Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Koupě zesilovače + výhybky + repro

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
P4priX
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 4:03    Předmět: Koupě zesilovače + výhybky + repro Citovat

Ahoj hoši.. jsem na tohle docela lama a z toho co jsem na tomhle tématu jsem si sestavil věci, co se chytám koupit... nechci nic extra, nemám na to moc peněz... potřebuju jen mono zvuk a aby to hrálo trochu nahlas Smile Vybral jsem 100W mono zesik se zatizenim 2Ohm - pro nej bass repro 50W 4Ohm a Výškový repro 75W 4Ohm + k tomu výhybku 4Ohm 3kanalovou.... jde mi o to jestli kdyz to zapojim na 6V bude to poradne hlucit... Smile tak mi to zkritizujte a poučte mě, nejspíš to co jsem napsal bude úplná kravina Very Happy

Kdyby jste mi našli nějaký náhrady, kdyby byly tyhle špatný, tak bych byl rád... ale aby to bylo celý okolo 500Kč Sad A taky by se mi hodilo kdyby ten Basák byl do 15cm... 20cm uz je dost Rolling Eyes

Bass Repro
http://www.tipa-czech.com/DetailPage.asp?DPG=53393
High Repro
http://www.tipa-czech.com/DetailPage.asp?DPG=61798
Výhybka
http://www.tipa-czech.com/DetailPage.asp?DPG=53435
Zesilovač
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=970&cat=10507&open=2&z=galerie
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 9:53    Předmět: Citovat

1. na pouhých 6V to nebude hrát vůbec nebo to nebude k poslouchání.

2. pokud máš zdroj symetrického napětí proti zemi (+6V / 0 / -6V , tedy celkem 12V), můžeš tenhle zesilovač použít, zejména, pokud výhledově hodláš napájecí napětí jednou zvýšit. Ale ani v můstku, pokud kápneš na kus, který ještě při tak malém napájecím napětí ještě spolehlivě chodí, nedostaneš do 4 ohmů víc, než asi 16W sinus. Pro tak malá napájecí napětí a malé výstupní výkony jsou v nabídce různých obchodů vhodnější stavebnice.

3. Zvolené reproduktory nepotřebují výhybku - stačí přivést signál na basák a přes kondík 8uF (bipolár nebo MP krabicový) připojit výškáč. Se čtyřohmovými reproduktory stejně impedance celé soustavy pod 4 ohmy neklesne. Takže počítej dál s těmi 4 ohmy. Uvedených 50W bych řekl, že odpovídá hudebnímu výkonu, kdy se má čas uchladit. Trvale ho typuji na 20-25W.

Jinak bedny s právě těmito reproduktory mám: ukázalo se, že, zatímco výškáči je to jedno, basáku nejlíp vyhovuje uzavřená ozvučnice bez bassreflexu, aspoň 24 litrů, zatlumená vatelínem, materiál dřevotříska asi 12mm tlustá, přední stěna 20mm.
Ne, že bych bassreflex nezkoušel, reproduktor YD si s ním ale netyká a na určitých kmitočtech je to na utržení membrány už při asi 5W.

Zatím jsem si netroufl basák YD2005 zatěžovat trvale inzerovanými 50W sinusovým tónem, metallem ani varhanní hudbou. Je fakt, že 100W krátkodobé špičky mu nic neudělaly, ale to šlo o řeč moderátora pod širákem. Střední výkon byl i tak nanejvýše 20W.
Jestli chceš chrastítko, samozřejmě, jdi do menšího basáku, ale pak počítej jak s menší účinností, tak s ještě menším trvalým výkonem, který přežije. Nebo musíš použít malý basák, který to zvládne, jenže to už se ani s ním samotným do pětikila nevejdeš, to je jiná cenová kategorie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hop377



Založen: Jun 19, 2004
Příspěvky: 439

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 10:11    Předmět: Citovat

Podla v tvojho dotazu mas v tom naozaj velky chaos. Vyberies si trojpamovu vyhybku k basovenu a vyskovemu repro? To chces ako pozapajat?. Na tvojom mieste by som radsej navstivil nejake bazary a kupil to hotove. Pri tvojich znalostiach budu asi cena pri vlastnej vyrobe vyssia ako pri nakupe hotovych produktov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 10:21    Předmět: Citovat

a jo, já blb, té výhybky jsem si ani nevšiml... no, nejspíš proto, že je tady zbytečná.

Pardon Embarassed

A výškáč na 75W? Proč? Když vydrží basák 50W, do výškáče nepůjde většinou víc, jak 10W (nad 4 kHz už signál zdaleka nemá takovou energetickou hodnotu) - úplně stačí tenhle (a ještě zbude rezerva výkonu):
http://www.tipa-czech.com/DetailPage.asp?DPG=53407
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pprx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 10:38    Předmět: a sakra :D Citovat

aha, tak nic nebude, chtěl jsem si udělat 6V hudbu pro skůtříka... jenže víc než 6V z toho nevymáčknu Sad a dík moc za rady, ještě že jsem se zeptal Wink
Návrat nahoru
pprx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 10:49    Předmět: ... Citovat

ještě mě tak napadlo tam dát měnič z 6 na 18V, co myslíte? hrál by ten zesik z flajzaru už normálně?? Surprised
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 10:58    Předmět: Citovat

To musíš vědět ty, kolik ti dává alternátor, jestli stihne dobíjet baterku a ještě živit světlo a měnič k zesilovači, ten bude žrát tak 100W, když z něj máš tahat do 50W. To je odběr tak 14A navíc. Rozhodně víc zatíží motor, pokud se ti nezačudí přímo z alternátoru... no, záleží na konstrukci, některé alternátory prostě větší proud nedají a po připojení dalšího spotřebiče chcípne motor.
A s tou bednou a repráky, aby to všechno vůbec skútřík uvezl.
Jo, a chladič k tomu zesilovači, kam dáš? Ty tranzistory se na něj musí přišroubovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pprx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 11:22    Předmět: ... Citovat

Hill napsal(a):
To musíš vědět ty, kolik ti dává alternátor, jestli stihne dobíjet baterku a ještě živit světlo a měnič k zesilovači, ten bude žrát tak 100W, když z něj máš tahat do 50W. To je odběr tak 14A navíc. Rozhodně víc zatíží motor, pokud se ti nezačudí přímo z alternátoru... no, záleží na konstrukci, některé alternátory prostě větší proud nedají a po připojení dalšího spotřebiče chcípne motor.
A s tou bednou a repráky, aby to všechno vůbec skútřík uvezl.
Jo, a chladič k tomu zesilovači, kam dáš? Ty tranzistory se na něj musí přišroubovat.


to vím, na to všechno je místo, ale asi se na to vykašlu... Baterka je 6Ah takže by to hrálo půl hodiny... a s tou dobíjecí cívkou nevím ale myslím že je 35W Rolling Eyes
Návrat nahoru
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 11:30    Předmět: Citovat

U motorek je to docela problém. Třeba i ty velké motrky mají alternátor staven že utáne navíc jen 50W ono na druhou stranu nemaji moc mista a co si tam tak clovek muze pridat ze Smile Ja to mel udelano na simsonu s dvemi TDA 2005 jedna jela jako menic a druha v mustku jako zesilovac. Na riditkach jsem mel prikrouceny takove male reparcky jak byly do aut. Takova plastova koule s drzakem v ni repro snad 4ohm 3W mel jsem to paralelne takze 2ohm a jelo to krasne. Vzhledem k mekosti menice mi nic neumrelo Wink
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pprx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 14:41    Předmět: .. Citovat

počkat, takže když dám víc repráků paralelně zmenší se jejich impedance podle ohmova zákona, tím pádem i náročnost na zesilovač?

Přemejšlím že by stačily i 25W repráčky Smile
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 14:57    Předmět: Citovat

Naopak, zesilovač musí vydržet dvojnásobný proud a zdroj ho musí umět dodat, když z něj ten proud budou brát dva repráky místo jednoho. Některé zesilovače prostě takto přetížíš, některé upražíš...
Všechno souvisí se vším a nejlíp chodí zesilovač, navržený od začátku i se zdrojem pro zátěž určitými repráky. Jestliže k němu připojíš zátěž o jiné impedanci, vždycky něco ztratíš: využitelnost plného výkonu na straně jedné, účinnost a linearitu na straně druhé.
Co je schopný zdroj uživit, neokecáš. Stowattový zesilovač je nesmysl, když to všechno okolo ti z něj dovolí tahat jen 15W a to ještě jen chvilku. Stačily by ti dva 5W střeďáky a jeden můstkový zesík s TDA2005.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pprx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 15:32    Předmět: ... Citovat

a co takhle 1x25W bass + 1x25W výškáč

měnič z 6 na 12 V

a zesilovač něco na tenhle styl? http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=536&cat=10507&open=2&z=galerie

akorát mono 4ohm 25W 12Vnapájení

šlo by to? Smile
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 16:28    Předmět: Citovat

Tak proč ne rovnou tenhle?
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=534&cat=10507&open=2&z=galerie - to je totiž právě půlka toho, cos uvedl. Při 12V samozřejmě nedá trvale těch 20W, ale s měničem, který při malém odběru dá 16V a při plném odběru udrží ještě 12V a s kondenzátorem nějakých 4700uF (nebo víc) v napájecí větvi zesilovače, by se o hudebním výkonu 20W už hovořit dalo. Přitom už ale bude potřebovat měnič na 6V vstupu proud kolem 8A. To je při 7V potřebných pro dobíjení 50W odběru navíc.

Jinak k 25W středobasáku stačí 5W-10W výškáč. Vždyť většina výkonu je pod 3kHz a do výškáče se přes výhybku z toho výkonu nedostane ani těch 5W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pprx
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne leden 14 2007, 17:59    Předmět: ... Citovat

a mohl bys mi dodat schéma toho měniče, když pěkně poprosím? Smile
Návrat nahoru
Bagr_4130



Založen: Nov 08, 2006
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po leden 29 2007, 23:04    Předmět: Citovat

A co třeba AKU 12V/17Ah přidělanou na nosiči, nevím jestli tam máš místo. Sice by se to nabíjelo externě, ale taky řešení Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund