Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou maximální vzdálenost může umět IR teploměr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 20:20    Předmět: Jakou maximální vzdálenost může umět IR teploměr Citovat

jaká vzdálenost, je ještě reálná změřit, když pominu velikost plochy měření
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 20:52    Předmět: Citovat

http://www.gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=722-209 tenhle má v katalogu 1600 a plocha je 200mm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 22:16    Předmět: Citovat

Na Ondřejově měří v IR pásmu teplotu Slunce (150 000 000) km, myslím že dá takhle přímo (bez spektroskopických zkoumání) měřit i dál - planety.
http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=226
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 7:19    Předmět: Citovat

to je moc pěkný článek díky , stejně nemám tak úplně jasno v několika věcech . Zřejmě jak jsem pochopil vzdálenost měření záleží na citlivosti přijímače a na použité optice která svede do detektoru jenom přesnou malou oblast měření . Prostě mě napadlo buduli mít IR teploměr zdali si s ním budu moci zjistit tepelné ztráty na domě , tam nezáleží tolik na přesnosti, jako na ukázání rozdílů teploty plochy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 10:34    Předmět: Citovat

Ten teploměr má na tvoje účely moc široký úhel záběru. Jakmile budeš jen pár metrů, tak zabírá moc velkou plochu. Optika se k němu dělá těžko, i kdyby si sehnal čočku z plastu, tak jak ji zaostříš a jak budeš vědět co vlastně zabírá?
Ztráty domu bývají i v úzkých pruzích (třeba podezdívka). Jakmile teploměr zabírá trochu víc, hned se teplota zprůměruje a nevíš nic. Jediná možnost je projíždět dům kousek po kousku a teploty si psát do výkresu.
Podívej se na www.tmvss.cz, tam je o tom plno informací.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 10:56    Předmět: Citovat

no to chápu, měl jsem jen takovou fantazii , spojím li obrázek z laserovým bodem teploměru a udělám těch měření x , které vyznačím průhledným kruhem s výplní v barevné škále, měla by mi vyjít určitá hrubá představa asi nebude problém vnější zdivo ale střecha to už je jiná tam už může být rozptyl takový, že mi to nic neřekne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 11:27    Předmět: Citovat

Nevim, proc se chces skrabat pravou rukou za levym uchem ? To co potrebujes je fotka z termovizni kamery. Jako sluzbu to nabizi X firem, termovizi ma uz dneska snad kazda firma co ve velkem zatepluje panelaky, porizuji si to bytova druzstva i podnikatele. Nevim odkud si, ale snad v kazdem vetsim meste najdes firmu co to dela a cena je kolem 1500-2000 korun za rodinny domek...

snimek pak vypada nejak takhle:

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 11:58    Předmět: Citovat

no jasně máš naprostou pravdu, jde o to , že mám infra teploměr s laserovým zaměřovačem. A tak mám roupy využít ho ještě jinak . Prostě blbnu z tepla Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 14:01    Předmět: Citovat

Jo, to znam. Kdyz jsem si koupil obdobny merak od Fluke, byl jsem par tydnu v pokuseni merit vse kolem (vcetne kocky Mici spici u kamen Wink ). Pak jsem ale zjistil, ze vsechno ma sve pouziti a hlavne omezeni. Ten cerveny laserovy bod svadi myslet si, ze meris jen ten jeden konkretni bod. Realita je ale jina. Na vlastni skode jsem se o tom presvedcil, kdyz jsem meril pripojnice rozvadece snad z metru a merak mi ukazal hezkych 35°C. Pak jsem sahnul na pripojnici a mel jsem puchyr na ruce. Holt teplota te jedne, konkretni, pretizene pripojnice byla kolem 75°C...

Tyhle meraky byly vymysleny na mereni teploty VN pripojnic, rozvadecu, motoru pod napetim a podobnych zarizeni, kterych se nelze dotykat. A ty se musis smirit s tim, ze ackoli ti laser ukaze bod, na vzdalenost treba 2 metry meris kruh o prumeru pul metru a displej ti ukaze PRUMERNOU teplotu v tom kruhu. Kdybys chtel merit treba barak, tak musis merit bod po bodu treba celou zed ze vzdalenosti 20 cm, jinak to mereni nema smysl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2008, 18:14    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
to je moc pěkný článek díky , stejně nemám tak úplně jasno v několika věcech . Zřejmě jak jsem pochopil vzdálenost měření záleží na citlivosti přijímače a na použité optice která svede do detektoru jenom přesnou malou oblast měření . Prostě mě napadlo buduli mít IR teploměr zdali si s ním budu moci zjistit tepelné ztráty na domě , tam nezáleží tolik na přesnosti, jako na ukázání rozdílů teploty plochy

Ten článek je dobře napsaný, protože ho psal J. Grygar.
V astronomii je o malý zorný úhel postaráno, jednak teleskop má velmi malé obrazové pole a jednak v okolí planety obyčejně není nic co by měření ovlivňovalo.
Článek je 8 let starý a tak pojednává o telurových kvantových fotočláncích a maticích z nich jako o novince, mezitím se staly běžné (ne cenově!) termokamery pro tepelný snímek objektu. To co chceš použít ty má jednak problematickou přesnost a jednak to nevypovídá o příčinách ztrát. Potřebuju třeba zjistit ztráty na průčelí domu: bodově jistím nějaké anomálie, ale nemá to tu informační hodnotu jako snímek z kamery. Třeba mi velké tepelné ztráty tvoří most v konstrukci patra a nebo netěsnost v okenním rámu nebo pod parapetem, na snímku je jasně vidět o jaký druh úniku se jedná, z bodového měření ti někde náhle nelogicky vyskočí teplota a nevíš proč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne červenec 13 2008, 11:25    Předmět: Citovat

Existují některé IR teploměry, které mají optiku tuším 1:50, takže to už umí poměrně úzký svazek a navíc mají indikaci maxima a minima. Dá se s tím přejet po ploše a při maximu to třeba pípne. Ale termokamera je termokamera....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund