Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TV Saba M37K12 - závada (pruhy)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petr34



Založen: Sep 08, 2011
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 10:33    Předmět: TV Saba M37K12 - závada (pruhy) Citovat

Ahoj všem,
potřeboval bych malinko poradit.

Na chalupě v kuchyni máme malou (37cm) CRT TV Saba, model M37K12. Je to stará TV - model někdy z 90 let.
Nedávno začaly přes obraz přecházet pruhy (viz fota) - vždy dva silnější pruhy (které v těch místech deformují obraz) jdou pomalinku odshora dolů - někdy pomaleji, někdy o něco rychleji, někdy chvíli zůstávají na místě.. pokud přepnu na jiný program.

TV to dělá vždy po zapnutí už cca dva měsíce. Na čas jsem ji zkoušel vypnout ze sítě ale nepomohlo to. TV signálem to není - na stejný signál (UPC) byla připojena už dříve a vše chodilo v pořádku. navíc na něj jsou připojeny další dvě TV, a tam je obraz v pořádku. Kabelem to také 100% není - vyzkoušeno TV připojit na antenní kabel od TV v jiné místnosti, a pruhy tam jsou stále.

Chtěl jsem se zeptat v čem by mohla být závada. TV je už léta v kuchyni a tak je určitě vevnitř znečištěná a zaprášená. Myslíte že by mělo smysl ji zevnitř vyčistit? Že by závada mohla být způsobena zaprášením apod? Mám i pájku, mohl bych třeba zkusit propájet nějaké kontakty, vyčistit lihem apod..

Nevím jestli by se ji ještě vyplatilo dávat někam do opravy, bojím se aby cena opravy nepřevýšila hodnotu přístroje..


Děkuji předem za rady


Obrázky se po kliknutí zvětší:



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 10:45    Předmět: Citovat

Vyčištění dle mého názoru nepomůže, na studeňáky to taky úplně nevypadá. Bylo by dobré, aby tu telku prohlédl někdo, kdo tomu rozumí.
Proč se vůbec bojíš, aby cena opravy nepřevýšila hodnotu přístroje? Však stačí při předání do servisu říct - vím, že je to starý "krám", je možné to opravit (já nevím třeba) za 500Kč? A uvidíš, co ti řeknou. Vyhodit to pak můžeš vždycky, ale já se snažím v podobných případech lidem vysvětlit, že si sice můžou koupit novou placku za 5000Kč, ale jak to jde s kvalitou elektroniky dolů, tak jim vydrží přes záruku a nazdar, opravy jsou pak často nerentabilní. Ono záleží na mnoha okolnostech, ale podle mého se rozumná investice do opravy starší CRT TV ještě často vyplatí, díly jsou už za hubičku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr34



Založen: Sep 08, 2011
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 10:58    Předmět: Citovat

Díky. Proto jsem taky tady, abych si nechal poradit.. Já ji kupoval už někdy před 10 lety, už jako použitou, prakticky za pár stovek, a neznám ani dnešní ceny oprav. A taky jsem si myslel, že by se dneska dala za pár stovek (za možní i míň než je cena opravy) třeba koupit jiná starší 37cm - daleko novější model a v pořádku. Jinak s touhle TV jsem spokojenej, akorát třeba i tlačítka na dálk. ovladači už jdou špatně stlačit (vyčištění nepomohlo) a má dost zakulacenou obrazovku - trochu to v rozích deformuje obraz. A tak jsem si myslel, že by asi bylo lepší koupit rovnou nějaký novější model - třeba taky už použitou.. Ale jak říkám, nechám si poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 11:06    Předmět: Citovat

To musíš posoudit sám, co se ti vyplatí víc... Ono je to tak, že při troše štěstí se dá podobná funkční televize dneska najít "u popelnic".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jancis1



Založen: Aug 05, 2005
Příspěvky: 473

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 11:20    Předmět: Citovat

Ak sa máš odvahu a vieš že je v TV vysoké napätie, ktoré je nebespečné aj po vypnutí TV zo zásuvky, vieš čoho sa nechytať a máš trocha skúseností, tak skontroluj elit filtrácie napájania RKS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petr34



Založen: Sep 08, 2011
Příspěvky: 7
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 08 2011, 11:25    Předmět: Citovat

Philip_Fry napsal(a):
To musíš posoudit sám, co se ti vyplatí víc... Ono je to tak, že při troše štěstí se dá podobná funkční televize dneska najít "u popelnic".

No jasně.. jako pokud by mi ji někdo opravil za pár stovek (řekněme za 300Kč), tak bych do toho ještě určitě šel, ale pokud by chtěl 700Kč, tak to se už asi určitě nevyplatí..

Jinak nemá někdo nějakej tip na to čím by to ještě mohlo být (sám doma oprava) anebo nějakej levnej servis/opraváře v Praze? Přinesl bych mu tam těch věcí víc - ještě jednu TV Sony 63cm s PIP (po zapnutí nereaguje) a dva tape decky Sony + Technics.. a ještě možná by se něco našlo.
Jancis1 napsal(a):
Ak sa máš odvahu a vieš že je v TV vysoké napätie, ktoré je nebespečné aj po vypnutí TV zo zásuvky, vieš čoho sa nechytať a máš trocha skúseností, tak skontroluj elit filtrácie napájania RKS.

Díky, ale tohle je na mě už moc. To už radši nechám na profíkovi Smile) Jako něco proletovat (když vím přesně co), nasadit spadlej řemínek u kotoučáku, vyčistit hlavy u MGF lihem nebo očistit čočku laseru u CD jo, ale na víc si netroufnu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund