Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním majitele osciloskopu C1-77

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: ne září 16 2012, 18:28    Předmět: Sháním majitele osciloskopu C1-77 Citovat

Z důvodu závady a schématu nesouhlasícího se skutečným zapojením (jedná se o napájecí část) sháním případného majitele tohoto přístroje, nejlépe z Chebska. Ani v servisu totiž nedokázali zjistit, jak to má být, a prý budu muset sehnat jiný (funkční) osciloskop, podle kterého to bude možné zapojit.
Vím, že ho má "passion", ale ten je ode mne nejspíš moc daleko a podle fotek by to asi moc dobře nešlo Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po září 17 2012, 6:11    Předmět: Citovat

Tento máme v práci, funkční je, akorát to mám do Chebu tak 400km, takže jedině, že bych zkusil překreslit nějaké schéma... Jestli bys sem zkusil hodit tu část schématu, ve které je problém, tak bych to mohl zkusit opravit, ale hned to nebude - mám také jiné věci na práci Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: po září 17 2012, 15:13    Předmět: Citovat

Je to část od konektoru k okolí trafa. Nespěchám s tím, teď ho nepotřebuji. Ale dal jsem za něj (před utržením těch drátků) asi 1500 Kč, takže ho nechci vyhodit. V servisu jsou celkem ochotní, takže to za pokud stojí. Celé schéma je třeba zde.


C1-77 zdroj.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  C1-77 zdroj.png
 Velikost:  53.6 kB
 Staženo:  141 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po září 17 2012, 15:53    Předmět: Citovat

Tak to se klidně zkusím podívat - jestli dobře chápu, tak síťový konektor (Ш6) je v pořádku, a trafo (asi) 220V/24V (Тр1) také, mezi konektorem a síťovým vypínačem (В12) snad moc problémů nebude, takže hledat něco okolo napětového voliče. Máš tam ty přepínače oba? Myslím В10 na přepínaní mezi síťovým napětím a napětím za akumulátorů (24V), tak i В11 na přepínání mezi 220V a 115V.

Mimochodem, dá se do toho osciloskopu dostat trochu rozumně? Vím, že se krycí plechy dají sundat po odtáhnutí bočních šroubů (aspoň u mého C1-64 to tak je), ale jestli mám očekávat, že tam půjde něco vidět, nebo další demontáž - třeba zrovna u toho mého je všechno nacpané v 4cm širokém prostoru mezi zadní stěnou a síťovým trafem - tak bych musel odšrubovat zadní stěnu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: po září 17 2012, 20:36    Předmět: Citovat

To trafo je tam právě nějak divně zapojené.
Krycí plechy se dají sundat, aniž by bylo třeba cokoliv odtahovat.
https://plus.google.com/photos/103074150033649701666/albums/5789188420413917217
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 17:52    Předmět: Citovat

Takže poslušně hlásím, že jsem provedl předběžný průzkum Very Happy .

1. Zkoumaný osciloskop byl C1-77 z roku 1985 (dle výrobního štítku na zadním panelu - bylo natisklé vedle pojistek). Moc se nelišil, jen barevně (knoflíky černé, pojistkové pouzdra červené), vevnitř vše původní - měl ještě zaplombované zajišťovací šrouby (ty nad trimrama "Balanc I - II") - po jejich přitáhnutí nejdou krycí plechy sundat. Na to, že se s ním jezdilo po montážích po celém SSSR je hodně zachovalý Very Happy .

2. K sundání zadní stěny jsem se nedostal (o přestávce nebyl čas, možná zítra), tak jsem jen prozkoumal síťové trafo a jeho okolí - ty diody 2Д202. Ty máš síťové trafo asi opravované nebo měněné (stejně jako síťový kabel), takže to moc tomu, co mám já neodpovídá.

3. trafo je asi vyměněné za jiný typ - na originále je 6 vývodů na pájecí oka, primár i sekundár má vyvedený střed a všechny kabely, co vedou do trafa jsou žluté - u tebe končí v té nepůvodní čokoládě. To, že tam kabely, křížové šrouby a nový zalévací vosk jaksi nesedí, je snad jasné Smile . Jako detail je držák otočený o 90° a chybí na něm plexisklový kryt s bleskem - kvůli ochraně elektroniky proti zkratu na kostru držáku.

4. Na rozdíl od schémata zde (u mně a asi i u tebe) chybí diody Д8 a Д9, tedy není výstup z trafa usměrněný můstkem, ale dvojcestným usměrňovačem s vyvedeným středem - nákres zapojení originál trafa a upravené schéma je v příloze.

Jestli máš jseště nějaké další otázky, tak klidně se podívu ještě i pod tu zadní stěnu - dnes jsem měl na "zorientování se" jenom půl hodiny, takže jsem zjistil jenom to základní Very Happy .



c1-77_zdroj_206_2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  c1-77_zdroj_206_2.png
 Velikost:  63.63 kB
 Staženo:  142 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 20:09    Předmět: Citovat

A já poslušně hlásím, že ti velice děkuji Smile
Byl nějak předělaný na samotných 230 V a trafo mi nějak nejde změřit, takže asi stejně budu muset nechat navinout nové. Ten jeden kabel od trafa jde k té diodě, co je zašroubována vedle (někam do panelu), že?
Pokud jsem to dobře pochopil, tak 24 V leze z trafa po usměrnění, tzn. asi 2x17 V, je to možné? Měřák mi z nějakého důvodu ukazuje blbosti...


Naposledy upravil Vojta7 dne út září 18 2012, 20:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 20:43    Předmět: Citovat

Nevím, co přesně myslíš - na fotce č. 8 (z tohoto odkazu) jdou vidět vedle trafa 3 diody, detail mají na fotce č. 9 - jsou na schématu i na nákresu označené jako Д1, Д2 a Д3 a mají katody společně spojené (+ jsou od kostry izolované plastovýma podložkama). Ten světlešedý (v reálu myslím bílý) kabel na anodu Д3 jde z horní části přepínače 230V/24V, napětí z katod diod (v nákresu tmavěšedý drát) postupuje někam dál do přístroje k vyhlazení - viděl bych to na jeden z těch velkých kondenzátorů, co jsou uchycené na šasi - stejně jako poslední kabel, co jde v nákresu do prevého horního rohu - oranžový (v reálu žlutý).

Mimochodem - doufej, že je závada jenom ve zdroji, integrované obvody, co jsou v tomto osciloskopu jen tak neseženeš (ani náhrady) Confused .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: út září 18 2012, 20:51    Předmět: Citovat

"Závada" je vlastně jenom to, že při výměně pojistkových pouzder se mi utrhly kablíky k nim vedoucí a protože tam po úpravě zůstaly volně i jiné, nevím, co kde má být.
Myslel jsem tu diodu, co je těsně u obrazovky. Tu bych měl mít zapojenou správně.
Ještě tedy zkusím najít místo, kam se připojuje těch 24 V= a připojit je tam, ale až příští týden, teď nemám dost silný zdroj. A nebo se s tím nebudu zlobit a odnesu to do toho servisu spolu s tím novým schématem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 15:41    Předmět: Citovat

Takže už jsem zkontroloval i ten zadní panel a trochu jsem upravil schéma - v nákresu jsem přehodil diody Д1 a Д3, takže už by to mělo sedět. Kabely jsou všude u střídaviny žluté (až oranžové), u stejnosměrného napětí bílé (např oba z výstupu přepínače napětí na 24V), + krátké kabely měly hnědou tkaninu. Pojistky jsou 2, spodní je pojistka č. Пр1, co je na ochranu přívodu 24V a má 2A, horní je Пр2, má na starosti ochranu přívodu 220V - má 1A.

Jestli hledáš, kam se dá připojit 24V, tak např. na kondenzátory C24, C25 (ideálně přes diodu Д1 kvůli přepólování) - kondenzátory jsou vzadu vedle obrazovky, např na fotce č. 6 jdou vidět jejch upevňovací matky vpravo nahoře za deskou Z zesilovače (И22.002.062).

Jednoduše - prostě už jsem všechno prošel, tak jestli jsem na něco zapomně, tak můžeš ještě napsat Smile .

Mimochodem - vzadu ti chybí zkratovací propojka na Z vstupu - taková U-spojka, co se hodí přesně do zásuvky - nevím, jestli to bez ní bude regulérně zobrazovat.



c1-77_zdroj_206_2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  c1-77_zdroj_206_2.png
 Velikost:  59.83 kB
 Staženo:  140 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: st září 19 2012, 20:23    Předmět: Citovat

Ještě jednou děkuji. Tohle jsem potřeboval. Vytisknu si to schéma a přinesu do servisu, teď nemám čas se s tím hodiny zlobit.
Taky zkusím sehnat jiné trafo (snad 2x17 V).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund