Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

proudový chránič pro ss sítě

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: po březen 09 2009, 13:21    Předmět: proudový chránič pro ss sítě Citovat

Teď se asi rozchechtají všichni silnoproudaři, ale stejně se zeptám. Vím, jak funguje proudový chránič, ale ptám se, jestli existuje, samozřejmě na jiném principu, nějaký průmyslově vyráběný chránič pro stejnosměrné sítě.
A provedu další rozchechtání - je vyzkoušeno, popřípadě v nějakém datašítu napsáno, že by šel proudový chránič použít event. v síti 400 Hz?
Předem omluva, praxe v silnoproudu prakticky nula.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudoex



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: po březen 09 2009, 13:51    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po březen 09 2009, 14:06    Předmět: Citovat

rudoex napsal(a):
http://www.sezkrompachy.sk/Katalog.SK/SEZ/Vyrobny_program/Istice_mp/Modularne_pristroje/nove_01_10_2003/elko_1.htm staci trochu hladat a mas odpovet odbornu!

Nejsi trochu mimo? Podivej se na dotaz. Co mu je platny casove rele, kdyz chce chranic? Smile


Pokud jde o ten kmitocet, tak to asi vadit bude...jistice jsou vyrabene pro 50/60Hz. Je to vlastne zalozene na indukci, pri 400Hz se to bude asi chovat jinak, nez je zdravo.

Pokud chces proudovy chranic pro ss obvody, musis poridit typ B. Rozhodne nemuzes pouzit bezny A! Na to pozor! Lisi se totiz konstrukci. Neco malo zde:
http://www.volny.cz/kostka2000/proudovychranic.htm

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 09 2009, 14:26    Předmět: Citovat

Ano, existuje chránič pro střídavý, pulsní i stejnosměrný proud, evropský patentový spis je zde https://publications.european-patent-office.org/PublicationServer/documentpdf.jsp?iDocId=4824071&iebug=.pdf .
Potíž je jen v tom, že je podstatně složitější, než střídavý, protože diferenciální trafíčko je ve stejnosměrném obvodu jaksi k ničemu a problém je nutné obejít buď pomocí Hallovy sondy nebo vyhodnocení změny permeability jádra podle stejnosměrného sycení a podobně.
A pak i kontakty vyžadují daleko robustnější konstrukci, než pro stejně velký efektivní proud střídavý - musí odtrhnout podstatně rychleji, aby vzniklý oblouk příliš nepoškodil kontakty (střídavý proud znamená velkou pravděpodobnost, že se oblouk přetrhne při podstatně menším odtrhu kontaktů, které tak vydrží déle). Ale tento požadavek platí i u jističů pro stejnosměrný proud.
Zkrátka existuje to.

Pokud jde o frekvenci 400Hz, předpokládá se její využití v izolované soustavě (rotační měnič). Zde lze hlídat izolační stav celého obvodu celkem nezávisle na kmitočtu. Stačí indikace jednopólového zemního svodu, zařízení může fungovat dál, dokud by nedošlo k poruše v některém z ostatních pólů (to ovládají například bezpečnostní a ochranná relé PILZ).

Pokud by místo rotačního měniče byl použitý střídač se stejnosměrným meziobvodem, pak všechny živé póly jsou hlídané jak zdrojovou/brzdovou jednotkou (stejnosměrný meziobvod), tak samotným střídačem (střídavý výstup) na nejen zkrat, ale i nepatrný svod na kostru, a zjistí to už při najíždění, kdy je napětí velmi malé. A nedovolí sepnout hlavní napájecí obvody, případně ihned odpadne stykač hlavního zdroje či vybaví dálková spoušť u hlavního jističe nebo vypínače. To už záleží na konstrukčním řešení a není to hračka na doma.
Vlastně zde to hlídá elektronika v měniči a nepotřebuje k tomu už žádný chránič.
Jinak v zásadě by nemělo nic bránit použití chrániče deklarovaného pro sítě do 60Hz, pokud by nevadilo odlišné napětí sítě 400Hz, jen citlivost na reziduální proud může být jiná.
Ale, protože se tohoto kmitočtu používá v technologických celcích, je na výrobci toho stroje, jak zajistí míru bezpečnosti alespoň stejnou, jakou požadují předpisy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: po březen 09 2009, 14:36    Předmět: Citovat

Já věděl, že jsou tady machři na silnoproud. Díky!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund