Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měnič 230 na 12 V ve svítidle (snad MS-188D -1) - vadný Q2.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 22:11    Předmět: Měnič 230 na 12 V ve svítidle (snad MS-188D -1) - vadný Q2. Citovat

Mám prosbu, zda už někdo analyzoval zapojení a funkci měniče 230V na 12V pro osvětlovací lampu (viz obrázek). Na tišťáku je nápis MS-188D-1, ale Google k tomu nic nenachází. Pod chladičem jsou dva NPN tranzistory 2SC4138 Ucb=500V, IC=2A (pulzní 4A), Pc=80W.
Hodně součástek je skrytých pod chladičem, tak se schéma bez vyndání tranzistorů nedá namalovat.
Orientačním měřením na úbytek na přechodech se všechny polovodiče zdají dobré. Jen mezi bází a emitorem na těch výkonových tranzistorech měřím odpor kolem 40 Ω v obou polaritách, ale to asi bude nějaký paralelní odpor k přechodu BE. Přechod CB vypadá OK. Mezi CE není průraz. Pojistka je OK, i ta ochrana na chladiči je vodivá.
Tak než se pustím do vědeckého bádání pátrám, zda to už někdo nedělal přede mnou, nebo zda k tomu někdo nemá dokumentaci.
Dík.



IMG_3547.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3547.JPG
 Velikost:  274.13 kB
 Staženo:  142 krát


IMG_3548.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3548.JPG
 Velikost:  258.38 kB
 Staženo:  150 krát


IMG_3549.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3549.JPG
 Velikost:  254.41 kB
 Staženo:  130 krát



Naposledy upravil Brozicek dne ne listopad 16 2014, 16:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 23:16    Předmět: Citovat

Co s tím je? Nefunguje to? Vyndej tranzistory a potom změř všechny odpory, kondíky i tu tepelnou pojistku. Nic na tom není složitého.
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st listopad 12 2014, 18:42    Předmět: Citovat

Hlavně ty dva stejný, hnědý kondenzátory bývají bez kapacity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st listopad 12 2014, 21:47    Předmět: Citovat

kovar napsal(a):
Co s tím je? Nefunguje to? Vyndej tranzistory a potom změř všechny odpory, kondíky i tu tepelnou pojistku. Nic na tom není složitého.

Zajímavá rada. Ale budiž, když myslíš, že jsi mi tím pomohl.
Nakreslil jsem si schéma toho měniče - viz obrázek. Přesto, že zapojení je jednoduché, zatím jsem to neporazil a nenašel jsem žádnou jednoznačně vadnou součástku. Měnič se nechce rozkmitat.
- Nadproudová ochrana s tyristorem problém nedělá. Součásti jsou OK včetně toho odporu v emitoru 0,33 Ω. Pokud odpojím anodu tyristoru, stav se podle očekávání nezmění.
- Ty "oba hnědé" kondenzátory C7 a C8 (220nJ 400) se nezdají vadné. Oba jsem měl venku a na ohmmetru je vidět odpovídající dobu jejich nabíjení v obou polaritách (měřič kapacity nemám). Navíc ta lampa odešla najednou, to by asi kondenzátory neudělaly.
- Tranzistory Q1 a Q2 (2SC4138) jsou podle měření přechodu OK. Jeden jsem navíc zkusil jako spínač, také vše OK.
- Nějak zápasím s tím startovacím obvodem s odporem 270k, kondenzátory C3 a C2 a diakem (je to typ DB3 na 32V). V uzlu na anodě D5 měřím 28V, a pokud by byl diak už sepnutý, měl bych na bázi Q2 (dolní tranzistor) měřit kolem 0,5V, ale je tam prakticky 0V. Pokud diak není sepnutý, tak nevím kam teče proud přes ten 270k, že je na něm úbytek kolem 300V. C2 nemá na ohmmetru zkrat ani svod. Asi budu muset změřit C2 při vyšším napětí, abych vyloučil jeho svod, který by bránil startu měniče.
- Ten diak jsem vyndal a kontroloval jednoduchým testem zvyšováním napětí přes trimr. Při 32V sepnul a napětí na něm kleslo na 28 V, což by mohlo při tak jednoduchém testu odpovídat (zdroj 42 V, trimr 22k).

Pokud diak není vadný, mohl by problém dělat svod na C3, který s odporem 270k drží v tom uzlu napětí 28V pod spínacím napětím diaku, a proto se možná měnič nerozběhne. Jinak mi uniká význam těch kondenzátorů C3 a C2 a diody D5. Kdo to dokáže obvodově popsat?

Vrátím se k tomu po neděli. Třeba do té doby dá více hlav více rozumu.



Měnič 230V na 12V.png
 Komentář:
Q1 a Q2 NPN tranzistor 2SC4138

Stáhnout
 Soubor:  Měnič 230V na 12V.png
 Velikost:  132.64 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 16:57    Předmět: Citovat

Tranzistor Q2 se přiznal. Při větším napětí měl výrazný svod. Nyní už je svod měřitelný i běžným měřením.
Vlastník zdroje do lampy o opravu nestojí, takže výměna tranzistoru nebude provedena. Všechny ostatní součástky i při měření na provozní napětí cca 320 V vypadají OK. Takže Q2 je snad jediná závada.
Našel jsem možnou náhradu v GM elektronic, typ BU2520AF nebo v GES typ BU2520AX. Možná by bylo nutno vyměnit oba Q1 i Q2. Původní tranzistor a náhradní typ by mohly v symetrickém zapojení dělat nějaké problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund