Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Změna v magnetronu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 17:03    Předmět: Citovat

Vyvedení VF výkonu z magnetronu, bývá provedeno smyčkou z jedné z rezonančních dutin koaxiálně, nebo štěrbinovým zářičem, přímo do vlnovodu. U magnetronů pro mikrovlnky, přímo do antény, kterou tvoří kovový pásek spolu s "čepičkou" na keramickém válečku (pásek je uvnitř keramického tělíska).
Stejně tak žhavení: jsou magnetrony, kterým je po připojení anodového napětí (doprovázené vznikem anodového proudu), žhavení úplně vypínáno, některým je jen mírně sníženo a u některých je nastavován konstantní žhavící proud katody, nezávisle na anodovém proudu. Výrobce stanovuje provozní režim žhavení, zejména podle konstrukce katody a požadovaných parametrů magnetronu (VF výkon, stabilita kmitočtu, životnost, atd).
V případě vzniku stojatého vlnění a přetížení, často dochází k výbojům mezi anodou a katodou, přímo v magnetronu nebo ve VF přenosové trase. Magnetron proto mívá ochranné obvody, u mikrovlnek alespoň tu tavnou pojistku na straně VN zdroje. Aby generovaná VF energie mohla být z magnetronu odvedena a využita, je nutno mít impedančně přizpůsobenu trasu od magnetronu až do místa spotřeby.
Každý koaxiální kabel (vlnovod) má svou charakteristickou impedanci a výrobce pro něj snad určuje pro jaký účel je navržen. Připojovat k němu výstup z magnetronu, u kterého ani přesně neznáte kmitočet a charakteristickou impedanci, nejste tak schopni přizpůsobit impedanci zdroje VF, přenosové trasy atd., je v amatérských podmínkách hazard. Nezapomeňte, že budete pracovat s VF energií, třeba na úrovni několika stovek watt a na kmitočtech v řádu jednotek GHz!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7945
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 18:43    Předmět: Citovat

Jen pro info, F magnetronů MWT, 2450MHz, výkon se dá nastavit jeho proudem, potažmo kapacitou zdojového kondu v násobiči.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 18:57    Předmět: Citovat

Ano, to mám v úmyslu - snížit výkon na 20W snížením kapacity kondu. S UHF a výše mám určitou zkušenost. Je to do technologie v laborce - plazma v nízkém tlaku. Na 13,56MHz by to vyšlo an řadu tisíc, takto je to grátis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne říjen 13 2013, 20:12    Předmět: Citovat

A já bych měl dotaz: Ta anténa magnetronu z mikrovlnky září jen z otvoru, nebo je všesměrová? (třeba jako čtvrtka anténa)- Naposledy, když jsem z mikrovlnky doloval magnetron (kvůli silným magnetům), byl pár centimetrů od zářiče magnetronu jakejsi pahýlek, který byl tvořen vystřihnutým a vyhnutým segmentem z podložky, na které byl magnetron přišroubován..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: po říjen 14 2013, 9:05    Předmět: Citovat

Artabane, ty´s mi dal! Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel a měl představu, že VF energie, "nakmitaná" ve vazební smyčce jednoho z dutinových rezonátorů, se šíří podél toho plechového pásku pod keramikou, z jehož hrotu na konci, je pak přes ten otvor v plechové čepičce, vyslána do vlnovodu nebo do okolního prostoru. Přitom ta "čepička" s dírkou, je součástí antény. Že by to mohlo fungovat i jako čtvrtvlnný dipól, nebo zkrátka "jinak" mě nenapadlo. Tak teď sám nevím, jak je to ve skutečnosti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po říjen 14 2013, 10:47    Předmět: Citovat

Dle délky by mohl drát s vazební smyčkou kandidovat na lambda/4 anténu, ta má však v ose nejmenší směrovost stejně jako dipol. Většinu rozežene do roviny kolmé k ose. Vzhledem k poloze magnetronu a prostoru mikrovlnky to nedává přiliš smysl. Leda že by čepička silně ovlivnila směrovost a něco v ose poslala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út říjen 15 2013, 8:56    Předmět: Citovat

Artaban001 mimo jiné napsal(a):
Magnetron má houby stabilitu frekvence..
Když připojíš na vlnovod rezonátor, magnetron se naladí na jeho frekvenci. Bacha na odraženou energii v případě neshod frekvencí - je vhodné na rezonátor vázat jen malou část energie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2013, 10:52    Předmět: Citovat

Ono záleží na zvoleném kritériu hodnocení stability. Tvrdit, že "magnetron má houby stabilitu frekvence" je asi stejné, jako ve sněhové vánici, polemizovat o míře globálního oteplování.
Mám zkušenosti s magnetrony, pracujícími na obdobných kmitočtech, jako v mikrovlnkách. Kmitočet měly za provozu velice stabilní a některé typy byly dokonce i přeladitelné. Základem je, nejen kvalita katody, dutinových rezonátorů v masivu anody a nastavený pracovní režim, ale zejména přizpůsobení vlnovodné trasy a zářiče (antény), ke zdroji VF energie - tedy k magnetronu. Tam žádné další dutinové rezonátory, nejsou potřebné (i když jejich použití v nějaké aplikaci nevylučuji).
Chápu, že v mikrovlnkách, kde je prioritou jen ohřev potravin, se používají jiné magnetrony a stabilita kmitočtu se příliš neřeší. Stejně jako při měření napětí mohu použít vadasku, nebo digitální multimetr, i v případě magnetronů jde jen o to, k jakému účelu (a za jakou pořizovací cenu), vlastně magnetron budu potřebovat a jak efektivně generovaný VF výkon využiji. A magnetron do mikrovlnky, to je tá vadaska...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2013, 11:47    Předmět: Citovat

Otkundes mimo jiné napsal(a):
Tvrdit, že "magnetron má houby stabilitu frekvence" je asi stejné, jako ve sněhové vánici, polemizovat o míře globálního oteplování.
No, ono tady mluvíme o magnetronu z mikrovlnky. Smile
Nicméně, u jednoho přeladitelného magnetronu právě využívám "zatahování" frekvence magnetronu na frekvenci rezonátoru, v jisté oblasti to funguje výborně, ale není to samospasitelné, jakmile zvednu výkon o třeba 10 %, musím doladit magnetron. Magnetrony, které jsou určeny pro aplikaci s "přesnou" frekvencí a nemají se o co opřít mají rezonanční dutinu přímo v magnetronu, která magnetron stabilizuje.
A ještě k citovanému výroku: i ty pulsní stabilizované magnetrony, které stojí hafo peňez mají mizernou stabilitu v rámci pulzu. Při zapálení a na konci pulzu jsou stejnak mimo! Toš tak ty vánico.
Ano, kritérium hodnocení rozhoduje, ale musím říct, že neznám míň stabilní zdroj mikrovlnného záření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2013, 17:02    Předmět: Citovat

Vždyť je tu jasný, že se celá táto debata motá kolem "mikrovlnkového" magnetronu, který je navržen tak, aby nějak fungoval a pro mikrovlnný ohřev je celkem jedno, jestli kolísá, ještě v rytmu 50Hz, protože se stejně využívá jako usměrňovací dioda, A spolu s kondenzátorem a tou ukostřenou diodou tvoří pofidérní zdvojovač napětí..
Je jasný, že pro speci účely se vyrobí o několik řádů dražší a kvalitněji navržený prvek. Ovšem i ta podpůrná elektronika kolem něho odpovídá jeho ceně..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: st říjen 16 2013, 23:11    Předmět: Citovat

Artaban001, Cust:
Souhlas. Jde o magnetron do mikrovlnky, jehož parametry nejsou kritické. Ani nemohou být a kmitočet tohoto typu magnetronu musí ujíždět: Většinou je napájen jednocestně usměrněným, nevyhlazeným sinusovým napětím. Za provozu tedy generuje pulzy o opakovacím kmitočtu 50 Hz, jejichž tvar je z té sinusovky odvozen. Katoda je žhavena trvale. Anodový proud je pevně nastaven rezonančním stabilizátorem, tvořeným MOT a kondenzátorem, v sérii s magnetronem. Teplota anody se v průběhu provozu mění. Dilatace anodového bloku způsobí i rozměrové změny rezonančních dutin a tím i změnu kmitočtu. Pracovní prostor mikrovlnky má za provozu nestálé parametry, vlivem různě velkého "zatlumení" ohřívanou potravinou. Mění se charakteristická impedance zátěže (komory), bez jakéhokoliv přizpůsobení k impedanci magnetronu. V komoře vzniká stojaté vlnění, které je u některých mikrovlnek "rozmítáno" po prostoru komory rotujícím plechem. Stojaté vlnění v komoře pak má zpětný vliv na přenos VF výkonu mezi magnetronem a pracovním prostorem (komorou). Když se to přežene, dojde k elektrickým výbojům na anténě, nebo k výbojům mezi anodou a katodou v magnetronu. S provozním opotřebením katody, klesá její emisní schopnost a stoupá anodové napětí. Mění se tím zakřivení drah elektronů, klesá VF výkon, až v závěru životnosti dojde k výbojům mezi anodou a katodou magnetronu...
K úvodnímu dotazu:
Dojde-li následkem přetížení k el.oblouku mezi anodou a katodou v magnetronu, tepelným přetížením ztratí část povrchu katody svou emisní schopnost (bude spálena, odpařena), zhorší se vakuum v magnetronu a může dojít i k jeho zničení, pokud včas nezareaguje tavná pojistka. V případě výbojů na anténě magnetronu, je tato vzniklým teplem poškozena, případně zničena roztavením...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: čt říjen 17 2013, 10:53    Předmět: Citovat

No a řeším, jak dostat energii z magnetronu do nízkotlaké komůrky, ve které potřebuji plazmový výboj. Komůrka bude ze dvou válců umístěných koaxiálně, jedno čelo s přírubou pro vývěvu, druhé ze skla, kterým bude procházet napájení osové elektrody (válce). Komůrku potřebuji navázat na magnetron se sníženým výkonem (tak 20W) a mezi ně vložit stavitelný přizpůsobovací člen.
Zatím to vidím tak, že by tryska magnetronu byla vsunuta z boku do válcového vlnovodu, přizpůsobení by bylo třemi stavitelnými šoupátky zasahujícími z boku do vlnovodu a na konci by byl přechod z vlnovodu čtvrtvlnným pahýlem na komůrce na její středovou elektrodu.

Jde to řešit elegantněji?
Jakou mohu čekat impedanci magnetronu?
Jaká bude potřebná minimální délka vlnovodu s match členem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt říjen 17 2013, 10:59    Předmět: Citovat

máte SZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomaw



Založen: Jan 15, 2010
Příspěvky: 81

PříspěvekZaslal: čt říjen 17 2013, 18:41    Předmět: Citovat

Skus se někde podívat jak to mají řešené v UV lampách pro vytvrzování inkoustů . Je tam bezelektrodová výbojka. Nikdy jsem to fyzicky vevnitř neviděl takže jenom info . Takhle vypadá magnetron do té UV lampy. http://www.ebay.com/itm/Fusion-UV-Systems-Magnetron-554176-USED-/261137483859?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ccd01c853
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt říjen 17 2013, 20:21    Předmět: Citovat

Indukční výbojky jsou taky bezelektrodový a bezmagnetronový..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund