Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TESLA AZK 405 >>mono 50<<

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zugwa



Založen: Aug 24, 2005
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 21:27    Předmět: TESLA AZK 405 >>mono 50<< Citovat

Dostal se mi do rukou tento kousek, abych se ho pokusil opravit. Někdo se v něm vrtal a tak po všech těch trablech sem ho rozchodil. Hlavní závada byly popraskané svitkové kondenzátory na vstupech.
A těď ta skrytá závada (aspoň pro mne nejsem zvukař) vše funguje tak jak má napětí zdrojů jsou správná téměř předpisová, jenže signál se jeví jako přesycený. Zkoušel jsem i změnit vstupní kondíky, abych měl větší odstup od šumu. Bez výsledku.
A nejlepší na tom všem je, že když ho vypnu tak v jednom okamžiku kdy už jede na zbytkové napětí ze zdrojových elytů se to ustálý a hraje tak jak by měl, ale jak řikam je to jen vteřinka.
POKUD BYSTE CHTĚLI MŮŽU VÁM ZASLAT KOMPLETNÍ DOKUMENTACI.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 21:47    Předmět: Citovat

Tenhle zesilk má jen 100V výstup tak doufám jedeš přes trafo!!! a co klidový proudy EL 34, jdou nastavit? Jinak nevidím problém. Vytahej budící lampy a změř hlavně ty odpory s většíma hodnotama řádů Mega, bývají přerušený-ne přepálený ale přerezlý-není to na nich vidět. Napiš jak postupuješ
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zugwa



Založen: Aug 24, 2005
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 22:01    Předmět: Citovat

jasný přes trafo tož ja to zkusim děkujem ti
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 22:13    Předmět: Citovat

Koncove elky mas ok? ono to bude hrat i kdyz jedna bude mrtva. Chova se to trochu jinak nez tranzistory
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
85.159.105.2
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 14 2006, 22:19    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Tenhle zesilk má jen 100V výstup tak doufám jedeš přes trafo!!! a co klidový proudy EL 34, jdou nastavit? Jinak nevidím problém. Vytahej budící lampy a změř hlavně ty odpory s většíma hodnotama řádů Mega, bývají přerušený-ne přepálený ale přerezlý-není to na nich vidět. Napiš jak postupuješ

------------------------------------
Suhlasim mne sa osvedcil velmi jednoduchy trik. Jemne naslinit prstom
odpory a vzdy to naskocilo a cisty zvuk isiel asi 3-5 minut. Samozrejme
postupne po jednom. Dufam ze Ta nekopne a vies ako na to. Takto som
zistil zavadu priamo pocas hrania v kapele priamo na podiu. Vymena
trvala minutu a hrali sme dalej. V tomto zosilovaci je to casta zavada.
Ak chces odborne tak napis v ktorom vstupe skresluje. Signaly sa stretnu
v bode 36 v kruzku na scheme t.j. kondik C1 na koncovom stupni 15k.
V tomto bode sa signalova cast deli na cast predzosilovaca a koncak.
Zatial vsetko.Dufam,ze elektronky su dobre.Ide jednoznacne o posun
pracovneho bodu niektorej elektronky bud v predzosilovaci alebo koncaku.
Návrat nahoru
pole



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 1487

PříspěvekZaslal: st březen 15 2006, 0:41    Předmět: Citovat

zugwa : budu to tie prerusene odpory. Pripadne daka lampa...

Ale kde si zohnal ten prevodovy trafak 100V/8 - 4ohm
Tiez by sa mi taky zisiel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st březen 15 2006, 14:07    Předmět: Mono 50 Citovat

Tenhle zesík jsme měli v práci, taky jsem ho opravoval, ale tam byl průraz v drátové formě. Zřejmě při modulační špičce došlo k přeskoku na patici EL34 a od toho chytla izolace drátů. Takhle se mi to už dostalo do ruky. Do nové formy jsem radši použil na anody vnitřní vodič z koaxu RG58 (taková izolace udrží spolehlivě i několik kV). Odpory byly v pořádku, ty popraskané kondenzátory jsem radši vyměnil preventivně. Původní pertinaxové trimry pro nastavování předpětí obou EL34 (a tedy klidového proudu) jsem vyměnil za kvalitnější TP016 (keramické). Ztráta předpětí znamená zničení minimálně EL34, ne-li výstupáku. Lampa se otevře naplno, proud přetaví pojistku-jenže ta je v katodě. Tím se na katodě objeví plné Ua-asi 600V a dojde k průrazu mezi katodou a vláknem. Žhavení je uzemněno a proud nyní teče tudy. Anoda se rozžhaví dočervena a díky rozdílné teplotní dilataci skla a kovu při tak vysoké teplotě prasknou zátavy-pak už jen vidíte bělající getr a s lampou je konec. Viděl jsem a už nechci-ještě že to přežil výstupák.
Po výměně ECC85 na invertoru jsem změřil symetrii buzení EL34 (dvoukanálovým osciloskopem po vytažení EL34), dal nové koncové elky a nastavil klidové proudy.
Ten zesík nám vyhrával pro 20 kanceláří. Ze 100V výstupu jsme udělali stoupačku a v každém patře osadili "dráťácké" trafo 120/30V-30VA. Z toho rozvod 30V po kancelářích. Jako reproduktory sloužily "přijímače" rozhlasu po drátě s 30V vstupem, každý má 10 stupňovou regulaci hlasitosti. Jako zdroj modulace sloužilo elektronkové gramorádio Allegro, přinesené ze skládky, s "pošoupnutou" vstupní jeddnotkou na CCIR. Měli jsme takový místní rozhlas po drátě.
Jinak to trafo jsem kdysi viděl v Tesle-mělo to ty 6 nožové konektory, vstup 100V, výstup 4/8 ohmů, přenášený výkon 100W. To už je ale hodně let. Ale třeba u TBP Blatná by se určitě dalo objednat, dle impedance i výkonu. Nechával jsem si u nich navíjet síťové trafo pro zesík s 2xEL34, pro sluchátkový s ECC99, výstupák pro EL84 i různé tlumivky do zdrojů. Pokaždé vynikající práce, síťáky navíc zásadně v bezpečnostním provedení (dvoukomorová kostra).

Jen ta nešťastná EL34-anoda a žhavení hned vedle sebe. Při vyšším Ua tohle dělá problém. Když obnovili výrobu, mohli udělat i verzi s anodou na čepičce. Jako EL51-to už je pořádná flaška, ještě výkonnější než KT88, s Wa=45W, a když se jí dalo Ua aspoň 1,5kV, chodila i jako konec pro pirátské rádio na středních vlnách s dosahem až 20km. A vydržela to. Mohli by tu EL51 znovu začít vyrábět!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 15 2006, 17:53    Předmět: Citovat

Na jednoduché pokusy stačí jako převoďák síťové trafo z elektronkového rádia, které má přepínatelný primár na 120V a reproduktor se připojí na žhavicí vinutí 4 nebo 6,3V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
zugwa



Založen: Aug 24, 2005
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: st březen 15 2006, 20:26    Předmět: Citovat

zkreslení je na všech vstupech stejné
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1804
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: čt březen 16 2006, 7:17    Předmět: Citovat

Prived signal priamo na vstup koncoveho stupna-tusim bod 36 na scheme pri odpojenom predzosilnovaci (odpoj jeden koniec vstupneho kondika invertora). Ak bude stale skreslovat, je to v koncaku. Ak nie, zrejme za to moze predzosilnovac. Ak je zdroj, elektronky a trafo OK, skus skontrolovat vazbove kondenzatory v celom koncovom stupni (medzi invertorom a koncovymi elektronkami), pripadne ich rovno vymen.Ake napatie namerias na katodach a g1 koncovych elektroniek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.53 sekund