Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

regulátor 3f transformátoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Woofe



Založen: Mar 31, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Czech Republic

PříspěvekZaslal: ne březen 15 2009, 22:59    Předmět: regulátor 3f transformátoru Citovat

Zdravím.
Potřeboval bych poradit s regulací 3f trasformátoru cca 15kVA. Mám na něm odbočky a je zapojen Yy6. Chtěl bych regulovat výkon nejlépe triakem a procesorem+LCD se zpětnou vazbou za sekundáru podle zatížení.

Jenže otvírání a zavírání triaku přímo procesorem obnáší také sledování nuly nejlépe přes přerušení. No a fáze jsou tři a posunutý o 120°, což je blbost řídit jedním MCU. Představoval bych si něco jako analogovou část s triaky, se vstupem 0-10V popřípadě 0-5V a toto napětí bych dodával pomocí PWM z MCU, procák by pak řešil ušlechtilejší obsluhu.

Nemá někdo nějaký návrh nebo stopu na webu, krom toho použít 21 relátek na odbočky Laughing

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po březen 16 2009, 7:38    Předmět: Citovat

Nabíječky Akuma z 80-sátých let měly "jednoduché" triakové řízení primárů .Tenkrát ještě chodily nabíječky se zapojením .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: po březen 16 2009, 18:03    Předmět: Citovat

K čemu to má být? ČKD vyráběla v 70 a 80 letech regulátory Noconta a Noreg i jako třífázové, ale jít s tím do trafa? To jsem dělal jednou pro regulaci teploty u odporové pece na jedné fázi cca 35 kW, protože si to vyloženě přál zákazník. Ty odbočky jsou lepší. Jinak to bys chtěl jeden procesor na každou fázi? Co tak třeba PLL?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Woofe



Založen: Mar 31, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Czech Republic

PříspěvekZaslal: po březen 16 2009, 20:07    Předmět: Citovat

Mám to na MIG/MAG svářečku (CéÓčko) Very Happy . Chci se vyhnout regulaci v sekundáru.

Řídit triak procesorem se dá ale je to zbytečně složitý a ve třech fázích už si to nedovedu představit. Proto bych chtěl jen analogovou část se vstupem PWM nebo napěťovým vstupem například 0-10V. Není třeba řídit každou fázi zvlášť.

Nechci vymýšlet vymyšlené, kdysi dávno jsem opravoval nabíječku na vysokozdvih a tam bylo něco podobnýho, deska plná operáků atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út březen 17 2009, 5:58    Předmět: Citovat

O tom jsem psal . Jen to někde vyhrabat . Polovičku obvodů bys mohl vynechat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
martin1234
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 08 2009, 18:41    Předmět: Citovat

3fázový Tyrist. regulátor s procesorem, zpětná vazba přes proud, výstup do trafa přímo vyrábíme, jde to udělat (8bit PIC)
Návrat nahoru
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 08 2009, 22:00    Předmět: Citovat

Woofe napsal(a):

Řídit triak procesorem se dá ale je to zbytečně složitý a ve třech fázích už si to nedovedu představit.


Nechci vám vnucovat MCU za každou cenu, ale proč je to nepředstavitelné? Asi vás děsí 3 násobný paralelní chod algoritmu pro každou fázi extra, ale na tohle jsou docela dobře zvládnuté postupy.

Je třeba to naprogramovat jako stavový automat. Nejdůležitější je na začátku identifikovat správně potřebné stavy a události, které na něj přicházejí z okolních zdrojů událostí i vnitřních zdrojů - časovače. Situace je o to jednodušší, že máte pevné daný počet paralelních zpracování na 3 a nemusíte dynamicky přidělovat řídící struktury. Každá fáze by měla mít svůj datový řídící blok, který uchovává okamžitý stav řízení pro danou fázi.

Srdcem - motorem celého programu bude stejně jako v každém OS smyčka sběru událostí. Ta může buďto neustále nebo na nějaké opakované přerušení oblézat všechny možné zdroje událostí. Jakmile identifikuje vznik události, provede její rozlišení podle kategorie a předá ji na kus kódu, který si říká interfacový proces automatu.

Interfacový proces zkontroluje korektnost události z formálního hlediska, určí, ke které fázi událost patří, identifikuje příslušný řídící blok a události přidělí její identifikační číslo. Na základě stavu automatu, který je poznačen v řídícím bloku a čidla události určí přes distribuční tabulku vstupní bod centrálniho automatu a tam předá řízení.

Automat je v tomto okamžiku zavolán na zpracování určité události v daném stavu. Proto musí mít automat počet vstupních bodů = počet stavů x počet možných událostí. Automat v příslušné sekci načte z řídícího bloku stavová data řízení příslušné fáze, provede patřičnou akci a řízení předá zpět. Pokud je výsledkem jeho akce změna stavu, poznačí tento nový stav do řídícího bloku.

Nakonec to vybublá zpátky do smyčky sběru událostí a kolotoč vesele pokračuje dále.

Jak jsem řekl na začátku, nejdůležitější je správně identifikovat události a stavy v systému, pak už to jde jako na drátkách.

Pro představu můžu nastínit, jak jsem třeba identifikoval události a stavy, když jsem dělal FW pro PC kartu, která autonomně přijímá zprávy s hlídacích ústředen v hlídaných objektech a předává je do programu v PC. Před obrazovkou pak sedí operátor putlu centrální ochrany. Situace se zkomplikovala, když zadání požadovalo processor "rozdělit" na 2 poloviny a přijímat nezávisle po 2 linkách. Na každé lince bylo třena provést sekveci operací od detekce vzyzvánění a zvednutí vidlice, přes navázání spojení, příjem zpráv a hlídání různých časových intervalů až po komunikaci s PC.

Události byly rozdělelena do 3 kategorií
- události přicházející od telefonní sítě, jako náběh a spadnutí ss napětí, příchod vyzváněcího pulsu, ukončení vyzváněcího pulsu, příchod dat buď pulsně nebo DTMF atd.
- události od časovače
- události od nadřízeného programu v PC, což je zejména příjem znaku povelové zprávy

Co se týče stavů, tak ty byly identifikovány jako sled stavů od detekce vyzvánění, přes navazování spojení atd až po zavěšení vidlice.

Díky použití výše naznačeného konceptu automatu se pak procesy na linkách neovlivňují a vlastně o sobě vůbec "neví".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Woofe



Založen: Mar 31, 2005
Příspěvky: 120
Bydliště: Czech Republic

PříspěvekZaslal: st duben 08 2009, 23:07    Předmět: Citovat

Já děkuji za vyčerpávající příspěvek ale možná by se k tomu hodilo blokové schéma. Nějak nechápu jak chcete sledovat nulu na třech fázích, odměřid od nuly časový úsek, pro otevření přesné části půlvlny a to ve 3f. Před časem jsem dělal síťovej regl., ATmega8, zero přes IRQ výstup přes čacovač a MCU toho měl plný kecky.

Patřím mezi lidi co vezmou kladivo, hřebík a zatluču ho aniž bych se trápil vzorečkem o hustotě materiálu, délkou a průměrem hřebíku, váhu kladiva abych věděl jakou silou udeřit.

Přeci jenom je pro mě duležitá efektivita vs. čas.

Namaloval jsem si třífázovej regl. s pár LM339, L349 a jednou 4053, triak výstupy odděleny opticky přes MOC2030, ....vstup 0-5V žádná složitost a svůj účel to splní. Až to otestuju nacpu to i do elektrokotle. Připadá mi MCU v tomhle případě nevyužit.

MCU chci na řízení reglu. trafa , regl pro posuv, měření proudu, měření napětí, na řízení sek. tyristoru pro pulsní svár, LCD, ovládání tlačítkem na pistoly a další funkce, stačí když se budu mazlit s tímto SW
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt duben 09 2009, 9:27    Předmět: Citovat

Woofe napsal(a):
Já děkuji za vyčerpávající příspěvek ale možná by se k tomu hodilo blokové schéma. Nějak nechápu jak chcete sledovat nulu na třech fázích, odměřid od nuly časový úsek, pro otevření přesné části půlvlny a to ve 3f. Před časem jsem dělal síťovej regl., ATmega8, zero přes IRQ výstup přes čacovač a MCU toho měl plný kecky.

To jsi to programoval v Visual Javě++ nebo v čem? Já mám v AVR na 12MHz udělanej regulátor teploty, 5tis. přerušení za sekundu pro výpočet regulátoru a ještě stíhám barevně v 640x256 vykreslovat grafy teploty, výkonu a proudu a komunikovat s uživatelem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt duben 09 2009, 9:47    Předmět: Citovat

Sledovat průchod nulou by snad stačilo v 1 fázi a ostatní spínat jako vlečné po konstantní době, řekl bych že fázový úhel v rozvodné síti moc nedriftuje...
Spínání koňských výkonů triakem má jiné zádrhele, falešné spínání indukčnosti, odrušení ostatních odběratelů a otázka možná bude, jak si regulátor poradí s HDO impulsy Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 09 2009, 12:22    Předmět: Citovat

Woofe napsal(a):
Já děkuji za vyčerpávající příspěvek ale možná by se k tomu hodilo blokové schéma. Nějak nechápu jak chcete sledovat nulu na třech fázích, odměřid od nuly časový úsek, pro otevření přesné části půlvlny a to ve 3f. Před časem jsem dělal síťovej regl., ATmega8, zero přes IRQ výstup přes čacovač a MCU toho měl plný kecky.


Sledovat nulu ve třech fázích - musíte mít nějaký detektor nuly, a to už je jedno, jestli to bude samostatný kus HW nebo se to detekuje SW, ale pozor, ne čučet ve smyčce a čekat na nulu! Při vzniku události typu "průchod nulou" tuto předat do automatu, jak jsem psal dříve.

Jak odměřit čas - opět ne čekat ve smyčce! Identifikujte, jaké časové intervaly a kolik jich potřebujete odměřovat. Ke každému se přidělí time-out control blok. Pokud chci odměřit nějaký čas a jeho vypršení pak cosi znamená, tak nastavím do příslušného t-o control bloku daný čas a zařadím ho do fronty aktivních t-o bloků. Driver časovače je spouštěn pravidelně od přerušení, třeba 1000x /s, záleží na potřebné přesnosti. Při každém spuštění projde frontu aktivních t-o bloků a dekrementuje jejich časový údaj. Pokud se v některém bloku tento údaj dostane na 0, příslušný time-out vypršel a nastaví se někde příznak tohoto vypršení. Centrální smyčka sběru událostí pak tento příznak identifikuje jako příslušnou událost, kterou předá centrálnímu automatu jako událost typu "dosažení nastaveného času XYZ". Centrální automat pak příslušně zareaguje. Především by měl ověřit, že vypršení tohoto time outu je v daném stavu vůbec přípustné, to znamená, že daný stav příslušný time out vůbec nastavil. Pokud ne, je to chyba v naprogramování a celé by to mělo skončit v nějakém fatalu, popřípadě v restartu. (Pozn. - tomuto přístupu se říká defenzívní programování, kdy program kontroluje sám sebe.) Dále vyřadí to-blok z fronty aktivních nebo mu nastaví příznak neaktivity. Pokud je čas třeba odměřit opakovaně, t-o blok se jen restartuje opětovným nastavení údaje o časovém intervalu a ponechá se mezi aktivními. No a nakonec se provede patřičná akce, která se má provést jako odezva na to vypršení času v daném stavu.

citace:

Patřím mezi lidi co vezmou kladivo, hřebík a zatluču ho aniž bych se trápil vzorečkem o hustotě materiálu, délkou a průměrem hřebíku, váhu kladiva abych věděl jakou silou udeřit.

To chce přeci jen trochu sofistikovanější přístup.

citace:

Přeci jenom je pro mě duležitá efektivita vs. čas.


To, co vám popisuji je v podstatě to nejefektivnější, co můžete udělat. Nikde není žádné plané čekání na něco. Představte si to jako stroj se spoustou koleček, která se otočí, jen když mají něco na práci. Jedno kolečko se točí pořád - smyčka sledování událostí. Pokud tohle kolečko zaznamená něco na práci, identifikuje to a spustí příslušné výkonné kolečko, představované u nás sekcí automatu pro daný stav a danou událost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
martin1234
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá duben 10 2009, 22:18    Předmět: Citovat

Tento postup je efektivní s rychlým procesorem. Pokud ale chci mít rozlišení výkonu např. 1000 dílků za 10ms (půlperioda 50Hz), musel bych spouštět přerušení pro kontrolu fronty časovačů každých 10us, což při např. 10MPIS znamená každých 100 instrukcí a to je docela dost.
Stačí ale jeden časovač pro synchronizaci s jednou fází 50Hz, který zároveň spouští zapálení prvních tyristorů, potom další časovač na odměření 120° pro zapálení ostatních dvou fází (protože ty se pálí v okamžiku, kdy už synchro časovač jede znovu od začátku. Hlavně se nezamotat do pořadí fází a posunutí úhlu fáze vůči mezifázi Cool .
Návrat nahoru
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: st duben 15 2009, 14:00    Předmět: Citovat

V nějakém čísle AMR vyšel třífázový regulátor s TCA785 -bylo to (tuším bez zpětný vazby).Řešený to bylo třemi spřaženými potenciometry (nejsem si jistej -viděl jsem nekolik schémat třífázového regulátoru)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund