Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Konstrukce zesilovače

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Magister
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 17:54    Předmět: Konstrukce zesilovače Citovat

Ahoj,
tak jsem se rozhodl že se pustím do nějakého stereo nf zesilovače. Měl by být co nejlevnější, ale aby byl aspon trošku výkoný. Problém u mě je ten, že nemám žadné trafo a kupovat se miho kvůli ceně nechce. Takže asi použiju starý PC zdroj (12V 8A max). Rozhoduju se zda používat IO TDA2005 nebo TDA2030 (v můstkovém zapojení) nebo zda mi neporadíte jiný lepší IO (nechci žadný drahý TDA1562Q a podobně). Děkuji za rady
Návrat nahoru
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 19:08    Předmět: Citovat

Začínáš něčím, co Ti už samo ze své podstaty přinese víc problémů, než obyčejné trafo - ten PC zdroj NEDÁ 12V/8A bez dalších úprav nebo bez pořádné zátěže na +5V výstupu. Mluvím o proudu kolem 15-20A z té 5V větve - ten výkon nemůžeš nijak využít, budeš ho muset "protopit" například do odporů, protože je generován na příliš malém napětí, než aby se dal k něčemu užitečněnjšímu používat.
Navíc 12V na napájení audiozesilovače je i při můstkovém zapojení zesilovačů dost málo - dosažitelný výkon při snesitelném zkreslení nepřesáhne při použití běžných reproduktorů hranici zhruba 15W.

Prostě vzals to za špatný konec - necháváš se unést zdánlivě vysokým výkonem PC zdroje a neuvědomuješ si specifika konstrukce a použití nf zesilovače. Pokud máš takovou úroveň znalostí, jakou dokazuješ svým dotazem, raději ani neuvažuj nad úpravou PC zdroje pro výstupní napětí výhradně 12V nebo dokonce vyšší - nemáš na to.

Dám Ti jednu radu. Nejdřív si zajdi do knihovny a půjč si pár knížek, začít můžeš třeba Václavem Malinou - "Poznáváme elektroniku", je toho několik dílů a vysvětluje to úplné základy "od píky". Až budeš vědět co, kam a proč, nebude pro Tebe problém si zapojení zesilovače zvolit z toho nepřeberného množství, volně dostupného na netu, přesně podle svých požadavků. A taky pro začátek zkus osobní kontakt s nějakým bastlířem, aby Tě nechal nakouknout do své "kuchyně" a do svého "archívu" - tam má každý bastlíř nejvíc moudrosti.
Přeju Ti hodně zdaru a neboj se - každý z nás začínal s tou knížkou v ruce, a ne hned s páječkou a se 100W zesilovačem jako prvním pokusem.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 19:35    Předmět: Citovat

No díky za vyčerpávající odpověd. Ačkoliv má otázka vyzněla blbě nenech se oklamat, zas až tak úplnej začatečník nejsem. Už jsem něco sestrojil (logiscká sonda, barevná hudba, pulz LED neon, čítač ...) byly to jednoduší věci a tedka jsem se rozhodl zkonstruovat nějaký stereo zesilovač na ozvučení malé místnosti. Samozřejmě že přestavbu PC zdroje bych asi nezvládl a v zesilovačích jsem tedka nováček. PC zdroj jsem zvolil, protože se mi nechtělo investovat do trafa, ale samozřejmě jsem rozhodil sítě, zda někdo nemá nepotřebný trafo s dostačujícím výkonem. Nechtěl jsem stavět 100W zesilovač, měl jsem spíš na mysli aspon 2*15W ideálně 2*25W sinus. S tím PC zdrojem jsem chtěl vědět kolik jsem teda z něj schopnej vymáčknout bez jakýchkoliv uprav.
Návrat nahoru
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 19:43    Předmět: Citovat

Trafa sa daju zohnat napr zo starej veze...Pozri sa po okoli a znamich, urcite sa nieco najde.
Ako pisal EKKAR PC zdroj nie je idealny, ale slabsie zosiky sa s tym napajat daju...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
oscilos



Založen: Nov 04, 2007
Příspěvky: 353

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 20:05    Předmět: Citovat

Já prostě nechápu že někdo není schopen pustit pár stovek žilou a matlat se s nějakým idiockým zapojením s PC zdrojem! Když se podíváš do katalogu GM tak tam najdeš trafo 12V/5A za 225 korun... toroid. Na ss ti to hodí 15-17V podle zátěže.

Ale jinak nic proti Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 20:30    Předmět: Citovat

Ta Ekkarova odpověď tě neměla vyčerpat, ale naopak rozhýbat k aktivitě.
V každém případě musíš zesilovač posuzovat jako celek i se zdrojem, tedy zvolit napětí zdroje, jaké budeš pro plánované využití zesilovače potřebovat.
Dejme tomu, že počítáš se zatěžovací impedancí 4 ohmy a použiješ TDA2005. Ten dovoluje pracovat se špičkovou hodnotou výstupního proudu 3,5A (při použití dobrého chladiče). To máme efektivní hodnotu sinusového signálu 2,47A. Tu natlačí do reproduktoru efektivní napětí 9,9V, to znamená rozkmit napětí na výstupu zesilovače 28V. Něco zůstane na koncových tranzistorech , takže potřebuješ napětí 30V.
Jenže tenhle zesilovač má dovolené pracovní napětí při plném výkonu do 18V. Bez signálu může být napájecí napětí vyšší.
Dobrá, tak tedy zapojíš zesilovače dva do můstku. Pak stačí aby na obou výstupech bylo efektivní napětí do 4,9V a už vystačíš s napájecím napětím asi 16V - a zesilovač dá trvalý sinusový výkon spolehlivě přes 20W bez pozorovatelného zkreslení.
Důležitou součástí ochrany zesilovače je v tomto případě i to, že napájecí zdroj nebude dávat naprázdno víc, než nějakých 18V, a při plném vybuzení toto napájecí napětí neklesne pod 15V.
Nebo se spokojíš s menším výkonem, pak můžeš pracovat i s menším napětím.
Ale pro použití ATX zdroje (a vlastně jakéhokoliv spínaného zdroje) k napájení zesilovače je přece jen potřeba mít určité zkušenosti, spínané zdroje jsou také zdroje rušení a někdy je docela záhul najít způsob, jak to rušení potlačit.
Pro začátek je opravdu lepší použít normální transformátor - v popsané verzi bych doporučil ekonomickou verzi transformátoru kolem 50VA, sekundární napětí do 14V pro můstkový usměrňovač nebo 2x14V pro dvojcestný. Bude to úplně stačit a ještě zbude - to, že nedá plných 5,5A trvale, nevadí - v hudebním signálu také nemáš trvale tón v plné úrovni.
U stereofonního zesilovače (dva můstky) také není nutné trafo přes 60VA, ve stereofonním signálu také nebývá stejný odběr v obou kanálech současně.
Tolik pro začátek praktický příklad soustavy zesilovač - zdroj.
A špičky ti uživí kondenzátory zdroje (aspoň 1mF na 1A odběru)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 20:34    Předmět: Citovat

Už ho mám na ICQ a probíráme pro začátek TDA2030....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 31 2009, 23:19    Předmět: Citovat

Peterseal napsal(a):
Trafa sa daju zohnat napr zo starej veze...Pozri sa po okoli a znamich, urcite sa nieco najde.

V idealnom pripade je veza cela, nerozobrata - staci opravit zavadu a hned je zosilnovac hotovy Smile Ak ma clovek stastie na typ, tak moze byt aj dost kvalitny (nejake STK) a k nemu este aj bonus v podobe tuneru, kazetaku, gramofonu alebo CD prehravaca.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 19:24    Předmět: Citovat

Ten "bonus" v podobě gramofonu je spíš pro zlost - většina "věží" obsahovala pouze krystalový soustruh a ne gramofon. O zbytku nehodlám debatovat - záleží na typu, stáří atd.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2009, 19:35    Předmět: Citovat

Ano, taku nejaku hroznu vec som mal - bolo tam hrozne vsetko, nielen gramofon Very Happy Potom som za 300 Sk zohnal staru Sony aj s reprakmi, gramofon ma MM prenosku (skoda, ze tu nemam ziadne platne) a po prvom zapnuti bolo jasne, ze je to "ina kava". Akurat su vylamane niektore tlacidla na kazetaku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 02 2009, 7:39    Předmět: Citovat

Pro magistra - nechci Tě k ničemu nabádat . Ale zvláště v dnešní době rušení firem se dostávají do oběhu oddělovací trafa 24 vst . To bych bral pro začátečníka jako nejlevnější a přesto už něco udělavší . Při troše štěstí může mít i 2x12V a při větší 2x24V a to mu umožní dělat hodně . Ještě bych se koukl do starých světel halogenek , mám tam odtud i 24V toroidy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
panet



Založen: Jan 16, 2009
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: pá únor 13 2009, 22:54    Předmět: Citovat

Narazil jsem na toto vlakno a chtel jsem se (kdyz uz resite i ten zdroj) zeptat, jestli by bylo pro takovy slabsi zesilovac pouzitelny spinany zdroj pro notebook. Ted jsem koupil po 50Kc 3kusy. Ma to 19V/3,5A. Prave, ze takovy home made zesilovac mam a mam tam slabe trafo, tak jsem si rikal, ze tam nacpu tady ten zdroj, je malicky a pritom parametrove to nevypada zle. Ta cena je IMHO dost dobra.
Bude to moc "kmitat"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 13 2009, 23:21    Předmět: Citovat

Jestli bude zesilovač kmitat nebo ne, to záleží na jeho stabilitě, zdroj s tím má málo co dělat. Nestabilní zesilovač se rozkmitá i z baterie.
Pokud zesilovači nebude vadit, že zdroj dá 19V i při plné zátěži, můžeš mít štěstí na to, že zdroj je také dobře odrušený, a že se tedy do zvuku nedostanou produkty obvyklé pro tento princip funkce.
Ale podmínkou to není.
Zkrátka to budeš muset vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund