Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

komunikace po stejnosmernem rozvodu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út leden 18 2005, 14:22    Předmět: komunikace po stejnosmernem rozvodu Citovat

Ahoj, nema nekdo odkaz na nejake stranky ci konkretni priklady komunikace po stejnosmernem vedeni. Potreboval bych, aby se mi spolu komunikovali dva procesory, ktere budou mit spolecne napajeni....po nemz by mela komunikace probihat. diky za kazdy odkaz ci radu ci doporuceni nejake literatury.
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5677
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st leden 19 2005, 16:08    Předmět: Citovat

Pokud bude komunikace dostatečně rychlá, šlo by to oddělit tlumivkami od zdroje a signál přes kapacity. Je ošem potřeba signál na vstupu zesílit a tvarovat, aby byl vhodný pro zpracování mikroprocesorem. Je to poměrně komplikované, takže je daleko vhodnější použít třetí vodič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt leden 20 2005, 15:44    Předmět: Citovat

skus obvody dalasu používají pro komunikaci napájecí vodič
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 24 2005, 15:11    Předmět: Citovat

Treti vodic neni mozny, jedna se o rizeni vlacku...v kolejich je +12V a GND a pres tohle potrebuju nejak komunikovat. Objevil jsem zapojeni z TDA5051A, ale je urcene pro stridave napeti 220V. To bych nejak potreboval upravit na stejnozmerne napeti. Na nejake diskuzi jsem se docetl, ze staci predradit nejake tlumivky, ale prd vim jak. V podstate mi staci pouze jednosmerna komunikace, tedy z ridici jednotky do rizene.
Návrat nahoru
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po leden 24 2005, 15:33    Předmět: Citovat

nu je tu možnost generátor tak na 50kHz spínat jej jako klíčování ve vláčku pak jen kond na oddělení a filtrační článek a zesílit vytvarovat a je to zní to možno ale děsně pokud to nechápeš tak ti to příště namaluji

bastlení zdar Jarda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
Vena



Založen: Nov 02, 2004
Příspěvky: 151

PříspěvekZaslal: po leden 24 2005, 22:01    Předmět: Citovat

mozna tam budes mit problemy s rusenim od komutatoroveho motorku jestli je v tom vlacku a jestli neni dobre odrusen
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misutek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt leden 27 2005, 14:41    Předmět: Citovat

To bych byl, rad pokud bys mel cas a naladu a namaloval to, tak budu vdecny. Muzes klidne na mail churavym@hi-net.cz

Diky moc.
Návrat nahoru
mardau



Založen: Jan 16, 2005
Příspěvky: 16
Bydliště: St?edn? ?echy - z?pad

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2005, 16:23    Předmět: Řízení modelové železnice Citovat

Další možností je přepracovat vlastní mašinky na rozvod střídavým napětím (bez usměrnění a regulace 0-12V) a modulovaným signálem rozesílat do celého kolejiště signály pro jednotlivé pohonné jednotky(mašinek).

Vlastní řízení je pak založeno na očíslování (kódování) jednotlivých mašinek a porovnávání signálu přijímaném, který v případě souhlasného kódu dojde k pojezdu, rozjezdu v daném směru. Stejnosměrný rozvod, kterým se komplikovaněji reallizují smyčky na kolejišti, je základní způsob ovládání modelové železnice a většinou stačí. V okamžiku realizace více vlakových souprav v pohybu se začíná uvažovat o dělených okruzích, kde stále není potřeba úpravy mašinek.

... za moment pokračování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mardau



Založen: Jan 16, 2005
Příspěvky: 16
Bydliště: St?edn? ?echy - z?pad

PříspěvekZaslal: pá leden 28 2005, 22:52    Předmět: Řízení modelové železnice Citovat

JEDNODUCHÉ
rozdělit kolejiště na úseky připojované přes spínače k regulátoru směru a velikosti napětí (rychlosti pojezdu); není nutný zásah do kontrukce mašinky (pohonné jednotky)
NEVÝHODOU
[list=] často trhaný pojezd díky přerušením,
komplikace pro "otočení vlaku" na smyčce,
světlo vlakové soupravy (spolu s vagony) závislé na napětí (rychlosti),
omezení v sestavení kombinovaných vlakových souprav(s více mašinkami)
[/list]

NÁROČNĚJŠÍ
přidání semaforů (návěstidel), přejezdů, budov, dalšího drážního osvětlení ...

NEJNÁROČNĚJŠÍ
změna zapojení mašinky (pohonné jednotky) a celého kolejiště (některá modelová kolejiště) >>> předchozí příspěvek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 31 2005, 8:24    Předmět: Re: Řízení modelové železnice Citovat

moznosti, ktere jsi napsal novacku chapu. je mi v podstate jedno, jakym napetim (ss, nebo st) budu masinky napajet, jen mi jde o to, jestli nema nekdo nejake schema nebo planek, ktery by se pro tento ucel dal pouzit. Co se tyka stareho zpusobu regulace (0 - 12V ss) pres trafo, to me nezajima, take useky me nezajimaji. Jde mi o to, ze u staleho napteti v kolejisti a dalkove regulace lze docilit i toho, ze pojedou dve masinky proti sobe, atd... To se mi na tom libi ale system, ktery nemci prodavaji je prilis drahy, proto hledam nejake rozumnejsi reseni. Take je dulezita nenarocnost zapojeni, nebot narvat regulaci a elektroniku do masinky take neni jednoduche. Poradte prosim nekdo konkretne...
Návrat nahoru
mardau



Založen: Jan 16, 2005
Příspěvky: 16
Bydliště: St?edn? ?echy - z?pad

PříspěvekZaslal: po leden 31 2005, 9:24    Předmět: Re: Řízení modelové železnice Citovat

michalek napsal(a):
moznosti, ktere jsi napsal novacku ...

Asi by mi kazdy odpustil, když bych se zde hrube ohradil anonymnímu MICHALEK a počastoval jej podobnými tituly a výrazy. Ale neudělám to, zrovna tak nebudu "plýtvat" přepisováním dalších informací o možnostech ovládání po dvou vodičích z archivu modelářů železnic ... PROČ!

Hezký den ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po leden 31 2005, 11:32    Předmět: Re: Řízení modelové železnice Citovat

Omlouvam se Mardau, nevim, cim jsem te tak rozlobil, ale chtel jsem jen poradit. Anonymni jsem proto, jelikoz jsem tuto diskuzi objevil nedavno a mel jsem dva dotazy, kvuli kterym jsem se nechtel registrovat. Pokud se toto nekoho dotyka, uz jsem se zaregistroval a cekam na mail, co mi ma prijit. Jinak vazim si tveho popisu moznosti regulace, chtel jsem upozornit nato, ze me zajima pouze regulace obdobna jako system DDC od firmy Lenz. O archivu zeleznicnich modelaru nic nevim, proto bych byl vdecny za nejaky odkaz na jejich stranky, kde bych se mohl docist potrebne informace nebo klidne i odkaz na nejakou literaturu, kterou bych si poridil. Jeste jednou se omlouvam a prosim o konkretni tip. Dekuji a nezlob se.
Návrat nahoru
mardau



Založen: Jan 16, 2005
Příspěvky: 16
Bydliště: St?edn? ?echy - z?pad

PříspěvekZaslal: út únor 01 2005, 8:29    Předmět: Modelová železnice Citovat

Zpracuji a zašlu administrátorům k zařazení do přehledů ... potřebuji pár dnů na dorozstřídění ...

Hezký den ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt únor 03 2005, 9:01    Předmět: Re: Modelová železnice Citovat

az to posles, muzes dat prosim vedet. diky. jinak nevim jak jste se registrovali vy, ale me to nejde. slibili mi registracni mail, ale ten mi vubec neprisel, tak jsem psal administratorum, ale porad nic...a zaregistrovat se, jak jsem chtel uz znovu nejde. je to nejake cudne.
Návrat nahoru
Michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 05 2005, 11:40    Předmět: Konecne reseni Citovat

Ahoj vsichni,

asi nejlepsi zpusob je neobjevovat objevene a pri rizeni vlacku se drzet standardu DCC. Hruby popis je na:
http://www.volny.cz/mtbbus/dcc/dcc-doc.htm
Princip jiz nekdo zminil, jedna se o stridavy signal pravouhleho tvaru, ktery zpracovavaji lokodekodery a podle nichz to fachci.
Detailnejsi popis lze najit na strankach asociace NMRA. Dalsi veci je, ze u meritka TT 1:120 by clovek doma asi tezko zbastlil regulator, ktery by se mu vesel do masinky, proto je dobre koupit jiz hotovy...cena od 700,- kc mi pripada odpovidajici. Momentalne jsem ve fazi, kdy pracuji na programu pro atmel, ktery bude umet ridit tyto koupene regulatory. Naopak zdroj pro rizeni, ktery dodava primo firma Lenz se mi zda byt prilis drahy, tudiz se poukousim udelat neco samsobesi Smile Nemam na to moc casu, ale az k necemu dospeju, dam to tu k dispozici, at se dalsi modelari pomeji.

Hoj Michal
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund