Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rušení bezdrátového cyklocomputeru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9769
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 10:52    Předmět: Citovat

podobou bestii jsem mel taky. Prodaval ji Lidl. Kdyz jsem ho rozdelal, byla v nem velika civka,ktera byla naladena na nejakych 100khz pomoci paralelniho C. Reagovalo to na jakykoliv ruseni od pajky. Pokud to tvy led svetlo je na 3v,je uvnitr menic. Tento menic zrovna beha na 100 k.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bastliar



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1776

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 19:50    Předmět: Citovat

Nesúvisí to priamo s cyklokomputrom ale na trhu je systém na bezdrôtové ovládanie zadného prehadzovača - výhodou má byť rýchla reakcia, predpokladám, že využiteľné najmä pri pretekoch. Síce nemám bližšie informácie o zostave tohoto beztdrôtového systému ale zarušenie v kritickej fáze, napr. pred cieľovou rovinkou rozhodne o veľa.
To už radšej klasiku - po drôte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 20:16    Předmět: Citovat

rýchlejšia reakcia ako po drôte Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá červenec 16 2010, 20:46    Předmět: Citovat

bastliar napsal(a):
Nesúvisí to priamo s cyklokomputrom ale na trhu je systém na bezdrôtové ovládanie zadného prehadzovača - výhodou má byť rýchla reakcia, predpokladám, že využiteľné najmä pri pretekoch. Síce nemám bližšie informácie o zostave tohoto beztdrôtového systému ale zarušenie v kritickej fáze, napr. pred cieľovou rovinkou rozhodne o veľa.
To už radšej klasiku - po drôte.


obzvláště když některý ze aávodníků bu de mít schodnou frekvenci.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 12:35    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
.... Kdyz jsem ho rozdelal, byla v nem velika civka,ktera byla naladena na nejakych 100khz pomoci paralelniho C. ...

Tak si myslím, že jsem popisovaný jev teoreticky vykoumal. Udělal jsem takový pokus, při kterém jsem jsem pod demontovaným computerem pohyboval kovovými předměty a také malým magnetem. Computer vůbec nereagoval. Když jsem však pohyb předmětu zakončil klepnutím do těla computeru, ihned byl registrován příjem pulzů. Pokud jsem totéž prováděl nekovovými předměty, tak computer nereagoval ani na poklep. Pak jsem asi 2 cm pod tělem komputeru podržel kovovou tyčinku šroubováku a druhým šroubovákem jsem pohyboval tak, aby do tyčinky klepal. Computer opět spolehlivě reagoval, aniž jsem se mechanicky jeho těla dotknul. Pokud se klepalo přes tlumící papír nebo látku, computer opět nereagoval.

Můj závěr je takový: Cívkou naladěné přijímací "rámové antény" prochází při zapnutém computeru malý SS proud (možná že se tím proudem pootevírá nějaká navazující báze tranzistoru), který vytváří slabé magnetické pole. Toto pole ale také může způsobovat zbytkový magnetizmus kovových předmětů a také snad zemský magnetizmus. Při pohybu kovových (možná i zmagnetovaných) kovových předmětů v tomto poli se v cívce indukuje napětí podle známého vzorce U=Blv. Toto napětí a z něj odvozený proud ale vstupní senzor nevybudí. Pokud však dojde k náhlému ukončení pohybu nárazem (klepnutím) o jiný předmět (i nekovový, ale tvrdý), přeruší se náhle indukovaný proud, což v cívce vyvolá známý napěťový impulz podobně, jako když se vypne náhle proud v cívce relé apod. Tím se vybudí naladěný rezonanční obvod, který zakmitá, jako kdyby přijal signál z vysílače na vidlici. Čím je změna rychlosti tvrdší, tím je buzení kmitání silnější.
Protože ve voliči převodů dochází k pohybu kovových dílů a jejich pohyb je vždy ukončen nárazem na krokovací mechanizmus, vyvolávají se tím zákmity v přijímací cívce a tím vzniká popsaný jev.
Doufám, že tuto "dizertační práci na téma cyklocomputer" obhájím před oponenty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 19:26    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Pokud však dojde k náhlému ukončení pohybu nárazem (klepnutím) o jiný předmět (i nekovový, ale tvrdý), přeruší se náhle indukovaný proud

Tuto myšlenku by mohl doktorand detailněji rozebrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 20:22    Předmět: Citovat

Je to jasné, kovové časti bicykla nahraď kevralom, samozrejme aj to lanko z prehadzovačky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červenec 17 2010, 22:27    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
...Tuto myšlenku by mohl doktorand detailněji rozebrat. ...

No asi mi selže na tuto myšlenku po 40 létech po škole vypracovat matematický důkaz. Nechám to na mladších. Vycházím však z úvahy, že každá indukce je založená na změně v čase. Pokud se pohybuje kovový předmět v magnetickém poli cívky rychlosti "v", tj. v mém případě součástka krokovacího mechanizmu, nutně musí vzniknout generátorový efekt, a v cívce se indukuje napětí. Pokud má cívka zátěž, tak cívkou teče také indukovaný proud. A nyní skokem se pohyb z rychlosti "v" změní po nárazu na tvrdou překážku na "v"=0. Derivace skokové změny rychlosti by v limitě měla nekonečnou hodnotu. Ale indukovaný proud v cívce se nemůže změnit skokem na nulu. Energie v cívce se snaží proud zachovat. Tak jako např. v cívce relé, když odpojíme skokem napájení. U relé a obecně u indukčnosti se tato energie spotřebuje na činné odporu cívky pomoci vnější diody nebo odporu.
V rámové anténě cyklocomputeru, tj. laděné indukčnosti, pak předpokládám, že se po náhlém zastavení pohybu kovové součástky vznikne v anténě tlumené zakmitání, protože zátěži laděného obvodu bude jen vysoký vstupní odpor nějakého elektronického obvodu. Neumím si zatím představit žádný jiný fyzikální princip, který by popisovaný jev způsoboval, tj. pokud v blízkosti computeru jev simuluji klepáním dvěma šroubováky o sebe nebo v realu o sebe klepou pohybující se součásti řadiče převodů. Tu teorii o významu strmosti skokové změny potvrzuje i další ověřený pokus, při kterém stačí mezi klepající díly vložit cíp kapesníku, a zakmitání se již nepodaří vyvolat. Na přiloženém videu s klepáním páčky stačilo vložit mezi doraz páčky, tj. ten černý plast, a páčku, také jen cíp kapesníku, a už jsem žádnou rychlost při sebevětší snaze "nenaklepal".
Jen chci opět zdůraznit, že odstranit jev by bylo snadné pouhým přemístěním cyklocomputeru dále od voliče převodů ke středu řídítek. Pak bych se ale zase dostal do blízkosti LED svítilny, která ruší "elektrickým vyzařováním" mnohem významněji než "mechanické rušení voličem". Takže se s jevem musím smířit, a jde mi jen o jeho teoretické vysvětlení.
Myslíš Andreo, že to může být úplně jinak, než si myslím a zkouším to obhájit??
Procesor je šprýmař, ale teoreticky má pravdu, nekovový volič by to asi nedělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund