Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Začátečník - poradte čtivo

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Davids



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 10:05    Předmět: Začátečník - poradte čtivo Citovat

Ahoj,
chtěl bych poradit nějakou literaturu nebo něco takového o elektrotechnice, nic pořádného jsem nesehnal, nejlépe ne knihu ale spíš nějaké články na netu nebo podobně, jeden seriál jsem našel na www.programujte.cz ale nevim no nějak se mi nezda Sad nejde mi spíš o to to připájej tam tam dej to a bude to tak fajně svítit, chtěl bych spíš vědet jak to funguje apod. Díky moc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 10:39    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davids



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 10:55    Předmět: Citovat

[url]http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/ [/url]
Vykonaná práce je: a = f.x = q.e.x = i.t.e.x = i.t.u.
Není to zbytečně složité? Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davids



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 10:59    Předmět: Citovat

Ja jsem myslel vysvetleni ale nejak rozumne co se mi muze nekdy hodit ne toto:
citace:
S pojmem středního výkonu jsou spojeny pojmy efektivní hodnoty proudu a napětí. To jsou například hodnoty udávané v elektrickém rozvodu, tedy např hodnota napětí 220V v zásuvce je hodnota efektivní, nikoli maximální, okamžitá nebo střední. Efektivní hodnoty jsou definovány jako odmocniny ze středních hodnot kvadrátu veličiny. (Jistě znáte definici efektivní hodnoty přes tepelné účinky jako takovou hodnotu stejnosměrné veličiny,která má stejné tepelné účinky jako střídavá veličina; tyto dvě definice jsou totožné, přesvědčte se o tom.) Tedy

Ief = (<i2>)1/2, uef = (<u2>)1/2.

Protože platí, že u=R.i, platí jistě také, že u2=i2R2 a tedy, že <u2>=<i2>.R2. Odmocníme-li, dostaneme vztah Uef=IefR. Protože jistě platí, že

<u2> = Uef Uef a <i2> = Ief Ief,

platí také, že

P = <u2> / R = Uef Uef / R = Uef Ief.

(Stejný výsledek bychom dostali ze vztahu P = <i2>R) Efektivní hodnoty jsou tedy proto tak užitečné, že z hlediska výkonu s nimi můžeme pro střídavé průběhy počítat jako kdyby se jednalo o stejnosměrné veličiny.

Rozumíte tomu vůbec někdo? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 11:07    Předmět: Citovat

No, přiznám se, že já to nečet a nějak jsem si neuvědomil, že vysokoškolsky zpracovaná látka nemusí být vůbec použitelná. Cry
(Koukal jsem namátkou jen na funkci tranzistoru).

Taky předpokládám, že číst a posuzovat už budeš sám. Wink

Jen naťuknutí, že i na netu lze něco najít, ale já fakt doporučuji zajít do knihovny nebo dobrého antikvariátu a něco si pořídit a po večerech si to pročíst.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 12:38    Předmět: Citovat

No pokud nechcete byt pouhými lepiči stavebnic a má-li se Vaše činnost dostat dál než: "připájej tam to dej to a bude to tak fajně svítit", tak se bez te teorie a nějaké matematiky (alespoň na úrovní SŠ) neobjdete.
Návrat nahoru
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 12:55    Předmět: Citovat

No, taky bych byt Tebou radej navstivil knihovnu a nebo nejakej ten antik (sam z tama mam asi pul metru knizek Very Happy ) , ale radej obetuj nejakou korunu a neco si kup, protoze se k tomu stejne budes chtit vracet a litat porad do knihovny, kdyz to stejne budes potrebovat v sobotu vecer... Jinak i s tema knihama je dobre si dat pozor, aby Te to neodradilo hned na zacatku. Podle meho nazoru jsou pro zacatek dobre veci napr. serial od V. Maliny Poznavame Elektroniku, dale je dobra vec od R. Lanicka Elektronika-obvody, soucastky, deje (sam mam doma, doporucuji). Ale pozor, jak uz rekl Nagant, napr na knihu od J. Vobeckeho a V. Zahlavy Elektronika. Tato kniha jsou vysokoskolska skr. A dalsi vec, neni nad to, vzit do ruky knihu a pohodlne si s ni nekam sednout, nez sedet vylepenej u monitoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michall



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 13:08    Předmět: Citovat

Kniha Elektronika Vobeckeho a Zahlavy nejsou zadna skripta!!
Je to napsne v predmluve a celkem slusne vysvetluje fyzikalni deje zakl.elektronickych soucastek. Jako z mala knih na trhu vysvetluje treba tranzistor jako linearizovany model, coz je treba pro nf techniku podstatne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davids



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 13:23    Předmět: Citovat

no, pockam po prijmackach a pokud me vezmou tak si mozna kupim neco i z toho co budu potrebovat tam, protoze jdu na el. poc. systemy Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 18:10    Předmět: Citovat

Davids napsal(a):
Ja jsem myslel vysvetleni ale nejak rozumne co se mi muze nekdy hodit ne toto:
citace:
S pojmem středního výkonu jsou spojeny pojmy efektivní hodnoty proudu a napětí. To jsou například hodnoty udávané v elektrickém rozvodu, tedy např hodnota napětí 220V v zásuvce je hodnota efektivní, nikoli maximální, okamžitá nebo střední. Efektivní hodnoty jsou definovány jako odmocniny ze středních hodnot kvadrátu veličiny. (Jistě znáte definici efektivní hodnoty přes tepelné účinky jako takovou hodnotu stejnosměrné veličiny,která má stejné tepelné účinky jako střídavá veličina; tyto dvě definice jsou totožné, přesvědčte se o tom.) Tedy

Ief = (<i2>)1/2, uef = (<u2>)1/2.

Protože platí, že u=R.i, platí jistě také, že u2=i2R2 a tedy, že <u2>=<i2>.R2. Odmocníme-li, dostaneme vztah Uef=IefR. Protože jistě platí, že

<u2> = Uef Uef a <i2> = Ief Ief,

platí také, že

P = <u2> / R = Uef Uef / R = Uef Ief.

(Stejný výsledek bychom dostali ze vztahu P = <i2>R) Efektivní hodnoty jsou tedy proto tak užitečné, že z hlediska výkonu s nimi můžeme pro střídavé průběhy počítat jako kdyby se jednalo o stejnosměrné veličiny.

Rozumíte tomu vůbec někdo? Laughing


Nechci strašit ale tohle se učí v prvním ročníku střední elektrotech. školy Very Happy . Ale jinak souhlasím že je pro začátek dobré něco názornějšího, např. výše zmíněná kniha od ing. Láníčka (mimochodem ing. Láníček mě učil na SPŠE a vysvětlovat teda uměl...) nebo starší dobrá kniha je Elektronika od J. Maťátka...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tominekk



Založen: Jul 16, 2004
Příspěvky: 295
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 20:16    Předmět: Citovat

Ha pan ing.Láníček je fakt supr kantor! Píše fajnový skripta a vysvětlovat fakt umí. Wink

Ale pokud deš na EPO tak se připrav na hafo, hafo krutou práci.
Je to dřina, ale rozhodně na koncu budeš něco z eletroniky umět.

Co bych ti doporučoval tak:
tady jsem ti upnul základy elektrotechniky od pana vlčka
kód:
http://www.tominekk.wz.cz/elektroworld/zae.zip


A pak až se tím probádáš tak si sežeň něco o polovodičích (fce diody, tranzistoru atd) a pak zejména čím se budeš živit něco o mikropočítačích.
Základ tohoto oboru je 8051 a jeho klony.

No tak hodně štěstí!

_________________
Chytrej člověk se učí chybama, ale jenom blbec těma svejma!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út březen 21 2006, 20:35    Předmět: Citovat

Určitě doporučuju knihy od pana Maliny, mám doma skoro všechny. A určitě nedoporučuju brožurky od pana Vlčka, mám doma 3 a většinou jsem z toho jako začátečník nic nepochopil Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: st březen 22 2006, 10:06    Předmět: Citovat

Michall napsal(a):
Kniha Elektronika Vobeckeho a Zahlavy nejsou zadna skripta!!
Je to napsne v predmluve a celkem slusne vysvetluje fyzikalni deje zakl.elektronickych soucastek. Jako z mala knih na trhu vysvetluje treba tranzistor jako linearizovany model, coz je treba pro nf techniku podstatne.


To s tema skriptama bylo prirovnani, protoze pokud se do toho zacte clovek, kterej nepochopi zakladni funkci tranzistoru nekde nazorneji vysvetlenou, tak jen zira. Jen jsem tim chtel upozornit, ze toto rozhodne neni kniha pro zacatek Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hop377



Založen: Jun 19, 2004
Příspěvky: 439

PříspěvekZaslal: st březen 22 2006, 13:13    Předmět: Citovat

Slusna kniha je napr: Limann/Pelka: Elektronika bez balastu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buckbeak



Založen: Mar 31, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá březen 31 2006, 14:40    Předmět: Citovat

Taky doporucuju knizky pana Maliny. Vcera jsem v Benu narazil na ELEKTRONIKA - polovodičové součástky a základní zapojení http://shop.ben.cz/default.asp?kam=prehled.asp?id=E02, je to pry nejaka ucebnice co je v oblibe v Nemecku, podle data vydani u nas je to novinka. Celkem me zaujal ten styl, asi koupim Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund