Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

6-band SSB/CW superhetet z AR9/1977 "DIVNOCHODYN?"

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
darkbug



Založen: Jan 24, 2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 0:06    Předmět: 6-band SSB/CW superhetet z AR9/1977 "DIVNOCHODYN?" Citovat

Ahoj, nestavěl jste někdo tento superhet podle AR9/1977 ?

Publikoval to radioamatér OK2BHV, dnes už nežijící...

Existuje někdo, kdo to stavěl a třeba by i poradil se stavbou? Jako největší potíž
v tuto chvíli vidím stavbu 8-krystalového "ladder" filtru 9.2MHz/2.4kHz.
Četl jsem, že původní filtry, tovární, se již za tu dobu notně rozladily a jsou nepoužitelné.
Žádný se mi stejně nepodařilo sehnat, tak jsem si objednal 80 krystalů 9.2 MHz na výběr.

Myslím, že jsem kdysi někde našel, že se tento přijímač nazýval "DIVNOCHODYN",
nebo tak nějak... Říká to někomu něco?

Nejsem žádný zkušený radioamatér, spíše nadšenec, ačkoliv základní vybavení mám,
včetně 2kanál 20MHz analog. osciloskopu.

Díky za tipy a odpovědi.

Olda
http://imageshack.us/photo/my-images/854/ok2bhvsuperhet0z7.jpg/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 0:16    Předmět: Citovat

Hmmm. toto mi něco říká, dělal jsem podle AR SSB transceiver, tuším od OK2ABU, Mini Z /je to dávno - asi 1966, z voleje/, a ten filtr jsem dělal s 8 krystaly, jódováním, inkuranty z RM31... a krystaly nějaké mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 0:26    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 0:35    Předmět: Citovat

Hmmm, je jiná doba, musel jsem vše ručně. Takže na to. Celosvětové spojení přes ionosféru podle grafů z AR... a na závody z QTH na vzácné země, jestli to ještě je na QSL.
73... a kupón platit v IRC
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 1:17    Předmět: Citovat

Ještě pohledej v dalších ročnících, pokud mě paměť neklame, tak vyšly opravenky a úpravy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 11:07    Předmět: Citovat

Možná ti pomůže přepis obsahů z té doby: Habesan, čt listopad 04, 2010 1:43 pm.
Snažil jsem se tenkrát zapisovat i opravy, které přímo v obsahu nebyly, ale k tomuhle tam nic poznamenáno nemám. Jirka to do své databáze ještě nezapracoval.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2415

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 13:48    Předmět: Citovat

Koukni se do AR 1/85 str.32.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 14:19    Předmět: Citovat

Svého času jsem tento přijímač postavil a pro potřeby průměrného radioamatéra se ve své době jevil jako dobrá konstrukce - dnes je samozřejmě dávno překonaná. Při stavbě jsem provedl tyto úpravy:

- na vstup zařadit jednoduchý atenuátor
- vstupní jednoobvodové propusti laděné otočným kondenzátorem nahradit pásmovými 2 - obvodovými (nebo 3 - obvodovými) pevně naladěnými
- přepínání propustí a oscilátoru pomocí miniaturních relé (výhoda - pouze 1 přepínač a krátké VF spoje)
- ladící kondenzátor VKV cca 15 pF (rovnoměrnější průběh stupnice, případně lze i vynechat padingové kapacity)
- k ručnímu řízení MF zisku jsem zavedl jednoduché vypínatelné AVC
- NF filtr s OZ
- NF zesilovač s MBA 810 (původní MA0403 již nebyl k mání)

Tyto úpravy samozřejmě vyžadují značný zásah do DPS a případné dolaborovaní ladících kapacit. I přes relativní jednoduchost přijímače je vhodné ke sladění použít generátor a čítač, po oživení byl oscilátor téměř vždy někde na SV. Bohužel jsem přijímač časem prodal, takže detaily úprav nemohu poskytnout. Nějaké informace jsem použil z příručky Svazarmu:

- "Stavební návody pro radiotechniku č.4 - přijímač pro amatérská pásma" (je mám dojem i na netu, v závěru je konstrukce podobného jednopásmového superhetu s MAA 661, MF LC 450 kHz)
- AVC z AR-A 1988/7 - "Transceiver Single 80" (RX transceiveru stejné koncepce, MAA661, MF XF 9MHz, VFO s varikapem)


Naposledy upravil Achab dne po říjen 29 2018, 18:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavel1953



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 187

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 15:28    Předmět: Citovat

Dobré odpoledne,
také jsem to postavil, bohužel byly problémy se součístkami, hlavně ty trimry, filtr stál téměř polovinu výplaty a většinou byl na objednávku a čekalo se hodně dlouho. Oživení nebylo jednoduché, pořádně se mi to nepovedlo. Přístrojové vybavení jsem měl velmi dobré ( služební... ). Ani už nevím, kde skončil. Na ten filtr se podívej, není problém ho koupit na inzerátech. Klidně tam dej jen čtyřkrystalový, pro začátek. I když osmi je neporovnatelně lepší.
Mrkni semhle:

24.01.2012 15:47 606354374 OK1FAY@atlas.cz
PRODAM 2x filtr 9MHz /4Q plus 1x x taly nosné cena 650Kč

Je to inzerát z http://vkvzavody.moravany.com/

Měj se a hodně úspěchů.
Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 16:03    Předmět: Citovat

Filtr jsem si postavil rovnou 8 krystalový, z inkurantu RM31, jódováním, dali mi RM 31 ve Svazarmu za cca 50 Kčs... a vzali mně za technika, bylo mi 16... a udělal jsem jim SSB Mini Z s GU 32, cca 16 elektronek, ručně dělané hliníkové šasi... foto jsem si neudělal. Netušil jsem, že by bylo k něčemu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 16:27    Předmět: Citovat

Já jsem měl originál SSB PKF 8Q + krystaly nosných (tenkrát cca 1200 Kčs) přímo od autora tohoto RX OK2BHV - byl totiž vedoucí operátor místní kolektivky. Název DIVNOCHODYN jsem ale neslyšel, mám dojem že ten RX nazvali Globus. V kolektivce s dostatečným měřícím vybavením šlo přijímač sladit celkem dobře ale sám tvůrce nedoporučoval stavbu úplným začátečníkům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
darkbug



Založen: Jan 24, 2012
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 16:30    Předmět: Citovat

Díky všem za cenné informace. Postupně budu informovat o svém pokroku. Zatím jsem u měření krystalů pro MF filtr. Zkusím se podívat i na korektury v dalších číslech AR.

S pozdravem Olda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavel1953



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 187

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 19:34    Předmět: Citovat

Oldo, držím Ti palce. Pokud nemáš k dispozici wobler, filtr se Ti nepovede pořádně udělat. I když se wobler dá obejít měřením pomocí generátoru a milivoltmetru atd. Ale práce je to zdlouhavá, hodně zdlouhavá. Výsledek nejistý.... S těmi Xtaly z RMky jsem se nadělal pokusů taky hodně. Jódování, gumování. Obrovská ztráta času.
Myslím, že tuším kdo je umí dělat a popsal to na netu. Zkusím najít.
P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12074
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st leden 25 2012, 21:25    Předmět: Citovat

přijímač je to jako každý, má své záludnosti, chce to pár zkušeností . . .
jestli jsi už nějaký superhet postavil, tak směle do toho . . .

a co se týče toho filtru našel jsem dobře popsaný postup stavby filtru

chce to jen sehnat větsí množství krystalů aby se mohly vybrat stejné a navic aby nebyly moc "kvalitní" aby se daly těma přidanýma kapacitama "tahat" . . . v tom popisu je to dobře popsáno . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pavel1953



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 187

PříspěvekZaslal: čt leden 26 2012, 8:05    Předmět: Citovat

Docela bych rád viděl, jak vypadá to sedlo....
Pokud budu mít čas, změřím letitý 8Xtalový filtr a ukážu.... Jeden jsem ještě našel.
P.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund