Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zemnění elektrického kotle
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 23:10    Předmět: Citovat

Tomas001-Ta otazka ohladom 2,lebo 3 vodicovej sustavy patrila Jenysovi.Ohladom krajania masla pilou-je to moj nazor a ja by som to riesil takto.Mozno je to predimenzovane,no ja rad obetujem tych par korun naviac.

Jenys-Cela situacia vychadzala z toho,ze sme predpokladali,ze bojler bude napajany cez ochranne pospojovanie...
A ci to je pravda s chranicom?-skus sa spytat revizaka,ci ti vyda reviziu na instalaciu,aka je napriklad v tvojom pripade.A nezabudni mu spomenut,ze mas kupeny specialny adapter Wink .

Je v tom riadny mis-mas.To asi kvoli tomu,ze sa riesia 2 problemy v jednom vlakne...

Inac si precitajte pozorne co pisal Crifodo.
Pokial si prizves kvalitneho a kvalifikovaneho odbornika,tak ten ti da riesenie v sulade s normami a zaroven sa nemusis bat ze preplatis na zbytocnostiach.Sice zase zaplatis za jeho sluzby,ale mozes spat s kludnym svedomim.A ak si myslis,ze si kvalifikovany a kvalitny odbornik ty sam,tak vedz,ze by si naozaj nemal cerpat takto zakladne informacie na diskusnych forach po inernete Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 11 2009, 23:50    Předmět: Citovat

dudo02 napsal(a):


Jenys-Cela situacia vychadzala z toho,ze sme predpokladali,ze bojler bude napajany cez ochranne pospojovanie...
A ci to je pravda s chranicom?-skus sa spytat revizaka,ci ti vyda reviziu na instalaciu,aka je napriklad v tvojom pripade.A nezabudni mu spomenut,ze mas kupeny specialny adapter Wink .

Je v tom riadny mis-mas.To asi kvoli tomu,ze sa riesia 2 problemy v jednom vlakne...

Inac si precitajte pozorne co pisal Crifodo.
Pokial si prizves kvalitneho a kvalifikovaneho odbornika,tak ten ti da riesenie v sulade s normami a zaroven sa nemusis bat ze preplatis na zbytocnostiach.Sice zase zaplatis za jeho sluzby,ale mozes spat s kludnym svedomim.A ak si myslis,ze si kvalifikovany a kvalitny odbornik ty sam,tak vedz,ze by si naozaj nemal cerpat takto zakladne informacie na diskusnych forach po inernete Wink


Celé to vzniklo, že jedinný problém byl v nemožnosti připojit nový, skoro stejný bojler ke staré instalaci. Vše mám v pohodě a tam není problém, jen jsem chtěl znát jak mám konkrétně v mé situaci zapojit tento bojler, abych zachoval bezpečnost provozu i lidí. Co se týká toho adaptéru/chrániče...toto doporučují zkušební komisaři na zkouškách z 50tky, aby se nemusela překopávat již stávajíci stará instalace. Revizák mi nedokázal úplně přesně poradit, jak tento bojler zapojit, neboť ho neznal, bez možnosti přizemnění. Ale prý podle nového znění vyhlášky, nemusí mít bojler chránič. Já spím s klidným svědomím, vím že to mám v pohodě. Pro lepší pocit jen dám tu Bernardku, nebo jinou hezčí, pro pospojení bojleru přímo na obalu. Wink Ale informace se docela liší, co člověk odborník, to jiný názor. Aspoň s tím jsem se setkal i tady. Jasně, že je lepší udělat maximum pro bezpečnost. Ale víc už pro to dělat nebudu, než jsem napsal Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 6:06    Předmět: Citovat

Proto jsem také nezdržoval podrobnostmi. Situaci je nutné vidět a posoudit na místě a podle toho se zařídit. Jisté zásady ale existují, ta norma nevznikla jen pro srandu králíkům, ale kvůli omezení rizik na co nejmenší míru.
Ještě pár bodů pro doplnění:
Výměna boileru není zásahem do pevně uložené instalace koupelny, aby bylo nutné ji rekonstruovat na TN-S a doplňovat chránič. Ovšem na škodu to není.
Ve stávajících instalacích se původní instalace, pokud ovšem nemá takové závady, že by ohrožovala bezpečnost, ponechává tak, jak byla udělaná podle dříve platných norem. I v těch ale byl stanovený požadavek na doplňkovou ochranu pospojením.
V síti TN-S se odpojují oba pracovní vodiče boileru, tedy L a N, vodič PE se neodpojuje, ani doplňující místní pospojování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 7:00    Předmět: Citovat

Jenys.
Tak sa mi nechcelo hrabat v normach,ale som sa na to pozrel,pretoze sa mi nechce verit,ze na bojler umiestneny v kupelni nepotrebujes chranic.

CSN 3 2000-7-701-http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4121.Je tam zahrnute aj pospojovanie...
Vynatok z tejto normy:
kód:
Doplňková ochrana - proudové chrániče (RCDs)

V místnostech, v nichž je koupací vana či sprcha, musí být všechny elektrické obvody vybaveny proudovým chráničem (proudovými chrániči) s vypínacím reziduálním proudem nepřesahujícím 30 mA.

Proudový chránič se nevyžaduje pro obvody, u kterých je jako ochranného opatření použito: ochrany elektrickým oddělením, kdy pro každé elektrické zařízení je zřízen samostatně napájený obvod; SELV nebo PELV.

V České republice (dále v Německu, Maďarsku a Slovinsku) není předepsána ochrana proudovým chráničem s reziduálním vypínacím proudem nepřesahujícím 30 mA pro obvod napájející pouze pevně uložený ohřívač teplé vody.
No vyzera to ta ze ceska republika patri medzijednu zo styroch krajin,kde nie je potreba pouzit prudovy chranic.Samozrejme pokial sa nenachadza v zone 0 az 2.Tam bojler nemoze byt umiestneny vobec.

A nieco ohladom pospojovania
kód:
Doplňková ochrana - doplňující ochranné pospojování

Místní doplňující pospojování musí v souladu s požadavky 415.2 ČSN 33 2000-4-41 spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou a/nebo se sprchou.

Poznámka: V tomto bodě nový dokument nepodává tak podrobný výčet předmětů, které není nutno na místní doplňující pospojování připojit.

Doplňující ochranné pospojování má být zřízeno vně nebo uvnitř místnosti s koupací vanou nebo sprchou, avšak nejlépe na vstupu cizích vodivých částí do místnosti.

Průřez vodiče doplňujícího ochranného pospojování musí být v souladu s požadavky 543.1.3 ČSN 60364-5-54.
A este preTomasa001.Vyzera to tak,ze by sa teda to maslo tou motorovou pilou krajat malo Wink
kód:
Vodivé části

Vodivé částí jsou například:

    * kovové vodovodní potrubí a kovové trubky odpadů;
    * kovové části vytápění a kovové části klimatizačního zařízení;
    * kovové části plynovodu;
    * přístupné kovové stavební prvky.

Kovové potrubí opatřené povlakem z nevodivého plastu není nutno k doplňujícímu ochrannému pospojování připojovat, pokud na něm nejsou přístupné vodivé prvky nebo toto potrubí není připojeno k přístupným vodivým zařízením.
Jenys,k tomu,ze kazdy odbornik ma iny nazor.To je zapricenene normami..Ako vidis,vsade platia ine.Tu v UK,sa chranic na bojler pouziva,nech uz je bojler umiestneny hocikde.U vas nie je potrebny,aj ked sa bojler nachadza priamo v kupelni.U nas na SVK sa cez chranic musi napajat kazde jedno elektricke zariadenie umiestnene v kupelni(pokial sa nejedna o ochranu malym napätim)..

Naposledy upravil dudo02 dne po leden 12 2009, 12:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 10:18    Předmět: Citovat

dudo02 napsal(a):
[/code]Jenys,k tomu,ze kazdy odbornik ma iny nazor.To je zapricenene normami..Ako vidis,vsade platia ine.Tu v UK,sa chranic na bojler pouziva,nech uz je bojler umiestneny hocikde.U vas nie je potrebny,aj ked sa bojler nachadza priamo v kupelni.U nas na SVK sa cez chranic musi napajat kazde jedno elektricke zariadenie umiestnene v kupelni(pokial sa nejedna o ochranu malym napätim)..


No vidíš, jak se to liší a pak se v tom má člověk vyznat. Laughing Já to chci samozřejmě mít zapojené pořádně,vo tom žádná Wink Ale je mi divné, jak to tedy u toho mého konkrétního bojleru v Tatramatu mysleli zapojit, či nezapojit. Mě spíš jde o to, udělat to inteligentně a hezky a přitom neměnit nic na bojleru, kvůli garanci a tak Wink Už ten vývod z bojleru, asi metr dlohým ohebným třížilovým kabelem s oholenými a odutinkovanými konci mi přišel zvláštní i spodní vývodka. Vždy byly uvnitř jen svorky. Jo asi evropské změny Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 11:35    Předmět: Citovat

Myslím, že na prvním místě musí být vždy zdravý rozum, znalost - nikoliv bezmezné vyžadování splnění všech norem do písmenka a posouzení na místě. Mohlo by to jít do takových extrémů, že se bude muset přizemnit i nerezová mřížka na odpadním kanálku a kryt sifonu od pračky.

Já mám za 100mA fíčkem celej dům (ještě z dob, kdy se tady používalo TT), stačí kapka vody na spirále od bojleru či zuřivý zedník, co přetáhne otevřenou krabici s elektroinstalací fajnovou a člověk hned ví, že je někde problém mnohem dřív, než někam doleze nebezpečný poruchový proud.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 13:37    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Myslím, že na prvním místě musí být vždy zdravý rozum, znalost - nikoliv bezmezné vyžadování splnění všech norem do písmenka a posouzení na místě. Mohlo by to jít do takových extrémů, že se bude muset přizemnit i nerezová mřížka na odpadním kanálku a kryt sifonu od pračky.

Já mám za 100mA fíčkem celej dům (ještě z dob, kdy se tady používalo TT), stačí kapka vody na spirále od bojleru či zuřivý zedník, co přetáhne otevřenou krabici s elektroinstalací fajnovou a člověk hned ví, že je někde problém mnohem dřív, než někam doleze nebezpečný poruchový proud.


Tak tohle je konečně rozumná řeč..ZdenkuHQ...máš jedničku Laughing Já jsem také zastáncem udělat práci bezpečnou i když přesně nekopíruje tu "Normu" a to se dá. Ono ne vše podle normy je nejlepší a je to hlavně sichrování lidí co to profesionálně dělají. Když si to udělám sám doma, vím, že jsem tomu věnoval maximální snahu i práci, ale nedělal to podle šílené normy. Proměřil spoje a přechody, pospojil co se dá, tak nevidím důvod, proč se tak upjatě pachtit za tou Normou, která po čase najednou stejně neplatí..kdosi usoudil, že byla slabá. Potom staré zapojení, přežívající několik Norem stále vyhovuje a slouží.
Myslím si, když o tom člověk něco ví a použije selský rozum, nedělá vysloveně kraviny, tak je to myslím v pořádku.

Je to asi jak už jsem tu psal na jiné diskusi o návodech na TV a jiné elektronické přístroje. Ten návod vystraší lidi, kteří nevědí jak co funguje tak, že se bojí tu TV používat, nebo vůbec zapnout, ač předtím tam měli jinou a bez problémů. Laughing
A další, co mě dost štve, že v textu je odkaz na Normu číslo xxxx, ale co v té normě je a kde si to v tu chvíli můžu přečíst, je někdy také mimo mísu. Zase se tím jen někdo sichruje....on na to přeci upozornil Rolling Eyes

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 18:46    Předmět: Citovat

Díky všem za opravdu zajímavou diskuzi. V tom mém případě by tedy bylo nejlepší přizemnit bojler speciálním vodičem do rozvaděče a možná ho ještě dát pod společný chránič s pračkou, kde musí být chránič tak jako tak.
V koupelně není ani kovová vana ani nic podobného. Všechno je keramika, plast. Po přizemnění kotle do rozvaděče tedy nebude nutné ho už ani spojovat s topením.

Totiž, ptal jsem se na to dvou elektrikářů. Jeden tvrdil, že to přizemnění je v tomhle případě úplně zbytečné. Druhý zase chtěl kotel přizemňovat skoro ke všemu, málem i ke kovové umyvadlové baterii, vzdálené víc než 2 metry a připojené na plastové potrubí... Tak jsem chtěl další názory. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 19:45    Předmět: Citovat

tomas001 napsal(a):
Díky všem za opravdu zajímavou diskuzi. V tom mém případě by tedy bylo nejlepší přizemnit bojler speciálním vodičem do rozvaděče a možná ho ještě dát pod společný chránič s pračkou, kde musí být chránič tak jako tak.
V koupelně není ani kovová vana ani nic podobného. Všechno je keramika, plast. Po přizemnění kotle do rozvaděče tedy nebude nutné ho už ani spojovat s topením.

Totiž, ptal jsem se na to dvou elektrikářů. Jeden tvrdil, že to přizemnění je v tomhle případě úplně zbytečné. Druhý zase chtěl kotel přizemňovat skoro ke všemu, málem i ke kovové umyvadlové baterii, vzdálené víc než 2 metry a připojené na plastové potrubí... Tak jsem chtěl další názory. Smile


Tady se ale nejedná o přizemění, ale o pospojování, čili dostat vše na jeden potenciál. V tom spočívala tehdejší ochrana. Nic by proti ničemu nemohlo způsobit úraz unikajícím proudem. Takže přizemění je opravdu zbytečné, to by neřešilo možnost dvou různých potenciálů. Nebo se mýlím Question Když tak mě opravte Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 19:48    Předmět: Citovat

Jak je videt co clovek to nazor,v tomhle pripade se ridim tim,ze je lepsi 10 ochran navic nez pul jedne v haji Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 19:54    Předmět: Citovat

Maskot napsal(a):
Jak je videt co clovek to nazor,v tomhle pripade se ridim tim,ze je lepsi 10 ochran navic nez pul jedne v haji Very Happy .


Nás učili, že je důležité vše co je kovové, hlavně v koupelnách pospojit a připojit k PEN od zásuvky. Pak nemůže docházet k úbytkům napětí, ani k náhodnému připojení nebezpečného napětí. Ale jasně že chránič je lepší a k tomu ještě pospojení a pak snad už může jen spadnout ten barák sám Laughing

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 12 2009, 20:38    Předmět: Citovat

V prvé řadě je potřeba rozlišit, jestli se jedná o rodinný domek nebo panelák. V paneláku je možné cokoliv, tam ať se spojuje a uzemňuje všechno, sousedi jsou kolikrát blbci a instalace divoká, ale v rodinném domku bude těžko někdo úchylnej omotávat neuzemněnou vodovodní baterku drátem, připojeným na fázi, aby to o patro níž někoho přes plastový trubky a podobně neuzemněnou kovovou baterii trošku zabrnělo...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund