Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vstup zesilovače - síla drátu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červen 23 2009, 8:57    Předmět: Citovat

Tady bych zase s dovolením nesouhlasil já.
Například NESYMETRICKÉ mikrofonní vedení, zatížené na konci malou vstupní impedancí /okolo 1kOhmu/ je k rušení a brumu daleko méně náchylné, než totéž vedení, ale na straně vstupu zesilovače uzavřené jen vysokou vstupní impedancí řádu desítek či stovek kiloohmů.
To je z praxe poměrně dobře známá věc a proto například mají lepší mixážní pulty vstupní impedance nejvýše v řádu jednotek kiloohmů, pokud už to není kiloohm sám, případně i méně.
To jen prastaré mixpulty typu STUDIOMIX 6-130 nebo AZL120, AZL121 ap. se vstupní impedancí okolo 50kOhm se chovaly tak, že se stačilo křivě podívat na trochu horší stíněný kablík od mikrofonu a už to bručelo.

A opět z praxe jest dokázáno, že bez vedlejších následků lze vést symetrickou rozhlasovou linku na impedanci 200-600 ohm běžným telefonním kabelem, aniž by do onoho páru pronikalo jakékoliv rušení či onen pár jakékoli rušení přijímal.
Není to tak dávno, co jsem tři dny v kuse provozoval asi 800m dlouhou modulační linku, tvořenou zvonkovým twistem naházeným na stromech. Na jednom konci symetrický transformátorový výstup 1,55V/100ohm z mixu, na druhém konci téhle modulační linky pověšené dva zesilovače TB500-B, rovněž s transformátorovým vstupem "do vajec".
Zcela bez stop brumu nebo rádia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červen 23 2009, 9:40    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Fůrie jedna!
On se ožere a ty si dáš džusík, přece!
Smile

Ó, po ničem netoužím tak, jako po pohledu na ožírajícího se výrostka. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grajda



Založen: Jun 21, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út červen 23 2009, 10:18    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Cust napsal(a):
Fůrie jedna!
On se ožere a ty si dáš džusík, přece!
Smile

Ó, po ničem netoužím tak, jako po pohledu na ožírajícího se výrostka. Rolling Eyes

Ó, jakou děláš chybu! Puke Já by jsem Tě to glgání škopků naučil... Coool

Sinclair: Mohl bys to, prosím, zdůvodnit teoreticky Kontrakt ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 13:09    Předmět: Citovat

Až tu přestaneš dělat bordel, vysvětlím ti to i teoreticky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 15:54    Předmět: Citovat

Souhlasím s všeobecným nesouhlasem, ale abych to uvedl na pravou míru - zjednodušil jsem to a nehovořil jsem o vedeních na dlouhé vzdálenosti, ale o délkách běžných u elektroniky pro domácnost, kde určitá míra impedančního nepřizpůsobení ještě neovlivní zvuk, zato může vyřešit problém s proudy vyvolanými střídavým magnetickým polem. Něco jiného zase jsou potíže s polem elektrickým.
Dotaz zněl totiž na průřez vstupních vodičů - uvnitř zesilovače je všechno ostatní důležitější, průřez vodiče zdaleka tak důležitý není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 15:59    Předmět: Citovat

Když budu mít dva vstupy, jeden 1V/10kOhm a druhý 1V/1kOhm, který je odolnější proti rušení mg. složkou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grajda



Založen: Jun 21, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 17:24    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Když budu mít dva vstupy, jeden 1V/10kOhm a druhý 1V/1kOhm, který je odolnější proti rušení mg. složkou?


Beru to takhle, kdyžtak mě opravte, v těchto věcech moje teor. znalosti i zkušenosti pokulhávají, přece jen jsu jen strojař:

Co se týče rušení elektrickou složkou, vždycky se vyplatí nízká impedance, nízké proudové zesílení, protože jde o rušení zdrojem s vysokou výst. impedancí Coool . Tam je to jasný. Až na to, že pokud má zdroj signálu výstupní impedanci->0, na vstupu už příliš nezáleží, aspoň, pohybujeme- li se na rozumných délkách vedení a frekvencích a má- li zesilovač na vstupu filtr. O tom jsem se zmiňoval Já nic, já muzikant .

Co se týče rušení Já už to nevydržím mag. polem, tak tady si nejsu úplně jistej. V přímé úměrnosti na dB/dt a délce vodiče, by se mělo sice indukovat určitý napětí, ale ten vodič se nebude chovat jako tvrdý zdroj napětí (i když, jeho vlastní odpor je v tomto případě směšně nízký), protože po "zatížení" začne vytvářet opačné magnetické pole, které rušivé pole vyruší. Narozdíl od např. transformátoru se totiž "rušivý" mag. pole nemůže "stabilizovat" vzestupem proudu primáru. Tady potom zřejmě vítězí nejen nízká výstupní, ale i vstupní impedance... Ale má to taky ale. Většinou mají vstupy s vysokou vstupní impedancí nízkou napěťovou citlivost a opačně. Netvrdím, že vždycky.

Kdyžtak mě opravte, budu jen rád, páč možná budu brzy právě tohle muset řešit Šlajdr - citlivý mikrofonní zesilovač, dlouhej kabel, málo rušení


Naposledy upravil grajda dne st červen 24 2009, 17:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grajda



Založen: Jun 21, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 17:28    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Až tu přestaneš dělat bordel, vysvětlím ti to i teoreticky.

Bohumile, b....l se nežíkááááá...

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 17:41    Předmět: Citovat

grajda: Ty tvoje smajlíky jsou vážně na Puke
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
grajda



Založen: Jun 21, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 19:04    Předmět: Citovat

DjRix napsal(a):
Puke


Tohoto smajla miluju, vždycky mě rozveselí...

Ale ještě k rušení. Vlastně, když to tak vezmeme co nejobecněji a nejstručněji, musí být nejideálnější zkrátka věcičky impedančně přizpůsobit a je to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 19:06    Předmět: Citovat

Jo, ale napřed přizpůsob počet smajlíků, ať tě nemusím odstřihnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
grajda



Založen: Jun 21, 2009
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 19:48    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jo, ale napřed přizpůsob počet smajlíků, ať tě nemusím odstřihnout.

Chlapáku, :rokcy: rozhodně je lepší "odstříhnout" mě,[img]http://www.fun-online.sk/wpa/book/img/namor.gjf[/img] než zapojenou síťovou šňůru :tanute: ... EB beze mě bude fungovat dál :agrue: a já bez EB taky [img]http://www.fun-online.sk/wpa/book/img/let.gjf[/img] A mrzet mě to nebude, páč se vzájemně neznáme[img]http://www.fun-online.sk/wpa/book/img/beee.gjf[/img]


[img]http://www.fun-online.sk/wpa/book/img/nanervy.gjf[/img]


Naposledy upravil grajda dne čt červen 25 2009, 0:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 20:55    Předmět: Citovat

Osmisté sedmdesáté páté a opět poslední velmi vážné varování před banem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda_k



Založen: Apr 15, 2006
Příspěvky: 187
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st červen 24 2009, 23:36    Předmět: Citovat

Už jsem z těch smajlů na prášky. Díky Hille.
Někteří lidi nemají vkus. To bych jim nezazlíval. Nejhorší je na tom to, že jsou i takoví co to ještě řvou do světa na plnou hubu a snad jsou na to i pyšní. Sorry, ale potřeboval jsem si ulevit. Je to prostě hrůza.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 4:19    Předmět: Citovat

No aspoň něco, když už jsem to výše tak pěkně pohnojil (to je tak, když to chci vzít zkrátka, obvykle něco vynechám, třeba část specifikace podmínek, a je z toho průseur). Za to se omlouvám a díky Sinclairovi, Andree a dalším za uvedení na obecnější míru.

Zpět tedy k tématu: taky chybí jakákoli bližší specifikace, snad jen, že jde o nesouměrný vstup. To bychom pak mohli diskutovat ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund