Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RC oscilator

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dsfffdd
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 11:25    Předmět: RC oscilator Citovat

Jak navrhnout tranzistorovy zesilavac v zapojení SE ,aby se oscilator rozkmital.
Zpětná vazba je R1=R2=R3=10k a C1=C2=C3=10n.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 12:08    Předmět: Citovat

Co si od toho slibuješ ? moc čistý signál z jednoduchého zapojení nedostaneš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 12:26    Předmět: Citovat

Presne tak s 1 tranzistorom nedosiahneš dobré výsledky !!!

Sínusový generátor (oscilátor) si radšej postav z OZ !
Na intete a v Amare je spústa schém !!!

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
meno



Založen: Oct 04, 2004
Příspěvky: 930
Bydliště: Czechoslovakia

PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 12:32    Předmět: Citovat

Tu máš nejakú schému aj s výpočtami:





Mimochodom pred časom tu bola diskusia o generátore signálu hľadaj !!!

_________________
Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dsfffdd
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so prosinec 30 2006, 12:37    Předmět: Citovat

Ja to mam simulovat Spice a musi to byt s tranzistorovym zesilovačem. A nemuzu ten oscilator rozkmitat.
Návrat nahoru
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 01 2007, 20:40    Předmět: Citovat

Predpokladam ze se jedna o tranzistorovy oscilator s fazovacim clankem 3x RC.

1) Rolling Eyes Je nesmysl tvrdit, ze zapojeni s tranzistorem nebude produkovat kvalitni signal. Naopak signal muze byt ultrakvalitni, zejmena pokud se bude snimat na emitorovem zpetnovazebnim odporu a bude pouzita radna stabilizace amplitudy.

2) je zbytecne cpat vsude operaky, na navrh je to sice v nekterych ohledech jednodussi, ale vlastnosti nemusi byt vubec lepsi. Naznacenemu schematu oscilatoru s OZ a Wienovym clenem chybi obvod stabilizace amplitudy, takze pro generovani kvalitniho signalu je nepouzitelny.

3) u vsech oscilatoru je treba pouzit stabilizaci amplitudy provedenou nejlepe pomoci rizeneho zesileni akktivniho prvku, tak aby se poly systemu drzely na imaginarni ose. Jiank oscilator bud nebude kmitat nebo se k omezeni velikosti signalu dojde vlivem nejake vlastni nelinearity aktivniho prvku (o oz to bude kombinace konecne rychlosti prebehu a saturace) a signal nebude kvalitni. Nebo pokud se v takovem pripade podari oscilator nastavit tak, ze bude tesne nad hranici stability a signal nebude vlastni nelinearitou vyrazne poskozen hrozi zase vysazovani oscilaci v dusledku zmen parametru obvodu.

4) Vsechny kvalitni oscilatory pouzivaji stabilizaci amplitudy. Velice kvalitni vysledky dava i dobre udelana "archaicka" "zarovkova stabilizace" Smile

5) Lze odvodit minimalni napetove zesileni aktivniho prvku pro idelane zvolene hodnoty vsech R a C, pro zmineny tranzistorovy oscilator s fazovacim clankem. Jestli se nemylim vychazi kolem 27.

6) Pri zjednodusenem navrhu neni vhodne volit vsechny R a C stejnych hodnot, protoze pak je clanek prilis zatizen, cimz dochazi k posuvu jeho polu, ktery jiz neni dan pouze hodnotami R a C, ze kterych je tvoren nybrz i impedanci zateze. To plati pro zjednoduseny postup, kdy chceme aby oscilator kmital priblizne na frekvenci dane 1/(2piRC). Vyse zvolene hodnoty bych zkusil upravit treba na 10k,10n; 39k,2n7 ; 150k, 680pF -soucin RC zustava priblizne stejny, ovsem 150k je uz docela dost. ALE Pozor !!! do velikosti prvniho odporu fazovaciho clanku je treba zapocitat i vnitrni odpor zdroje signalu, kterym je fazovaci clanek napajen - tj. tranzistor v paralelni kombinaci s odporem v kolektoru. V pripade uvazovani idealniho bip. tranzistoru (rizeny zdroj proudu) pouze odpor v kolektoru. Zaroven je treba, aby tranzistor prilis nezatezoval fazovaci clanek - problem rustu utlumu clanku a pripadneho posuvu polohy polu posledniho RC clanku, tj. beta*Re by mela byt alespon 3x vetsi nez posledni odpor RC clanku. Zesileni je pak priblizne dano Rc/Re.

7) Aby podminky uvedene sub 6) byly splnitelne je nutne volit tranzistory s vysokym zesilovacim cinitelem.

Cool Nelze-li oscilator postupem sub 6) navrhnout s uvazovanym tranzistorem pro to, ze vychazi prilis vysoky emitorovy odpor a v dusledku toho male zesileni, je pak mozne pouzit vsechny odpory fazovaciho clanku stejne, ale je treba dopocist hodnoty kondenzatoru - ty uz zdaleka shodne nebudou. Vypocet zabere neco papiru, ale jde to.

9) uvazovat lze i o pouziti polem rizeneho tranzistoru. Pozor vsak, aby mel dostatecnou strmost.

10) A zatim jsme vubec neresili otazku stabilizace amplitudy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po leden 01 2007, 22:08    Předmět: Citovat

samozřejmě, se stabilizací amplitudy je to jiná. Dost často se odstranění haronických řešilo následnou filtrací signálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 02 2007, 1:03    Předmět: Citovat

stabilizace amplitudy - presnejsi by bylo kdybych mluvil a stabilizaci zesileni uzavrene smycky (na mezi stability), protoze se to nekryje - je vsak stejne nutna u zapojeni s OZ jako u toho jednotranzistoroveho zapojeni. Filtrace je mozna, avsak treba u audiofrekvenci a zejmena v pripade generatoru s promennym kmitoctem neprijemne slozita a neprakticka - to ale asi neni v uvodu diskuze pozadovano. Lepsi je generovat signal tak cisty jak jen je to mozne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 02 2007, 2:38    Předmět: Citovat

Běžně se vyskytují oscilátory s 1 trandem bez stabilizace amplitudy a předpokládám, že tazatel má potíže s tímto. Tak jako tak je to zapojení poněkud ošidné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 02 2007, 5:50    Předmět: Citovat

Jistě, že to jde. S univerzálním tranzistorem s h21e kolem 200 se dá v oscilátoru s posouvanou fází (tranzistor v zapojení SE) dosáhnout napěťového zesílení kolem 40, záleží na kolektorovém odporu, zátěži na výstupu, t.j. včetně vstupní a výstupní impedance fázovacího článku, pracovním bodu tranzistoru (přesněji na jeho ostatních h-parametrech), teplotě okolí... jestli v simulátoru nemáš možnost nastavit skutečné h-parametry použitého tranzistoru a musíš počítat s nějakými default, pak se ti může stát, že ve skutečnosti to bude kmitat dokonce se značným zkreslením, ale v simulaci to nerozhýbeš. I naopak.
Oblíbený příklad ze středoškolských laborek: teoretickým návrhem podle zadaných parametrů vycházelo teoreticky zesílení stupně naprázdno i přes 100, ve skutečnosti naměřené zesílení 38.
Jde o to, čemu to má sloužit - jestli nevadí zkreslení 5-10%, jde to udělat skutečně s jediným tranzistorem, nelinearity si amplitudu ustabilizují samy. Pro lepší parametry je nutné tu vazbu "víc utáhnout", tedy součin beta*A (tedy součinitel zpětné vazby krát zesílení samotného stupně) může být i podstatně víc, než 1, ale stabilizace amplitudy, aby "nevyběhla" z lineární části charakteristiky, je pak nutná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund