Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Svítící stromeček-výměna nebo náhrada 7 ks žárovek. Opraveno

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 11:06    Předmět: Svítící stromeček-výměna nebo náhrada 7 ks žárovek. Opraveno Citovat

Po několika letech provozu dnes dožil dekorační vánoční stromeček - viz foto v rozebraném stavu. Po zapnutí byly dvě žárovky tmavé (zřejmě ve zkratu), ostatní přejásané. Vzápětí proběhla řetězová reakce jako v Černobylu. Žádná žárovka nepřežila.
Bylo tam 7 žárovek do série, tj. na jednu vychází 33 V. Originály mohly být na 36 V (mírně podžhavené). Fotky žároveček jsou na druhém obrázku. Náhradní žárovka může být s paticí nebo i bez ní, není problém žárovku s drátky do patice vložit.
Nevím zda jsem Googlil dost trpělivě, ale vhodnou žárovečku jsem nikde nenašel.
Možné řešení je nahradit žárovečky bílými LED diodami a napájet stromeček vhodným zdrojem. Zatím jsem vybral v GM diody dle tohoto odkazu:
http://www.gme.cz/led-5mm-white-2500-60-diff-p511-726
Při sériovém spojení 7 diod a 3,3 V na diodu při zdroji 24 V (zdroj doma mám) stačí malým odporem v sérii nastavit proud na 20 mA.
Dotaz na bastlíře:
- Nevíte náhodou, kde by šly sehnat vhodné žárovečky na 36 V a více?
- Doporučíte použít vhodnější LED než jsem vybral (nevím jak tyto zvolené diody reálně svítí). Chci aby LED svítila pěkně při pohledu z boku.



IMG_3607.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3607.JPG
 Velikost:  205.76 kB
 Staženo:  159 krát


IMG_3609.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3609.JPG
 Velikost:  241.84 kB
 Staženo:  132 krát



Naposledy upravil Brozicek dne pá prosinec 19 2014, 15:54, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 11:14    Předmět: Citovat

Najdi si na internetu tzv. telefonní žárovky. Používaly je mimojiné jako indikace zapnutí měřících přístrojů tesla. Vyráběly se asi řady 6V,12V,24V,32V a 60V. Nevím to ale jistě. Průměr mají kolem 5mm a pro toto použití by byly ideální. Stačilo by odpájet ty poniklované mosazné plíšky od vývodů z baňky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 11:15    Předmět: Citovat

Já to mám doma taky, ale mám tam tyto žárovky. LEDku bych tam fakt nedával.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stanimir



Založen: Jan 08, 2005
Příspěvky: 296
Bydliště: u Č.B.

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 11:34    Předmět: Citovat

Jedině zkusit tyhle:
kód:
http://www.svetzarovek.eu/k-209/zarovky/telefonni/36v/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 12:08    Předmět: Citovat

My máme taky ty žárovky co forbidden,ale jak jedna praskne tak se pak mění tak tři.Praská jedna za druhou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 15:42    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
........ LEDku bych tam fakt nedával.

Nedalo vám moc práce mě "ukecat", abych tam nedával LED. Telefonní žárovky jsou relativně drahé (24 až 33 Kč). Po vyletování by se musely vývody nastavit a ještě na skle zůstanou asi nehezké zbytky lepidla od přívodného pásku.
Nakonec jsem se rozhodl pro žárovky, které jsou použity u "forbidden a doktor365". Žárovky (6,41 Kč) i objímky (9,24 Kč) jsem již objednal v E-shopu GME. Do těch plastových napodobenin svíček (je to nějaký termoset) se to pěkně vejde a jde zabezpečit i bezpečné IP krytí, aby sklo žárovky navazovalo na plast svíčky s minimální štěrbinou. Jen je nutno zvětšit dírku na konci svíčky z 5,5 mm na 10,5 mm.
Vadí mi časté odcházení žárovek, o kterém píše "doktor365". Při 3W a 34V je proud žárovky (v sérii i celého svícnu) cca 88 mA v žhavém stavu. Odpor jedné žhavé žárovky vychází na 386 Ω. Za studena je náraz proudu cca 6x větší, tedy kolem 0,5 až 0,6 A. Tento náraz pak zřejmě postupně likviduje žárovky s nejslabším vláknem.
Vzpoměl jsem si na starý dobrý termistor používaný v TV se sériovými elektronkami. Mám tři v šuplíku. Za studena má ten termistor asi 800 Ω. Zkusil jsem jej nahřát zapalovačem. Již při nahřátí na teplotu, na které udržím prst, klesl odpor na 246 Ω.
Zapojením termistoru do série se žárovkami by náraz proudu klesl na cca 0,18 A. Jde jen o to, na jaké teplotě termistoru se systém ustálí, a zda budou mít trochu podžhavené žárovky ještě opticky dostatečný svit. Omezení proudového nárazu spolu s podžhavením by mělo životnost žárovek výrazně prodloužit. Pokud termistor vyhoví, tak potom podle jeho teploty rozhodnu, kam ho umístím.
O výsledku budu do vánoc informovat.



Oprava svícnu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Oprava svícnu.jpg
 Velikost:  19.1 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2014, 15:53    Předmět: Citovat

Tak vánoční svícen po rekonstrukci na jiné žárovky je OK. Foto svícnu po opravě přikládám. Na obrázku je také detail nové patice před zatlačením do tubusu svíčky a původní štítek, který je na svícnu. Jen upřesním několik údajů, aby po mě nezůstaly nepřesnosti.
1.
Na štítku svícnu je údaj "10 LAMPEN 12,5W 24V 52mA 1.25W". Štítek je zjevně nepřesný, žárovek ve svícnu bylo jen 7. Pak jsem našel v přívodním kabelu ve stojanu vletovanou diodu ve smršťovací bulžírce (původně jsem myslel, že to je jen spojka vodiče). Takže 7 žárovek dává v sérii 168V a přes diodu byly napájeny cca 230/2, tj. napětím 115V. Takže i původní žárovky byly podžhaveny a vydržely velmi dlouho.
2.
Nové žárovky jsou na 36V/83mA (3W). Pro 7 žárovek je to celkem 252V, takže při plném napětí 230 V by byly mírně podžhaveny. Nechal jsem v tom přívodu tu původní diodu, takže na žárovkách je jen 115V (16,5V na jednu žárovku). I při tomto silném podžhavení je jas i za denního světla zcela vyhovující. Blikání při napájení půlvlnou není pozorovatelné.
Zajímalo by mne, zda originál svícen od "doktor365" je také podžhaven napájením přes diodu, nebo zda jsou žárovky zapojeny přímo na 230V. Při podžhavení diodou by žárovky odcházet neměly. Experiment s termistorem jsem zatím odložil. Vrátím se k termistoru tehdy, pokud by žárovky odcházely i při napájení přes tu diodu.
3.
Změřil jsem odpor žárovky za studena, který je 42Ω. Výpočtový odpor pro 36V/3W je 434Ω. Takže pokud je originál svícen napájen z 230V bez omezení, je nárazový proud za studena dokonce 0,78A a pak by bylo logické, že žárovky odcházejí.



Svícen vánoční.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Svícen vánoční.JPG
 Velikost:  185.25 kB
 Staženo:  157 krát



Naposledy upravil Brozicek dne so prosinec 20 2014, 8:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2014, 17:25    Předmět: Citovat

citace:
... přes diodu byly napájeny cca 230/2, tj. napětím 115V.

To je pověra, kterou třeba vymítat. Takže když je v jedné půlperiodě efektivní hodnota 230 V a v druhé 0 V, tak pro celou periodu bude efektivní hodnota
U = √((230² + 0²)/2) = 230/√2 = 163 V

No a trochu OT, vloni jsem měnil žárovečky na řetězu, kde jich bylo 35, a když už praskla pátá, zahodil jsem celý řetěz. Když mě přešla zlost, vytáhl jsem ho z koše a objímky odstříhal, na dráty připojil banánky, a jsou z toho dobré fousy. Izolace je zdvojená a teplotně odolnější než běžné PVC. Jenom vzhled je takový armádní. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dubak7711



Založen: Dec 18, 2007
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2014, 17:44    Předmět: Citovat

Prosím ta čo si to tam dal za vzorec?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2014, 18:30    Předmět: Citovat

Přečti si tohle, určitě na to přijdeš. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: pá prosinec 19 2014, 20:52    Předmět: Citovat

dubak7711 napsal(a):
Prosím ta čo si to tam dal za vzorec?

Abych se přiznal, také jsem na ten Tvůj výpočet "hleděl". Před 45 roky, po státnici na FE VUT, jsem snad měl ty efektivní, střední a jiné hodnoty v malíčku. Dnes, než budu souhlasit nebo oponovat, si prostuduji nejdříve v klidu ten Tvůj článek, na který se odvoláváš. A pak si zopakuji ty výpočty efektivní hodnoty pro střídavý proud.
Pokud zapomenu na matematiku, tak technický cit mi nějak nebere, proč pokud pustím do odporové zátěže jen jednu půlvlnu, dostanu z toho více než polovinu výkonu-tepla (na odporu bude 163Vef místo 115Vef). To bych tak snad vytvořil nějaký násobič energie. Pokud na odpor R připojím 230Vef úplné sinusovky, dostanu nějaký výkon. Pak bych vzal dva odpory R a na každý připojil opačnou půlvlnu. Pokud by na každém odporu pak bylo při půlvlnách 163vef, získám více energie než když na jeden odpor zapojím celou sinusovku. To mi nedává logiku.
Naštěstí to na nemá vliv na závěr, že podžhavené žárovky budou mít násobně delší životnost (ty žárovečky nejsou halogenky, kde naopak podžhavení má nežádoucí efekt).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so prosinec 20 2014, 13:16    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
.... U = √((230² + 0²)/2) = 230/√2 = 163 V .....

Tak musím uznat, že máš ve svém článku a tom vzorci pravdu.
Představil jsem si, že mám odpor 10Ω na 10Vss. Proud bude 1A a výkon 10W (U*I nebo U²/R). Efektivní hodnota těch 10Vss je také 10Vef.
Nyní těch 10V rozsekám na pravidelné obdélníky. Třeba 1sec 10V, 1sec 0V. Logicky je zřejmé, že na odporu bude poloviční výkon jen 5W.
Nyní budu aplikovat Tvůj vzorec. Podle tvého vzorce by platilo pro efektivní napětí těch SS pulzů 1:1 toto
U = √((10² + 0²)/2) = 10/√2 = 7,07 V ef.
Nyní z toho Uef = 7,07V vypočítáme proud na odporu 10Ω, vyjde 0,707A.
A teď to podstatné, výkon na odporu:
P= U*I = 7,07*0,707=4,998W (bez zaokrouhlovací chyby = 5W)
nebo
P=U²/R = 7,07²/10 = 4,998W (bez zaokrouhlovací chyby = 5W)
Je vidět, že výpočet výkonu je shodný s logicky očekávanou hodnotou.
Takže uznávám, že přes diodu napájím žárovky efektivní hodnotou 163V a ne 115 V, jak jsem chybně uvedl. Výkon na žárovkách ale bude poloviční, jak člověk logicky očekává. Poznámka k tomu výkonu je také ve Tvém článku.
Díky, že jsi mne přinutil trochu si zopakovat teorii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne prosinec 21 2014, 10:19    Předmět: Citovat

Nedalo mi to a zkusil jsem chvíli experimentovat s termistory. Našel jsem jeden Rtv z žhavení TV a druhý Rnn nějaký No name - viz obrázek. Zde jsou výsledky experimentu (vše jsem prováděl se zapojenou diodou v sérii se žárovkami):
1. Odpor při pokojové teplotě Rtv=740Ω; Rnn=476Ω
2. Odpor při ustálení teploty při svícení Rtv=260Ω; Rnn=180Ω
Úbytek na termistoru (tyto hodnoty berme jen jako poměrné, protože při měření SS půlvln ukazoval digitální měřák "Bůh ví co").
4. Úbytek za studena v čase nula Utv=16V; Unn=14V
5. Úbytek po ustálení teploty při svícení Utv= 8V; Unn= 7V
V ustáleném stavu byl svit žárovek v sérii s termistorem ještě stále vyhovující. Pokud jsem za provozu termistor vyzkratoval, jas nepatně stoupl, ale subjektivně byl jas bez termistoru i s termistorem vyhovující.

Závěr:
Význam termistoru by se projevil jen v čase nula, a to zejména pokud by se podařilo sepnout spínač na vrcholu půlvlny při napětí 322V. Odpor vlákna není rovnoměrný a kritická místa pro spálení žárovky jsou ty body vlákna s nejmenším průřezem. Nárazový proud za studena přepálí právě tato místa. Špičkové hodnoty nárazového proudu na vrcholu sinusovky pak mají tyto výpočtové hodnoty (při odporu vlákna za studena 42Ω):
6. Bez použití termistoru 1,080 A
7. S termistorem Rnn 0,415 A
8. S termistorem Rtv 0,309 A
Teoretický má termistor určitě kladný vliv na životnost žárovek. Prakticky asi bude stačit ta dioda. Termistor asi použiji jen tehdy, pokud by některá z žárovek odešla do dvou sezón použití. Teplota termistoru je přijatelná. Asi bych jej vložil přímo do klasické síťové vidlice.



IMG_3614.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3614.JPG
 Velikost:  239.72 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund