Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dvojitý T článek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 22:10    Předmět: Citovat

Ajaj, omlouvám se za zmatek, samozřejmě mám na mysli dvojitý T článek. Jednoduchý přemostěný T článek už jsem včera ubastlil a vypadá to, že až tolik nevyhovuje, jako filtr má pro mě nedostatečnou strmost. Ale aspoň jsem si to v praxi ověřil.

Teď jdu vyvenčit pejska a pak se asi pustím do toho počítání dvojitýho T. Jen jedna věc mně není jasná. Když budu transfigurovat na trojúhelník, tak na vstupu článku budou dvě impedance paralelně. Ale článek ja zapojený na tvrdý napěťový zdroj, takže se neuplatní na přenosu. To je v pořádku a nemusím si toho všímat, je to tak? Aspoň budu případně znát zatížení zdroje signálu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 23:08    Předmět: Citovat

Ano, je to tak.
Jsi na tom líp, já už druhý večer přerovnávám knihy a po "Korektorech" se snad země slehla - buď je v ještě nevybalených věcech po stěhování dílny do menší, tam toho budu muset ještě dost vyházet, než se dostanu k posledním bednám, nebo někde zapadla při dvojím stěhování kvůli zedničení na balkónu... zkrátka zrovna loni se u nás vystěhovávaly a opět plnily tři místnosti, jen v jiné sestavě...
No nic, daleko být nemůže a třeba si brzy vzpomenu, kde jsem ji viděl naposledy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 23:54    Předmět: Citovat

Bezva.
Až tak moc líp na tom nejsu. Obávám se, že pro dnešek už asi přece jen skončím v posteli. Únava materiálu mě opět přemohla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 16:51    Předmět: Citovat

Dobře, vzdávám to. Pro napěťový přenos, obecně, vyšlo tohle:



(R je odpor, Z je impedance kondenzátoru, n je známý poměr)

A než by se to podařilo kloudně upravit po zavedení komplexní impedance, asi by to trvalo trochu moc dlouho.

Nechám si poradit a půjdu do simulátoru. Teda, když nejsou postaru nomogramy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út leden 17 2012, 22:51    Předmět: Citovat

Zkusil jsem metodu uzlových napětí a celkem to šlo. Je ale vhodné zavést normovanou frekvenci, tím se zmenší počet parametrů v rovnici a je to přehlednější. Na vykreslení funkce je tu program Graph , který tímto opět vřele doporučuji.


T_T_článek.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  T_T_článek.png
 Velikost:  38.45 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 22:16    Předmět: Citovat

Mrknu na pěknej film (dokud to ještě jde) a buď se chopím propisky a dotáhnu to, nebo rovnou naházím svůj výsledek do Graphu (díky, je to fajn program, úžasně intuitivní) a podám zde hlášení. Ať se zase kooonečně pohnu z místa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2012, 4:42    Předmět: Citovat

Tak ne, musím šetřit čas. Možná mně něco uniká (trik, nebo jsem si měl nechat poradit s použitím normované frakvence?), ale počítat absolutní hodnotu podílu komplexních čísel s tolika parametry prostě zabere příliš času. Takže jsem jen vzal n=0,788, kmitočet 2kHz, naházel to do simulátoru a takhle to dopadlo (viz příloha):

Výsledek je nakonec ale stejně ten, že dvojitý T článek má pro mě horší použitelnost než přemostěný T článek. LC rezonanční obvody taky moc nepomůžou. Zůstanu tím pádem u přemostěných T článků.

Díky za rady a za usměrnění!

Jura



DSC04219.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC04219.JPG
 Velikost:  124.75 kB
 Staženo:  102 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2012, 20:25    Předmět: Citovat

Pokud mám občas dodržovat taky trochu odpočinku, tak mám omezený časový možnosti. V rámci těch možností jsem se k téhle věci vracel po vícero chvilkách, až jsem nakonec v simulátoru (to je ostuda) vygómal todlencto:



A dneska jsem konečně vyzkoušel první dvě zádrže navostro, včetně přeměření původně předpokládané funkčnosti (v podstatě sedí). Jak už jsem psal, mají mít na kvazirezonančním kmitočtu A=0,15 a na dvojnásobným kmitočtu jsem chtěl A co nejvyšší, ideálně 1. Protože mají sloužit ke zvýšení citlivosti zkresloměru BM543 na co nejnižší zkreslení (on má totiž sám o sobě dost velký vlastní zkreslení kolem -70dB). Konkrétně mají články na druhé harmonické A>0,5. Tím pádem jsou mnohem lepší oproti dvojitým i přemostěným T článkům. Přitom je tam navíc jen kondík a rezistor.Wink V tabulce na papíře je kmitočet (f), kapacity, a potlačení první harmonické oproti druhé (P). To pro jednoduchost počítám jako koeficient, kterým musím podělit naměřený zkreslení (na 1. harmonické nastavuju na zkresloměru samozřejmě 100%). Pro vyšší a nižší kmitočty je potřeba hodnoty kondenzátorů násobit/dělit deseti, stem...

Třeba se to někomu bude hodit, a proto to sem dávám.

Ve volné chvilce jsem znovu a pořádněji, pomocí článků, měřil i zkreslení svýho genclu, už mám hotový dvě zádrže na 550Hz a 3,34kHz. Vychází <0,0088% a <0,0092%. Ve skutečnosti bude zkreslení pravděpodobně ještě o poznání menší, ale tohle už bohužel nemůžu exaktně naměřit, dostal jsem se k hranici možností měření- leda tak nějak překopat celej BM 543. Pak ještě vím, že BM na 500kHz naměřil 0,1% (zatím bez zádrže). Ještě jsem dneska chtěl měřit na cca 5Hz až 100Hz, ale už jsem se k tomu nedostal. To kvůli představě, jaký vliv má na zkreslení žárovka ve stabilizaci amplitudy. Vactroly jsou hrozně předražený, nesmírně rád bych se jim vyhnul... Nevýhoda u žárovky je snad jen v horší kvalitě stabilizace, a pokud to potvrdím měřením, tak taky v horším zkreslení na nejnižších kmitočtech- čemuž jsem se chtěl obloukem vyhnout volbou žárovky a teploty jejího vlákna...

Valím venčit pejska, už zase se tváří uraženě, že jsem si dovolil chvilku bastlení.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund