Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dvojnásobný napájecí zdroj

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: ne červenec 05 2009, 12:20    Předmět: Dvojnásobný napájecí zdroj Citovat

Zdravím,
rozhodl jsem se, že si letos postavím nějaký kvalitnější dvojnásobný napájecí zdroj cca 2x 35 V / min 7 - 8 A. Zdroj bude sloužit pro napájení digitální techniky, občas nějakých NF zesilovačů, a napájení ss výkonových motorků z tohoto důvodu tak velký výkon zdroje. V plánu mám použít step-down měnič s obvodem L4970. Má smysl ho použít pouze jako předstabilizaci a za něj dát klasiku nějaký lineár? Osobně bych to nechal pouze na tom měniči.

Druhá otázka se týka sériového a paralelního spojování zdrojů s L4970 - na co si dá pozor jak výstupy případně ošetřit ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2009, 19:32    Předmět: Citovat

Hlavně je opravdu velká 3,14čovina plánovat si zdroj s maximálním výstupním výkonem cca 2 x 280W pro napájení všeho toho, cos tady vypsal - je to jako chtít mít pro 150ha statek jeden jediný VÉÉÉLIKÝ traktor, pokud možno pásový a nejlépe s 1000kW turbodehťákem z lokomotivy - a chtít s ním dělat úplně všecko - včetně postřikování a plečkování vojtěšky...
Uvědom si, že Tvé požadavky přinášejí tolik protichůdných požadavků, že bude daleko lacinější a konstrukčně MNOHEM JEDNODUŠŠÍ postavit si zdrojů několik - s různým výstupním napětím a proudem. Třeba na digitální techniku je jen zřídka potřeba symetrický zdroj, napětí stačí 5V nebo 12-15V (TTL/CMOS) a s proudem vystačíš běžně do 1A. Tento zdroj by měl mít opravdu dobrou stabilizaci a minimální zvlnění. Další - na nějaké audio aplikace potřebuješ symetriku - ale zase, na předzesilovače opravdu dobře vyhlazenou a pokud možno stabilní, 1A max proud - a na výkonové konce se obejdeš jen s hrubým přepínáním po řádově 1V - a jen s filtrací bez stabilizace. A o těch motorcích si myslím svoje - kdes viděl nějaký takový napájený ze symetriky? A navíc třeba s odběrem 24V/100W???

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: po červenec 06 2009, 22:58    Předmět: Citovat

částečně máš pravdu, ale dovolím si v pár věcech oponovat.
Určitě je jednoduší postavit několik zdrojů, ale pokud to nemá byt pouze bastl, pak je třeba zdroj dát do nějaké krabičky, ke každému zdroji je třeba trafo, měřáčky atd. to vše jednak stojí peníze a také dost času atd. Takže si myslím, že je lepší jeden lepší zdroj, který pokryje 80 - 90% věcí co člověk potřebuje a pro "speciální" aplikace si vyrobý k tomu vhodný zdroj.
Nevím, ale 1A zdroj je opravdu málo, alespoň pro mě. Ono stačí si udělat nějaký složitější LED efekt, nebo napájet pár modulků a nemluvě o tom, kdybych chtěl řidít nějaký motorek/y (no nejsilnější motor mam 12V/ 60 W a při záteži si k skoro 6 - 7 A vezme., ono nejde jen o tento motor, jde o to, že potřebuji třeba napájet 2 - 4 malé ss motorky, kde si jeden klidně vezme 1A při 6 V. ) Dost se mi příčí myšlenka, že bych měl jeden zdroj na digitální tech., druhý na napajeni motoru, třeti na operáky (audio zatím nedělém, čistě jen zesilování signálů ze senzorů, komparátory apod. takže zatím nic kritického na napájeni). Celkově by ty zdroje vyšli mnohem dráž a také časově než jeden pořádný.

Možná jsem se moc dobře nevyjádřil, ale nechci dělat dvojnásobný symetrický zdroj, ale pouze dva jednoduché zdroje, kdy spojením těchto dvou zdrojů do série by vznikl "symetrický zdroj", což by mi prozatím stačilo. Pokud by nebyl nějaký problém při paralelním spojení zdrojů, pak by každý zdroj mohl dodávat pouze 4 / 5 A místo 8 A. Plus by na zdroji bylo pevné napětí 5 V, které tam stejně bude muset být kvůli napájení měřáčků.

Otázka, je jestli má smysl dávat za step-down měnič ještě ten lineár, protože má celkem velké zvlění 30 mV při kvalitní filtraci, tohle nedokážu příliš dobře posoudit, přičem se to může opravdu negativně projevit.
Potom je tu ta otázka ohledně paralelního spojení zdrojů...
díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: út červenec 07 2009, 1:10    Předmět: Citovat

Rozhodně by bylo lepší použít obvod pro spínaný zdroj s externím výkonovým stupněm, než dva s integrovaným paralelně. Nebo to řešit trafem s odbočkama automaticky přepínanýma a lin. stablem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2009, 20:35    Předmět: Citovat

tak to bych mohl pouzit slabsi variantu tohoto obvodu a jeho výstup posílit nějakým unipolárním tranzistorem, pripadne mas zkusenosti s nejakym obvodem, který by byl vhodnejsi?

co se týče odboček na trafu + linear: prepinani se resi uni. tranzistory? ocekavam ze by tam byla vhodna nějaká hysterze cca 1V, aby se to nerozkmitalo
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund