Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulácia intenzity blesku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
acirud



Založen: Feb 08, 2009
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2009, 22:56    Předmět: Regulácia intenzity blesku Citovat

Ako by sa dala dorobiť regulácia intenzity záblesku na blesku bez tejto funkcie? Aby nepálil vždy naplno.

Ešte jedna otázka - opravte ma ak sa mýlim, ale ak by som napojil dve výbojky na jeden obvod blesku nemal by s tým byť väčší problém pre elektroniku. Akurát si to viac odnesie kondenzátor a spínací člen, alebo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12485

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2009, 23:27    Předmět: Citovat

Asi by ti bleskla vždy jen jedna výbojka. Wink

Zkrácení doby záblesku se řešilo použitím speciálního tyristoru, který lze v sepnutém stavu uzavřít. Některé blesky (tuším Mecablitz) používaly i méně výhodný způsob regulace - vybití přebytečného náboje dalším spínacím prvkem. Kondenzátor se tak musel nabíjet od nuly. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1810

PříspěvekZaslal: ne listopad 29 2009, 23:34    Předmět: Citovat

Pouzival sa aj IGBT trand.
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 0:13    Předmět: Citovat

Rozdeliť kondenzátor na viac a podľa potreby spájať.
Profi blesky majú sekcie prepojené diódami a zapína sa iba ten ktorý nabíjací obvod. Spínanie stoviek ampérov mechanickým spínačom by bolo o hubu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 6:06    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Asi by ti bleskla vždy jen jedna výbojka. Wink

Šla by napřed ta rychlejší, hned nato by ji ta pomalejší zkratovala (tak to fungovalo právě v těch Mecablitzech, než na to nasadili polovodiče, jako třeba v Kakonetu, tam už byl tyristor).
Podmínkou je dostatečně vysoký zapalovací impuls (na té druhé už nebude plné napájecí napětí), pokud obě svítí, tak zhruba to, co neusvítila jedna, dosvítí druhá (v Mecablizech byla druhá uvnitř, aby nesvítila ven).

Prostě na to potřebuješ uspořádání jedna výbojka / jeden kondenzátor (nebo baterie kondenzátorů).

Jinak v blescích NEC byl prvek, který v klidu vedl, pod proudem se impulsem do gate zahradil. Nevyčerpaná energie v kapacitě zůstala.
Jen si vzpomenout, co to bylo zač...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po listopad 30 2009, 9:00    Předmět: Citovat

Asi na 1/4 se dá udělat regulace výkonu snížením napětí na hlavním kondu. Není to úplně košer, protože některé výbojky částečně mění s napětím spektrum, ale pro běžnou praxi nepoznatelné. Ověřeno.
Mechanické přepínače na větvení skupin kondů jsou možné, blesky s 1600 J tak fungovaly se sporákovými přepínači a držely. Nabíjení přes diodové sekce.
Rozdělení energie z jednoho kondu do 2 výbojkových hlav funguje taky, každá hlava musí mít vlastní startovací obvod. Doba výboje je u kruhové výbojky 1600 J cca 2 ms a nějaké rozdíly v rychlosti zapálení se tam neprojeví. Používají to výrobci jako Hensel a bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
acirud



Založen: Feb 08, 2009
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: čt prosinec 03 2009, 18:53    Předmět: Citovat

Ďakujem za postrehy.

...ešte sa spýtam trochu od veci, ale neviete niekto kde zohnať schému k canon power shot a70?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2009, 0:07    Předmět: Citovat

Zkoušel jsem si hrát se starým bleskem, přidal jsem obvod s IGBT(je nutné mít typ s požadovanými parametry) a pak jde regulovat výkon záblesku dobou sepnutí IGBT, stejně jak to dělají moderní blesky. IGBT jsem spínal MKO přes bip.totem pole. Jenom jsem vyzkoušel, že je to funkční(až mě to mile překvapilo), ale díky nedostatku času jsem si s tím více nehrál a ani to finálně nerealizoval. Také pro tohle v podstatě nemám využití, zatím používám systémové blesky a pro mé focení nepotřebuju podobnou regulovanou zábleskovou jednotku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19540
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2009, 8:58    Předmět: Citovat

Tak jsem si změřil dobu záblesku u Kakonetu 4500 (jakýsi dovoz kolem roku 1978), směrné číslo 24 při 21°DIN na černobílý materiál, na barevnou inverzi D20 jsem musel počítat směrné číslo kolem 18. Mnohokrát vyzkoušeno. Kvůli správnému nastavení osciloskopu (abych to stihl z obrazovky odečíst a ověřit) jsem to opakoval několikrát.
Po zapálení klesne intenzita záblesku za 0,3ms na polovinu, zhasne za 0,8ms skokem asi z 10%. Samozřejmě testoval jsem o stěnu odražené světlo pomocí fotonky 1PP75, tedy výsledky pokládám pouze za orientační, časy však souhlasí, na to reakce fotodiody stačí.
Vzhledem k tomu, že podle manuálu k blesku existovaly i verze se zhášecí automatikou (a v předním panelu jsou pro fototranzistor a spínač předlisované otvory), jsem ochoten věřit výrobci, že doba záblesku u základní verze je typicky 1/1700s (efektivní doba záblesku cca 0,6ms), s automatikou pak může záblesk trvat pouze 1/35000s, to by znamenalo úplné zhasnutí záblesku po 38us.
Rovněž mi vychází, že výrobce buď uvedl dobu záblesku kratší "pro jistotu", nebo, což bude asi blíže k pravdě, neuvádí dobu, v níž je intenzita svitu výbojky z hlediska expozice snímku nepodstatná. Skutečně ten blesk hoří o 30% déle, než je uvedeno v technických parametrech, ale v tomto "přesčasu" už svítí málo, vlastně jen dohasíná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so prosinec 05 2009, 11:57    Předmět: Citovat

výboj xenonové výbojky je zhruba problém vybíjení RC členu. Kond je dán, zápalné a zhášecí napětí taky, vnitřní odpor výbojky sice zdaleka není konstanta, ale celkem úměrně kopíruje mechanické rozměry výbojky. Je jasné že výbojka 3 cm v kompaktu bude mít jiný odpor plazmového oblouku než cca 25 cm (rozvinutá dráha kruhové nebo šroubovicové výbojky v hlavě ateliérového blesku). K tomu indukčnost přívodních vodičů od kondenzátoru: v kompaktu prakticky výbojka rovnou na vývodech kondu, u systému s odděleným generátorem a výbojkovou hlavou třeba 8m kabel.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flashtube
http://www.scantips.com/speed2.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
acirud



Založen: Feb 08, 2009
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: so leden 02 2010, 19:43    Předmět: Citovat

Sesi napsal(a):
...IGBT jsem spínal MKO přes bip.totem pole. Jenom jsem vyzkoušel, že je to funkční(až mě to mile překvapilo)...


mohol by si sem prosím vložiť schému? Chcel by som to skúsiť, keď si nájdem čas.

Alebo ak máte niekto schému akéhokoľvek blesku s reguláciou, či už automatickou, alebo ručnou prosím vložte je sem. Mám pokazený kompakt s funkčným bleskom, tak som ho vybral a chcel by som ho nejak skúsiť rozchodiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: po leden 04 2010, 19:02    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund