Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

line out ze stareho gramoradia

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jamess
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 02 2005, 14:33    Předmět: line out ze stareho gramoradia Citovat

Dobry den vsem. Rad bych dostal signal ze stareho gramoradia tesla 1038A pro prilezitostny poslech LP. Radio ma dva petikolikove vstupy ci vystupy se symbolem magnetofonu a "nekonecna"
Z toho co jsem napsal je patrne, ze tomu vubec nerozumim, ale kdyz je vule, tak by to preci melo nejak jit:)
(zesilovac nema phono vstup)
Dekuji za rady, pripadne odkazy na vhodnejsi forum, diky, Honza
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st březen 02 2005, 18:59    Předmět: no moment, Citovat

a jak má tedy připojenou přenosku? Napevno?
Od tohoto rádia nemám schéma, ale pokud se dobře pamatuji, "nekonečno" znamenalo stereo - obvykle doplněné symbolem pro vstupní signál.
Ale linkový výstup se u těchto rádií nevyskytoval.
Od typu tuším zhruba 1020A se počítalo už s přenoskou stereofonní, i když gramorádio samotné bylo mono. Jednoduše proto, že stereofonně nahrané desky vyžadovaly menší poloměr zaoblení hrotu a takový se pro monofonní vložky nedodával. Ale ani toto číslo neber vážně, některé typy Tesla číslovala dost nepochopitelně napřeskáčku. A to i v takových případech, kdy se pod několika různými čísly modelu a různými designy skříní skrývalo stále totéž rádio, jen třeba s různým provedením přepínačů nebo posunutým rozsahem krátkých vln...
Jinak vstup pro přenosku se také označoval symbolem připomínajícím písmeno Q, ale zrcadlově překlopené.

Pokud je gramo v pořádku a na stav přenosky i hrotu se lze spolehnout, doporučuji jednoduchý emitorový sledovač pro dosažení velkého vstupního odporu (většuna přenosek vyžadovala min. 0,5 MOhmu). S úrovní bych si nedělal starosti, nebyly vzácností přenosky s výstupním napětím až 2V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 20 2005, 18:40    Předmět: Citovat

Většina piezoelektrických.Pokud vím,tak magnetodynamické přenosky mají impedanci 47kohm.Ale tech 500kohm není kritických,bude to bez problémů fungovat s jakýmkoli lepším oz a vstupním odporem 100kohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31948
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 26 2005, 13:17    Předmět: Citovat

Na ten sledovač bych nesázel - Tesla někdy vyváděla na gramo výstup signál přímo z přenosky, jindy až za korekčním zesilovačem, a naprosto nepředvídatelně i v kombinaci s přenoskovýma vložkama. Spousta gramců měla vzadu normální 5ti kolík s takovým "špuntem" - to byla propojka, když byla zastrčená, signál šel z vložky dál do střev gramce - na korekce, regulaci hlasitosti atd. Když se vytáhla, gramec zmlknul, ale na tom 5ti kolíku se dal odebírat signál pro externí zařízení. Je potřeba vědět, že všecky desky jsou nahrávaný s kmitočtovou korekcí, říká se jí RIAA, vznikla v 1.pol.20.století v USA a měla (a má) za úkol jednak zmenšit šum, druhak usnadnit mechanickou výrobu lisovací matrice na desky, a tím pádem je signál všech přenosek nutný korigovat. Krystalový (a keramický) stačí jen kmitočtově, to jsou ty výše zmiňovaný s výstupem až 2V, ale ty "lepší", rozuměj magnetodynamický, mají kromě malý svislý síly na hrot (= málo opotřebovávají desku, ale zase jsou citlivější na už "osoustruhovanou" drážku, prach a škrábance) i jinou zatěžovací impedanci ( krystalky standartně 1MOhm, magnetky 47kOhmů s tolerancí 1kOhm!!!) a mnohem menší výstupní napětí - běžně ne víc, než 10mV!!! Tady už je potřeba speciální předzesilovač, kterej zároveň zesiluje i koriguje kmitočtovou charakteristiku. ALE NEBOJ - dají se nedraho koupit jak hotové, tak i různé stavebnice a navíc v dobách pořád ještě nedávných bylo v každém trošku odbornějším časopise nejmíň jedno zapojení ročně. Pro začátek bych zkusil Amatérské Rádio, a stačí ne starší, než z roku 1985, to se dá ještě v knihovnách dost dobře sehnat.
Jinak jsem se asi před měsícem pokusil nadhodit toto téma do diskuse o problémech, zkus se mrknout i tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund