Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SDR - produkt páté generace

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového?
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st září 25 2013, 12:32    Předmět: SDR - produkt páté generace Citovat

Můj vlastní projekt SDR poněkud stagnuje, tak jsem využil možnost podívat se na zoubek jednomu komerčnímu výrobku.

Inovace se týká především vnějšího provedení, moduly uvnitř jsou samostatně dodávány už delší dobu. Podstatné je, že tyto moduly jsou na stránce dodavatele podrobně zdokumentovány, čím se kompenzuje absence jakékoliv dokumentace k té páté generaci. Dokonce se nedozvíte, jaká je polarita napájecího konektoru. Na středním kolíku je tedy +, odběr okolo 30 mA.

Přijímač jinak přijímá, pořádná anténa je nezbytností. Interní LO má poměrně strmé ladění i na potenciometru "FINE", pomohlo by, kdyby v tomto režimu byl lokální osclátor vyveden na konektor "EXT GEN", člověk by si tam připojil čítač a viděl by, kde se nachází. Vstup pro anténu 400 Ω je poněkud úsměvný, jedná je o kapacitní oddělení od země a živého vstupu BNC 50 Ω, tedy impedanční dělič snižující úroveň signálu, žádná transformace.

Zdá se, že u nových výrobků je poměr použitého címu a tavného lepidla jednoznačně na straně toho lepidla.



SDR-a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SDR-a.jpg
 Velikost:  33.34 kB
 Staženo:  155 krát


SDR-b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SDR-b.jpg
 Velikost:  35.16 kB
 Staženo:  151 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 25 2013, 14:23    Předmět: Citovat

Tak třeba ty BNC se něčím fixovat musí, jinak se časem povolí. Já to lepím Chemoprenem, vypadá to líp.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st září 25 2013, 21:06    Předmět: Citovat

Myslíš, že se ten SDR na Pandatronu dá nazývat komerčním produktem? Nechci zpochybňovat autora Pandatronu, ale to zařízení se pravděpodobně sériově nevyrábí. Firma Pandatron se skládá z jednoho zaměstnance, který to buď navrhl, a nechává to u někoho vyrábět na zakázku, anebo to vyrábí sám ve volném čase a má to jako zálibu. Nabízí to jen on, a to i na EBAY. Nic proti tomu nemám, protože všichni víme, že výrobky z číny jsou kolikrát horší než když to někdo u nás (leč ručně vyrábí). Zajmalo by mě jestli to má dobré parametry.

Ten třetí generace má v sobe R820T. Tak by mě zajímalo, jestli je tam obsažen ten DVB-T tuner, anebo jestli je tam přímo jeho koncepce, a jestli je to třeba lepší (nemyslím o ty doplňky, jako přepínače a zdířky) ale myslím třeba jestli je ten samotný obvod více optimalizován pro ten samotný příjem s porovnáním s obyčejnou klíčenkou..


Ev. dá se třeba ta klíčenka nějak vylepšit? Mám tu dvě s R820T, dají se provádět nějaké úpravy a vylepšení..

Jako externí napájení vidím výhodu např. u přenosných zařízení, NTB, tablety a telefony. Třeba můj tablet to vytříská za ani ne 45 minut.. Ale tedy příjem na tabletu nic moc, na telefonu jsem nezkoušel.. Řekl bych že na tabletu to má slabší příjem a samotný tablet to ruší.. Jak to chodí na NTB nemohu vyzkoušet a na desktopu je to OK.

Na KV a SV nic nemám, toto je prý dělo, ale ta cena je vysoká http://www.bonito.net/radiojet/infos/en_rj10_home.htm

Zajímalo by mě, jak dobře by to chodilo na malině (rapsberry Pi) a jestli je to vůbec na ní provozuschopné, např. v raspbianu nebo Pidora...


A co vyrábíš a navrhuješ ty, bernarde? bude to dostupný projekt, který si bude každý moci zhotovit, nebo budeš prodávat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 10 2013, 0:27    Předmět: Citovat

Tady je taky fotka ,,komerčního" výrobku od pandatronu, je převzata z aukra: http://mobily.aukro.cz/rtl-sdr3-testovany-vyrobcem-i3778041170.html

Popis aukce: Prodám "sofistikovaný" SDR přijímač SDR RTL-3+ Výrobce PANDATRON.CZ odzkoušený výrobcem ! cca 2měsíce starý. Dle vyjádření výrobce naprosto v pořádku!!!!!!

Prodejce: OK2MZL

Foto:

Závěr: Docela síla!


A BERNARD, jak pokračuješ se svým SDR projektem, dáš vědět?



3778041170.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3778041170.jpg
 Velikost:  45.9 kB
 Staženo:  93 krát


3778041170_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3778041170_1.jpg
 Velikost:  97.58 kB
 Staženo:  135 krát


3778041170_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3778041170_2.jpg
 Velikost:  97.95 kB
 Staženo:  97 krát


3778041170_3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3778041170_3.jpg
 Velikost:  75.7 kB
 Staženo:  120 krát


3778041170_4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3778041170_4.jpg
 Velikost:  79.35 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 10 2013, 8:34    Předmět: Citovat

Zase hovorim: zlata Cina!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: út prosinec 10 2013, 10:19    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
toto je prý dělo, ale ta cena je vysoká http://www.bonito.net/radiojet/infos/en_rj10_home.htm

Tento přijímač jsem si v květnu tohoto roku také zakoupil a musím říct, že je opravdu výborný... původně jsem uvažoval také o vlastní konstrukci SDR, studoval různé i zahraniční weby, prošel spoustu konstrukcí, popisů apod... když jsem si dal proti sobě všechny plusy a mínusy, tak jsem se odhodlal ke koupi právě Bonito RadioJet 1102S..
Nechci nikoho podceňovat, ale já osobně bych rozhodně nikdy nepostavil přijímač, který by ve spojení s nějakým univerzálním softwarem z internetu a připojením prostřednictvím zvukové karty v notebooku dosahoval kvalit, parametrů a všech funkcí zmiňovaného RadioJet 1102S.
Home-made SDR popisovaný ve všech návodech je vždy směšovač, ke kterému je nutné postavit přeladitelný a hlavně stabilní externí oscilátor, příp. vstupní filtry a zařídit tzv. I/Q přenos do zvukové karty PC, tato karta musí mít stereofonní vstup a musí mít vysokou vzorkovací frekvenci, což zvukové karty běžných notebooku běžně nemají. Problém v terénu je i s napájením apod...

Také mám rád bastlení a mám radost z vlastního, podařeného výrobku, na poli SDR pro DX jsem však vzhledem ke spoustě nevýhod tuto cestu zavrhnul a pořídil si uvedený přijímač.

Naštěstí se nejedná o Čínu, je vyráběný přímo v Německu, přenos do PC není přes zvukovku, ale prostřednictvím USB (to bych já nikdy nezvládnul), z USB je přijímač i napájený a tím pádem odpadá starost s externím napájením, celé to utáhne baterka notebooku asi 7-8 hodin...
oproti ještě dražším přijímačům typu Perseus, se zde nevzorkuje celých 30MHz ale vždy úsek 24 kHz okolo naladěného kmitočtu, značně se tak sníží nejen příkon přijímače (nároky na AD převodník) ale i nároky na výpočetní výkon počítače... zvládne to i malý netbook s procesorem Intel Atom...
oproti klasickým přijímačům, se mi moc líbí, že jde plynule nastavovat šířka přenášeného pásma (od nuly do těch 24 kHz), filtr různě posouvat, tvarovat tvar filtru, úplně všechno co se se signálem děje a jak vypadá, je přehledně vidět na obrazovce... úplně jde odladit rušící kmitočet i když je přímo např. v postranním pásmu stanice, přijímač na vstupu obsahuje řiditelný atenuátor.. atd.. atd.. musím i pochválit, že výrobce se velmi dobře stará o aktualizaci seznamu a map vysílačů, do dvou dnů jsem v tom automaticky měl nové seznamy a mapy KV stanic na zimní období 2013/2014..

Ano, Bonito RadioJet 1102S není klasický SDR, který by umožňoval připojení dalších uživatelů odkudkoliv na světě, nebo by vzorkoval celých 0-30 MHz najednou.. je to spíše prostřednictvím PC ovládaný přijímač, který mezifrekvenci zpracovává softwarově... mně však plně vyhovuje a jsem s ním naprosto spokojen...

S velikým zájmem a obdivem k autorům však i nadále sleduji různé konstrukce home-made SDR přijímačů, protože si myslím, že právě v SDR je budoucnost AM, DRM apod. DXingu.


Naposledy upravil stredni-vlny dne út prosinec 10 2013, 12:51, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út prosinec 10 2013, 10:28    Předmět: Citovat

Ale softver je uzavrety a len pre Windows. Ak ho vyrobca prestane aktualizovat, tak maju majitelia smolu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: út prosinec 10 2013, 10:34    Předmět: Citovat

Ten software funguje i bez aktualizací... pouze tam maximálně tedy budou staré seznamy vysílačů.

Jinak existuje i RadioJet Mini:
http://www.bonito.net/manuals/radiojet/sites/en_Downloads.htm
který je otevřený (OPEN SOURCE) a nezávislý na hlavním softwaru od výrobce. Tím jdou jednoduše ovládat základní funkce přijímače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Co je nového? Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund