Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký cín použít?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
D.i.n.g.o
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:33    Předmět: Citovat

Podle spousty lidí je nejlepší "pájka" Crystal 505.

Jo a pokud chce někdo pájet bezolovem, tak ať se mrkne po SAC305 ta je jedna z mála která je dobrá.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:35    Předmět: Citovat

Samozřejmě, na tavidle SILNĚ záleží, někdy mnohem víc než na slitině.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:38    Předmět: Citovat

yeeshkul napsal(a):
Mohl bys mi poradit jaký? Obávám se, že s požadavkem "dejte mi cín s pořádnym tavidlem" nelze v GM uspět.

Pouziju Hillovy slova...v GME koupis HOWNING. Dobrej for. kdyz kupujes v takovym obchodu, tak se nediv.
yeeshkul napsal(a):
Posledně když jsem se prodavače ptal na rozdíly v cínech tak mi řekl "nevim, já tam nikdy nebyl", což byla poměrně zarážející odpověď vzhledem k tomu, že jsem se ho neptal na lokaci.

A co bys po nich taky jinyho chtel? To jsou jenom podavaci zbozi. A jestli se u nich ptas po cinu, tak se jim ani nedivim, ze ti nic nenabizi, protoze to pomalu nikdo neprodava. Prodavaji se PAJKY.

Kup neco od Kovohuti Pribram, neco od nich maji v GESu...ja pouzivam pajku Sn40Pb60 s tavidlem MTL401 a spokojenost.

A pridam se k ostatnim NA TAVIDLE HODNE ZALEZI.

A tohle tema se tady resilo snad milionkrat, tak pohledej na foru.

to Sendyx: no jeje...jak to paji Wink

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2491
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:40    Předmět: Citovat

Pajim so sirokym hrotom na 200-220C, so spickou asi na 240-260C a v pohode.
Pouzivam obycajnu prachsprostu pajku s kalafunou tenku asi 1,5mm, a takisto este komunisticku taku hrubu, pre narocne s kyselinou. Zatial som sa okrem toho ked som to prehral, nestretol s nekvalitnym spojom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
yeeshkul



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:47    Předmět: Citovat

citace:
Kup neco od Kovohuti Pribram, neco od nich maji v GESu...ja pouzivam pajku Sn40Pb60 s tavidlem MTL401 a spokojenost.


Diky, tohle jsem chtel slyset. Ostatnim taky dekuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:51    Předmět: Citovat

2 Stepa - ta MTL401 je pouze na průmyslové pájení velmi dobře pájitelných součástek, je to jen o trochu aktivnější, než to, co se dává na prasata. Zkus MTL4x8, to je jinačí kafe. Já s MTL401 nemohu pájet třeba lanka z Hadexu, nevzlíná to - je to schválně málo aktivní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 21:57    Předmět: Citovat

Naposledy se to probíralo na elwebu:

http://www.elweb.cz/forum.php?prispevek=56143

Nedávno jsem se asi poprvé setkal s deskou pájenou bezolovnatým cínem(aspoň myslím) a byl to hnus!
Běžně z vyhozených desek těžím různé součástky a zatím to vždycky bylo s normálním olovnatým cínem, který se normálně dá roztavit, teče, dá se odsát apod.
Zato poslední deska byla zapájena jakousi šedou hmotou, která po zahřátí(kdy by normální cín byl tekutý) má konzistenci asi jako suché toaletní mýdlo. Hrot se do toho boří jak do písku, ono se to jakoby drolí a nechce se tomu do odsávačky ... Prostě humus. Předpokládám tedy, že to bude asi nový ekologicky šetrný zázrak. Zvýšení teploty na to nemá nijak blahodárný vliv. Možná to byla nějaká zvláštní várka , nebo neumím pájet. Každopádně jsem se taky předzásobil obyčejným cínem s olovem.
Zatím jsem poznal "blaho" té nové RoHSračky jen jako majitel PC monitoru a TV. Obojí odešlo díky studeňákům několik měsíců po záruce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:01    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
2 Stepa - ta MTL401 je pouze na průmyslové pájení velmi dobře pájitelných součástek, je to jen o trochu aktivnější, než to, co se dává na prasata. Zkus MTL4x8, to je jinačí kafe. Já s MTL401 nemohu pájet třeba lanka z Hadexu, nevzlíná to - je to schválně málo aktivní.

Vim o tom, sme to tady taky resili...zatim mam dost tohohle, tak na tom "jedu". Kdyz pajim lanka, pouzivam navic pajeci kapalinu(jak pises, malo vzlina). Komplikovany, ale zatim to jde.
PavelFF napsal(a):
Nedávno jsem se asi poprvé setkal s deskou pájenou bezolovnatým cínem(aspoň myslím) a byl to hnus!...

Krasnej humus co? Kdyz to mam na stole, tak jsem stestim bez sebe Confused

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:03    Předmět: Citovat

Není bezolovo jako bezolovo, dá se udělat i dost dobrá slitina. Jenže vždy bude křehčí a bude rychleji oxidovat.
Chodí mi na stůl hodně záruk, v podstatě u některých výrobců se poruchovost zvýšila 10x. A taky jsem narazil na slitinu, která po zahřátí na chvilku nataje, a pak se zažne měnit v něco jako zvětralý tmel, ucpe to odsávačku a zůstane v prokovu Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:04    Předmět: Citovat

Tavidla jsou buď agresivní nebo ne. Agresivní je nějaká "alfa", ve výrobě se to u nás používalo a desky se musely koupat ve vodě. Ta alfa může být i v trubičkovém cínu. Když se neumyje, spoj časem zkoroduje. Jsou i jiná svinstva ve vodě nerozpustná, a ta mají svá rozpouštědla. Ale to jsou asi záležitosti cínové vlny a jiné hromadné výroby. Já bastlím s kalafúnou, a pro SMT mám Sn60Pb38Cu2 0,5 mm s nižší teplotou tání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:06    Předmět: Citovat

Kup s i v GESu tyglík MTL458, trochu si dej bokem (já to mám ve skleničce od laku na nehty, zředit izopropanolem na tekutost cca řídkého medu) a přidávej, tyhle tavidla se dají kombinovat. Běžné vodičky raději zahodit, kdovíjaké koroze tě za pár let čekají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:07    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
...A taky jsem narazil na slitinu, která po zahřátí na chvilku nataje, a pak se zažne měnit v něco jako zvětralý tmel, ucpe to odsávačku a zůstane v prokovu Cry
Přesně! Tak nějak se to chovalo, nejdřív jako že to pude a pak se to nějak zvrtlo a byla z toho drolivá hmota.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:11    Předmět: Citovat

Musím se metalurgů zeptat, co je to za sráč. Dokonce to i trochu skřípalo, jako když doktorka strká amalgám do zubů. Musel jsem z jedné desky vytáhnout mnohonožičkový konektor, nakonec jsem rezignoval na odsávačku, všechny piny zároveň nahřál 200W klempířským kůlem a šlo to ven.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:14    Předmět: Citovat

Ako sa to sprava, ked pridas cerstvu spajku? Mne sa to zatial vzdy celkom ochotne zmiesalo a potom sa to spravalo rozumne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 31 2009, 22:22    Předmět: Citovat

Tohle se dalo naředit olovem pouze dokud se to neprohřálo. Jakmile se to "zdrclo", muselo se to jedině špachtličkou za horka orejpat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund