Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spektrák z PC?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: čt duben 27 2006, 8:31    Předmět: Spektrák z PC? Citovat

Zdravím, chtěl bych se zeptat na jeden problém. Vyrábím pro kamaráda slučovač několika antén, 4 vstupy.

1. VKV CCIR, 88-108 MHz
2. VHF 3. pásmo, K6-12
3. UHF K21-41, K49-60 (zádrž K45)
4. K45 (Prima) s průchozím napájením pro předzesilovač

Půjčil jsem si z práce spektrální analyzátor Wawetek 4015, docela by se mi ale hodilo mít takový jednodušší spektrák svůj, nejlíp jako doplněk k PC. Představoval bych si to jako krabičku připojenou na USB, výstup na 2 BNC konektory. Vstup-výstup. Rozsah do 1GHz, generátor by úplně stačil bez modulace, pouze s regulací výstupní úrovně (možnost snížit úroveň o nějakých 30dB, stačilo by ve stupních po 5dB). Možnost zvolit rozsah kmitočtů ve kterém budu měřit (např. pro změření propusti VKV zvolím např. 60-150MHz a podívám se na průběh). Zobrazení charakteristiky na monitoru s možností tzv.markeru (umožňuje přesně odečíst útlum v libovolném bodě charakteristiky bez nutnosti to nějak odhadovat). Toto by mi stačilo. Dá se taková věc koupit v cenově dostupných mezích? Jako nějaká sada, kde bude vlastní hardware, instalační CD, manuál? Ten Wawetek prý stál 1 000 000Kč..... Cry Cry .......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 27 2006, 12:15    Předmět: Citovat

Jestli tomu dobře rozumím, jde o stejné vysílače, které jsou zajímavé na většině území bývalého VČ kraje:
hodláš-li ten spektrák používat i na více akcí, rozmlouvat ti ho nebudu. Ale, jestli chceš mít pro kamaráda napoprvé jasně definované výsledky, kup slučovač už hotový. Třeba Teroz 244/K45 , doporučuji konektory F.
Ten má tyto vstupy:
1. VKV CCIR, 88-108 MHz
2. VHF 3. pásmo, K6-12
3. UHF K21-69 REST (zádrž K45)
4. K45 (Prima).
Dodají ti ho předladěný a to přesně, to profi zařízení už na to mají. Zkušenosti pozitivní.
Jak je to s průchozím napájením, nevím, ale kontakty jsou na www.teroz.cz .
Když napájení průchozí nebylo, řešili jsme to přemostěním sestaveným ze dvou propojených napájecích výhybek, také s F-konektory. Především to zabránilo průniku napájecího napětí na jiný vstup slučovače už tím, že ve slučovači ss napětí vůbec nebylo.
Je to chodivé, za cenu přístupnou, a s minimálními starostmi.
I zesilovač lze objednat laděný jen na jeden kanál (i když tyhle levné mají pásmo ještě zhruba o kanál pod a kanál nad, ale to v tomto případě není na škodu): obvykle vyhovuje 15dB, víc bych raději nedával, osvědčil se typ 410/K45 od téhož výrobce.
Na širokopásmový zesilovač v anténě, určené pro příjem jediného kanálu, zapomeň. I když se zdá, že vstupem pro K45 ve slučovači stejně ty nepoužité kanály neprojdou, není to tak docela pravda - hlavně to zvětšuje šum kolem toho K45. Vyzkoušené řešení je symetrizační člen v anténě a zesilovač až někde na půdě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1273
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: čt duben 27 2006, 13:35    Předmět: Citovat

Chcel by si veľmi drahý prístroj. Občas sa objavia spektráky z USSR , a aj za tie chcú 15000. Použité samozrejme.
_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt duben 27 2006, 14:43    Předmět: Citovat

Obávám se že je to zbožné přání. Kvalitní oscilátory, pásmové propusti, kalibrované děliče, přesné čítače atd. zůstanou nutností a nahradil bys jen indikaci a ev. komfort ovládání, takže si odečti z ceny toho profi přístroje cenu PC... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2006, 5:27    Předmět: Citovat

Díky za radu, tak on jde zrovna tenhle koupit? Ono to není do východních Čech, do západních, blízko Klatov. Kamarád chytá Primu ze 40W místního převaděče na 45.kanále, máme tam 10 prvkovou kanálovou Yagi, obraz mírně zrní. Pro příjem ČT1, ČT2 a Novy přichází v úvahu buď vysílač Barák (K6-N, 22-ČT1, 58-ČT2) nebo Svatobor (K9-N, 35-ČT1, 52-ČT2). Takže odstup od K45 dobrý. Eventuelně třeba VHF na Barák a UHF na Svatobor či obráceně, podle toho, kde bude lepší signál a méně "duchů".
Výstupní zesilovač pro zesílení signálu do rozvodu má zrovna od Terozu. Často jsem od nich kupoval slučovač K51 (Prima Krkavec)+REST, zkušenosti dobré. Ty jsou u nás dostupné, je to dost rozšířená situace. Tamto ne, tak jsem přemýšlel o domácí výrobě. Již jsem takhle vypiplával slučovač i předzesilovač na Hoher Bogen, taky, na spektráku z práce. Chodí to celkem slušně, anténu mám logaritmicko/periodickou (je to na kanálech 28, 55, 59) předzesilovač kanálový dvoustupňový s BFG65 (dost se mi osvědčil, má šumové číslo jen 1,1dB a zisk kolem 15dB) a BFR91. Nebo K44 + REST pro sloučení Prima (Radimovice u Tábora) a zbytek šel z Kleti, Nova dokonce na K2, ta anténa je vzhledem k délce dipólu takové monstrum, že se kolem toho nedá projít (má to na půdě).

To průchozí napájení jsme řešili tlumivkami, kterými se propust překlene. Vázaná je kapacitně z obou stran, zkrat napájení tedy nehrozí. Teroz používá tlumivky na feritovém jadérku, z každé strany jedna a uprostřed "bezvývodový" kondenzátor 1n. Je to takový talířek, připájí se přímo na krabičku a z druhé strany se letujou dráty od tlumivek. To zřejmě aby se omezila indukčnost vývodů kondenzátoru. Zase třeba IVO používá běžné koupené axiální tlumivky 4,7uH (mikrohenry). Vypadá to jako 1W odpor a značené je to stejně. Ale vždy je to T-článek.

Předzesilovače jsme dávali všude kanálové, pokud to šlo do slučovače typu 1 kanál UHF + REST. Dělají se do krabiček (má to vstup 300 ohm a výstup 75 na F konektoru, nebo se vstupem i výstupem na F. Dávali jsme ty druhé, osvědčily se, v anténě jsme nechali jen symetrizační člen. Kdyby to náhodou odešlo po bouřce, kdo poleze pořád na střechu?

Zkusím to objednat, určitě je lepší profesionální výrobek. Ale spektrák by se hodil, myslím že bych se s ním docela vyblbnul.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1807
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2006, 13:42    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
... Ale spektrák by se hodil, myslím že bych se s ním docela vyblbnul.....

... tak tu mas mozno inspiraciu Smile http://www.qsl.net/ok1uga/spektrak_uvod.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2006, 15:43    Předmět: Citovat

No a kdyz by neslo koupit presne tohle, zcela urcite a bez problemu jde koupit slucovac ¨FM+VHF+UHF a K45+REST a bude to chodit taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19555
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá duben 28 2006, 16:51    Předmět: Citovat

Dratak napsal(a):
...Ono to není do východních Čech, do západních, blízko Klatov. Kamarád chytá Primu ze 40W místního převaděče na 45.kanále, máme tam 10 prvkovou...


To je jedno, jestli do Východních nebo Západních Čech, stejně takové slučovače dělají na Hané a taky i leckde jinde.

RadekB má pravdu: když nebude hotový slučovač zrovna k mání, vhodným zřetězením vhodných jednodušších slučovačů jiného typu dojdeš ke stejnému výsledku.

Pokud jde o ten analyzátor: záleží na tom, jestli je pro tebe důležitější výsledek nebo ta stavba samotná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1umb



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 74
Bydliště: okr. Kladno

PříspěvekZaslal: po květen 08 2006, 1:28    Předmět: Citovat

Na běžnou práci by stačil i PROMAX 4 za cca 150 000.- Otázkou je zda by se Ti zaplatil.
_________________
Zdravím Míra UMB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po květen 08 2006, 7:16    Předmět: Slučovač Citovat

Tak to je paleta! Nezaplatil, nikdy. No, s tím slučovačem jsem nakonec zůstal u domácí výroby. Po celém večeru stráveného u spektráku se mi podařilo vypiplat na 45.kanále (kanálový vstup) průchozí útlum 3,5dB, na 39.kanále (nejbližší přijímaný který již jde ze vstupu REST-UHF) 37dB na tom samém vstupu.

Na vstupu REST tlumí 45.kanál (ten jde z kanálového vstupu) o 38dB, nejbližší přijímaný 39.kanál o 3dB. To považuju celkem za úspěch. Kamarád to již má namontované a je spokojený.

U většiny kupovaných slučovačů se mi neosvědčila jedna věc-mnohdy špatná aretace F konektorů. Občas se mi stalo, že se konektor při utahování kabelu (a to jsem to utahoval navolno, rukou) protočil. Pokud je za ním kanálová propust, je konec. Já to dělám tak, že ho z vnitřní strany "přiboduju" pájkou, pomocí pájecí pasty (mám v něm přitom konektor aby se nepohnul střed). Před osazováním krabičku několikrát myju lihem. Střední vývody ještě zajistím proužkem Cuprextitu, ve kterém se vypiluje alespoň 2mm drážka, spodek se připájí na krabičku a druhý konec na vývod. Tím mám zajištěnu naprostou pevnost konektoru při pozdější manipulaci s kabelem.

Ale spektrák, budu se muset smířit s tím (asi jako většina z nás) že si ho nekoupím. A být rád zato, že mám tu možnost si ho na pár dní půjčit z práce......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund