Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dolby S....

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jurik



Založen: Dec 12, 2007
Příspěvky: 320
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 9:17    Předmět: Dolby S.... Citovat

Nazdar pani....hledal jsme na netu ale nenasel....princip eska, nevite nahodou neco blizsiho...B C v klidu ale sehnal jsem TC-KE500S a chtel bych neco o tom vic vedet....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
durii



Založen: Nov 13, 2007
Příspěvky: 55
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 10:57    Předmět: Citovat

Nazdar, nazdar.
Okolo Dolby-S som nedavno zahliadol asi na hifi.slovanet.sk na fore, ale skus pozriet
http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Rec/rec.audio.pro/2006-03/msg00467.html

PS.Ta AIWA mi uz ide. Smile LA6510 som zohnal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik



Založen: Dec 12, 2007
Příspěvky: 320
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 11:36    Předmět: Citovat

jo diky ale neco aby to bylo v cestine??? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
durii



Založen: Nov 13, 2007
Příspěvky: 55
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 11:45    Předmět: Citovat

Jurik napsal(a):
jo diky ale neco aby to bylo v cestine??? Wink


Idea Skus to dat cez google a daj prelozit stranku. Idea
Da sa to potom citat. Trochu. Smile

Alternativa "kompander" by ta nezaujimala? Bolo to v niektorom starsom cisle AR (nespomeniem si ktory rok) Pred zaznamom komprimuje dynamiku a nahrava s väcsou urovnou ako vlastny sum pasu. Pri prehravani expanduje spät. Davno som sa to chystal urobit ku kotucovemu MG. Ziadne procesory, len operaky su v tom. Nevyhoda je asi v tom, ze je to nekompatibilne s inymi "odsumovacmi"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 12:38    Předmět: Citovat

To není tak docela pravda - Dolby B zdůrazňuje při záznamu výšky od určitého kmitočtu, který je tím nižší, čím menší je úroveň zaznamenaného signálu. Při reprodukci ty výšky stejným způsobem potlačuje a s nimi i šum pásku a snímacího zesilovače. Na signály o úrovni středů do asi -20dB nereaguje. Dá se tak dosáhnout potlačení základního šumu až o 10dB. Nahrávku lze reprodukovat i na přístrojích bez systému Dolby, jen ve slabších pasážích budou jakoby brilantnější výšky, což není vždy na škodu.
Dolby C je dvoustupňový - jeden stupeň reaguje na pokles úrovně asi o 8dB, druhý je vlastně Dolby B. Potlačení šumu je až o 20dB, ale nevýhodou je, že takto pořízená nahrávka se na přístroji s Dolby B, natož bez něj, dá poslouchat jen se značnou dávkou sebezapření. To potvrzuji, zejména "dýchání" při změně úrovně středů je až obtěžující (ale třeba těm, co si zvykli poslouchat hudbu z reproduktorku mobilu, by to ani divné nepřipadalo).
Oba systémy jsou citlivé i na správně nastavené úrovně signálu při záznamu a snímání. Hlavně to snímání je závislé i na kvalitě pásku v kazetě, u jiného přístroje pak i s nastavením celé snímací cesty včetně kolmosti hlavy. U Dolby B lze mnohé tyto chyby přeslechnout, u Dolby C je přeslechnout nelze.
Existují dva systémy Dolby S: jeden profesionální, jeden, opět zjednodušený, se montoval do kazeťáků. Ten jsem v praxi ještě neslyšel, ale zřejmě jde o kompromisní řešení: není prý tak citlivý na shodu úrovní při záznamu a snímání, je účinnější, než Dolby B, někdy překonává i Dolby C, ale proto, že se jeho filtr přelaďuje k daleko nižším kmitočtům, než u Dolby B i C. Navíc výrobci tvrdí, že při přehrávání záznamu pořízeného pomocí Dolby S na magnetofonu s Dolby B je kvalita zvuku ještě akceptovatelná, nesrovnatelně lepší, než při přehrávání nahrávky komprimované systémem Dolby C.
Nakonec při dnešních možnostech integrace je možné, že v tom kazeťáku je profi verze.
Jestli se najde někdo, kdo dodá konkrétní údaje (úrovně nasazení kompandéru, strmost filtru, strmost přeladění a další údaje), sem s nimi, prosím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik



Založen: Dec 12, 2007
Příspěvky: 320
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 12:39    Předmět: Citovat

sorry ale skutecny je teno


Sony TC-KE500S.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Sony TC-KE500S.jpg
 Velikost:  15.83 kB
 Staženo:  63 krát



Naposledy upravil Jurik dne so listopad 22 2008, 22:47, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 13:10    Předmět: Citovat

Na Soňáckým kazeťáku mám taky DOLBY-S . Nikdy jsem to kromě pár nahrávek nepoužil, protože neznám nikoho ve svým okolí, kdo by to bez problémů "dekódoval". Ovšem "šumově" to bylo velmi solidní, až jsem se divil. Ale i to céčko na dobrých kazetách nebylo špatný.


sony.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sony.gif
 Velikost:  121.78 kB
 Staženo:  72 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 15:38    Předmět: Citovat

dolby-S přišlo v okamžiku kdy slavná éra cassette decků byla na mírném ústupu, montovalo se do vyšších tříd sony, pioneer...pro komerční (a domácí) použití byl alteratívní systém dbx z dílen technics, objevil se ve také ve špičkových modelech aiwa, yamaha i dalších. který byl lepší, účinnější ?
dbx však vyžadoval aplikaci v režimech rec i play, a co dolby-S ? byl kompatibilní na aparátech standartně osazených dolby B-C ? aby toho nebylo málo, v dobách pravěkých audio existoval systém komprese high-com (grundig MCF 600, CF 5100...) a byl tento čitelný na dbx ???

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)


Naposledy upravil konosuke dne so listopad 22 2008, 19:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 16:26    Předmět: Citovat

Pánové, to je hluboké, ale hluboké nedorozumnění. Všechny dolby se samozřejmě musel používat jak při záznamu, tak při reprodukci, jinak to je prznění zvuku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jurik



Založen: Dec 12, 2007
Příspěvky: 320
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 16:49    Předmět: Citovat

Panove....je o super jen tak dal...piste kritizujte posilejte fotky svych milacku....diky diky diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jurik



Založen: Dec 12, 2007
Příspěvky: 320
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 16:52    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Na Soňáckým kazeťáku mám taky DOLBY-S . Nikdy jsem to kromě pár nahrávek nepoužil, protože neznám nikoho ve svým okolí, kdo by to bez problémů "dekódoval". Ovšem "šumově" to bylo velmi solidní, až jsem se divil. Ale i to céčko na dobrých kazetách nebylo špatný.
koukam....no taky dobra masina ale je to revers....to se mi tam nelibi, jeste navic kdyz to ma B, C, S.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19535
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 22 2008, 17:54    Předmět: Citovat

Kazeta nahraná na Technics M227 s dbx na kazeťáku bez dbx přehrát nešla, zvuk nedýchal, ale vysloveně štěkal nebo vynechával po každé změně úrovně. Přes hi-com v jakémsi Telefunkenu (typ už si nepamatuji) to úrovňově bylo lepší, ale štěkání zůstalo, jen mělo jiný průběh, zřejmě v důsledku jiného způsobu detekce úrovně signálu a/nebo doby reakce řízení zisku, to jsem blíže nezkoumal. Neposlouchatelné a tedy nekompatibilní.
Naopak na tom Telefunkenu šlo přehrávat velmi dobře kazety nahrané s Dolby B, vyřešili to jen řízeným RC článkem přidaným do obvodu hi-com. Asi nic jiného nezbývalo, prodávané kazety byly nahrané téměř výhradně v Dolby B. Nahrávat s Dolby B to sice neumělo, ale snímat ano.
Asi to nebyl přesně "ten" průběh, ale byl mu přinejmenším podobný a ucho to nepoznalo. Nakonec časové konstanty obvodu řízení Dolby se u různých výrobců lišily až o 50%, výstupní úroveň závisela na pásku, pro který byl přístroj seřízený, takže s jiným páskem tam už nějaký ten decibel lítal a už ten rozdíl byl i slyšet. S Dolby C to bylo slyšet už dost.
Dolby C jsem tu měl ještě na Dual C833, v céčku nahrané to taky nebylo moc dobře poslouchatelné ani přes Dolby B. A opačně jen se značnou dávkou sebezapření. Takže opět nekompatibilní.
Nakonec mi zbyl jen Sony TC209SD s Dolby B a taky jsem si Dolby B s NE645 zakomponoval do vlastní konstrukce, která mi běhá na šasi SP210. Neruší to při přehrávání na čemkoli, což omlouvá kompromisní účinnost potlačení šumu. Oba kazeťáky jsou tady na snímku.
Obvody s Dolby vyšly kdysi v AR, ale chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, že zapojení je obšlehnuté z katalogového listu sice dobře, ale se špatně přečtenými hodnotami kapacit v obvodu usměrňovače - místo 2x0,47uF, což byla správná hodnota, tam bylo u všech schémat napsáno 2x47uF. No, nešumělo to, ale obvod reagoval na změnu úrovně 100x pomaleji, takže dlouho trvalo, než "odkryl" výšky a po ztichnutí zase šum zakryl. To je tak, když je někdo zvyklý psát 470n nebo M47 místo .47u. To se pak ta desetinná tečka snadno přehlédne. Jenže to pak vyšlo tiskem. Zajímalo by mne, kolik bastlířů si udělalo obvod Dolby jako adaptér k magneťáku a dodnes o tom nevědí. Po výměně kondíků už totiž řízení reaguje normálně.



oba_mgf_zb.jpg
 Komentář:
Ty instalační krabice vyplněné molitanem pod soňákem jen vyrovnávají vodorovnou rovinu. Deska je šikmá, původně na ní byly dva cívkáče řady B4 (z toho jeden nikdy nevyráběný, opět samo domo verze, příležitostně nafotím), při sklonu 9° už se s nimi dělalo

Stáhnout
 Soubor:  oba_mgf_zb.jpg
 Velikost:  77.38 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durii



Založen: Nov 13, 2007
Příspěvky: 55
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: po listopad 24 2008, 17:00    Předmět: Citovat

Ten kompander co bol v nejakom starsom AR ste niekto postavili? Asi to postavim, len zo zvedavosti, k Pionierovi. Celkom sa mi to pozdava. (1/98 AR)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund