Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tranzistorový zesilovač 60W - názory na zapojení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: po říjen 06 2008, 21:30    Předmět: Tranzistorový zesilovač 60W - názory na zapojení Citovat

Dostalo se mi do rukou zapojení 60W audio zesilovače (zapojení "v příloze"), a zajímá mě Váš názor na toto zapojení. Nemíním používat to denně, ale jen to zapojení "vyzkoušet" - jestli to má vůbec cenu se s tím dělat. Zajímalo by mě odkud to zapojení pochází - nevíte někdo? Zajímaly by mě také nějaké podrobnosti. Jediné co mi bylo řečeno, je že klidový proud by se měl nastavit na 20..50mA. Dále se mi ve schématu nelíbí zapojení tranzistoru T3 - v zesilovačích se nevyznám, ale uznjte, nemá ten tranzistor prohozený E a C ?
Díky za názory, Honza



schéma zesilovače 60W.gif
 Komentář:
Schéma zapojení 60W zesilovače

Stáhnout
 Soubor:  schéma zesilovače 60W.gif
 Velikost:  15.89 kB
 Staženo:  627 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radekrd



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 642
Bydliště: Moravský Krumlov

PříspěvekZaslal: po říjen 06 2008, 22:22    Předmět: Citovat

No nic objevného. Co chceš slyšet (číst)? Takových je na netu spousta. V podstatě je to pořád stejné zapojení typu OZ různého stupně odrbanosti. Tranzistor je pochopitelně blbě. Nejspíš to tu někdo solidně odborně poplive... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
oscilos



Založen: Nov 04, 2007
Příspěvky: 353

PříspěvekZaslal: po říjen 06 2008, 23:55    Předmět: Citovat

Jestli ti mohu něco doporučit tak to nestav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2008, 6:24    Předmět: Citovat

kamarád to má postavené, prý to hraje dobře, a i s tím obráceným tranzistorem (zapojil ho tam jak je ve schématu)... Shocked

Opravdu je ten zesilovač tak bídný, a myslíte že by to fungovalo po prohození CE toho tranzistoru?
A pokud to je tak bídný, máte někdo nějaké jiné také poměrně jednoduché zapojení? tak kolem 50W ?

Nevíte někdo, odkud to schéma může pocházet??
Dík, Honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2008, 7:34    Předmět: Citovat

Kvalitu zesilovače zjistíš pouze změřením hotového vzorku, záleží mimo jiné také na návrhu plošného spoje. 50 W zesilovač bych postavil z hotového IO.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SIDTIM



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 1228
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2008, 7:40    Předmět: Citovat

Jak už tu psali kolegové, zapojení není nic světoborného, opravdu je to operák z diskrétních součástek. Někde, tuším na www.zesilovace.cz jsem narazil na článek klučiny, který měl se zapojením problémy a mistři mu tam radili, jak se jich zbavit.
Nejsem propagátor Transiwattů, ale pokud Ti jde zrovna o takový Pout, tak postav TW120. Funguje na první zapojení se součástkami se šuplíku a pokud nebudeš zatvrzelým hiendistou ve smyslu přísně symetrické koncepce a třídy A, garantuji Ti spokojenost. A s třetinou nebo polovinou součástek, než má ten z Tvého schématu.

_________________
..a co shoří, nezhnije..!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2008, 13:05    Předmět: Citovat

díky za stručné a jasné názory, ale asi takhle: Já zase nejsem propagátor integrovaných obvodů, mám již své zkušenosti s TDA2005, 2009, 2020, a podobnými IO, a ztěchto důvodů bych rád zkusil něco trochu jiného, tedy s tranzistory.
To že zapojení je podobné klasickému OZ mi nevadí, jakou to má (ne)výhodu nevím, pro mě bude důležité, když to bude opravdu hrát.
TW40 už tu postavený mám (s malou modifikací předzesilovače/budiče), dělal ho táta když mu bylo o něco víc než mě Smile Musim říc, že žádný z IO zesilovačů, co mi prošly zatím rukama, nehrál tak dobře, jako ten TW.

A k tomuto zesilovači: ten tranzistor ve zdroji konstantního proudu či co to je má opravdu prohozený C a E.

Takže to asi zkusím postavit. Mohu ten zesilovač napájet menším napětím, kdyžt o budu oživovat? (třeba jen +-12V?) nevíc zrovna ¨nemám po ruce vhodný zdroj.
Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2008, 19:56    Předmět: Citovat

Skus najst niečo ine o 2 tranzistory viac.... A bude to lepsie .... aspon teoreticky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jan16
Zablokován


Založen: Oct 04, 2008
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2008, 20:16    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Skus najst niečo ine o 2 tranzistory viac.... A bude to lepsie .... aspon teoreticky...

To mám chápat jako čím víc tranzistorů, tím lepší? (čím víc proužků tím íc adidas?)
Pro mě bude hlavní, dkyž to vůbec bude hrát Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: so prosinec 06 2008, 20:48    Předmět: Citovat

100W Guitar Amplifier Mk II
Autor - Rod Elliott (ESP)
zapojení je lehce (blbě) upraveno...

Very Happy

http://sound.westhost.com/project27.htm
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12481

PříspěvekZaslal: so prosinec 06 2008, 21:19    Předmět: Citovat

Jan16 napsal(a):
kamarád to má postavené, prý to hraje dobře, a i s tím obráceným tranzistorem (zapojil ho tam jak je ve schématu)... Shocked

Opravdu je ten zesilovač tak bídný, a myslíte že by to fungovalo po prohození CE toho tranzistoru?
A pokud to je tak bídný, máte někdo nějaké jiné také poměrně jednoduché zapojení? tak kolem 50W ?

Nevíte někdo, odkud to schéma může pocházet??
Dík, Honza

Tranzistor T3 má pracovat jako teplotně stabilizovaný zdroj bázového předpětí pro koncové tranzistory (spíše pro jejich budič). To, že tohle zapojení "funguje" i s opačně zapojeným tranzistorem je dáno tím, že lze předpětí nastavit trimrem přes otevřený přechod B-C, takže je všechno zdánlivě O.K., ale o teplotní stabilizaci nemůže být ani řeči. Dle mého mínění ani se správně zapojeným T3 nebude činost tohoto obvodu valná, protože na dvou diodách D1 a D2 nevznikne dostatečné předpětí (pouze cca 1,3V) k dosažení správného klidového proudu. Přidal bych ještě alespoň jednu diodu. A nesmíme zapomenout na teplotní vazbu T3 s koncovými tranzistory. Jinak se jedná o často používaný princip zapojení v té nejjednodušší variantě. A od nejjednodušších zapojení nemůžeš očekávat špičkové vlastnosti, ale spíše nějaké nectnosti. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund