Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tranzistory vs. LM3886
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út říjen 21 2008, 10:42    Předmět: Citovat

Mi Ty MBA 810 DAS připadaly celkem odolné,ale pamatuju si,že přišla na trh jedna vadná série,která byla problematická. Je fakt,že jsem s nima toho až tak moc neubastlil,ale měnil jsem je v rádiích.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út říjen 21 2008, 12:55    Předmět: Citovat

MA0403 jsem používal jen jako sluchátkové zesilovače do mixpultů pro tehdejší rozvíjející se DJ-ing /v tom randálu byl třeba velký výkon do impedancí okolo 16ohm/ a vždy bez problému, pravda je, že byly vždy napájeny z centrálního stabilizátoru.
MBA810 a klony-nikdy sebemenší problém, dělal jsem jen můstkové 12W/8ohm verze, které si nechávaly líbit i 4 ohmy.
MDA2020 - po průstřelech prvních čtyř kusů mě to přestalo bavit a další Zetawatty už měly trafo s napětím o 3V vyšším a jednoduché stabilizátory s KD366/367, opřené bázemi o 20V zenerky. Od té doby naprosto bez problémů, vyrobil jsem jich určitě přes dvacet exemplářů a už nebyly problémy. Zajímavé bylo, že při napájení MDA z těchto jednoduchých stáblů ustaly i potíže se zákmity apod.
Tehdy mi to samozřejmě nepřišlo, ale když se dnes dívám na interní zapojení MDA2020, musím konstatovat, že to konstruoval obrazek_cenzura.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BASTLECS



Založen: Oct 29, 2007
Příspěvky: 244

PříspěvekZaslal: čt listopad 13 2008, 12:19    Předmět: Citovat

Tak ještě k obvodu LM3886.
Otázka použití na woofer. Všeobecně v odborných kruzích panuje názor, že pro subwoofery nejsou integrované konce moc vhodné. Zejména tedy TDA7294 se poc neosvědčil. Jak je na tom s basy LM3886?
Dále se potom nabízí možnost poučít IO LM4780, což je vlastně 2x3886 s možností můstkového zapojení na 8ohm.
Vynořila se ovšem otázka:
Použít LM4780 v můstkovém zapojení a tahat s ním jeden větší woofer (např. ARN312), nebo použít 2 ks LM3886 a postavit dva menší woofery osazené např. ARN188-07. Oba potom umístit do rohů místnosti na zem.
Mě osobně je jaksi více sympatická varianta 2xLM3886 a dva woofery, s ohledem na neduhy integrovaných konců nejspíš uzavřené, přímovyzařující.
Co na to odborníci?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 14 2008, 13:23    Předmět: Citovat

Je mi líto, ale pro buzení subwooferů nemá LM3886 jednak dostatečný výkon pro krytí špiček, anžto jsou v subwooferech používány v drtivé většině reproduktory s nízkou citlivostí.
Druhak také pro nepříliš kulturní chování v limitaci a potřetí relativně vyšším vnitřním odporem, jenž se projeví sníženým činitelem tlumení. Zvláště u velmi měkkých wooferů s basreflexem, které nejsou elektronicky říznuté pod rezonancí basreflexu subsonikem a které mají zároveň poměrně nízké BL /laicky řečeno slabší pohon/ se to projeví houpáním mimo signál a rezonanční špičkou, protože je reproduktor zesilovačem málo tlumen, slyšitelný výsledek je bučení a zahoukávání.
Ani LM4780 v paralelním módu není výhra, výstupy jsou hnány přes 0,1R odpory, sice zahrnuté v nfb, ale výsledek je stejně tristní, jako se samotnou 3886.
Není nic jednoduššího, než si postavit plně diskrétní koncák s dobře dimenzovanou výstupní částí a slušným chováním - například Leach - a porovnat to na stejném zdroji, tj. při stejném výkonu s integráčem. Integrované zesilovače to vždy projedou na celé čáře.

Je to zvláštní, ale přesto, že TDA7293V má výrazně odlišnou koncepci a zvuk, v limitaci se chová vzorně a v subwooferech o dost lépe, než LM. Nikdo netvrdí, že TDA je zvukově horší - je jen jiné, zvuk má tvrdší a nabroušenější charakter oproti učesanému LMku. Každému co jeho jest...
Ovšem nedoporučuji řadu TDA7293-7294 využívat až na krev, obvod sice požadovaných 100W dodá, ale je nutno si uvědomit, že zhruba shodný příkon je nutno tím malým křídlem Multiwattu odvést do chladiče, což je u těchto výkonů a ploch již problém.
Značně spolehlivější se po čtyřletých zkušenostech jeví TDA7293V, jednak díky své napěťové rezervě, jednak díky tomu, že i při napájení +/-40V, tedy výkonu okolo těch 100W/4ohm nemají tendenci střílet za hromady smradu, jako jejich předchůdci 7294.
Dokonce i paralelní mód TDA7293V se chová velmi vzorně a DF je již téměř srovnatelný s diskrétními zesilovači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund