Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED ziarovky - alternativa k beznym ziarivkam?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 18:49    Předmět: Citovat

Co máte proti životnosti a kvalitě podání barev u kvalitních zářivek? Vývoj luminoforu i samotných trubic je po 60 letech na uspokojivé úrovni, což zdaleka neplatí o LEDkách.
Představa, že mám někde nad hlavou bodový zdroj světla s nalepeným svištícím větrníkem je dost zajímavá Grcek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
palo1129



Založen: Oct 21, 2008
Příspěvky: 102

PříspěvekZaslal: so březen 06 2010, 19:18    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Co máte proti životnosti a kvalitě podání barev u kvalitních zářivek? Vývoj luminoforu i samotných trubic je po 60 letech na uspokojivé úrovni, což zdaleka neplatí o LEDkách.
Představa, že mám někde nad hlavou bodový zdroj světla s nalepeným svištícím větrníkem je dost zajímavá Grcek

Vlastnosti podania farieb u ziariviek su uspokojive, ich zivotnost je uz dost problematicka. Vyrobcovia napr. proklamuju zivotnot 8xoproti beznej volframke, ale to z daleka v praxi neplati. Problem je, ze v beznej domacnosti nimi stale nesvietis a castim vypinanim sa rychlo opotrebuju. Nemozes ich vsade pouzit. Leky su takp. na zaciatku vyvoja ,vprincipe su ale ovela univerzalnejsie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 0:05    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Co máte proti životnosti a kvalitě podání barev u kvalitních zářivek? Vývoj luminoforu i samotných trubic je po 60 letech na uspokojivé úrovni, což zdaleka neplatí o LEDkách.

Proti indexu podání barev asi nikdo nic nemá, protože to je vlastnost kterou nejde moc dobře poznat a navíc většina trubic má index podání barev >80. U té životnosti si myslím, že špatná zkušenost je způsobena používáním zářivek s vestavěným předřadníkem ("úsporky" se závitem E27). U nich jsou všechny vlastnosti podstatně horší než u lineárních trubic. U LEDek jsou všechny vlastnosti dobré včetně indexu podání barev, pouze životnost je trochu problematická (hlavně kvůli nutnosti dobrého chlazení).
Crifodo napsal(a):
Představa, že mám někde nad hlavou bodový zdroj světla s nalepeným svištícím větrníkem je dost zajímavá Grcek

Ventilátor je samozřejmě naprostá zbytečnost a bodový zdroj tam máš i tak (pokud nepoužíváš lineární trubice), ale jako odpůrce LED žárovek se asi nenecháš přesvědčit.

palo1129: Nevím, co kupuješ, ale já mám takovou zkušenost, že to co píše výrobce je pravda. Musíš taky vžít v úvahu, že výrobce uvádí životnost při tříhodinovém spínacím cyklu, přibližný pokles životnosti je pak vidět na tomto obrázku. Pokud si dáš úsporku na WC, tak bude ráda, když vydrží alespoň to co žárovka a to jen v případě, že bude hodně kvalitní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33950
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 11:45    Předmět: Citovat

Usporka na zachode vydrzi - ale musi to byt kvalitnejsi typ. Najlepsie taky, co nenabieha okamzite, ale sekundu. V kupelni sme mali OSRAM 8 rokov. IKEA s okamzitym nabehom vydrzala asi rok, drahsia IKEA s pomalym nabehom uz druhy rok funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 13:23    Předmět: Citovat

Led žárovky (ty levné) jako zdroj světla do domácnosti se podle mně ještě nehodí.
Kolega si objednal na zkoušku DealExtreme.com žárovky sku.27583 a sku.26517. Světlo z nich bylo hodně studené a slabé. Místnost neosvětlily, ani když svítily obě najednou.

Ale bodovky sku.30208 a sku.13452 už byly daleko lepší. Hlavně ta 30208 svítila dost intenzivně a ačkoliv prodejce uvádí skoro stejnou teplotu světla (5800K~6500K white) jako u těch žárovek, zdálo se mi světlo příjemnější. I její provedení bylo pěkné. 13452 na tom byla hůř se svítivostí a vyzařovací úhel byl menší.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 13:28    Předmět: zářivky Citovat

dovolím si reagovat, spravuji jeden činžovní dům, kde byly dříve na chodbách žárovky 60w s životností 5000 hodin. Koupil jsem je před 12 lety v prodejně Tesly Holešovice a občas nějakou vyměnil. Asi před třemi lety se samospráva rozhodla šetřit a vyměnily se žárovky za úsporky. Náklad cca 5000kč a z těch původních již jich moc není. V provozu, kdy svítí za den 20x na pár minut nevydrží téměř nic. Jediné, co zatím drží je osram, co má na sobě 20000h a 500000x on off, stojí 200Kč. Ta buď odejde hned a zreklamuje se, nebo je na ni možno zapomenout.
Led žárovky na 12v jsem dal do podhledových světel do sádrokartonu. Koupil jsem všehochuť od takových, kde je jedna výkonová a bodová až po 3x36led. Pokud některé světlo odešlo, tak nejdříve začala poblikávat řada ledek uvnitř. Jednoledkové a tříledkové provedení neodešlo zatím nikdy.
Úplně nejhorší mám zkušenost s tzv lineárními zářivkami ať už 36w nebo 18w, kdy spolu s elektronickou tlumivkou se mi nepodařilo zajistit slušnou životnost. Odcházely jak trubice, tak elektronocké předřadníky, něco se zrekamovalo a přestalo mě to bavit, tak tam visí pendl s úsporkou viz výše a je pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 14:56    Předmět: Re: zářivky Citovat

Martin_Fio napsal(a):
Úplně nejhorší mám zkušenost s tzv lineárními zářivkami ať už 36w nebo 18w, kdy spolu s elektronickou tlumivkou se mi nepodařilo zajistit slušnou životnost. Odcházely jak trubice, tak elektronocké předřadníky, něco se zrekamovalo a přestalo mě to bavit, tak tam visí pendl s úsporkou viz výše a je pokoj.

Známý má naprosto stejnou zkušenost, ale je to tím, že kupuje nejlevnější předřadníky (tzn. ty za stovku v plastový krabičce), který je konstruován stejně jako levné "úsporky" - nějak takhle - u nich je prakticky nemožné aby předřadník přežil poté, co trubice odejde.
Pak jsem mu doporučil koupit drahý předřadník od Osramu, který je řízen nějakým IO a životnost je mnohem delší díky předehřevu a dalším vymoženostem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 15:00    Předmět: předřadník Citovat

Ahoj, zkoušel jsem od osramu quicktronic instant start a trubice zčernají na koncích a končí, kolikrát jim upadne vlákno, ačkoliv by jím neměl téci při startu proud..... nějak se mi neosvědčilo. Neměřil jsem na tom nic, ale připadá mi, že je tam stejnosměrná složka mající za následek jednostranné zčernání, kolikrát pomohlo otočení trubice a ještě chvíli svítila. Celá tahle komedie má hoodně daleko k nějakým úsporám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 15:27    Předmět: Citovat

Za tu komedii si můžeš sám, protože sis od Osramu vybral ten nejhorší předřadník, který je určen pro místa kde je potřeba okamžité rozsvícení a kde se spíná maximálně 5xdenně, start probíhá úplně za studena, takže životnost se nedá očekávat velká. Jednostranné černání je jasná věc, když je předřadník připojen jen třemi vodiči (jedno žhavící vlákno je nevyužité, to druhé asi taky, nejspíš slouží k detekci konce života trubice).

Stačí si správně vybrat vhodný předřadník - například "QUICKTRONIC FIT – QT-FIT8" s ním bys byl určitě spokojený za skoro stejnou cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 15:47    Předmět: quicktronic Citovat

Ahoj, díky za tip, tyhle lineární máme u chodeb ke sklepům, tam to možná nebude více jak 5x denně, zkusím QUICKTRONIC FIT a kouknu co je tam zrovna teď, díky.
Ten můj quicktronic vypadá uvnitř takto:



osram quicktronic.jpg
 Komentář:
Tedy ne nepodobné úsporky

Stáhnout
 Soubor:  osram quicktronic.jpg
 Velikost:  46.76 kB
 Staženo:  90 krát



Naposledy upravil Martin_Fio dne ne březen 07 2010, 16:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 16:44    Předmět: předřadník Citovat

V podhledu schodů ke strojovně výtahu je 2x18w zářivka osram s elektronickým předřadnímem brilux pc-e218, konce zářivek jsou černé a nesvítí. Je to nepříliš často navštěvované místo a stejně nevydržel. Zatím jeho místo zastala v podhledu úsporka viz výše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 17:21    Předmět: Citovat

Teda ten Quicktronic QTIS vypadá vevnitř dost chudě (takhle vypadají ty za stovku), za tu cenu bych od Osramu čekal něco lepšího, ze druhý strany DPS něco je? Já totiž vůbec nevidím něco co by vypadalo jako tranzistor.
U toho Briluxu je to těžký posoudit, ale předřadník by neměl být úplně nejhorší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: ne březen 07 2010, 17:32    Předmět: Citovat

Osram je z druhé strany černě zalitý, asi tam bude smd montáž, o kvalitě výstupní kontroly docela svědčí:


kondenzator.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  kondenzator.jpg
 Velikost:  9.86 kB
 Staženo:  101 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund