Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odpálený multimetr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zabbfem



Založen: Dec 29, 2009
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2010, 22:29    Předmět: Odpálený multimetr Citovat

Dobrý den. Při měření odporu jsem omylem přístroj připojil na 230V.
Odešel IO s označením TC811CPL 9520AF. Označení multimetru je HC-3500T. Bylo by možné tento IO sehnat. Předem děkuji za informace
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2010, 22:49    Předmět: Citovat

Ono toho bude na výměnu zralého asi víc, takže bych raději radil koupit nový multík - přece jen, domácí výměna ještě nezaručí new kalibraci a tím ani původní funkci a přesnost. Anebo profi servis...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gino



Založen: Oct 17, 2008
Příspěvky: 343
Bydliště: Prešovský kraj, SR

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2010, 22:59    Předmět: Citovat

Neskúšal som, ale podľa datasheetu to vyzerá, že ho môžeš nahradiť klasickým 7106, akurát ti nebude fungovať HOLD.

http://www.intersil.com/data/fn/fn3082.pdf
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/TelComSemiconductor/mXqwtxv.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2010, 23:51    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 0:10    Předmět: Za pokus to může stát Citovat

gino napsal(a):
Neskúšal som, ale podľa datasheetu to vyzerá, že ho môžeš nahradiť klasickým 7106, akurát ti nebude fungovať HOLD.

http://www.intersil.com/data/fn/fn3082.pdf
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/TelComSemiconductor/mXqwtxv.pdf

7106 by měl pasovat. Ne, že bys nějak ušetřil, ale mnohé se opravou naučíš. 7106CPL mají v GME skladem za 45 Kč, tak bych to zkusil. Kalibrace nebude tak žhavá, 7106 je na konci řetězce a nastavuje se tam jediná hodnota a to napětí reference (pokud vůbec). Jen před tím koukni jestli nejsou vypálené cesty na plošných spojích, hlavně ty co jsou pod přepínačem rozsahů. Pokud by byly, tak bych to zabalil. Nakonec ještě můžeš zjistit, že je problém s měřením odporů, pak nejspíš lehnul zdroj proudu pro toto měření. Většinou to bývá tranzistor co má spojený kolektor s bází. Jako zábava je to výborný relax. Už jsem takhle vzkřísil dva metry, které byly úředně prohlášeny za mrtvé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 0:38    Předmět: Citovat

7106 má jiné rozložení vývodů. Takže leda trochu předrátovat. Když už tak bych použil raději 7136 - má menší spotřebu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
galjo



Založen: Jul 15, 2005
Příspěvky: 1352
Bydliště: záp.slovensko

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 8:30    Předmět: Citovat

Na učenie si kúp lacnejší prístroj a môžeš pokračovať. Za 100 sa dnes dá kúpit meridlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 11:50    Předmět: Citovat

Já na tohle používám CM2703. Má docela slušnou napěťovou odolnost na všech "nebezpečných" rozsazích, na rozdíl od jeho předchůdce od Fluke, který při zapojeném ampérmetru a bohužel automatikou zhasnutém display při přepnutí na napětí přes měření odporů vzplál a to tak, že šel rovnou "do popelnice" (teda kámošovi pro děcka na hraní). Abych řekl pravdu, od tohoto přístroje jsem to nečekal...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zabbfem



Založen: Dec 29, 2009
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 16:52    Předmět: Citovat

Velice děkuji za Vaše rady. V měřícím přístroji nejsou vypálené žádné cesty na plošných spojích. Koupil jsem měřák nový, ale při opravách se dá nejvíc naučit tak se oto chci pokusit.
Bezny navrhuje náhradu 7106CPL ale Galjo upozorňuje na jiné rozložení vývodů. Nemám schéma od měřáku tak nevím jak je původní IO zapojen ani nemám datashet a tím nevím ani jiné prodrátování do čeho bych se raději nepouštěl. Otázka je když na místo původního IO naletuju navrhovaný 7136, zda to bude chodit. Předem děkuji za Vaše rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 18:02    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Já na tohle používám CM2703. Má docela slušnou napěťovou odolnost na všech "nebezpečných" rozsazích, na rozdíl od jeho předchůdce od Fluke, který při zapojeném ampérmetru a bohužel automatikou zhasnutém display při přepnutí na napětí přes měření odporů vzplál a to tak, že šel rovnou "do popelnice" (teda kámošovi pro děcka na hraní). Abych řekl pravdu, od tohoto přístroje jsem to nečekal...

To je slovo do pranice. Já bych to od vychvalovaného FLUKEho taky nečekal. Jestli to tedy nebyl jen FUKE.
Co na to Sendy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 20:24    Předmět: Citovat

Ne, byl to origo Fluke a kvůli poškozenýmu rozsahu měření odporů jsem ho nafasoval na dožití, stejně jako další zajímavé přístroje. Napětí a proud měřil dobře, jen brzo automaticky zhasínal displej, což se mu taky stalo osudným. Prostě jsem si nevšiml, že je online.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so leden 09 2010, 21:27    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
...byl to origo Fluke a kvůli poškozenýmu rozsahu měření odporů ....
FLUKE přece nemůže mít poškozený rozsah odporů! FLUKE vlastně nemůže být poškozený vůbec. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2010, 1:41    Předmět: Citovat

Zabbfem napsal(a):
Velice děkuji za Vaše rady. V měřícím přístroji nejsou vypálené žádné cesty na plošných spojích. Koupil jsem měřák nový, ale při opravách se dá nejvíc naučit tak se oto chci pokusit.
Bezny navrhuje náhradu 7106CPL ale Galjo upozorňuje na jiné rozložení vývodů. Nemám schéma od měřáku tak nevím jak je původní IO zapojen ani nemám datashet a tím nevím ani jiné prodrátování do čeho bych se raději nepouštěl. Otázka je když na místo původního IO naletuju navrhovaný 7136, zda to bude chodit. Předem děkuji za Vaše rady.

Jestli máš chuť se něco naučit tak neváhej a dej se do toho. Radekrd má pravdu, že 7106 má jinak nohy, trochu jsem přecenil tvrzení datasheetu "can be eaily replaced". Ale rozdíly nejsou tak dramatické, aby se to nedalo popřepojovat. Koukal jsem do datasheetu, jsou tam rozdíly v umístění V+, zapojení osc, Vref a Cref. Přepojení podle typických zapojení v datasheetech by nemělo být nezdolatelné. 7136 má stejné zapojení jako 7106 ale stojí 170 Kč a nemusí být skladem. Takže to je na volbě. Mám měřák s 7106 rok s jednou baterkou, spotřebu bych poznal kdybych ho zapomněl vypnout.
Datasheety seženeš googlem dotazem typu "ICL7106 datasheet", stáhnul jsme to za 3 minuty.
Trochu teorie: tyhle multimetry se dají rozdělit na dvě části. Jedna je zobrazovadlo což je právě ten odpálený obvod s displejem a pár součástkami. Celá tahle část jen převádí své vstupní napětí 0 až 200mV na zobrazení displeje 0 až 1999. Druhá část jsou jen převodníky elektrických veličin (U, I, R...) na většinou 0 až 200mV. 0 až 200mV je vztaženo ke zdířce COM. Zdířka COM by měla být vůči plusu napájecí baterky asi o 3Volty níž (to zařizuje 7106 resp. 811). Než začneš řešit náhradu TC811 tak bych orientačně ověřil jestli funguje blok převodníků. Najdeš odpor vedoucí na nohu 31 (Vin+) a jeho druhý konec by měl být bod X kde se všechny převodníky setkávají. Tam by mělo být na např. rozsahu 2VDC bez napětí 0V, a při vstupním napětí 2V 200mV. Při rozsahu 2kOhm víc než 200mV naprázdno a 0mV při spojených vstupních zdířkách. Napětí se měří vůči zdířce COM.
Pak už je třeba jen trochu šikovnosti k popřepojování zapojení kolem 7106.
To záleží na fyzickém propojení kolem obvodu. Tady těžko radit, nutno vidět.
Datasheety 811, 7106, 7136 např.:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/75095/MICROCHIP/TC811CPL.html
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/BayLinear/mXrtrur.pdf
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/intersil/fn3086.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund