Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Generátor s AD9851
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 13:32    Předmět: Generátor s AD9851 Citovat

Před nějakou dobou jsem zde slíbil, že zveřejním konstrukci generátoru s AD9851 a ATmeag328. Uveřejňování výkresů PCB a mechanické konstrukce by bylo na Elektrobastlírně nošením dříví do lesa a proto se omezím na schéma vyzkoušené na kontaktním poli ( + dva moduly jsou již na PCB), kompletní zdrojové texty a projektové soubory pro AVR Studio, sestavený HEX soubor a článek, který projekt popisuje.

Článek (napsán ve Word 2013, starší verze mohou mít problémy s formátováním odstavců): http://mtajovsky.wz.cz/generator/clanek.docx

Článek jako PDF: http://mtajovsky.wz.cz/generator/clanek.pdf

Zdrojové texty: http://mtajovsky.wz.cz/generator/generator.rar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 20:14    Předmět: Citovat

Hezký počin. Už jen napsat takový článek dá dost práce, ale udělat pořádnou dokumentaci v době, kdy to měl člověk v hlavě se později bohatě vyplatí.
mtajovsky napsal(a):
....Uveřejňování výkresů PCB a mechanické konstrukce by bylo na Elektrobastlírně nošením dříví do lesa a proto se omezím na schéma vyzkoušené na kontaktním poli ...
To si nemyslím, motiv desky by se určitě hodil, pokud bude.

A jak se chová ten modul v praxi? Jsou vidět nějaké stopy po digitální tvorbě signálu? Je při 50MHz ještě tvar sinusový? Nějaké obrázky sestavy, oscilogramy, spektrogramy by nebyly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 21:55    Předmět: Citovat

Tak tímto nám ten nový rok opravdu hezky začíná! Připojuji se k uznání za takové dílo.

Jedinou připomínku jsem chtěl vznést k zařazení do sekce "Součástky", ale pak jsem se přesvědčil, že na fóru ani jiná vhodnější sekce není. Asi by takovému projektu projektu spíš slušela forma článku, ale víc než 5 let vládne v této oblasti hrobové ticho. Tak to třeba ani nejde. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 22:12    Předmět: Citovat

Děkuji za reakci. Musel jsem omezit rozsah do 50 MHz, protože nad touto mezí klesal signál na malou úroveň. Mám podezření, že Číňan dává do filtru v modulu stejné prvky jak pro AD9850, tak pro AD9851 a filtr tak začíná zabírat už těsně nad 30 MHz. Doporučuji vypnout vnitřní komparátor pro generaci obdélníkového signálu, protože jeho přepínání je na výstupu patrné - stačí vyjmou propojku na modulu. Zkreslení jsem kontroloval pomocí FFT v DSO, ale linearita převodníků v mém levném číňanovi bude asi tak o řád horší, než by se patřilo pro měření AD9851. Nějaké oscilogramy bych mohl doplnit. Zkreslení je na 50 MHz patrné, ale je úplně jiného typu, než jsme zvyklí například u MAX038. Protože můj DSO má rozsah do 200 MHz, je vidět, že základní tvar signálu je pořád sinusový, ale s přibývající frekvencí se stává zřetelná superpozice zvlnění v rytmu 180 MHz, což je vnitřní hodinová frekvence. Ovšem na nějakém oscilu do 20-30 MHz to vidět nebude. Počítám, že na hotové desce PCB to bude trochu lepší než na kontaktním poli vzhledem k lepší zemi.

Bernard << chtěl jsem to dát na upload, ale nedaří se mi do něj přihlásit. Proto můj privátní FTP.

PCB mám hotový pro výstupní zesilovač a detektor a udělám to ještě pro LCD a ovládání. Pro hlavní blok zatím ne, tato verze trpí omezeními malého pouzdra a definitivní řešení počítám až s ATMega32-16. Možná se toho ujme někdo s možností počítačového návrhu PCB, sám to dělám ručně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mira2830



Založen: Nov 05, 2006
Příspěvky: 238
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 9:36    Předmět: Citovat

Pěkný článek, díky za zveřejnění! Taky mám tenhle modulek už pár měsíců doma a zatím marně čekám až nebude do čeho píchnout, abych si s ním mohl trochu pohrát Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3376
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 19:45    Předmět: Citovat

Pokud bys potřeboval pomoct s návrhem PCB, určitě bych po chvílích byl schopný pomoct a nálsedně Ti případně nechat udělat profi desku...
Mám doma gener s MAX, ale nepiplal sem se v těch studentských letech až tam moc se sladěním rozsahů - takže takový "lepší" gener bych si rád postavil taky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 20:16    Předmět: Citovat

Myslím, že mtajovsky z vrozené skromnosti poněkud přehání a pomoc ve skutečnosti nepotřebuje.
Ale samozřejmě, jen se hoši čiňte. Schází už jen ta deska a článek může jít do tisku v časopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3376
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 22:41    Předmět: Citovat

Ty schemata, co jsou přibalena jako jpg/bmp v RAR josu ty správné? jedna deska už je tam navržená. To nevypadá na ruční práci. Co používáš za soft?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 03 2015, 23:17    Předmět: Citovat

Je tam udělaná drobná oprava v ovládacím panelu - vynechán odpor 8k2 co byl v sérii s trimrem. Přidal jsem adresář doc a přibalil schémata v png - je to ostřejší kresba - a motiv PCB a pokládačku pro detektor a zesilovač.

PCB je navrhováno ručně a kresleno v PlotPC.

Jinak bych ještě doporučoval počkat, chystám se udělat vyšší verzi s ATMega32-16, zlepšení jsem psal v článku, nicméně, pokud si někdo vezme zdrojáky a udělá z nich sám pokročilejší verzi, bude to právě to, co bych chtěl na EB vidět - nějaký společný projekt pár nadšenců, kteří chtějí zkusit si cosi udělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 07 2015, 23:19    Předmět: Citovat

Tak jsem se konečně dokopal, abych dotáhl druhou verzi alespoň do stavu funkčních modulů na PCB. Celé se mi to zpozdilo kvůli odešlému notebooku na bastlení pořízením nového a instalací OS a všeho ostatního.

Která hlavní vylepšení přináší druhá verze:
- použitím většího pouzdra odpadly potíže pramenící se sdružování funkcí pinů
- programový reset AD9851 při startu a tím zvýšení spolehlivosti startu generátoru
- generátor je možno ovládat z PC přes USB prostřednictvím AT příkazů
- ovládací panel má 3 indikační LED pro různé funkce - dálkové ovládání, marker mimo rozsah, ukládání konfigurace, začátek logaritmického rozmítání a indikace chybového stavu nebo chyby ovládání z PC
- tlačítka pro ovládání se programově prosvětlují
- je možno ukládat do EEPROM okamžité nastavení a obnovovat je při startu se přednostně použije poslední uložené nastavení
- vylepšený systém frekvenčních markerů - je doplněn marker středního kmitočtu a v logaritmickém rozmítání jsou doplněny markery oddělující jednotlivé dekády
- zlepšení stability frekvenčních markerů pomocí synchronizace měření výstupního napětí a rozmítání

Článek je opraven a doplněn tak, aby odpovídal druhé verzi. Na jeho konci jsou i oscilogramy pro kmitočty 0.1, 1, 10, 30 a 50 MHz a FFT pro 30 MHz.

Zdrojové kódy, schémata, obrazce PCB a rozložení součástek (adresář doc) jsou zabaleny v archivu.

http://mtajovsky.wz.cz/generator/verze2/clanek.pdf
http://mtajovsky.wz.cz/generator/verze2/generator.rar

Předchozí verze je v adresáři verze1.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 08 2015, 9:41    Předmět: Citovat

To je nádhera. Tohle musí člověka bavit. Ta dokumentace...
Kdy si to stáhneme načerno v AR/PE ? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1570
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út březen 10 2015, 23:12    Předmět: Citovat

Co by obnášela výměna DDS za větší dělo např. AD9914 nebo AD9915 ?
http://www.analog.com/en/products/rf-microwave/direct-digital-synthesis-modulators.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 11 2015, 0:13    Předmět: Citovat

To by znamenalo jiný firmware. AD9914 se na rozdíl od AD9851 jinak programuje a má jiné možnosti. Řídící slovo frekvence se do AD9851 zadává po 8 bitech doprovázených zápisovým bitem, do AD9914 přímo celé 32 bitové slovo paralelně nebo i po 8 bitech, ale s určením adresy. Odpadla by celá část pro lineární sweep, protože AD9914 jej umí přímo sám. Naopak by přibylo digitální řízení amplitudy. Zkrátka, 9851 a 9914 jsou dost odlišné. Také cena je někde jinde, AD9914 stojí okolo $300, 9851 asi $15.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt duben 23 2015, 14:44    Předmět: Citovat

Konečně jsem trochu pokročil s AD9850. https://www.youtube.com/watch?v=lmtZG1gytro
Pro inspiraci přidávám projekt v AVR Studiu. Prográmek je zbastlený a amatérský.



AD9850-DDS-generator-LCD-korytnacka7.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AD9850-DDS-generator-LCD-korytnacka7.zip
 Velikost:  84.31 kB
 Staženo:  602 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 27 2015, 17:44    Předmět: Citovat

Takže problémy s "rušením" na D2 AD9850 se odstranily řádným resetem?

Díval jsem se na video a řek' bych, že ten autorepeat by to chtělo trochu pomalejší. Já jsem zvolil prodlevu 0,6 s od posledního stisku než se autorepeat aktivuje a pak to jde ve frekvenci 4 Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund