Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záhada tranzistorov v žiarivkovom 8W svietidle

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 21:13    Předmět: Záhada tranzistorov v žiarivkovom 8W svietidle Citovat

Rád by som sa obrátil na oveľa zdatnejších teoretikov, či by vedeli nejako vysvetliť moju novú záhadu - v samokmitajúcom meniči na 12V, ktorý napája 8W trubicu, odišli tranzistory - boli tam 2SD468, malé prcky v TO-92, ktoré nikde nemajú, nahrádzal som ich kde-čím, napr. BC639, ktoré sú rovnako v TO-92 aj parametrovo podobné, zhoreli, aj výkonnejšími BD135, takisto zhoreli, neskôr menšími aj väčšími MJE-čkami, aj tie zhoreli, našťastie sa mi podarilo zohnať 2SD882, ktoré sú v TO-126 rovnako ako BDčka - no a s tými to funguje bez problémov, vôbec sa nezahrievajú...vedel by toto niekto nejako logicky vysvetliť, ako je možné, že tie 2SDxxx bez problémov fungujú, bez ohľadu na ich parametre a veľkosť, zatiaľ čo ostatné BCčka, BDčka, MJEčka horia? Shocked Jediné, čo som si všimol, že tie 2SD mali väčšie zosilnenie, ale podarilo sa mi nájsť BCčka aj BDčka s rovnakým zosilnením, dokonca väčším, ale nepomohlo...veď v tých datasheetoch už nie je viac info, na základe ktorých by sa dalo rozhodnúť, medzná frekvencia u všetkých je mnohonásobne vyššia, ako frekvencia niekoľko desiatok kHz toho meniča, tak v čom by ešte mohol byť pes zakopaný??? Čo môže byť také špeciálne na tých japonských trandoch? Podľa datasheetov sú to normálne NF trandy do zosíkov a podobne...nemám ani najmenšiu šajnu, čo by na nich mohlo byť iné ako na ostatných Confused Čo na to hovoria tunajší odborníci Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 21:54    Předmět: Citovat

A schéma by jsi sem dát nemohl? - bez něj je to věštba z křišťálové koule
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 22:28    Předmět: Citovat

no tusim to nebude nic svetoborne .. predpokladm trafo s dvoma tranzistorami samokmitajuce... nieco take ?

http://www.ludens.cl/Electron/Fluolamp/fluo20.gif
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 22:41    Předmět: Citovat

Presne ako predpokladá Atlan, klasický samokmit...Schéma myslím nie je potrebná, je to čisto o tých rozdieloch medzi tranzistormi, inak schému si tu dával aj ty, je to tá primitívna schéma s dvoma NPN-kami na primári s vyvedeným stredom a pomocným budiacim vinutím, ktoré ich striedavo zatvára, na sekundári je iba kondík v sérii s trubicou...ale to svietidlo je kupované, no tá schéma je rovnako jednoduchá, ako pri doma robenom meniči...schéma aj tak nie je podstatná, lebo je funkčná, ide o to, čo ešte môže byť medzi tými trandami také výrazne odlišné, kedže tie japonské sa nezahrievajú, a tie ostatné zhoria Confused
presne je to táto: http://www.ludens.cl/Electron/Fluolamp/fluo8small.gif
a tiež je podozrivé, že všade používa takisto japonské trandy, ktovie či vedome, či zrovna takých má dosť...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út leden 25 2011, 23:58    Předmět: Citovat

rozdíl asi bude. Podobný problém jsem řešil ze samokmitem s jedním tranzistorem. vyřešilo to až převinutí zpětnovazebního vinutí. Pak to krásně fungovalo i z českým KU611. (dávám zpětnou vazbu - Nzv= 2/3Nb - příklad: budící má 30záv, tak zpětná vazba má 20záv). Třeba taky pomůže přihodit pár závitů. Jinak pokud je potřeba dodržet původní parametry, vzal bych původní trand a náhradu a zkusil změřit H21e při vyšším Ice, pak bych se zaměřil na rychlost "zotavení"

Má upjatost na českou Součástkovou základnu pramenila z dostupnosti "materiálu". Nejlepší bylo, že v dobách mého největší bastlířské aktivity jsem do "matrošu" nemusel vrazit ani korunu, pokud to nebylo určené pro trvalé používání..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 5:59    Předmět: Citovat

Nemáš ještě jednu takovou lampu s dobrými tranzistory, že bys jako zkusil dát nějaké MJ... nebo BD... do ní, jestli také shoří?
Můžeš mít mezizávitový zkrat v trafíčku - a to ty tranzistory neutlačí, nebo studeňák kolem trafíčka nebo už trubice potřebuje k zapálení příliš velké napětí, takže se tranzistory prorazí nakmitanými špičkami, zkrátka ideální by byla možnost si jedno dobré svítidlo při startu a za chodu proměřit a pak porovnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 6:13    Předmět: Citovat

Bude to podobné jako u 8050 a 8550 , dávají se do autohraček , snímkokonců přenosnýchTv anebo podobný problém , najdi u Belzy zkoušeč článků , mimochodem používám , je perfekt , taky s jiným trandem nechodí . S horším , ale alespoň podobným výsledkem byla náhrada 8050 za ZXT(ZTX) . Já bych to hádal na menší saturační napětí , i když zase v zapojení jedné nabíječky je použit pro nás neběžný trand 882 o velmi vysoké betě . Inu vše se nahradit nedá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2011, 0:40    Předmět: Citovat

Hille, to je práveže tá záhada, všetko je v poriadku, aj trafko, aj trubica, ak sa to zapne, tak jedine tie japonské tam vydržia, pretože sa nezohrievajú, všetky ostatné, a to som skúšal už aj všeličo možné čo som doma našiel, sa po pár sekundách rozpália a zhoreli by po chvíľke...pri tej frekvencii by to mohli robiť jedine straty, nič iné ma nenapadá, ale v datasheetoch straty pri spínaní u bipolárov neuvádzajú, u fetov hej...ešte čo ma napadlo, ale to bude asi somarina - kedže tie japonské trandy sú pre nf aplikácie, nemôže to s nimi kmitať na nižšej frekvencii, než s tými ostatnými, a teda straty pri spínaní by boli menšie? Ja už som to ďalej neskúmal, aj tak je to čisto teoretická záhada, v praxi mi stačí, že to s tými japonskými funguje, ale každá takáto záhada mi vadí, ak sa neodhalí, pretože z nej nie je žiadne poučenie do budúcnosti Confused
BOBOBO, lenže ked si porovnám datasheety dajme tomu tých 2SD468 a napríklad BC639, tak sú to takmer identické trandy, vštetko je podobné, aj napätia, aj prúdy, aj bety, aj saturačné napätia, aj frekvencie...neviem, proste tam musí byť ešte nejaký podstatný rozdiel, ktorý v takýchto zapojeniach určuje funkčnosť či nefunkčnosť...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2011, 6:02    Předmět: Citovat

Ale čím budeš starší , tím některé věci vezmeš dříve jako fakt . Už ve více věcech jsem si kolikrát lámal hlavu , např pro tyristorovou regulaci jsem jezdil vybírat tyristory do prodejny Tesly do hradce . Domácími pokusy po několika večerech jsem zjistil , že pro aplikaci musí mít "závěrné napětí" GK nějakou minimální velikost . Jenže to je nekatalogový údaj . No já bych předpokládal , že každé produkované zařízení bude stavěno s právě potom použitými součástkami . Jen si zkus napsat do TV fora , že namontuješ do řádku jiný trand než je original . Já to občas provedu , protože jsou to opravy pro známé nebo doma . Přece nepoletím pro trand 80km .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2011, 6:36    Předmět: Citovat

PeteBurns - Hill má pravdu, pokud tam ty původní držely a pak odešly, nyní tam shodné již nedrží, tak prostě logicky odešlo něco jiného, co je odpálilo. Otázkou pak zůstává, zda je zařízení tak cenné a závadu pracně a zdlouhavě hledat, či zda je lepší ho poslat do "košic".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33937
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2011, 8:46    Předmět: Citovat

Precitaj si to este raz. Tie povodne tranzistory nezohnal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2011, 9:22    Předmět: Citovat

A již se i v jiných případech píše , že nemusí být uvnitř pouzdra taková blecha , která odpovídá původní bleše z origovýroby .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 19:03    Předmět: Citovat

Mám taky jednu hypotézu, která by to mohla vysvětlovat, ale je to jen takový nástřel : Závěrné napětí Ube. Byť podle katalogu má jak BC639 tak japonský tranzistor Ueb =<5V, v praxi může snášet japonský víc jak evropský.

Dělal jsem měniče podle Belzy a tam jsem na to narazil. Modifikoval jsem počty závitů na jiná napětí a narazil jsem na to, že tranzistory jsou příliš namáhané v závěrném směru B-E. Při zvyšování napájecího napětí to najednou začlo zlobit. Zjistil jsem, že Ueb je asi 7V a pak to "zenerkuje". Pomohlo odmotat zpětnovazební vinutí jak píše Artaban (jenže ten přidával).
Byl někde myslím, článek, že některé měniče navržené s Ge tranzistory nechodily s křemíkovými. Právě proto, že Ge mají větší závěrné napětí B-E než křemíkové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 19:42    Předmět: Citovat

obecně: obvodový řešení měniče pro CCFT a tuto zářivku (myšleno schéma, kolem kterýho tu běží diskuze) má nějaký název. Již 30 let se používá pro napájení zářivek v kupátkách vagónů. Často piští,když už je stará trubice, nebo jsou opálený tranzistory. Tranzistory mají v bázích diodový obvod z KF508, který je zapojen v závěrným směru k B a E. Údajně je to taky kvůli tomu, aby se mohl uzavřít tok proudu ze společného budícího vinutí. Proud jde z jednoho konce vinutí na bázi (třeba T1), emitor a pak GND, druhý konec vinutí je uzavřen diodou, takže se tok proudu nemusí přetahovat přes dva "předpínací" odpory. (u měničů pro zářivky ve vagónech je jen jeden odpor).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund