Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snímač vody/hladiny k alarmu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zabezpečovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 17:16    Předmět: Snímač vody/hladiny k alarmu Citovat

Zdravím,
chtěl bych poradit, už dlouho nosím v hlavě jeden nápad, ale nejsem si úplně jistý realizací. Alarm, který mám doma (Paradox EVO) jsem si naprogramoval sám / ale nezapojoval.

Momentálně řeším tuhle věc, máme studnu asi 15 metrů od domu. Ve studně je zhruba v dvou metrech něco jako "servisní prostor" kde je rozvod elektriky pro čerpadlo a všelijaký věci k tomu. Stává se ale, že z deklu studny kondenzuje voda a postupně se tam akumuluje až přeteče do vrtu. Tzn. dávat sem tam pozor, jestli hladina nepřekročila nějakou míru.

Můj nápad je takový, že bych si na destičku udělal dva "blobíky" z cínu a mezi nimi nechal mezeru (opravdu malinkou) ve chvíli, kdyby se takový snímač octl pod vodou, obvod by se sepnul (je mi jasné, že by se musel nastavit jako normally open), ve chvíli kdyby se sepnul, by měl vyhlásit poplach - resp. silent poplach a poslat smsku /voda - studna/ třeba...

Stejně tak vidím i možnost hlídání hladiny ve studně proti poklesu (pro změnu normally closed a když se octne nasuchu tak se otevře).

Nicméně, vůbec nevím, jak bych tohle mohl připojit k ústředně - a zda je tu nějaké riziko poničení ústředny nebo něčeho dalšího...

Najdu nějakou dobrou duši, co poradí? Smile

Děkuji,

Vojta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bastlir40



Založen: Aug 27, 2010
Příspěvky: 463
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 18:02    Předmět: Citovat

Ve staré nádrži u topení, kde jsem stále musel hlídat stav vody a chodil na půdu s kýblem vody, jsem to vyřešil snímačem ze dvou měděných drátů. Když se dostali nad hladinu vody v kotelně mi svítila kontrolka. Řešil jsem to tak, že jsem použil darlingtonův tranzistor a mezi jeho bázi a emitor dal snímací dráty. Když byly pod vodou tak se uzavřel a kontrolka nesvítila. Když se dostali dráty mimo vodu, tranzistor se otevřel přes odpor mezi bází a kolektorem a kontrolka se rozsvítila. Sloužilo mi to řadu let a spolehlivě než se dělalo nové topení s uzavřenou nádrží už u kotle. Když by si mezi kolektor a Ucc dal relé, můžeš tak ovládat co budeš potřebovat.
_________________
Zdraví vás Mirek

www.mojeelektro.xf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Simil



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 185
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 19:00    Předmět: Citovat

K Paradoxu som bežne používal LD12.Zapájal som to s odpormi,ako je na obrázku v pdf súbore,a slučku som nastavil ako 24hodinovú.Šlape to bez problémov.Tu máš návod.


LD-12.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LD-12.pdf
 Velikost:  228.89 kB
 Staženo:  349 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 19:59    Předmět: Citovat

bastlir40: díky, ono nešlo ani tak o čidlo, jako spíš o zapojení k ústředně Smile ale i tak díky, návod se bude hodit možná u něčeho jiného. Smile

Simil: no to je paráda a už koukám, že je i celkem levný Smile bezvadný moc děkuji Smile - nevím proč jsem chtěl znovuvynalézat kolo Smile


@moderátoři: chcete-li topic můžete smazat, pochopím. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so leden 18 2014, 22:55    Předmět: Citovat

HoldingInfinity napsal(a):
Stává se ale, že z deklu studny kondenzuje voda a postupně se tam akumuluje až přeteče do vrtu. Tzn. dávat sem tam pozor, jestli hladina nepřekročila nějakou míru....

A co takhle ten prostor nechat odvětrávat přes nějaký průduch opatřený jemným sítkem kvůli zamezení vlivu hmyzu a hlodavcům..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 19:03    Předmět: Citovat

přesně tak to tam je...ale bohužel to asi není příliš funkční :/ udělala to tak firma...

Asi to odvětrávání nestačí a jsem s tím tak nějak smířený Smile takže mě napadlo hlídat si to takhle... Smile zároveň mi taky šlo o to hlídání hladiny ve studně (prý se nesmí vyčerpat sloupec pod metr...či tak nějak...) takže tam hodím ty čidla dvě, jedno hodím v ústředně jako NC jedno jako NO a je to Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 19:41    Předmět: Citovat

Do vrtu se dolů dávají dvě čidla, asi metr od sebe. Dolní vypíná a horní zase zapíná možnost čerpání - jako pojistka - vedle tlakového spínače.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 19 2014, 19:58    Předmět: Citovat

Jestli můžeš zajistit, že normálně je hladina nejméně o 20 cm níže, než potřebuješ oznámit, dej tam membránový hladinový spínač z automatky a od něj trubičku dolů. Až k ní hladina stoupne, začne v ní i stoupat tlak a sepne mikrospínač (hloubku ponoru do sepnutí lze většinou nastavit, v každém případě ji odzkoušej). Máš tam vlastně bezpotenciálový kontakt galvanicky oddělený od okolí.
Proč je potřeba, aby zůstávala trubka co nejdéle na suchu, je zřejmé: při zaplavení se vlastně vždy automaticky zkalibruje. No jako v automatce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st leden 22 2014, 17:01    Předmět: Citovat

Taky parádní nápad Smile kdyžtak klidně diskutujte i dále a díky za nápady.

Momentálně už jsem to pořešil snímači LD12 navrženými výš. Funguje to parádně...a i to smskuje jak má Smile takže opět díky bastlírno Smile

serviceman: Díky, asi to tam tak je, bohužel předchozí majitel našeho domu to jistě nevěděl, takže nám tu kladl na srdce dávat na to pozor.

Hill: Díky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 22 2014, 17:40    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Do vrtu se dolů dávají dvě čidla, asi metr od sebe. Dolní vypíná a horní zase zapíná možnost čerpání - jako pojistka - vedle tlakového spínače.

Pokud jsem pochopil, tak on řeší hromadící se kondenzát vzniklý srážením "teplé páry" na studených částí studny. a jeho hromaděním v části vedle ustí vrtu. A ten kondenzát je svině. Vleze všude. Paradoxně vyhodnocovací jednotku pro hladinostav zachránily dvě díry vyvrtané ve dně krabičky.. Přílišná vodotěsnost byla na škodu.. hromadila se tam voda a neměla kam vytíkat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: st leden 22 2014, 17:44    Předmět: Citovat

Jen jsem reagoval na vedlejší poznámku "zároveň mi taky šlo o to hlídání hladiny ve studně (prý se nesmí vyčerpat sloupec pod metr...či tak nějak...)".
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 22 2014, 19:20    Předmět: Citovat

Hladinové spínače do starších Tatramatek (například 245.x) taky umí dvě různé hladiny, má dva samostatně šroubkem stavitelné spínače. Jen výškový rozdíl nejspíš nepůjde až na metr nastavit, ale na půl metru to možné je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt leden 23 2014, 16:40    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Jen jsem reagoval na vedlejší poznámku "zároveň mi taky šlo o to hlídání hladiny ve studně (prý se nesmí vyčerpat sloupec pod metr...či tak nějak...)".


Přesně tak i to se tu řeší/šilo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zabezpečovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund