Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odstranění kuxxxxka u mrazáku Whirlpool

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 21:47    Předmět: Odstranění kuxxxxka u mrazáku Whirlpool Citovat

Tak jsem byl po 3 letech poctěn tím, že mě kleknul mrazák Whirlpool.

Byl umístěn v suchu a v relativně stabilní teplotě v nadzemním sklepě a z neznámých důvodů nastal únik média.

Jelikož jsem si zaplatil prodlouženou záruku, nebyl to problém ani tak finanční, jako to, že jsem maso musel dočasně dát jinam a hlavně to nechat rychle opravit. Čekal jsem, že to vydrží namražený poněkud déle, když tam v okamžiku zjištění závady bylo -15°C.

Autorizovaný servis mě ve středu na zavolání řekl, že technik má nejbližší volný termín v úterý příští týden, možná přijede v sobotu, nakonec se ukázalo, že je to chlap na svém místě a přijel hned druhý den. Docela dlouho hledal, kde k úniku média došlo, tlaky seděly, nikde žádná rez, nakonec to našel a napsal rovnou mrazák na výměnu. Druhý den volali ze servisu, že mají problém s tím, že moje sériové číslo nejde zadat do systému a že to předávají do Prahy, protože to už nijak neovlivní. Týden se nic nedělo, tak jsem zavolal do Prahy a slušně, leč důrazně jsem jim vysvětlil, že mě další týden mají dovézt 50kg masa a že si to vyřídíme skrz platné zákony, pokud to míní nějak zdržovat. Všechno dopadlo dobře, stihli dovézt nový stroj včas. Dokonce má téměř o třetinu menší spotřebu.

A teď k tomu k....ku. Servisák mě vyvedl z omylu, že ty trubky jsou nerezový, ale že to je pozinkovaný železo, takže proto jsme hledali rez. Nakonec to našel, na té první fotce je vidět místo, kde byl na trubce původně nasazený izolační kryt z Mirelonu či nějaké podobné hmoty. Pak stačí horké léto, velká vlhkost vzduchu a všechna voda, která se srazí a steče po trubce, vytvoří dole v koleně trubky jezírko. Pak je jen otázka času, kdy ten pozink povolí a začne to utíkat.

Řešení je jednoduché - plastová trubička, napíchnout ten obal trubky a vtlačit do tmelu. Pokud by měla přijet nějaká "kontrola", prostě se trubička vytáhne, tmel vyhladí a nikde nezůstane ani stopa. Ale vypadá to, že pak to už vydrží i bez servisu. Uvidím za rok po "revizi" úpravy.



whp_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  whp_1.jpg
 Velikost:  24.68 kB
 Staženo:  207 krát


whp_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  whp_2.jpg
 Velikost:  20.33 kB
 Staženo:  71 krát


whp_3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  whp_3.jpg
 Velikost:  20.68 kB
 Staženo:  95 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 22:20    Předmět: Citovat

Účelem té přidané trubičky je umožnit přístup vzduchu, aby to tam mohlo dál kondenzovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 22:30    Předmět: Citovat

Nikoliv, ta voda stéká po té trubce a nemá kudy vytéct. Nejlepší těsnění je v tomto případě díra.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so září 07 2013, 23:32    Předmět: Citovat

Ta díra tam byla doteď, a nefungovalo to.
Vytéká ta voda zevnitř mrazáku, nebo kondenzuje na té trubce venku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne září 08 2013, 0:25    Předmět: Citovat

Kdybych to dělal pro sebe, a chtěl zachovat záruku, tak bych
- ten kritický kus trubičky natřel Resistin Car-em,
- místo, kde trubička vystupuje z té pěny a kde končí nátěr Resistinem, bych přetmelil trvale plastickým tmelem dobře přilnavým k resistinu. Snažil bych se tím tmelem taky uzavřít póry na té pěně, ale s tloušťkou vrstvy bych to nepřeháněl, aby dobře sedla na původní místo ta mirelonová hadice
- pak bych tam vrátil tu mirelonovou hadici
a dál bych to neřešil. Na resistinu ať si kondenzuje co chce (pokud to nebude benzín Laughing ).

P.S. ještě k tomu nejlepšímu těsnění - díře. To by platilo, kdyby té vody bylo tolik, že teče. Jednotlivé kapičky se ti tou trubičkou samy nepropasírují. Leda že bys do té trubičky vrazil delší knot a dal si pozor, aby nenasákl mastnotu z toho tmelu, kterýms to opatlal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne září 08 2013, 20:56    Předmět: Citovat

Já dodám ještě fotky toho těsnění a jiný směr focení, abys pochopil, o co jde.

Já skutečně nechci stavět nový mrazák, navíc na těch fotkách se kryje výparník se zmíněnou trubičkou, která jde pod výparníkem směrem nahoru a ta je izolovaná a zakončená tmelem, zatímco nahoře je izolace otevřená. A to je to kritické místo.

Kdo ten mrazák má, pochopí velmi rychle.

Žádný tmel jsem nikde nepatlal, to je originál z výroby - na první fotce je ten tmel i těsnění pryč kvůli hledání příčiny.

Kdyžtak můžeš zkusit udělat krok bokem, někdy se stává, že si člověk stojí na vedení. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne září 08 2013, 23:01    Předmět: Citovat

Možná si stojím na vedení, a proto se budu ptát dál:
- už ti z té zapíchnuté trubičky něco vyteklo?
- pokud ano, myslíš, že tím ta kovová trubička (potrubí s chladivem) uschla?
- a jsi přesvědčen, že tou zapíchnutou trubičkou jsi tam nepřivedl čerstvý, vlhký vzduch?

P.S. můj mrazák (pochopitelně zcela nemoderně zaostalý, tuším že asi 12 let) se liší ve dvou věcech:
1) ta trubička vyvádějící chladivo od výparníku zpět ke kompresoru má nějaký plastový plášť (ten bych u tebe substituoval resistinem)
2) ta mirelonová hadice (dlouhá asi 0,5 m) není na kompresorovém konci otevřená (jak píšeš), ale stahovacím páskem pořádně zaškrcená, aby se tamtudy do ní nedostávala vzdušná vlhkost.
A možná že ještě jeden rozdíl - ta trubička s chladivem dělá oblouk, takže konec izolace není nahoře. Zaškrcení izolace je až na sestupném rameni, takže pokud by tamtudy nějaká vlhkost pronikla, tak 2/3 z ní zkondenzují na té části mající spád směrem k tomu zaškrcení. Zbývající třetinu si pak podél trubičky natáhne suchý prostor mrazáku (rosný bod cca -20ºC).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 11:02    Předmět: Citovat

A ještě jedna špatná zpráva na konec.
Tím, že sis tam instaloval své vlastní turbo ku.vítko, sis také nejspíš zajistil zlepšený přísun vlhkosti podél chladivové trubky dovnitř do tepelné izolace stěny. Ta trubka časem uvnitř izolace obroste ledem, ten vylepší přívod chladu, až pak vyleze i na povrch a pokryje vývod trubky ze skříně pěkným ledovcem.
Planě neteoretizuju, můj první mrazák tohle dělal. Vždycky po roce se musel nechat několik dní rozmrznout a vyschnout, jinak do dvou let tam byla ta bakule ledu znova. V té době ale byla elektrika za hubičku, tak jsem to moc neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 11:04    Předmět: Citovat

Já se tam jednak nedostanu, jednak tam nemůžu nic natírat.

Jestli ta trubka vyschla nebo se to zhoršilo, to zjistím časem, nejspíš opět v létě, až bude extrémně vlhký vzduch. V tom sklepě je jinak velmi sucho.

V tom místě, kde je koleno trubičky utěsněné tmelem, byla hromada rzi nasáklá i do toho Mirelonu. Prostě se tam udělalo jezírko a podle stop na tom těsnění tam ta kondenzace vzniká. U tohoto modelu je to taky zaškrcený, u toho starýho poruchanýho to už nezjistím.



wp-mirelon.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  wp-mirelon.jpg
 Velikost:  38.23 kB
 Staženo:  74 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 11:11    Předmět: Citovat

A ještě mě prosím vysvětli, když už je teda lepší nechat pozinkovanou trubku máčet ve vodě, jak se dostane vzduch do skříně, když kolem té trubky je v průchodu do skříně pružný těsnění a já jsem tu izolaci napíchl z venku ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 20:28    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
A ještě mě prosím vysvětli, když už je teda lepší nechat pozinkovanou trubku máčet ve vodě, jak se dostane vzduch do skříně, když kolem té trubky je v průchodu do skříně pružný těsnění...

O trvalé pružnosti a těsnosti toho průchodu na první fotce by se myslím dalo s úspěchem pochybovat. Ona ostatně není žádná sranda udělat trvale pružný a těsnící spoj, který po léta pravidelně cykluje mezi +20ºC a -20ºC.

Taky jsem myslím nikde nepsal, že je lepší ji nechat ráchat ve vodě.
Poplastovat ji nemůžeš, porezistinovat nechceš, tak alespoň do té trubičky nacpi natěsno suchý bavlněný knot a nech ho kus čouhat, aby omezoval přístup vzduchu a současně kapilární vzlínavostí odváděl vlhkost z krizového místa. Na stejném principu ostatně funguje omotávání vodovodních trubek takovým tím šedivým chlupatým, aby se nerosily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 20:36    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
...U tohoto modelu je to taky zaškrcený, u toho starýho poruchanýho to už nezjistím.
Na fotce to vypadá, že to zaškrcení bylo jen asi pouhých 10 cm od rezivějícího kolínka, což je blbě. To musí být uděláno v takovém místě, kde už je teplota trvale nad rosným bodem vzduchu a trubka už vede dolů ke kompresoru, jinak se v tom místě občas něco zkondenzuje, kapilární vzlínavostí proleze skrz zaškrcené místo a pak už to nemá úniku, na jezírko je zaděláno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 21:36    Předmět: Citovat

Zkus se na to podívat ještě z jiné strany - v tom mrazáku při otevření vzniká docela solidní podtlak. Jsou verze s ventilkem, ale tenhle to nemá. Když pořádně zabouchneš dveře, je docela solidní problém je hned otevřít, je lepší chvíli počkat.

Jediná cesta, jak se může "kompenzovat" vnitřní podtlak, je nasátí vzduchu přes tu mirelonovou trubku. Vzduchotěsná určitě není, navíc neexistuje ekvivalentní protitlak, který by ten vzduch zase vyfouknul. Takže si pumpuješ venkovní vzduch do celého objemu toho obalu a ten vlhne podobně, jako třeba PUR pěna kolem oken.

Pokud je někde menší odpor pro pohyb vzduchu, zůstane zbytek toho obalu suchý.

S tím knotem mě to napadlo taky, ale před tím tam strčím nějaký čidlo, co bude měřit vlhkost, abych ten (ne)úspěch mohl nějak vyhodnotit. A neboj se, když zjistím, že je to skutečně blbost, že to tady nenapíšu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po září 09 2013, 22:35    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Zkus se na to podívat ještě z jiné strany - v tom mrazáku při otevření vzniká docela solidní podtlak. Jsou verze s ventilkem, ale tenhle to nemá. Když pořádně zabouchneš dveře, je docela solidní problém je hned otevřít, je lepší chvíli počkat.

Jediná cesta, jak se může "kompenzovat" vnitřní podtlak, je nasátí vzduchu přes tu mirelonovou trubku. Vzduchotěsná určitě není, navíc neexistuje ekvivalentní protitlak, který by ten vzduch zase vyfouknul. Takže si pumpuješ venkovní vzduch do celého objemu toho obalu a ten vlhne podobně, jako třeba PUR pěna kolem oken.
No, já bych jako hlavní netěsnost, kterou se vyrovnávají tlaky vně/uvnitř při zavřených dveřích, viděl rohy dveřního těsnění. Ještě jsem neviděl takové, kde by spoj gum byl zarovnán dokonale do hladka - vždycky je tam nějaký otřep a navíc i nějaký drobný posun v rovině dosedací plochy. A plech skříně tvořící dosedací protiplochu magnetického těsnění je přerušen spárou mezi oběma falcy - alespoň u všech 3 mých chladicích zařízení.

ZdenekHQ napsal(a):
S tím knotem mě to napadlo taky, ale před tím tam strčím nějaký čidlo, co bude měřit vlhkost, abych ten (ne)úspěch mohl nějak vyhodnotit. A neboj se, když zjistím, že je to skutečně blbost, že to tady nenapíšu.
Nejsem si jist, jak bych vyhodnotil údaj naměřený čidlem vlhkosti nacházejícím se v tak silném teplotním gradientu (40 K/cm). To bude totální hausnumero. A i kdyby to věrně zobrazovalo relativní vlhkost vzduchu ve vzdálenosti 0,1 mm od té chladivové trubky - jak rozlišíš rybníček od mlhy? (že tam bude 100%, to si piš - bez ohledu na to, co ti měřák ukáže).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund