Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kávovar KRUPS Dolce Gusto KP2106, někdy nejde

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: ne červenec 17 2011, 19:54    Předmět: Kávovar KRUPS Dolce Gusto KP2106, někdy nejde Citovat

Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s kávovary KRUPS Dolce Gusto KP2106 (nová řada 210x) ?
Kámoš mi jej donesl s tím že někdy uvaří jedno kafe a nejde, jindy nejde vůbec. Takže jsem jej rozebral, přezkoušel přepínače i teplotní čidlo, vyndal a přeměřil jediný elit v napájení a vše zase složil. Kávovar normálně fungoval, takže jsem jej vytáhl ze zásuvky a druhý den zkusil ještě jednou.
Tentokrát se vůbec nerozběhne.
Po zapnutí nahřeje těleso, ale nepokračuje dál (odpor NTC je 27,66kOhm a na tělese už není napětí).
Je jedno jestli zmáčku to tlačítko na kávovaru hned po zapojení do zásuvky, nebo po 10 minutách - vždycky po stisknutí jen 2x blikne. Jediný rozdíl jestli jej stisknu krátce (2x blikne) nebo jej podržím je v tom že 1. rozsvícení pak svítí dokud držím tlačítko, pak zhasne a 1x blikne. Po puštění tlačítka to pustí na pícku napětí, po 2. bliknu je zase odpojí.

Edit: samozřejmě že jsem tam měl vodu, až na měření jsem ji vyndal.
Edit2: tak jsem našel čidlo na měření teloty a pícka byla ohřátá na 55C, po několika zmáčknutích tlačítka se pícka nahřeje na 80C a kontrolka se rozsvítí zeleně. Pak již vše funguje normálně, můžu udělat kafe, mezi jednotlivými pokusy mi zabliká červená kontrolka, přihřeje se pícka a zas se rozsvítí zelená kontrolka. Jednou se mi stalo že během přípravy kávy zelená kontrolka pohasla a pak se zas rozsvítila, ale pak se to již neopakovalo.
Takže jediný problém je že po zapnutí do zásuvky se pícka nenahřeje na dostatečnou teplotu.

Edit3: je tam jediný SMD integráč, na kterém je napsáno
K12
T
837
kdyby se dalo alespoň zjistit co je to zaš a najít k němu datasheet, třeba by se něco našlo v něm.

Nemáte s nimi někdo zkušenosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 9:58    Předmět: Citovat

Změr kapacitu toho odrušovacího kondenzátoru (žlutý, 275V~, má myslím 470n, označení C1), co je na desce - neslouží přímo na odrušení, ale na snížení napětí pro elektroniku - pak se může stát, při nahřívání že spadne napájecí napětí na desce a procesor se resetuje. Ještě projdi snímač vložení držáku kapsle - po jejím zastrčení by se měly spojit kontakty na konektoru J9 (označený Capsule Holder Detection nebo tak) - sepíná to jazáčkový snímač v hlavě pressa.

Ten integráč je nějaký procesor - katalogový list jsem nikde nenašel, ani výrobce a tak, ale vývody se dají odhadnout a bez znalosti programu je katalogový list na dvě věci - vypadá to sice na to, že má programovací konektor na pozici J8 (něco na způsob ICSP).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2011, 19:17    Předmět: Citovat

Máš pravdu, podle výpočtu by jím mělo téci 35mA a teče jím jen 14mA.
Takže jej vyměním a mělo by to být v pořádku.

Spínače mám zkontrolovaný všechny, tedy i ten vložení držáku kapsle a je v pořádku.
Ale že může být vadný tenhle srážecí kondík mi nesvitlo. Díky za navedení na správnou cestu.


Naposledy upravil paveltl dne čt červenec 21 2011, 6:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2011, 16:46    Předmět: Citovat

Tak po výměně kondíku vše šlape jak má.

VYŘEŠENO
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 10:33    Předmět: Citovat

Tak mi sem přiŠel stejný super kávovar s označením KP2102 a už to někdo spravoval, takže to přišlo bez součástky na pozici Q1. Nevíte někdo co tam je za tranzistor nebo tyristor či co ? Je to s tím chladičem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
net



Založen: May 07, 2004
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 19:03    Předmět: Citovat

Zdravím,je to triak BT137-600(pokud je na chladiči)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červenec 28 2011, 20:22    Předmět: Citovat

Díky, věřím tomu, že ten dotyčný už ani neví kam přišla součástka z pozice Q1 takže mu můžu opravit superkávovač o to rychleji. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: út červen 11 2013, 8:07    Předmět: Citovat

Nemáte někdo zkušenost s opravou kávovaru KP5005? Po zapnutí zůstane blikat červená LED a nic dalšího se neděje. Těleso je dobré, odpor NTC v tělese jsem naměřil cca 100kohm (to se mi zdá nějak moc).
Ani nevím jak to má přesně fungovat - asi by mělo sepnout nejprve čerpadlo a spolu s ním (nebo s malým zpožděním) i těleso pro průtokový ohřev. Hlídá se nějak přítomnost vody aby to neběželo nasucho? Jedině asi tím termistorem, nic jiného tam není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út červen 11 2013, 15:39    Předmět: Citovat

Těleso by se mělo zapnout hned ze začátku po spuštění přístroje knoflíkam na elektronice - prostě se nahřeje a pak by měla doblikat červená LEDka. Těleso ovládá triak, co je na elektronice schovaný pod chladičem (BTA08) - ten řídí procesor přes optotriak MOC3063 na pozici U3.

Čerpadlo by se mělo dát spustit hned po spuštění přístroje a ventilem a přepínačem v hlavě se určuje, jestli půjde studená nebo teplá voda (studená nejde přes těleso). Pro spuštění čerpadla musíš mít akorát vloženou zásuvku na kapsle - má v sobě magnet, který spíná jazýčkový kontakt v hlavě.

Odpor NTC snímače by měl být dobrý, ale přesně nevím (hodnoty nikde napsané nejsou a já je neměřil).

Přítomnost vody se nehlídá nijak - v případě spuštění na sucho se po delší době možou i spálit tepelné pojistky - těleslo v případě výroby horké vody se schválně předehřívá a má pojistku 114°C a čerpadlo má cca 94° a tomu se může zase přehřát cívka, kterou nic neochlazuje - tady to zrovna moc domyšlené nemají Confused .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so červen 15 2013, 8:51    Předmět: Citovat

Zatím jsem zjistil, že těleso včetně triaku i čerpadlo jsou dobré, na desce elektroniky se zdá také všechno ok. Prozkoumám ještě ty vstupy do desky (přepínač teplá/studená a senzor přítomnosti kapsle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: so červen 15 2013, 10:01    Předmět: Citovat

Tak senzor přítomnosti kapsle i ten přepínač teplá/studená je v pořádku.
Zbývá tedy ta deska, v síťové části je obvod Viper 16L, to je obvod pulsního zdroje, ten bude dobrý, protože zdroj funguje, ale další obvod, který tam je je F8212, to by měl být nějaký MCU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so červen 15 2013, 10:55    Předmět: Citovat

VIPery jsou známé obvody - ten by měl být v pořádku - chyba se dá poznat nenaměřením rozumného napětí mezi bodama (+5.0v) a (Gnd) na desce.

Ten F8212 by měl být něco od NECu - naprogramovaný MCU, program se sehnat nedá.

Skus jsště vzít nějký jednodušší multimetr (něco jako 830D+ a vyber rozsah "měření diod &/nebo hodně malých odporů" a pod napětím proměř tu diodu v optotriaku MOC3063 (aby se rozsvítila) - jestli začne hřát těleso, tak je asi v háji ten procesor (moc jsem jich vadných ještě neviděl) a jestli ne - tak závada je někde jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: ne červen 16 2013, 20:16    Předmět: Citovat

zkusil jsem sepnout optotriaky přivedením externího napětí na jejich vstup a těleso i čerpadlo lze tímto způsobem sepnout, protože jsou optotriaky ovládány přímo tím MCU tak bude nejspíš špatný ten
to "ohryzek36": z tvých příspěvků předpokládám, že se těmito opravami zabýváš - neumíš sehnat tu desku? (samotný naprogramovaný mcu asi sehnat nepůjde že?)
zkusím zítra zavolat přímo na jejich servis, díl by mi asi poslat mohli, otázkou bude cena
(odešlo to cca měsíc po skončení záruky)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2482
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: čt červen 27 2013, 10:56    Předmět: Citovat

tak výměna řídící desky závadu vyřešila
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund