Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fronius
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 07 2006, 11:45    Předmět: Citovat

Použijem označenie ako PavelFF, potom D1 predpokladám je zenerka Uz do 15V a D2 obyčajná dioda. Teoreticky by to pracovalo aj bez T, R, R, C, D1, D2. Ak sa na L objaví napätie, tak sa otvorí FET. Následne začne tiecť prúd cez L, R15, C, Tbe a tranzistor sa otvorí, čím zavrie FET. Na Gate FETu nesmie stúpnuť napätie nad 15V. Ak stúpne, cez D1 (ZD) sa otvorí T a zavrie FET (rýchla ochrana). Pri vyindukovaní záporného impulzu sú D2, RC, D1 v priepustnom smere a chránia T pred zničením záporným napätím Ube.
Ak je D1 iba obyčajná dioda, tak ide iba o ochranu T a predpokladá sa, že napätie na L neprekročí 15V a RC určuje šírku impulzu.
Diody mierne rýchlejšie ako tranzistor - rýchle spínacie 200V/1A
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po srpen 07 2006, 20:13    Předmět: Citovat

Nemyslím, že D1 je zenerka, protože zenerka má za úkol pouze chránit proti napěťovým špičkám, ale v tomto případě by způsobila předčasné vypnutí FETu, což by byl nežádoucí zásah do cyklu silového obvodu, rozhodila by se symetrie sycení trafa atd.

Když jsem psal, že zanedbávám úbytky na diodách a na B-E tranzistoru , tak to bylo proto, že jsem je považoval v daném případě za nepodstatné. FETovi je jedno, jestli je na G-S napětí 2V nebo 0V, v obou případech je v podstatě vypnutý. Takže vybíjecí tranzistor ani nemusí být sepnutý na příliš malý úbytek CE. Hlavně jde o rychlost odvedení náboje z gejtu a snížení napětí G-S pod nějaké 3-4V.

Odpor R1 (670(?) Ohmů) má podle mě jen vybít C1 během kladného (spínacího) pulzu, aby byl připraven na další vypínací cyklus. Z toho by mohla nějak vyjít jeho hodnota, pokud znáš velikost C1 a spínací kmitočet.
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2006, 10:13    Předmět: Citovat

V podstatě, pokud je ten malej tranzistor spínanej přes těch 680ohm, tak ten kondík při rozumné kapacitě zrychlí sepnutí malýho tranzistoru. Jaká je tam vlastně frekvence spínání ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
zbek



Založen: Nov 06, 2005
Příspěvky: 146

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2006, 15:46    Předmět: Citovat

typoval bych tak 100khz Shocked
_________________
zbek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: út srpen 08 2006, 19:54    Předmět: Citovat

zbek napsal(a):
typoval bych tak 100khz Shocked
Zatím to nemám jak zmerit ale typyju to dost vysoko kdyz sekundar ma 1 zavit a je na nem 20V. Jeste takovy mozna blby dotaz ale budou tam lepsi rychle diody nebo schottky? 60V 1A by mělo s rezervou stacit ne? m

Jinak dekuji vsem za ochotu Wink

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so srpen 12 2006, 12:47    Předmět: Citovat

Když nevíš jistě, co tam bylo předtím, raději tam dej klasické rychlé na 200V. Schottky už nebudou o moc rychlejší a bude to bezpečnější. Propustný úbytek bude nepodstatný.
Aby to nebylo tak jednoduché, ještě by tam mohly být "soft recovery". Ale myslím, že zas tak moc na tom nezáleží.

Spíš ověř, jestli tvoje náhrady MOSFETů jsou opravdu ekvivalentní co do rychlosti, velikosti náboje, rychlosti zpětné diody,...
Jestli mají vyšší náboj, tak by spínací obvod nemusel stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund