Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vztah mezi schem. značkou trimru a skutečnou součástkou
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 7:53    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Technikovi je ve většině případů úplně jedno, jestli trimrem přidává doleva nebo doprava

I netechnik může nastavovat nějaké hodnoty, které se mění příležitostně, jako třeba dostavení přesnosti hodin.
I technik by uvítal, když smysl otáčení nastavovacího prvku koresponduje s grafickým označením zvyšování / snižování hodnoty/parametru, třeba značkami + - nebo ležatým trojúhelníkem. Měřák nemusí být v řadě případů vůbec používán.
Návrhové programy mají označení pinů ve schématu a schematická značka je provázaná s tvarem součástky v layoutu, takže stačí na správný vývod připojit správně vnější obvody (a neprovést pak zrcadlení).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 10:27    Předmět: Citovat

Pro Crifoda:

I tohle jsem měl na mysli. Výsledek točení trimrem "RGBREF" je vidět v režimu "full TXT" pouhým okem bez potřeby multimetru a je žádoucí, aby směrem "clockwise" jas znaků rostl a ne naopak.

A není to jenom tento případ. Naražím na to leckde:
- nastavení např. V-rozměru v klasických TV
- (nejen) trimry stabilizátorů gramofonu MC600Q
- výše zmíněné dekodéry TXT, pokud nemají v daném místě pevné odpory

Všude zjišťuju,že otáčením vpravo stoupá:
- napětí za stabilizátory
- rozměr
- "síla"
- otáčky atd.

Takže na tom něco bude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 14:17    Předmět: Citovat

Ale to je přece záležitost fyzického rozmístění součástek a spojů. Slušný konstruktér to tak udělá. Nemůže-li, popíše to v nastavovacím předpisu, ačkoli by zapojení mělo být navržené a vypočítané tak, aby ani vytočením trimru do krajních poloh nemohlo dojít k poškození zařízení nebo jeho části.
U řady konstrukcí se totiž může stát, že osa trimru bude přístupná z obou stran a tedy bude i rozdíl v tom, odkud se do toho šlicu vrazí šroubovák.

V samotném schématu (a tak původní dotaz zněl) neznamená zakreslená poloha běžce trimru či potenciometru vůbec nic, tam jde o to, aby schéma bylo pokud možno přehledné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 14:54    Předmět: Citovat

Třeba u značky diody by člověk řekl, že na schematické značce základna trojúhelníku bude mechanicky základna/držák pro čip, tudíž na chladiči/držáku bude taky anoda jako na značce. Jenže velmi často je to přesně naopak...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 15:01    Předmět: Citovat

Ale trojúhelník u diody neznačí čip, ale hrot, čip (základna) je katoda.

A tvrdit v dnešní době, kdy se k návrhu PCB používají CAD systémy s pevně svázaným schématem a deskou, že schéma s fyzickou ralizací nesouvisí, mi přijde poněkud nešťastné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 15:25    Předmět: Citovat

To máš pravdu, ale přece můžeš mít v knihovně trimr s očíslovanými vývody v potřebném směru, resp. dva trimry se vzájemně opačně číslovanými vývody. Pak i v CAD programu může zůstat schéma přehledné a současně ti vyjde v hotové konstrukci potřebná tendence regulace při otáčení trimrem.

Příkladem jsou potenciometry korekcí výšek a hloubek - někteří konstruktéři trvali na tom, aby zdůraznění hloubek rostlo s otáčením potenciometru doleva, zatím co výšky i hlasitost se přidávají doprava. Jako symbolické rozšiřování pásma. Logické je přidávání vpravo, ubírání vlevo. Nebo to bylo kvůli tomu, že při stejném smyslu přidávání vznikly větší komplikace s vedením spojů u stereofonních zařízení? No to je dnes už jedno, ve spotřebce už klasické potenciometry pro regulaci výšek a hloubek nepotkáš a v té vyšší třídě a u samo domo konstrukcí už to není problém "natahat mezi vývody", aby se přidávalo stejným směrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 15:51    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Ale trojúhelník u diody neznačí čip, ale hrot, čip (základna) je katoda.


A ty jsi si nikdy nevšimla, kolik lidí vnímá symboly přesně naopak či úplně jinak, než má ? Až jim někdo vysvětlí původní myšlenku, řeknou aha, to by mě nenapadlo. Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 16:16    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
A ty jsi si nikdy nevšimla, kolik lidí vnímá symboly přesně naopak či úplně jinak, než má ?

To jo, ale u tebe bych to nečekala. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 17:14    Předmět: Citovat

Já nad tímhle takhle vůbec nepřemýšlím, pro mě je to prostě značka a hotovo.

Kdysi jsme se o tom ale bavili, tak se mě to vybavilo, že se na to dá dívat i takto.

Někdo ten znak prostě bral jako napodobení tvaru pouzdra a někdy to i sedělo. Jenže to byla ještě kovová Tesla, té to bylo podobný...



diody.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  diody.jpg
 Velikost:  18.87 kB
 Staženo:  36 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 17:48    Předmět: Citovat

Ano, ale ta značka tu byla dávno, ještě před těmito diodami - asi tak, jak psala Andrea Shocked

Andrea napsal(a):
Ale trojúhelník u diody neznačí čip, ale hrot, čip (základna) je katoda.


ZdenekHQ napsal(a):
Kdysi jsme se o tom ale bavili, tak se mě to vybavilo, že se na to dá dívat i takto.

A co třeba diody KY701R až 706R - tady tato "teorie" nějak nepasuje Shocked Laughing Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 18:13    Předmět: Citovat

Dneska máme jako běžný diody válečky, kde jsou dvě placky a mezi nima destička a už je to zas úplně jinak. Dřív byl aspoň přes sklo vidět hrot. Každej má jiný asociace, představí si jinou souvislost a pak je překvapenej, že je to jinak. Málokde učí, z čeho je odvozená schematická značka a jestli má či nemá nějaký hlubší souvislosti s realitou.

Třeba u IO se taky značka blíží spíš tvaru pouzdra než vnitřnímu zapojení. A představte si, že u cívky či trafáku byste museli udělat tolik vlnovek, kolik má závitů... Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 18:19    Předmět: Citovat

Koukám, že se tu rozproudila větší diskuse, než jsem čekal ...

K té diodě:
Já si z jedné knihy pamatuju mnemotechnickou pomůcku, která zněla tak, že "šipka" představuje propustný směr proudu diodou (myšleno konvenčně stanovený směr od plus k minus).

A ke trimru (přesněji k mému obrázku priklad2):
Když se na obrázek podíváte pozorně (očima "řidiče uvnitř vozu"), pak jezdec trimru (šikmá čárka) ve schématu vypadá jako stěrač, který se může pohnout jen vpravo. Stejně jako je možné skutečnou součástkou otočit po směru hodinových ručiček - vpravo. Proto orientaci čárky od S k A logicky vidím jako jezdec otočený zcela proti směru hodinových ručiček. A i člověk neseznámený s dodatečným popisem by měl jasno jen ze samotného schematu - krajní vývod trimru s minimálním odporem při otočení "couter clockwise" je ono A (na obrázku dole), zbytek je jasný. Netřeba číslování ani písmen.

Hledal jsem "u Piherů" na webu:
A=počátek
S="stěrač" (no to je gól)
E=konec

Že by náhoda? Laughing

Takže kdyby se to jejich značení stalo normou bylo by jen dobře.

A to myslím k danému tematu stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 19:25    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):

K té diodě:
Já si z jedné knihy pamatuju mnemotechnickou pomůcku, která zněla tak, že "šipka" představuje propustný směr proudu diodou (myšleno konvenčně stanovený směr od plus k minus).



A teď si na to napasuj zenerku, kterým směrem na ní vlastně vzniká úbytek napětí v praxi, popř. opačný směr toku proudu vůči napětí a je to zase v háji a na 8 stran debat... Very Happy

Já to vážně beru dnes s nadhledem a s humorem díky hromadě důležitějších věcí, tak prosím o pochopení.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 02 2011, 19:26    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
....Proto orientaci čárky od S k A logicky vidím jako jezdec otočený zcela proti směru hodinových ručiček. A i člověk neseznámený s dodatečným popisem by měl jasno jen ze samotného schematu - krajní vývod trimru s minimálním odporem při otočení "couter clockwise" je ono A (na obrázku dole), zbytek je jasný. Netřeba číslování ani písmen.
Hledal jsem "u Piherů" na webu:
A=počátek
S="stěrač" (no to je gól)
E=konec
Že by náhoda? Laughing
Takže kdyby se to jejich značení stalo normou bylo by jen dobře...


Jenže to zdaleka normou není. Podívej se do katalogu Piher na varianty Y a Z (u trimrů) nebo X a W (u potenciometrů) - liší se v tom, jestli se ovládá se strany dráhy nebo jezdce, tedy zapájené ve stejné desce mají navzájem přehozené A(nfang) a E(nde) z hlediska směru ovládání. O tom jsem se zmiňoval předtím.
Jestli si takto tvůrce knihovny značek pro CAD pomohl k určení těch vývodů asymetrickým umístěním tnačky pro běžec, je to možná někdy užitečná věc, ale není to univerzální řešení. Například v software ProfiCAD jsou značky pro trimr i potenciometr kreslené s běžcem úhlopříčně přes odpor dráhy, tedy uprostřed. Není samozřejmě problém značku v knihovně svisle překlopit, aby šipka běžce směřovala zdola nahoru místo shora dolů, že by snad tím šlo definovat "studený" a "živý" konec dráhy.
Nicméně tvar a rozmístění vývodů nemusíš v knihovně každého autorouteru najít, čili si ho pro konkrétní typ tak jako tak budeš muset nadefinovat sám.

To píšu (a podobně se k tomu vyjádřil i Zdeněk a jiní) proto, abys nepodlehl přesvědčení, že tvůj předpoklad "o pohledu řidiče zevnitř vozu" je všeobecně platný a neměnný, a nenaběhl si podle zákona schválnosti právě ve chvíli, kdy nedostaneš druhou příležitost to předělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund