Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kde koupit UV výbojku 250-400W ???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MilanUV
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá červen 27 2008, 20:57    Předmět: Citovat

Pro Sendyx

Díky,právě nějakou spešl výbojku pro tento účel jsem tady scháněl.
V americe jdou sehnat okolo 100USD,ale tam asi pouzivají jiné napětí ??? nehledě na to,že moje angličtina by na odbornější diskuzi s nima nebyla Cry
Jinak tu "rozbitou" klasickou rtuťovku bych pouzil asi až jako poslední možnost,jelikož bych nerad,aby mi z toho smrděl celý byt (viz.diskuze na toto téma na jiném místě).
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2008, 21:09    Předmět: Citovat

Jenže každý zdroj UV bude "pěkně smrdět", proto se taky používají digestoře a odsávání ozónu.

Výkonný zdroj UV je třeba jeden typ short arc mercury lamp (tuším 250- 1200W), je to opravdu výkonné a používá se to tuším na sterilizaci vody, ale cena je příšerná a asi nemají CE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 10:18    Předmět: Citovat

MilanUV napsal(a):
...asi jsem měl uvést i důvod pro jaký účel tu výbojku hledám,což nyní napravím.Potřebuji vytvrzovat UV lak,UV pryskyřici a UV lepidlo.....


To chtělo napsat dřív, pro tento účel má narva speciální UV-A zářivky, ale s jejich dostupností o bude asi horší (větší výkony). Diskotékové na vytvrzování samozřejmně nejsou...
http://shop.narva.cz/Default.asp?PgID=1&CatID=1864

Sendyx: ta rtuťová není vhodná, protože to je spíš zdroj UV-C a ten je pro vytvrzování zbytečný a navíc vzniká zmiňovaný ozón (narozdíl od zářivek UV-A)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 10:27    Předmět: Citovat

Jo, to je pravda, hořák je vlastně UV-C. Ale přesně z RVL400, akorát s 250W tlmivkou, to jeden známý na vytvrzování + umělé stárnutí používá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 10:28    Předmět: Citovat

MilanUV napsal(a):
... A kdybys to opravdu chtěl, tak pošleš dotaz na prodejce nebo rovnou na výrobce...

...asi jsem měl uvést i důvod pro jaký účel tu výbojku hledám,což nyní napravím.Potřebuji vytvrzovat UV lak,UV pryskyřici a UV lepidlo,na což potřebuji,aby výbojka byla schopna vyzářit UV-A o výkonu 35-150mW/cm2 na což disco lampy nestačí.Zkoušel jsem i lineární zářivku od NARVY 18W/009UV a ani za 1,5hodiny jsem lak nevytvrdil,proto jsem hledal výbojku s uvedenou watáží.Oslovil jsem samozřejmě i nějaké firmy,ale ono jich zase na našem území tolik není co by se tím zabývali (v klasickém elektrovelkoobchodě to nevedou a lampy do solárí a diskoték jsou taky na nic),takže zpětná odezva byla žalostná,takže jsem hodil dotaz sem,zda nikdo ze zdejších lidí neví o nějakém dodavateli,případně nemá takovou výbojku na prodej nebo i výměnu za něco jiného ...

Dneska jsem snad už našel firmu,která mi slíbila poslat nějakou nabídku vhodných 400W UV rtuťových výbojek,takže uvidíme co v pondělí nabídnou ....


A co se optat na kontakt v nějakém autoservise, kde mají podobné zařízení na laky/tmely a lepení trhlin v čelních sklech? Kontaktovat servis toho zařízení a popřípadě se optat na cenu výbojky jako ND - tohle jsou hooodně specializované díly a asi nebudou běžně ke koupi, byť po internetu jde koupit skoro cokoliv...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne so červen 28 2008, 11:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MilanUV
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 11:04    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
MilanUV napsal(a):
...asi jsem měl uvést i důvod pro jaký účel tu výbojku hledám,což nyní napravím.Potřebuji vytvrzovat UV lak,UV pryskyřici a UV lepidlo.....


To chtělo napsat dřív, pro tento účel má narva speciální UV-A zářivky, ale s jejich dostupností o bude asi horší (větší výkony). Diskotékové na vytvrzování samozřejmně nejsou...
http://shop.narva.cz/Default.asp?PgID=1&CatID=1864

Sendyx: ta rtuťová není vhodná, protože to je spíš zdroj UV-C a ten je pro vytvrzování zbytečný a navíc vzniká zmiňovaný ozón (narozdíl od zářivek UV-A)


Zkoušel jsem z NarvaShopu tu jejich spešl 18W/009UV a bohužel ani po 1,5hodině to lak nevytvrdí.Takže přes UV-A zářivku cesta nevede,je to velmi slabý zdroj UV-A.

Jakmile dostanu v pondělí výše zmiňovanou nabídku,tak se podělím o informace,kdyby to někoho taky zajímalo....
Návrat nahoru
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 14:40    Předmět: Citovat

Co bys čekal od 18W zářivky s mizernou účinností, na vytvrzení to chce stowky watů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 14:42    Předmět: Citovat

Nevím co je na tom pravdy, ale vytvrzovací pistole na dentální tmel obsahuje jako zdroj světla UV LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so červen 28 2008, 14:44    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Nevím co je na tom pravdy, ale vytvrzovací pistole na dentální tmel obsahuje jako zdroj světla UV LED.

Podle mojí "pravdy" je tam UV (nebo spíš IR) laser ve třídě IIIB což je do 0.5W, takže na to malý místo působí docela dost energie. Pokud bys chtěl ze vzdálenosti 1m bez použití optiky za pomocí výbojky dosáhnout stejné energie na jeden cm2 tak bys musel mít výbojku v jednotkách KW.

Když na to budeš svítit tou 18W zářivkou tak z 1m tak budeš mít intenzitu maximálně 0.1mW/cm2 (asi Smile )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MilanUV
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 8:32    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):
Sendyx napsal(a):
Nevím co je na tom pravdy, ale vytvrzovací pistole na dentální tmel obsahuje jako zdroj světla UV LED.

Podle mojí "pravdy" je tam UV (nebo spíš IR) laser ve třídě IIIB což je do 0.5W, takže na to malý místo působí docela dost energie. Pokud bys chtěl ze vzdálenosti 1m bez použití optiky za pomocí výbojky dosáhnout stejné energie na jeden cm2 tak bys musel mít výbojku v jednotkách KW.

Když na to budeš svítit tou 18W zářivkou tak z 1m tak budeš mít intenzitu maximálně 0.1mW/cm2 (asi Smile )



...pro vytvrzování UV laků a UV pryskyřic musí být intenzita dopadajícího UV-A záření od 35mW/cm2
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund