Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj pro 10W LED

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jarkh



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 13:31    Předmět: Zdroj pro 10W LED Citovat

Zdravím. Jelikož se v oblasti elektro vůbec nevyznám, prosím o radu.

Mám v plánu koupit led moduly http://www.gme.cz/led-red-10w-blue-1w-p518-173

Z vyčtených informací na netu se doporučuje pro výkonové LED použít stabilizovaný spínaný proudový zdroj a LEDky zapojit do série, tak asi není důvod tomu nevěřit.
Uvažuji nad dvěmi variantami a to zapojit takto 3 nebo max 4 LEDky.
Z jejich specifikace moc moudrý však nejsem: Uf = 19..24,4V a If = 400mA
Jaký zdroj bych tedy potřaboval?
Varianta 3 LEDky: http://www.gme.cz/spinany-zdr…mean-well-apc-25-350-p332-513
A pro 4 LEDky: http://www.gme.cz/spinany-zdr…led-mean-well-lcm-40-p332-749 nebo http://www.tme.eu/cz/details/…-napajeni-pro-led/mean-well/?
U všech mám problém s tím, že u zdroje je uveden výstupní proud 350 mA, zatímco pro LED je uvedeno jen 400mA. Nebude to vadit?
Celkově pro obě varianty by zdroj k LEDkám pasoval? Nerad bych, aby jedno či druhé běželo na max, ať zdroj vydrží a LEDky přehnaně netopí, ale nevím, co jak by se chovalo...
Jinak pro LEDky počítám s nějakým slušným pasivním chladičem, něco na tento způsob: http://www.tme.eu/cz/details/…r-60/radiatory-pro-led-diody/
Předem děkuji za názory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 13:44    Předmět: Citovat

Až Ti ta marjána naroste, tak se doufám podělíš v sekci inzerce Cool

Jinak jestli se nepletu, tak tato LED vysloveně nevyžaduje zdroj proudu. Jenom stabilizované napětí a už bez předřadného odporu. Měl jsem v GME něco podobného v ruce a prodavač mi to potvrdil.
Nakonec, zkus si vynásobit proud a napětí z parametrů - vyjde Ti deklarovaný příkon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarkh



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 14:14    Předmět: Citovat

Rostliny sice pěstuji, ovšem masožravky Very Happy Ty by asi moc "nechutnaly".

S tím napěťovým zdrojem by to jistě šlo taky, ale tam zase bych asi musel ty LEDky zapojit paralelně, zdroj aby dával 24V a proud 1,2A, resp pro 4 LEDky 1,6A, nebo se pletu? Když by zdroj dával více proudu, nedocházelo by k přehřívání? To by pak byla potřeba ten předřadný odpor, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 14:32    Předmět: Citovat

Mýlíte se, LEDky je třeba VŽDY napájet jmenovitým proudem a to i 10W nebo jakékoliv jiné. Úbytek napětí si vytvoří samy a pohybuje se někde mezi 19-24V. Paralelní zapojování není vhodné, to dělají pouze číňani u laciných sraček s životností pár hodin a navíc by musely by být čipy naprosto shodných parametrů což se málokdy popadří. A to chlazení je velmi důležité, dost to topí a při překročení určité teploty klesá řádově životnost. Pro jeden čip nutno použít proudový zroj s nastavitelným proudem do 400mA s napětím min. 24V
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 14:43    Předmět: Citovat

Když ty proudové zdroje, co se běžně pro tyhle LEDky prodávají, mají opravdu povětšinou 350 nebo 700 mA natvrdo.
Takže tady bych zdroj stabilizovaného napětí viděl jako dostatečně schůdný. Nehledě na to, že pak si to může řadit paralelně dle libosti.
Jasně, jsme na VA charakteristice diody, takže malý posun napětí je velký posun proudu, ale i tak by to mohlo fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarkh



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 15:03    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď.
Takže abych to shrnul, nejlepší by asi bylo koupit zdroj http://www.tme.eu/cz/details/apc-35-350/zdroje-napajeni-pro-led/mean-well/ , ktery tedy má dodat 350mA, což pro 400mA LEDku nevadí (jak jí to bude ovlivňovat?), výstupní napětí má v rozmězí 28-100V, takže tedy nesmím dopustit zapnutí jen jedné LEDky, abych ji nespálil, ale dvě, tři až max 4 kousky zdroj utáhne...je to tedy takto správně?
Nebo máte třeba lepší tip na nákup zdroje?

Jinak ještě k tomu chladiči, mohl by stačit pro jednu LEDku chladič uvedený v prvním příspěvku? Často jsou "výkony" chladičů uvedenv v jednotkách Rth(K/W) nebo v grafu http://www.tme.eu/html/CZ/chladice-pro-vykonove-diody-led-kulate-rady-sk5/ramka_10645_CZ_pelny.html což moc z toho nepoznám, jestli jsou vhodné třeba pro 10W LEDku při pasivním chlazení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 15:50    Předmět: Citovat

Za zdroj proudu je musíš dát do série, případně to zapojit tak, aby se připojovaly v nějaké sériové kombinaci. Pak je jedno, jestli bude svítit jedna nebo čtyři. Ale na 350 to bude míň svítit. Jsou tam k ní nějaké datasheety, takže jestli je v některém z nich graf, dalo by se to z něj odečíst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarkh



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 16:33    Předmět: Citovat

Dík za info. Se zapojením do série počítám od začátku, tam není co řešit. Bohužel ať hledám jak hledám, nikde nemohu najít zdroj pro 400mA, to je celkem naprd taková LED, když se pro ni nedělají zdroje...samé zdroje s 350mA, nebo 700mA, ale 400mA jsem nenašel. Z datasheetu jsem žádné info o kolik by to svítilo méně nenašel, tak to jsem hold ve slepé uličce Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 16:51    Předmět: Citovat

Tých 350mA bude pre tie ledky v pohode.
edit:
Nie je to málo 50lm pri 10W LED?


Naposledy upravil procesor dne st březen 11 2015, 17:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarkh



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 16:58    Předmět: Citovat

Určitě? Nebude to příliš snižovat jejich výkon? Takže když koupím http://www.tme.eu/cz/details/apc-35-350/zdroje-napajeni-pro-led/mean-well/ s 350mA a výstupním napětím 28V-100V, klidně pak k němu mohu připojit 3 nebo 4 ty LEDky a bude to v pohodě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 18:16    Předmět: Citovat

Já bych dal 350mA raději než těch 400. Úbytek výkonu bude minimální a životnost se prodlouží klidně třeba i na 1000 hodin. Není dobré zneužívat katalogové údaje na 100%. Ony už tak jsou silně naddimezovaný. To platí sice hlavně pro bílé LED ale tady bych oprvdu použil 350mA. Jinak zdroje proudu s plynulým nastavení se dají postavit.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarkh



Založen: Mar 11, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 19:05    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Tých 350mA bude pre tie ledky v pohode.
edit:
Nie je to málo 50lm pri 10W LED?


No zdá se mi to taky rozhodně málo, poptám se na to v prodejně. Ale předpokládám, že je tam spíše chyba, podobná LEDka na ebay http://www.dx.com/p/gh-10w-10w-430lm-9-led-red-blue-light-plant-grow-light-module-silver-white-7-5-8v-202185#.VQCC145wud4 má lm 430, což už je o něčem jiném samozřejmě...

To mi-ro: tak dík za názor, hned jsem klidnější Wink Jistě, postavit se dá toho rozhodně spousta, ale já budu rád, když dám dohromady ta světla, už tak to bude můj nejsložitější projekt s elektrikou Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: čt březen 12 2015, 8:38    Předmět: Citovat

V těch lumenech bude řádová chyba, toho jsem si taky všiml.
Svítivost LED je v zásadě dána počtem rekombinovaných párů, takže když jich poteče o jednu osminu méně, určitě to bude nejméně o tu osminu svítit také méně. Spíš bych měl obavy o to, že se tam kombinují různé LED do jednoho zdroje.
Ale jo, vyzkoušej to, a dej vědět. Už to chce na tu marjánu něco lepšího, než sodíkové výbojky Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund