Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

jezdíme na vodu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: st listopad 10 2010, 17:12    Předmět: Citovat

Máš pravdu, že cirkev ve vědeckých otázkách nakonec ustupuje, takže opravdu spor vlastně nemáme. Mění se. Jenže ona ustupuje, až když není zbytí. Brání se zuby nehty, trestá lidi, brzdí to, jak může. Taková instituce podle mě nemůže říct, že se snaží "poznávat pomocí logiky a experimentu ...".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 10 2010, 19:43    Předmět: Citovat

nene, baví me se tu o úplně jiných věcech...
v tomto se k.cir. zastanu - z hlediska moderní vědy (a to se dělo ve středověku) měla pravdu - Galileo hypotéza dávala zcestné výsledky a proto nemuhla být uznána jako teorie. To že se chovala jako ve středověku - to holt patřilo k době - dnes to neudělá.
Nicméně stejně se chovají moderní vědci - to co se dělo před desítky lety (vzpomeňme Turinga) ale i v době nedávné (komunismus) je naprosto srovnatelné - a to v této době hlásala (ano ta) církev trochu jiné věci - vyrostla z upalování a trestů a hlásala již tu klasickou Ježíšovu lásku k bližnímu a také ke všemu jsoucnu.
Nemůžu zapomenout jak jednoho známeho (navazoval na práci prof. Kapitzy - syn nositele nobelovy ceny a světoznámý dodnes žijící člověk) totálně zkrouhli jen k vůli tomu, že nesouhlasil s Ruskou okupací. A to nehlásal nic zásadně odlišného než hlásala tehdejší fil/pol nauka. Takže v hodnocení těchto věcí bych byl opatrný - navíc když se to stalo o několik set let dříve.
Tedy, to že Galileo měl správný pohled a že viděl dál než ostatní víme my o pár set let pozadu - jen v hypotéze měl pár chybiček. Tehdy to bylo hodnoceno jinak - jasná neshoda s experimentem a ještě navíc myšlenka (která sic nebyla nová a která byla mnoho lidem proti srsti) byla převratná - to se holt nedá akceptovat v žádné době a i míň v dnešní vědě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 10 2010, 19:52    Předmět: Citovat

Piitr: prostě podrobovat hypotézy experimentem a na základě toho usuzovat na pravdu/omyl zavedla veřejně kat. cir. a to že se to provádí dodnes ve vědě je fakt. S tím se holt smiř - není to brždění je to ta logika a experiment o které jsem mluvil dříve. Praktiky se mění s dobou - tohle přetrvává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31919
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 10 2010, 20:03    Předmět: Citovat

Já du blejt, velebnosti - jak slyším vo černoprdelnících nebo vo názoru kat.církve, potažmo Vatikánský Svatý stolice na cokoliv od vědy, vobrátí se mi kufr naruby... A co už přímo hraničí s herezej je postava církevního vědce - jezuity... BLUÉÉÉ!!! GRC!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st listopad 10 2010, 20:08    Předmět: Citovat

A máš ktomu i nějaký log. důvod nebo je to jen jako, když mě se nedělá dobře při čichnutí k rajčeti? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2464
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2010, 9:46    Předmět: Citovat

Oběť výchovy Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2010, 9:53    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Piitr: prostě podrobovat hypotézy experimentem a na základě toho usuzovat na pravdu/omyl zavedla veřejně kat. cir. a to že se to provádí dodnes ve vědě je fakt. S tím se holt smiř - není to brždění je to ta logika a experiment o které jsem mluvil dříve. Praktiky se mění s dobou - tohle přetrvává.
Je to možný, viš o tom víc než já. Já jsem taky pro potvrzení hypotézy experimentem, ovšem nemělo by se to dělat u soudu, právě kvůli té různosti pohledů různých lidí. Pak to dopadá, jak to dopadá - nová teorie nemá předpovědi přesné a je odvržena a hlasatel uvězněn, zatímco stará nemá předpovědi žádné a je tedy v pořádku. Další hrůza je, že při hodnocení výsledků bádání je pro církev velmi podstatné, jestli se jí ten výsledek hodí do krámu; to je obrovský prohřešek. Pokud to církev dělá takhle a přitom hlásá, že se snaží poznat svět, tak to asi není přímo nepravda (ona nakonec opravdu ustoupí), ale budí to leda úsměv, případně vztek nebo zděšení (podle nálady).

Jinak tedy ale uznávám, že církev vykonala pro vědu hodně. Už jen tím, že dala některým lidem čas a vzdělání a tedy možnost se vědě věnovat. Podle mě to je ale spíš vedlejší produkt.

Jinak, to vím, že církev není jediná takto se chovající instituce. O tom není sporu.

Takže nemůžu říct, že bys neměl pravdu, ale můj subjektivní pohled je, že na to koukáš dost růžovými brýlemi. Tvůj názor ale respektuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2010, 11:30    Předmět: Citovat

Na kat. c. se nedívám růžovými brýlemi, jen u tohoto problému jsem měl jiný názor než ostatní diskutující...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2010, 11:41    Předmět: Citovat

To je pravda, asi ti podsouvám něco, co jsi neřekl. Za to se omlouvám. A u daného problému máš pravdu - ta církev se skutečně postupně pomalu mění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2010, 12:50    Předmět: Citovat

Vrátím se trochu zpátky k tématu:
bastliar napsal(a):
A pritom stačí kompresor a frčíme :
http://www.youtube.com/watch?v=uVIwropRMME&feature=fvw

Tohle je názorná ukázka principu, že šetřit se musí, ať to stojí co to stojí.
Práce spotřebovaná na to natlakování nádrže z 90% odejde v podobě chlazení stlačeného vzduchu, a jen 10% z ní se dostane až do nádrže autíčka Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2010, 12:50    Předmět: Citovat

Dík za pochopení... Agree
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund