Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rady ohledně indukční varné desky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
-LK-



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 10:38    Předmět: Rady ohledně indukční varné desky Citovat

Zdravím vespolek. Rodiče mají indukční varnou desku a po všech směrech mě zaujala - narozdíl od naší sklokeramiky je rychlá a změna výkonu se projeví okamžitě. Silně uvažuji o tom, že si nějakou pořídíme domu namísto sklokeramiky.

Na majitele vestavěných indukcí mám dotaz, jaké mají zkušenosti ohledně regulace výkonu. Abych upřesnil, jak to myslím:
- u plynového vařiče se výkon nastavuje intenzitou plamene, který hoří permanentně. Mám-li nastaven poloviční výkon, 100% času ohřívá 50% planemem
- klasické elektrické plotýnky (litinové či sklokeramické) žádnou změnu výkonu nedělají, akorát se mění čas, po kdy plotýnka topí. Mám-li nastaven poloviční výkon, zhruba se dá říct, že 50% času plotýnka jede na 100% a zbylých 50% času netopí, což v součtu sice udělá menší intenzitu ohřevu, ale jídlo vždy na chvíli začne kypit (když zrovna plotýnka jede) a pak zase nic.

Ten způsob regulace výkonu u sklokeramiky mi dost nevyhovuje. Namísto plynulého ohřevu na menší stupeň se střídají úseky ohřevu a klidu. Čekal jsem, že indukční deska se bude chovat v tomto ohledu jako plyn, tzn. mám-li nastaven poloviční výkon, pak plotýnka bude pálit (indukovat) 100% času polovičním výkonem.

Netuším, zda je to tím, že maj rodiče levnější desku nebo zda je to obecná vlastnost indukčních desek, ale regulace výkonu na jejich indukci mi přišla dost podobná sklokeramice. Prostě časové úseky, kdy to pálí hodně se střídaly s časovými úseky, kdy to pálilo méně či vůbec. Překvapilo mě to zvlášť proto, že v návodu jejich desky se píše o tom, kolik kW na který stupeň výkonu se používá.

Můžete mi napsat, jak je to u vaší indukční desky (a jakou máte)? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 10:52    Předmět: Citovat

Naše sklokeramika MORA má 3 spirály, které se přepínačem různě zapojují v šesti stupních. nikdy jsem si nevšiml, že by docházelo k přerušování chodu. Schema jedné sklokeramiky je zde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 11:10    Předmět: Citovat

Indukční vařič který mám, pracuje v obou režimech. Dají se regulovat časové dávky a i výkon. Jestli tak pracují i několikaplotýnkové desky, nevím. Very Happy
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:11    Předmět: Citovat

Naše sklokeramika má více sprál.
Jinak když by se to mělo ohřívat tím způsobem jak píšeš - chvíli zaplá, chvíli vyplá tak je divné že by tam byly až takové pauzy že to poznáš na samotném chování jídla. Pauzy by tam teoreticky měly být velmi krátké(třeba i sekundy) aby se z toho utvořila nějaká efektivní hodnota výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:15    Předmět: Citovat

Honza_dy napsal(a):
Naše sklokeramika MORA má 3 spirály, které se přepínačem různě zapojují v šesti stupních. nikdy jsem si nevšiml, že by docházelo k přerušování chodu. Schema jedné sklokeramiky je zde

Už od téhle koncepce ustoupila i Mora a používá jednookruhové plotny.
Ale podle mne je tam triak, nejede to naplno ve všech stupních. Ohledně indukce nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-LK-



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 12:38    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):
Naše sklokeramika má více sprál.
Jinak když by se to mělo ohřívat tím způsobem jak píšeš - chvíli zaplá, chvíli vyplá tak je divné že by tam byly až takové pauzy že to poznáš na samotném chování jídla. Pauzy by tam teoreticky měly být velmi krátké(třeba i sekundy) aby se z toho utvořila nějaká efektivní hodnota výkonu.

Ale je to tak. Vždyť je krásně vidět, kdy plotna topí (je červená) a kdy ne. Když mám stupeň 9, je červená skoro pořád, když 1, rozpálí se vždy na pár sekund a pak je klid. A je to poznat i na jídle. Sice má určitou setrvačnost, ale když spirála topí, tak zakypí víc, když spirála topit přestane, kypění se znatelně zmenší, až úplně vymizí. A tak pořád dokola.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 15:07    Předmět: Citovat

naše indukční reguluje plynule výkon - jako u toho plynu
a ani s tou normální sklokeramikou nejsou žádný problémy - ona nejspíš měří teplotu desky a podle toho zapíná a vypíná - takže když je deska studená a dám třeba 6ku, tak nějakou dobu topí a pak vypne, chvílu je to vyplý a pak zase zapne.....ale je pravda, že ta indukční je mnohem lepší. Navíc je pánvička pro smažení rozehřátá opravdu do pár sekund a nemusí se vlastně čekat, až se rozehřeje ta plotýnka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 16:17    Předmět: Citovat

Na indukčním vařiči jsou časové dávky krásně vidět. Asi v dvousekundových intervalech vaříč hřeje a nehřeje.
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-LK-



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 16:25    Předmět: Citovat

czatlantis napsal(a):
naše indukční reguluje plynule výkon

A jakou máte?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne květen 16 2010, 16:36    Předmět: Citovat

na mé indukci jsem si nevšiml, že by se jídlo/voda ohřívalo nepravidelně
Mám jednu z těch drahých od Fagoru. Myslím, že zhruba od maxima do třetiny jede regulace "plynule". Pak na nejnižší výkony se přidává ještě odpínání v sekundových intervalech. Je to tedy jen dojem z pozorování desky při vaření.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rostik



Založen: Nov 10, 2008
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 9:56    Předmět: Citovat

Na mé je plynulá regulace výkonu od 50W - do max.Žádné pulzy!
Pouze pokud na jedné straně použiji obě zóny ,tak se to začne mezi nima po vteřinách přepínat,ale to je dáno dvěma induktory. Na dvě hnízda jeden induktor. Takto to funguje i na protější straně. Snad jsem to napsal srozumitelně? Pokud je na každé straně použita jedna jakákoliv zóna ,funguje plynulá regulace! Indukce je od Brandtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
-LK-



Založen: May 16, 2010
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po květen 17 2010, 11:14    Předmět: Citovat

Děkuji všem za informace. Rád uvítám i další zkušenosti ostatních! Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: út květen 18 2010, 18:23    Předmět: Citovat

Mám indukční dvojvařič Professor IV 302 a spokojenost oproti rezistorové plotýnce.http://www.sandi.cz/PROFESSOR/PROFESSOR-IV-302-Indukcni-dvoulot-varic_g54430.html
Do 1 do 5 stupně výkonu přerušuje a od 5 výše reguluje výkon bez přerušování. Plotýnky na sobě nejsou závislé.
Uvítal bych ale jedno plotýnkový s vyšším výkonem 3kW a s více stupni regulace a nižším výkonem na nejnižší stupeň. Jen na udržování varu.
Regulace teploty není moc funkční, protože teplotní čidlo je až pod deskou a fouká na něj ventilátor, takže to nelze použít.
Jak funguje regulace teploty u jiných vařičů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund