Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Skenování kinofilmů a diapozitivů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 17:14    Předmět: Skenování kinofilmů a diapozitivů Citovat

Dobrý den, potřeboval bych radu od zkušených a znalých. Mám spoustu starých negativů a diapozitivů a rád bych to převedl do digitální podoby. Kdybych za to měl platit firmě, asi bych na to neměl. Četl jsem pár diskuzí, vesměs starších tak kolem 2-3 let a tam byly uváděné ceny skenerů pro tyto účely pro mě naprosto nevyhovující. Teď jsem lovil na googlu a našel jsem tuto nabídku:
http://www.profi-elektronika.cz/digitalni-fotoskener-reflecta-rubyscan/id/50-125119/
Má někdo povědomí o kvalitě tohoto zařízení? Nebo něčeho podobného v zhruba stejné cenové relaci? Nepotřebuji extra kvalitu. Zkoušel jsem diaprojektorem promítat na plátno, fotit digifoťákem a pak invertovat ve fotoshopu. Žádnej zázrak, ale cesta naprosto neschůdná s ohledem na množství, který bych chtěl takto upravit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 17:51    Předmět: Citovat

Já bych to zkusil, nevypadá to špatně. A nehledě na to, že pokud to koupíš na NETu a nebudeš spokojenej, tak to můžeš do 14dnů vrátit....
_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 18:42    Předmět: Citovat

Jeden známý to také dělal (měl na to stolní skener s adaptérem) a staré diáky nevycházely nic moc - barvy se časem změnily do šedomodra. Asi by se to dalo nějak vykompenzovat ale když zkoušel vyrovnat odstín trávníku tak obloha vyšla do zelena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 19:36    Předmět: Citovat

Na negativy se mi plně osvědčil skener Epson Perfection V30, rychlostí na něj žádná Reflecta nemá a manipulace s diáky nebo negativy je asi tak srovnatelně pracná. Například tento snímek je z negativu na kinofilmu, také zmenšený, původní sken je v rozlišení 3200dpi, rozměry 4298x2865 bodů, to, co vidíš, je zmenšené pro web.
Nevýhodou je, že se u něj nepočítá se svitkovými filmy, prosvětlovací plocha je právě na šířku kinofilmu. Ale ta rychlost stojí za to.
Poněkud hůře se chová k diapozitivům, na jejich gradační rozsah už sotva stačí, to ale Reflecta iScan3600 taky ne, zrovna tak zvládá jen o něco málo vyšší konstrast, než 3Dmax (na diáky by se hodilo něco, co umí aspoň 3,6Dmax a víc, ale to už jsme v profi cenové kategorii).
Jak diáky (nafocené na podzim 1983 na Fomachrom D20 Praktikou) umí Epson Perfection V300, koukni tady (1066x1600bodů, těsně oříznuté okraje a je zmenšený z původních 2400x3600 bodů). Podobně jako třeba tento. A přidám ještě jeden, ale ten byl myslím skenovaný z diáku 24x36mm starším skenerem (zkoušel jsem jich loni a letos víc, ty fotky jsou výběr z těch povedenějších, nejsou tedy nutně z jediného skeneru), o kterém se zmíním teď:
z kinofilmu i středního formátu (6x6, v manuálním režimu i 6x9cm) se mi dobře dělalo s Epson Perfection 3170 - zmenšenou ukázku skenu z negativu 6x6 (původní rozlišení 6791x6909 bodů, 3200dpi) si můžeš prohlédnout tady: Flexaret_PU_1971. Řekl bych, že kvalita je i po zmenšení na těch 1919x1952 bodů více, než dostatečná.
Jen ta rychlost - kinofilmový pásek o 6 snímcích skenuje něco přes půl hodiny v rozlišení 3200dpi.

Shrnu-li to, na domácí použití a skenování pro web se dá s plochými skenery Epson této řady V30/V300 dosáhnout stejných výsledků, jako s levnými skenery Reflecta. Samozřejmě je třeba si vyhrát s nastavením potlačení škrábanců, prachu a zrna filmu, u diáků pak i s celkovým jasem a kontrastem, často méně znamená více, ale výsledek nakonec může být docela uspokojivý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 20:11    Předmět: Citovat

Ja si koupil obyc HP Scanjet 5490C a tam je adapter na dia+kinofilm . Na klasicky domaci snimky to pri 2400Dpi staci, ale na profi snimky je to slaby.
Primy prevod diaku (poskrabany z archivu)
http://fotogalerie.svetmhd.net/picture.php?/2347/category/109
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 21:11    Předmět: Citovat

Tak informace od vás jsou potěšující, takže asi do toho půjdu. Nemám extra zvláštní požadavky na kvalitu. A to, co tady je od Hilla je naprosto parádní. Jde mě víceméně o to, abych se vrátil o pár desítek let zpět a vytáhl na světlo světa záběry, který jsem nikdy na papír nedal. Navíc spousta těch, který jsem dal na papír už nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4494
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 22:34    Předmět: Citovat

Taky něco přidám. Je to diapozitiv OrwoColor z roku 1971, foťák Werra. Skenováno na Canon pixma MP970 beze všech úprav. To jen pro představu, co multifunkce umí nebo spíš asi neumí.
1200 dpi
a to samé v
4800 dpi
což je max. rozlišení co to umí.
Je to neostré, ale po těch letech nedokážu posoudit nakolik je to na filmu a co udělalo skenování, promítačku nemám.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31923
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne říjen 10 2010, 22:48    Předmět: Citovat

Bojím se, že je to už na filmu - jednak Werra se svým mechanismem... pokud je to teda ten foťák, co vlastnila tchýně - s natahováním pomocí kroucení krytem kolem objektivu, druhak objektiv s malou hloubkou ostrosti a třeťak film s mizernou tolerancí k expozičním prohřeškům...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 5:05    Předmět: Citovat

Jenže tenkrát zřejmě neměl ten foťák tolik naběháno, mimo to: dole v trávě je nejlíp vidět, že foťákem se během expozice hnul.
Jinak Werra měla, pokud se dobře pamatuji, převážně objektiv Tessar 2,8/50, ten kreslil naprosto dokonale, ale s hloubkou ostrosti hodně závislou na clonovém čísle, v tom máš pravdu. Chtělo to mít dobrý odhad vzdálenosti, nebo změřit vzdálenost metrem nebo víc uškrtit clonu, aby se nemuselo ostřit tak přesně. Takže na neostrou fotku stačil blbý odhad vzdálenosti.
Když k tomu přidám, že Orwochrom byl dost citlivý na přezáření hran při už malé přeexpozici, pak to odpovídá tomu, že ve skenu 1200dpi vypadá fotka paradoxně ostřejší - je doostřená softwarem skeneru, který možná větší optické rozlišení nemá a při přepnutí do jemnějšího už jen interpoluje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 5:24    Předmět: Citovat

PvvS napsal(a):

Primy prevod diaku (poskrabany z archivu)
http://fotogalerie.svetmhd.net/picture.php?/2347/category/109


Na tomhle diáku je vidět, jak se ty barvy časem změnily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4494
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 8:00    Předmět: Citovat

Nebyl to OrwoChrom, ale opravdu OrwoColor. Na něj je to barevně i po letech dost dobrý. Mám takový pocit, že tenkrát ještě OrwoChrom nebyl. Skener má podle výrobce tyhle parametry:
Optické rozlišení skeneru Až 4800 x 9600 dpi
Digitální rozlišení skeneru Až 19 200 x 19 200 dpi
Barevná hloubka skenování 48/24 bitů (pro každou z barev RGB 16 bitů/8 bitů) (Skenování filmu 48 bitů/48 bitů nebo 24 bitů) Polotóny/Odstíny šedé 48 bitů/8 bitů (skenování filmu 48 bitů/16 nebo 8 bitů).
Je to multifunkce a bral jsem jí právě kvůli možnosti skenování těch filmů.
Jinak s tím přesným odhadem u Werry je to pravda, jak se pořádně nezaclonilo, tak to při špatném odhadu vzdálenosti byla dost mizerie. Ten diák byl tuším jen 17DIN a tak ani clona ani čas nebyly zrovna optimální.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 8:06    Předmět: Citovat

Otec tiez kupoval scanner, ktory by bol aj na filmy. Okrem inych bola podmienka, aby fungoval v Linuxe. Nakoniec sme vybrali prave Epson (typ teraz neviem). Nebol prave najlacnejsi, filmy skenuje velmi slusne. Skoda, ze nemam ukazku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4494
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 11:45    Předmět: Citovat

Tak jen pro zajímavost jsem přidal ještě dva obrázky. Je to oproti minulému diáku negativ Equicolor HR100. Foceno stejným foťákem v roce 1986. Tady bych řekl, že to vypadá o chlup líp. Jen to skenování v nejvyšším rozlišení je ukrutně dlouhé, proto jsem se na archivaci ještě neodhodlal. I přesto, že právě tím jsem doma zdůvodňoval nutnost nákupu tak drahé multifunkce. Very Happy
2400 dpi
a
2400 dpi

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 11 2010, 16:49    Předmět: Citovat

Ten čas je veličina dost relativní: zatím, co u Epson Perfection 3170 trval sken 3 políček 6x6 nebo 6 políček kinofilmu přes 35 minut, čtyři diáky v rámečkách skenoval asi 18 minut (vše v rozlišení 2400x2400; v rozlišení 3200x3200 jsem výrazné prodloužení nepozoroval), pak Epson Perfection V30 je typicky 8x rychlejší. Ovšem z toho pomalejšího lezou při stejném rozlišení o něco lepší obrázky, řekl bych. A asi to nebude tím, že jsem ty lepší snímky měl naskenované dřív, než došlo na zkoušení dalšího skeneru. Některé jsem totiž skenoval na obou.
Hodně dělá automatická retuš zrna, prachu a škrábanců - osvědčilo se mi nastavení účinku na "slabě" a někdy ji bylo lépe úplně vypnout a dočistit sken ručně v editoru, protože zapnutá na "střední" způsobila slití některých ploch (jako u některých kompaktů s mizernými optikou a postprocessingem, ale ve větším rozsahu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiri_REZEK



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 165
Bydliště: Ostrava-Výškovice

PříspěvekZaslal: út říjen 12 2010, 18:36    Předmět: Citovat

V Bazaru Jsem objevil Scaner Epson Perfection 4870 Photo a v tu ránu nebylo co řešit,už ho mám doma k plné spokojenosti.
_________________
EXA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund