Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ESR merač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 37, 38, 39  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červen 03 2011, 19:11    Předmět: Citovat

tempreader napsal(a):
Dík za odpověď, píše to o dva příspěvky výše,

Ale tahle poznámka se netýká LCM3, ale jakéhosi právě diskutovaného jiného přístroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá červen 03 2011, 19:33    Předmět: Citovat

Racius napsal(a):
...
p. kokoun - mali by ste záujem o ten dokument v nemčine ? Ak hej, môžem ho zavesiť na nejaký upload server.

Díky moc za ochotu, ale u mně už asi ani výroba žádného dalšího ESR-metru nepřipadá v úvahu (leda bych si ho nechal u někoho udělat zakázkově) - otázkou zůstává, nakolik bych ho (v mém věku Cry ) ještě uplatnil.
Dosud mám a používám: ten jednoduchý (z AR 87?) a občas (minimálně) taky Sedláčkův ZK4.
V nabídce má ještě toto (obdoba "Zajícometru"? - Nevím ) Wink

EDIT: To raději půjdu na houby - už aby začaly růst (doufám, že už brzy) - tam aspoň relaxuju Shocked Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne červen 05 2011, 15:11    Předmět: Citovat

Díky za odpovědi. Dlouho jsem stavbu ESR měřiče odkládal, ale teď už je to aktuální.

Racius napsal(a):
Dostanem sa tam, no odpojením od napájania sa neuložia ! Bol som z toho 2 týždne pekne na nervy až som toho nechal a nekalibroval.

Ve verzi 1.01 byla opravena chyba při zápisu do EEPROM pro PIC16F873A. Jestli není problém v tom, můžeš mít verzi 1.0.

-----

Ještě doplním:
ne SMD verze ruského měřiče by měla být http://vrtp.ru/index.php?showtopic=13358&st=20
prodejní verze http://www.dessy.ru/cgi-bin/shop.cgi?do=describe&code=287152

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so červen 18 2011, 21:31    Předmět: Citovat

Aby tu nebyla jen slova ... Jsem zvědavej, jak tahle verze pojede.


c-esr.jpg
 Komentář:
bez smd součástek

Stáhnout
 Soubor:  c-esr.jpg
 Velikost:  45.83 kB
 Staženo:  141 krát


_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 19 2011, 20:06    Předmět: Citovat

Jirko sice mi ruština nedělá potíže, ale nějak na těch stránkách nikde nemůžu najít program do uP. Nevíš kde tam je?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne červen 19 2011, 20:22    Předmět: Citovat

Tady http://pro-radio.ru/measure/3288/ v druhém příspěvku je RAR soubor, který obsakuje verzi 1.0. A teď si nepamatuju, na který stránce v tématu je soubor s verzí 1.01. Tak ji dávám do přílohy. Tu tam budu dávat.


ESR-rusky-v1_01.rar
 Komentář:
verze 1.01

Stáhnout
 Soubor:  ESR-rusky-v1_01.rar
 Velikost:  18.75 kB
 Staženo:  238 krát


_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne červen 19 2011, 21:20    Předmět: Citovat

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kyori



Založen: Mar 26, 2011
Příspěvky: 211

PříspěvekZaslal: po červen 20 2011, 9:03    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
kyori napsal(a):
...V podstatě na změření ESR je potřeba generátor signálu, a voltmetr s citlivým diferenciálním vstupem. Mezi ně se zapojí ESR sonda, ta má impedanční přizpůsobení vzhledem k výstupu generátoru a vstupu dif. sondy voltmetru. Do sondy, ta musí být 4-drátová, se zapojí měřený kondenzátor. Naměřená hodnota na voltmetru se musí přepočítat s ohledem na frekvenci generátoru a impedanci sondy.

Tím nemám nic proti 4 vodičové metodě apod., ale používat ji v servisu k odhalení hrubé chyby je kravina (bez ohledu na tvé pohlaví).


Tak holt PavelFF je chytřejší než autoři časopisu Elektoru. Mne to teda nepřekvapuje. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33997
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červen 20 2011, 9:42    Předmět: Citovat

Neviem ako ty, ale mne na odlisenie 0,1 ohmu od 3 ohmov (pripadne 10 alebo aj 100) stacia 2 droty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 20 2011, 12:15    Předmět: Citovat

kyori napsal(a):
Tak holt PavelFF je chytřejší než autoři časopisu Elektoru. Mne to teda nepřekvapuje. Very Happy


Kvitko, nechápu, jakou logikou jsi se dopracoval ke svému tvrzení.
Ale oceňuji, aspoň to, žes můj příspěvek jenom zkrátil a vynechal text, aby úplně ztratil smysl. Ctí tě, žes jinak nic v mém textu nepřepisoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: po červen 20 2011, 17:44    Předmět: Citovat

Dostal jsem se k oživení toho ruského C + ESR měřáku http://pro-radio.ru/measure/3288/ a chtěl bych poprosit někoho znalého o postup (v češtině Smile ), jak ten měřák přesně nastavit. Včetně toho R4. Mně už ta ruština dělá trošku problém.

A pak mám takový menší problém: při zkratovaných měřicích svorkách mi displej jakoby "dýchá". Jako když měníte napětí na vývodu pro kontrast. Je to vlastnost toho měřáku nebo tam mám někde chybu? (o které nevím - tak než to začnu pitvat ...)



IMAG1054.jpg
 Komentář:
nový 220u Jamicon

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1054.jpg
 Velikost:  45.25 kB
 Staženo:  106 krát


IMAG1055.jpg
 Komentář:
1000u / 10V Teapo z PC zdroje

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1055.jpg
 Velikost:  40.15 kB
 Staženo:  76 krát


IMAG1057.jpg
 Komentář:
47u / 25V Tesla, používaný, kdysi dávno z něčeho vypájený (kód roku výroby JV ??)

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1057.jpg
 Velikost:  41.89 kB
 Staženo:  66 krát


_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Racius



Založen: Aug 29, 2009
Příspěvky: 189
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 22 2011, 0:07    Předmět: Citovat

Postup je ten že sa skratujú svorky. Vtedy sa podrží tlačidlo + a trimer sa doladí na hodnotu veľmi blízku nule.
Svorky sú stále skratované. Stlačí sa a podrží sa naraz tlačidlo + a SET, vtedy vypíše na displej It is now ready a malo by to byť skalibrované.
Pulzovanie displeja je OK.
Podľa fotiek to vyzerá že to funguje, dnešné aj nové elyty sú zväčša pod kapacitou, za to však aj starý hnusný tesla s pertinaxovou zátkou býva v pluse.
Taktiež smekám nad veľkorysými rezervami modrých TF a veľkých TE92x.
Hnedé Nippony sú priemer, kapacita mínus pár %.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2011, 17:03    Předmět: Citovat

Díky za odpověď, nastavil jsem trimr tak, že při zkratovaných svorkách na displeji ukazoval 0,002 - 0,008. Vypadá to, že měří dost přesně. U 1 ohm rezistoru naměřil kolem 0,992 ohmu.

----------------------------------------

A ještě jestli mi poradíte: kdybych chtěl zkusit postavit i LCM3, co vybrat z nabídky GM jako L1, C8, C9, C10 ???

Jako L1 by mohla jít snad smd http://www.gme.cz/cz/tl-sc75f-100uh-p965-063.html , v radiálním provedení jsem 100uH nenašel.
Ale u kondenzátorů jsem bezradnej, o jejich materiálech nemám přehled.
Že by C8 http://www.gme.cz/cz/mkp10-33n-630v-p121-703.html
a C9 , C10 vybrat z http://www.gme.cz/cz/fks2-1n0-400v-p121-358.html ???


kód:
C9, C10: A 2 x 1nF kalibráló és mérő kondenzátor stabilitása/hőfokfüggetlensége fontos. A kalibráló kapacitás pontossága azért is lényeges, mivel ha ez idővel elmászik, akkor pontosítani se lehet a műszert, illetve nem megbízhatóan. Anyaguk lehetőleg polisztirol esetleg polipropilén vagy engedményekkel poliészter lehet, kerámia semmiképpen nem jó!
L1:100uH induktivitás kis veszteségű legyen: DC ellenállása 0,3-0,4 Ωnál ne legyen nagyobb, és jó minőségű ferritre készüljön, ellenkező esetben a nem polarizált kondenzátor mérése 100nF felett már bizonytalanná válik, valamint az ESR mérés felbontása/pontossága nagyon leromlik. Nem érdemes túl nagy méretűt sem venni, itt nem részletezett okok miatt. A zárójelben megadott jelölésű megfelel.
C8: A 33nF anyaga lehetőleg polipropilén legyen kis soros veszteségi ellenállású, 275 V AC feszültségű.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2011, 18:07    Předmět: Citovat

C9,C10: U 2X 1nF kondenzátorov pre kalibráciu a meranie je dôležitá ich stabilita/tepelná nezávislosť. Presná hodnota kalibračného kondenzátora je aj preto dôležitá, lebo ak jeho hodnota časom „ujde“, prístroj sa nedá spresniť, resp. nie spoľahlivo. Ich materál podľa možností nech je polistirol, prípadne polipropilén, s ústupkami poliester - keramika v žiadnom prípadenie nie je dobrá!

L1: indukčnosť 100uH má mať malé straty: jej DC odpor nech nie je vätší, ako 0,3-0,4 Ω, a nech je vyhotovená na kvalitnom feritovom materiály, v opačnom prípade meranie nepolarizovaných kondenzátorov nad 100nF sa stáva neistým, a rozlíšenie/presnosť merania ESR sa podstatne zhorší. Nevyplatí sa však použiť indukčnosť oveľa väčších rozmerov, dôvody tu nebudú rozoberané. V zátvorke uvedené označenie vyhovuje.

C8: materiál kondenzátora 33nF nech je podľa možností polipropilén s malým sériovým odporom a na 275V striedavého napätia.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Naposledy upravil jandu dne pá červen 24 2011, 21:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2011, 21:01    Předmět: Citovat

LCM3, co vybrat z nabídky GM jako L1, C8, C9, C10 ???
L1 = http://www.ges.cz/cz/radialni-tlumivka-09p-100-h-GES05500158.html, C9-C10, vybíráno nejlépe z polystyrenů výroby NDR TGL5155 na 63V (k dostání u Bučka, vždy složeny 2-3 ks 680+330pF+něco paralelně za kontroly pomocí LC mostu), C8 použit polypropylen CFAC 33n/275VAC http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?skupina=200&rozsah=1
LCM3 jsem postavil před 14 dny a už se bez něj neobejdu - mám jej trvale na stole vedle sebe jak při bastlení tak při opravách. Jen se musí doplnit kabelem na měření přímo na deskách, tam měří bez vypájení odpor elektrolytů při cca 90kHz. Jen je problém, když je více elytů paralelně, tam se schová právě vadný s vysokým ESR!
Ještě dodávám:
C9 , C10 vybrat z http://www.gme.cz/cz/fks2-1n0-400v-p121-358.html ???
Není to dodáváno v požadované přesnosti (0,5 - 1%) a také jsem nezjistil velikost. Možná by ta přesnost až tolik nevadila (pro ESR vůbec ne), ale oba dva kondy by se zřejmě neměly od sebe lišit o více než 1%. To aby jeden koupil celou krabici. A také stabilita pp proti polystyrenu je asi horší.
Také by to mohl být od Farnell: http://cz.farnell.com/lcr-components/fscex-1000pf-1-250v/capacitor-1nf-250v/dp/9520651
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 37, 38, 39  Další
Strana 19 z 39

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund