Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla Opereta
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so srpen 29 2009, 22:05    Předmět: Citovat

Vážení, koukněte se řádně na zapojení Operety a zjistíte, proč nehraje na VKV OIRT žádné stanice, neb má o jeden zesilovací stupeň míň, než ostatní rádia, takže je tupější k zrcadlovým kmitočtům. Chybí ji ECH81 a trioda ECC85 je na AM pásmu zapojena jako aditivní směšovač a na FM klasicky, ale právě bez jednoho mf stupně, který by v lepším rádiu zastupovala ECH81.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 12:59    Předmět: Citovat

Oldradio napsal(a):
Vážení, koukněte se řádně na zapojení Operety a zjistíte, proč nehraje na VKV OIRT žádné stanice, neb má o jeden zesilovací stupeň míň, než ostatní rádia, takže je tupější k zrcadlovým kmitočtům. Chybí ji ECH81 a trioda ECC85 je na AM pásmu zapojena jako aditivní směšovač a na FM klasicky, ale právě bez jednoho mf stupně, který by v lepším rádiu zastupovala ECH81.


do asi bude duvod, proc mi nehraje carioca a lyra. neda se udelat elkovej predzesik (jednoduchej) a zapojit to mezi radio a antenu?

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 14:07    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Zde je ještě návrh dipolů z té druhé knihy Tomáš Český, jsou tam ještě jiné návrhy pro VKV ale nebudu to zatím skenovat protože mě je jasné že nebudeš skládat pro VKV 3, 4, 5, 6, 9 prvkovou anténu protože by to bylo složité Rolling Eyes , ale že uděláš tu nejjednoduší. Samozřejmě bude li zájem mohu oskenovat i to ostatní

Zde jsem oskenoval jak tu někdo uváděl ten dipol z TV dvojlinky a klasický dipol



MYSLÍM ŽE TÍMTO MÁŠ VYSTARÁNO, ŽE TO BUDE NEJLEPŠÍ



no tak to pokud dobre pocitam ten diopol podle prvniho obrazku bude dlouhy 2m a to pisou, ze se da do okna.

ja potrebuji chytat 71Mhz impuls a to je 4m (delka vlny zhruba)/2 = 200cm 200/2 = 100cm takze budu myt antenu s ramenem 100cm a dlouhou 2m v okne?
BLBOST! asi to blbe pocitam. jak to mam teda udelat?

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 15:01    Předmět: Citovat

Jestli chceš a máš zájem o rozměry těchto nahrážkových antén,tak napiš mail(třeba na SZ).Oskenoval jsem to z knihy M.Český-Antény pro příjem rozhlasu a televize.Soubory mi nejdou upnout na Bastlírnu,neboť jsou moc velké a nevím jak bych to měl jinak udělat.Na mail se to vejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3741
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 15:26    Předmět: Citovat

To "milan222" Poslal jsem Ti to několika maily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 15:34    Předmět: Citovat

Dvoulinku 300Ω už asi neseženeš - už se pokud vím nevyrábí a neprodává. Ale můžeš si ubastlit obyčejný skládaný dipól - vzít obyčejný izolovaný instalační drát nebo lépe jeden izolovaný drát vytažený z kabelu CySy (lankový), ze sololitu nebo tenké (4-5mm silné) překližky uděláš "kostru" a ten vodič na ni namotáš jednou dokola podle nákresu. Nezapomenout na symetrizační člen ("elevátor") 300Ω/75Ω - a můžeš to svést koaxem k přijímači. Z kmitočtu 71MHz vyplývá vlnová délka 4,22m, takže delší rozměr "antény" bude 211cm - což do běžného okna asi nedáš, navíc moderní plastová okna mají kovovou výztuž a pokovená skla (determální účinek), takže každopádně bude mnohem lepší takovou anténu zaizolovat proti vlhkosti například ponořením do Resistinu Car nebo podobné neagresivní konzervační hmoty a umístit na vnější stěně stavby.


Dipól VKV.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Dipól VKV.JPG
 Velikost:  80.85 kB
 Staženo:  136 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 16:21    Předmět: Citovat

tak diky aspon priste budu vedet, jak udelat lepsi antenu.
mam dat i ten sym. clen i k radiu ne?

jinak carioca hraje hlasite na dva telesk. pruty k radiim ale musej se spravne natocit pro danou stanici. Number one
jak spocitam zrcadlovou frekvenci z normalni frekvence? treba impuls mi hraje na 71Mhz a na kolikati treba evropa 2?

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 16:35    Předmět: Citovat

Ano, pokud má rádio symetrický vstup 300Ω, tak se musí ke svodu připojit přes další symetrizaci. Jinak té nutnosti natáčení antény směrem k vysílači se nediv, i ten nejobyčejnější dipól je směrový.
A s tou zrcadlovou frekvencí si pleteš pojmy - zrcadlová frekvence vzniká ve směšovači při aditivním mixu signálu z prvního vstupního obvodu se signálem místního oscilátoru. Jednou se ty frekvence sečtou, podruhé odečtou. Rozdíl se používá jako mf - a "zrcadlo" se může objevit v momentě, kdy z antény leze kromě signálu o mf pod frekvencí oscilátoru (běžná praxe - oscilátor se "posazuje" o mezifrekvenční kmitočet nad přijímaný) i signál o 2 mezifrekvenční kmitočty výš. Tedy při příjmu kmitočtu 87,5MHz je oscilátor na 98,2MHz a pokud by se na anténě vyskytl nějaký signál s kmitočtem 108,9MHz, tak by se mohl "namotat" do příjmu. Sám vidíš, že je to v případě FM pásma nesmysl, protože vysílač s nejvyšším kmitočtem se podle normy může vyskytovat nejvýše na 107,9MHz...

Jinak E2 je v Praze na 88,2MHz a v Olomouci tuším na 99,3MHz.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 17:37    Předmět: Citovat

Já osobně bych se na výrobu antény v dnešní době vykašlal.Pokud máš v místnosti,kde to provozuješ vyvedenou anténí účastnickou zástrčku,tak to vyveď z ní. Někdy stačí vyvést ze zástrčky kus drátu,který Ti do místnosti vyzáří signál jako anténa a Ty pak na podobný kus drátu zapojeného do ant zdířky rádia přijímáš signál. On ten VKV signál se protlačí po zesílení i z běžné televizní antény,pokud tam nemáš selektivní zesilovače.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2009, 21:47    Předmět: Citovat

Nejjednodušší způsob, jak rozehrát VKV s východní normou,je použít konvertor, třeba TES http://www.teselektronika.cz/tes_soubory/tes22.html
Rádio tím aspoň neztratí na sběratelské hodnotě pro budoucí generace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2009, 7:00    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
CZJKP1 napsal(a):
Zde je ještě návrh dipolů z té druhé knihy Tomáš Český, jsou tam ještě jiné návrhy pro VKV ale nebudu to zatím skenovat protože mě je jasné že nebudeš skládat pro VKV 3, 4, 5, 6, 9 prvkovou anténu protože by to bylo složité Rolling Eyes , ale že uděláš tu nejjednoduší. Samozřejmě bude li zájem mohu oskenovat i to ostatní

Zde jsem oskenoval jak tu někdo uváděl ten dipol z TV dvojlinky a klasický dipol



MYSLÍM ŽE TÍMTO MÁŠ VYSTARÁNO, ŽE TO BUDE NEJLEPŠÍ



no tak to pokud dobre pocitam ten diopol podle prvniho obrazku bude dlouhy 2m a to pisou, ze se da do okna.

ja potrebuji chytat 71Mhz impuls a to je 4m (delka vlny zhruba)/2 = 200cm 200/2 = 100cm takze budu myt antenu s ramenem 100cm a dlouhou 2m v okne?
BLBOST! asi to blbe pocitam. jak to mam teda udelat?


Jak vidíte tu knihu mám taky, mám obě T.Český i M.Český když mě řeknete co mám oskenovat, tak to oskenuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund