana Růžičková, Nerez, Máci, či mluvené slovo - tomu všemu víc svědčí ogg. Aspoň tak to slyším já.
K vyzkoušení a porovnání na http://www.rozhlas.cz/audio/vysilani?sector=1 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 02 2007, 23:35    Předmět: Citovat

Plně souhlasím s Vámi všemi, ogg je prostě lepší. Ovšem při rozumném bitrate (192kbps a výš) s dobrým kodekem i mp3 hraje velmi slušně. Na tom kodeku, jak jsem postupem času zjistil, záleží někdy i víc než na bitrate (tedy např. mezi 128kbps, 160kbps a 192kbps). Nedávno jsem si stáhl Nirvanu - Nevermind ve 192kbps v domění, že bude znít daleko lépe než ta ubohá 128kbps co jsem doma měl. Opak byl pravdou, dost nemile mě to překvapilo. Zněly prakticky stejně, tzn. strašně, zrovna u toho grandže je to velmi slyšet (a stejně tak u mnoha dalších). Začal jsem se v tom tedy šťourat a zjistil jsem, že ta 192kbps byla udělána jakýmsi kodekem vyvinutým ve spolupráci s Micro$oftem a ta 128kbps byla Lame. Úplě stejný zvuk, jen ta 192kbps byla asi o 30% větší na objemu dat. Hrůza.
Dělal jsem také takový pokus:
Z LP desky Citron - Plni energie (v celkem rozumném stavu) jsem nahrál při přehrávání "za mokra" klasickou waw a pak jsem ji s drobnými úpravami kmitočtové charakteristiky (vždy stejnými) komprimoval do různých bitrate různými kodeky a pozoroval rozdíly (na kvalitní soustavě a také sluchátkách Tesla HiFi, typ si teď nevybavím). Nejlépe dopadl samozřejmě ogg v nejvyšších stupních kvality, hned za ním klasický Lame (ne Lame power pack, ten je horší!) kde jsem nepoznal poslechem komprimaci už od 224kbps. Zobrazil jsem si pro srovnání u některých kousků průběh signálu v Nero waveeditor (i když jsou lepší, tenhle je jednoduchý, snadno dostupný a nabízí pokročilé funkce a nastavení) s doinstalovaným Nero mega plugin packem, ze kterého jsem vybíral kodeky. U toho klasického Lame ve srovnání s jinými byly při stejném bitrate vidět větší detaily, hlavně v průběhu nepravidelného praskotu desky. Z toho usuzuji na jeho vysokou kvalitu.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st duben 04 2007, 13:59    Předmět: Citovat

He! Teď jsem si na hadr ukládal stream z jednoho výbornýho metalovýho rádia.
Dlouhý to je 3:18:36, v OGG 64kb/s to zabere 92.2MB, po převodu na FLAC (Free Lossless Audio Codec- nekomprimovaný) si to vezme 1,5GB!!!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund