Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rel Signal

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jamjam



Založen: Sep 04, 2008
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 18:38    Předmět: Rel Signal Citovat

Zdravím, na jedné vesnické úklidové akci jsem před kontejnerem zachránil tenhle kousek. Paní se divila, že by to ještě někdo mohl chtít... Po oprášení a zběžné kontrole se ukázalo, že je plně funkční (naladil jsem i sirskou stanici s arabskými náboženskými zpěvy Razz ).
No jelikož jsem mladší ročník a vyrostl jsem na tranzistorech, tak mám pár dotazů:
1. Dají se do toho ještě sehnat elektronky? (2x ECH21, EBL21, EM11, AZ11)
2. Co můžu čekat od těch kondenzátorů Always a Tesla když to cca 2x do měsíce pustím nějaké návštěvě?
3. Ne že bych to chtěl dát pryč, ale jakou to má asi cenu?
Omlouvám se, ale zapoměl jsem přetáhnout z foťáku fotku předku, tak sem dávám jinou z netu, zbytek je ten můj.


http://imagelink.cz/image/img0074114.jpg
http://imagelink.cz/image/img0084058.jpg


Naposledy upravil Jamjam dne čt září 04 2008, 19:10, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19537
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 18:55    Předmět: Citovat

Napřed zmenši ty tvoje fotky na rozměr té, co máš z oldradio.cz. Vyber dvě tři a dej tam třeba ty odkazy zpátky.
Jinak se málokomu bude chtít rolovat až sem dolů, aby odpověděl.
Elektronky se samozřejmě stále sehnat dají, jde o to, za jakou cenu.
Pokud nebude vadit svod navlhlých kondíků, případně nedojde k průrazu některého z nich, tak máš šanci, že to hrát bude. Aspoň tedy do doby, než se vypnou poslední AM vysílače.
Kondíkům svědčí, když jsou často pod napětím.


Naposledy upravil Hill dne čt září 04 2008, 19:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rayman



Založen: Jul 17, 2005
Příspěvky: 42
Bydliště: Plzeň-sever

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 18:56    Předmět: Citovat

AZ 11 se dá nahradit dvěmi diodami, EM 11 je to "magický oko" a to nevim jestli se dá ještě sehnat. EBL21 jsem nedavno někde viděl a ECH21 válím někde v šuplíku. Jinak slušná vykopávka. Já mám doma pro zajímavost gramorádio Tábor2 a taky funguje. Tak mnoho úspěchů.
_________________
O elektřině vím jen dvě věci, není vidět a kope!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jamjam



Založen: Sep 04, 2008
Příspěvky: 31

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 19:20    Předmět: Citovat

Hille, nevlastníš náhodou 2 swifty, z toho jednoho netopýra? Jestli jo, tak se už známe ze suzukiclubu.
Má cenu to nějak restaurovat po elektrické stránce? Sice by šlo všechno povyměňovat za novější, ale zase už by to nebylo autentické (vnení v tom od pohledu jediná součástka měněná až na lampy), ale zase na druhou stranu by bylo škoda si to celé odpálit kvůli proraženému kondíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 19:28    Předmět: Citovat

EBL21, ECH21 - v perf. stavu z Polska za 100-180Kč/ks, AZ11 se dá občas za 50,-, akorát ty magioka (svíticí) jsou trochu problém.... Cenu rádia tipuji cca na 800-1500Kč, na Aukro možná i víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19537
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 20:43    Předmět: Citovat

Jestli je některý z kondíků v háji, můžeš z pouzdra vypreparovat střeva a dovnitř vsunout nějaký ten styroflexový nebo MP a zase to zalít asfaltem, takže bude vypadat jako původní, ale bude funkční,
Začni kontrolou, jestli to má ještě snahu něco dělat, a proměřením napětí, jestli na některé první mřížce není kladné napětí a na anodách málo (například při průrazu C27 klesne napětí 55V na anodě triody ECH21 na asi 40V a to se objeví na mřížce pentody EBL21, takže ta otevře na doraz; pak třeba, jestli na obou koncích R14 je přibližně 250-260V, atd.).
Jde o zapojení, které se až do dob Talismanů a ještě nějakou dobu po nich vyskytovalo v mnoha typech přijímačů v celkem nepodstatných obměnách.


Jo, jsem to já. Dnes se čerstvě zaparkovaný netopýr pomstil jednomu jezevčíkovi za všechny psy, co ho kdy označkovali. Taky ho namočil. Akorát sháním nový chladič za přijatelnou cenu. Podrobnosti na klubu v deníčkách vozidel. Se starým swiftem jezdí náš nejmladší, když se mi ho nepovedlo prodat, teda toho třídveřáka. Teď se to hodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2008, 22:06    Předmět: Citovat

Je to pěkný kousek,Rely byly vůbec celkem vydařené,rozhodně lepší než Philipsy. Elky jako ECH 21 se dají sehnat bez problémů a EBL 21 taky. Chce to celkovou kontrolu a bude O.K. Co se týká kondíků,tak to dělám tak jak to bylo výše popsáno,vyjmu vnitřek a vsunu tam styroflex a zaliju asfaltem.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: so září 06 2008, 13:34    Předmět: Citovat

tento prijímač som mal doma, urobil som somarinu, pustil som ho jednému amatérovi za 800kačiek a ešte sa mu to zdalo veľa. Ináč EM11 asi tak ľahko nezoženiete, tých ostatných je dostatok. V G1 EBL21 je dobré väzobný kondík vymeniť preventívne.

TO HILL, ako vyťahujete črevá tých smolových kondíkov? Mne sa to nepodarilo.

Ivan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so září 06 2008, 14:00    Předmět: Citovat

Tohoto RELa mam v zbierke aj ja, horsi lak, a vnutri sa kitilo ale pride na radu. Inak tie kondy je mozne rozobrat dvomi sposobmi:
Mechanicky - dari sa na filtracne, krabicove a nizkonapatove elyty (tie do 25V v obvode katody). Fitracne po narovnani zalisovania na spodnej strane, krabicove podobne pripadne rozcinovanim (mikrofona, always), nizkonapetove - vysparat asfalt z oboch stran (asfalt odlozit), pod nim je gumena alebo pertinax. zatka s vyvodom, tu odvrtnut, a prevrtnut samotne vinutie kondu vrtakom 5mm, vinutie potom ide vysunut. Ale napriklad u kondu v blaupunkte bola trubka bakelit, a ta to nevydrzala, a mal som o pracu naviac, chce to cit.
Elektricky - po nezdare bakelitovych som uz dva krat vyuzil odpor zvodu na zahriatie, on potom cinny odpor zmizne tak sa musi pokracovat so striedavinou (vyuzit kapacitu) az sa dosiahne cca 120stC, potom ide samotny kond vysunut. Ale pozor, striedavina ma u pF kapacitach stovoltove urovne s frekvenciami v kHz, cim vyssia f, tym staci nissie U. Staci asi 5W vykonu. To som uspesne dokoncil na dvoch, na dalsich zmizla so zvodom i kapacita.. museli pod vrtacku a trubicky neprezili.
Po vsunuti noveho zaliat odlozenym asfaltom pajkou s nastavenou teplotou 120-140stC.
Cennejsie kondy v bakelite radsej neopravovat, nechat na povodnom mieste aj ked odpojene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne září 07 2008, 15:54    Předmět: Citovat

Proč tak složitě. Stačí to nahřát zapalovačem, asfalt se rozpustí a pak to jde krásně vytáhnout. Samotný svitek většinou vyvázne nepoškozen a může být zachován pro další generace. Pertinaxová trubička sice někdy teplem nabobtná a popraská, ale při troše cviku ani to ne. Pak jen stačí vsunout nový kondík, nastrkat dovnitř úlomky asfaltu, nahřát, uhladit a otřít od sazí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa87



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: čt září 11 2008, 0:12    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
... Cenu rádia tipuji cca na 800-1500Kč, na Aukro možná i víc.

no nevim, já jsem ho koupil za kilo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
obadalm



Založen: Mar 25, 2010
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt březen 25 2010, 18:32    Předmět: Re: Rel Signal Citovat

Jamjam napsal(a):
Zdravím, na jedné vesnické úklidové akci jsem před kontejnerem zachránil tenhle kousek. Paní se divila, že by to ještě někdo mohl chtít... Po oprášení a zběžné kontrole se ukázalo, že je plně funkční (naladil jsem i sirskou stanici s arabskými náboženskými zpěvy Razz ).
No jelikož jsem mladší ročník a vyrostl jsem na tranzistorech, tak mám pár dotazů:
1. Dají se do toho ještě sehnat elektronky? (2x ECH21, EBL21, EM11, AZ11)
2. Co můžu čekat od těch kondenzátorů Always a Tesla když to cca 2x do měsíce pustím nějaké návštěvě?
3. Ne že bych to chtěl dát pryč, ale jakou to má asi cenu?
Omlouvám se, ale zapoměl jsem přetáhnout z foťáku fotku předku, tak sem dávám jinou z netu, zbytek je ten můj.


http://imagelink.cz/image/img0074114.jpg
http://imagelink.cz/image/img0084058.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund